İçeriğe Yönlendir

Rds 3500 Aux Girişi Yapımı

Hamit inan

Recommended Posts

Hamit inan

Merhaba arkadaşlar. Daha önceden konu açıldı, kapandı v.s oldu ama ortada net bir kaynak yoktu. Çoktandır aklımdaydı ama elim varmamıştı. Az önce bitirdim. Araçta denedim. O dandik rds 3500 coştu resmen. Transmitter falan hikaye....

Ayrıca Forumdan alıntılarda bulundum.

oktay toker

" kaset çaların bantını okuyan kafa vardır onun üzerinde 4 veya 3 baglantı vardır.eger kafa ters dönerek yön degiştiriyorsa bu sayı artar ama önemli degil.teyp kapagını açın ve okuyucu kafanın arkasındaki uçları takip edin baglı oldugu yeri bulunca işleme hazırsınız.

genelde bu uçlar film kablodur.o ucların l r olarak anakartın üzerinde kodu yazması lazım oraya l ve r yazan baglantı noktasına 47kohm ve 10mf50v kondansatörü seri baglayın kondansatörün - ucu drence baglanıcak ve drencin diger ucu anakarta tatbik edilecek.

kondansatörün + ucu baglanıcak cihazın l ucuna baglanıcak.diger r baglantısınada aynı şekilde tatbik edilebilir.burda kaset mekagini oturdugunda bir swich vardır onuda manuel yapmalısınız yoksa aktif olmaz sürekli kaset takılıymış gibi görünmesi gerekiyor."

Araç teybini sökmeyle ilgili daha önceden açılmış bir konu. Bundan istifade edebilirsiniz. Gözünüz korkmasın 15-20 dakikalık bir olay.

http://www.fordclubt...esimli-anlatim/

Malzemeler,

1- İki adet 10mf50v kondansatör

2- İki adet 47kohm direnç

3- İki metre stereo kablo

4- Bir adet steteo erkek jak.

ve gerekli el aletleri.

20130323204611.jpg

20130323204802.jpg

Görüldüğü gibi jackın montajını yapın. Şase orta ayağa gelecek. Mavi ve kırmızının yerleri fark etmiyor. Birbirinin yerine olabilir.

20130323211051.jpg

Teybin sadece alt kapağını sökün. Resimdeki soketi çekin çıkarın.

Soldaki ilk ayağa şaseyi lehimleyin. Onun yanındaki diğer iki ayağada dirençleri lehimleyin.

20130323211639.jpg

balantc.png

canlı uçlar yazan kısım jacka lehimlenecek olan kısım. Direnç olan kısmı ise resimdeki gibi plakete lehimleyin. Kondansatörün eksi yazan ucu direnç tarafında olacak.

Bendekin de 4 direnç olması kafanızı karıştırmasın. Elimdeki hurdalardan çıkardığım dirençler. Değerleri tutturabilmek için seri bağladım.

20130323212810.jpg

Parçaları silikonlayıp soketi yerine taktım. Hızlıca arabada kızak soketini takıp denedim.

Bir tane kasetin içini söküp taktım. Teyp kasetten çaldığını sanıyor. Uygulamayı yaptığınızda çıkan sesin kalitesine şaşıracaksınız.

Yarın aracı toparlarken bir kaç resim daha eklerim.

Deneme yaparken teybin sesini sona getirin. MP3 playerın sesini en kısığa alın. Kırılma noktasına gelene kadar mp3 çaların sesini açın. Ses bozulduğu anda mp3 çaların sesini bir kaç kademe kısın ve bu noktada sabit kalsın.

Herkese kolay gelsin.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Misafir
(düzenlendi)

Elinize sağlık.İyi günlerde kullanın.

Konumdaki yorumunuza ithafen.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/242350-fusion-orjinal-teyp-aux-yapimi/page__pid__1915569__st__20#entry1915569

Ses girişlerini daha önceden bir çok arkadaşımız resimlerle bir çok farklı yöntemler olarak açıklandı resmedildi.O kısımlar sanırım ibir çok arkadaş tarafından iyice biliniyor.Yinede resimli ve daha önce benim anlattıgım şekilde yani eski analog usulden yaparak ve anlatığınız için adıma teşekkür ederim.Daha önce bir kaç arkadaş çalıştıramamıştı sanırım.

Benim konudaki farklılıgı incelerseniz hiç ses girişinden bahsetmedim sayılır.Resimde ne ile giriş yapıldıgı belli.Konu amacı paylaşımı Kaset çalar bölümüne kaset koymadan veya mekanik iteklenerek çalıştırılmadan tek bir jack ile otomatik olarak aux girişinin aktif edilmesine agırlık verdim :good1: .Sonuç yüzdesel olarak 80 oldu.Sadece ses swichlemesi için gecikmeli role yapılacak ve takılacak.

Konunuza ve konuma bu uygulamalarda daha içerikli işlevsel çalışmanız olursa paylaşmanızı dilerim yorumlarınızada sevinirim.

:good1:

Forumdaki hiç kimse acil sorunlara cevap istenmesi dışında neden yorum yapılmıyor diye beklemez ve alınmaz buradaki amaç bilği paylaşımı. :good1:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

http://www.fordclubt...20#entry1915569

Ses girişlerini daha önceden bir çok arkadaşımız resimlerle bir çok farklı yöntemler olarak açıklandı resmedildi.O kısımlar sanırım ibir çok arkadaş tarafından iyice biliniyor.Yinede resimli ve daha önce benim anlattıgım şekilde yani eski analog usulden yaparak ve anlatığınız için adıma teşekkür ederim.Daha önce bir kaç arkadaş çalıştıramamıştı sanırım.

Benim konudaki farklılıgı incelerseniz hiç ses girişinden bahsetmedim sayılır.Resimde ne ile giriş yapıldıgı belli.Konu amacı paylaşımı Kaset çalar bölümüne kaset koymadan veya mekanik iteklenerek çalıştırılmadan tek bir jack ile otomatik olarak aux girişinin aktif edilmesine agırlık verdim :good1: .Sonuç yüzdesel olarak 80 oldu.Sadece ses swichlemesi için gecikmeli role yapılacak ve takılacak.

Konunuza ve konuma bu uygulamalarda daha içerikli işlevsel çalışmanız olursa paylaşmanızı dilerim yorumlarınızada sevinirim.

Forumdaki hiç kimse acil sorunlara cevap istenmesi dışında neden yorum yapılmıyor diye beklemez ve alınmaz buradaki amaç bilği paylaşımı. :good1:

Estağrufullah hocam alınma yok. Espirisine yazmıştım o yorumu :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Emre Emiroğlu

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/242350-fusion-orjinal-teyp-aux-yapimi/page__pid__1915569__st__20#entry1915569

Merhaba arkadaşlar. Daha önceden konu açıldı, kapandı v.s oldu ama ortada net bir kaynak yoktu. Çoktandır aklımdaydı ama elim varmamıştı. Az önce bitirdim. Araçta denedim. O dandik rds 3500 coştu resmen. Transmitter falan hikaye....

Ayrıca Forumdan alıntılarda bulundum.

oktay toker

" kaset çaların bantını okuyan kafa vardır onun üzerinde 4 veya 3 baglantı vardır.eger kafa ters dönerek yön degiştiriyorsa bu sayı artar ama önemli degil.teyp kapagını açın ve okuyucu kafanın arkasındaki uçları takip edin baglı oldugu yeri bulunca işleme hazırsınız.

genelde bu uçlar film kablodur.o ucların l r olarak anakartın üzerinde kodu yazması lazım oraya l ve r yazan baglantı noktasına 47kohm ve 10mf50v kondansatörü seri baglayın kondansatörün - ucu drence baglanıcak ve drencin diger ucu anakarta tatbik edilecek.

kondansatörün + ucu baglanıcak cihazın l ucuna baglanıcak.diger r baglantısınada aynı şekilde tatbik edilebilir.burda kaset mekagini oturdugunda bir swich vardır onuda manuel yapmalısınız yoksa aktif olmaz sürekli kaset takılıymış gibi görünmesi gerekiyor."

Araç teybini sökmeyle ilgili daha önceden açılmış bir konu. Bundan istifade edebilirsiniz. Gözünüz korkmasın 15-20 dakikalık bir olay.

http://www.fordclubt...esimli-anlatim/

Malzemeler,

1- İki adet 10mf50v kondansatör

2- İki adet 47kohm direnç

3- İki metre stereo kablo

4- Bir adet steteo erkek jak.

ve gerekli el aletleri.

20130323204611.jpg

20130323204802.jpg

Görüldüğü gibi jackın montajını yapın. Şase orta ayağa gelecek. Mavi ve kırmızının yerleri fark etmiyor. Birbirinin yerine olabilir.

20130323211051.jpg

Teybin sadece alt kapağını sökün. Resimdeki soketi çekin çıkarın.

Soldaki ilk ayağa şaseyi lehimleyin. Onun yanındaki diğer iki ayağada dirençleri lehimleyin.

20130323211639.jpg

balantc.png

canlı uçlar yazan kısım jacka lehimlenecek olan kısım. Direnç olan kısmı ise resimdeki gibi plakete lehimleyin. Kondansatörün eksi yazan ucu direnç tarafında olacak.

Bendekin de 4 direnç olması kafanızı karıştırmasın. Elimdeki hurdalardan çıkardığım dirençler. Değerleri tutturabilmek için seri bağladım.

20130323212810.jpg

Parçaları silikonlayıp soketi yerine taktım. Hızlıca arabada kızak soketini takıp denedim.

Bir tane kasetin içini söküp taktım. Teyp kasetten çaldığını sanıyor. Uygulamayı yaptığınızda çıkan sesin kalitesine şaşıracaksınız.

Yarın aracı toparlarken bir kaç resim daha eklerim.

Deneme yaparken teybin sesini sona getirin. MP3 playerın sesini en kısığa alın. Kırılma noktasına gelene kadar mp3 çaların sesini açın. Ses bozulduğu anda mp3 çaların sesini bir kaç kademe kısın ve bu noktada sabit kalsın.

Herkese kolay gelsin.

Oktay abi ve Hamit bey merhaba.

Aynı resimlerdeki gibi yaptim teybin iç mekanizmasindaki geçişi sağlayan swich'e de düğme bağladim kasetsiz halledebiiyorum.

Sesin kaliteside gayet iyi ve tatmin edici sadece bir sıkıntı dışında telefondan aciyorum muzigi surekli sosyal medya whatsapp mailler derken internete bağlı telefon.

Bu yüzden şebeke sesi geliyor dir di dit dit di dit diye uzun uzun ve sinir bozuyor.

Bunun dışında ne motor sesi nede başka parazit sorunu yok.

Bu sorunu nası düzeltebilirim. Sizden ve bilenlerden yardım istiyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Emiroğlu

Telefon yerine mp3 player alarak sorun düzeltilir ;)

keşke öyle olsa. istediğim şekilde equalizer ayarı olan mp3lerle gayet kaliteli pioner yada sony  alınabiliyor.

Equalizer olmazsada arabanın orjinal kolonları sesi boğuyor :)

O yüzden hala yardımları bekliyorum :)

Yorum bağlantısı

Telefon sesine engel olman oldukça zordur.En iyi filtrelemeyide yapsan bu yapıda çözüm bulamazsın.Giriş empedensı çok yüksek olduğu için bu sesi alıyorsun.Empedensı düşürmek ise sesi girişi düşürmek olacağından bu defa ses gücü sıkıntısı olur.

Diodlu yapılan işlemi istersen bir dene diyeceğim ama değişecek bir ley olmayacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Emiroğlu

Telefon sesine engel olman oldukça zordur.En iyi filtrelemeyide yapsan bu yapıda çözüm bulamazsın.Giriş empedensı çok yüksek olduğu için bu sesi alıyorsun.Empedensı düşürmek ise sesi girişi düşürmek olacağından bu defa ses gücü sıkıntısı olur.

Diodlu yapılan işlemi istersen bir dene diyeceğim ama değişecek bir ley olmayacaktır.

Teşekkür ederim abi. Faraday kafesi falan yazmışlar o kadarida cok gereksiz olacak.

Cevap icin tekrar teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı

Farday falan fayda etmez.Yaptığın kısım ile bu kısımı kontrol eden entegre kısmın alttan ve üstten komple lehim tutan nikalaj tarzı parça yada garanti olsun diye bakır kullanarak kafeslemek yapılabilir.Fakat çözüm olacağını sanmıyorum.Aynı sorun yanılmıyorsam yeni tüner sistemlilerdede mevcut diye biliyorum.

Frekans boyutu ile alakalı bir geniş sorundur.Basit yoldan çöözüm var ise ben uzun süredir yani 5 yıldan fazladır hiç uğraşmıyorum o nedenle haberim yoktur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Emiroğlu

Tesekkur ederim abi ilgilendigin icin

İnsan ister istemez kendinden suphe duyuyo bi yerde hatamı yaptım diye :)

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Hamit Bey'in yaptığı çalışmayı görür görmez kolları sıvadım. Bunca yıldır mp3 çalara bağlanan o kablolu kaseti kullanıyordum artık gerek kalmadı. 

İlk olarak teybi söküp alt kapağını açtım. Bahsedilen soketi çıkararak bir paralel hat aldım. 470 kohm direnç ve 10f65V kondansatörü yerine bağlayarak pertinaksı yerine sabitledim. 3.5mm lik dişi aux girişi bulup gerekli bağlantıları yapıp torpidonun neresine monte edebilirim diye düşünürken gözüm arka cam rezistansı düğmesinin altındaki boş yere ilişti. Matkapla delerek yerini hazırladım. Kablolama işlerinin bitmesinden sonra parçaları yerlerine taktım. Kandırmaca kaset olarak bir kenan doğulu kasedini harcayıp içindeki mekanizmaları tümden söktüm ki hiç bir şekilde kaseti çalmaya çalışırken çıtırtı yapmasın. Sonuç cidden harika yapan paylaşan her forumdaşa teşekkürler. Sesler çok net hiç bir şekilde hışırdama cızırdama boğukluk yok.

oY8ap7.jpg

l0r8pE.jpg

VgXGNP.jpg

n5mapR.jpg

vQ8lVp.jpg

12D3BG.jpg

LYgXNb.jpg

rm8ap1.jpg

7VXpda.jpg
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Özgür Eryılmaz

ya arkadaslar bende orjinal teyp takılı değil nerden bulabilirim ücreti nedir acaba

Yorum bağlantısı
Mustafa_Şahin

Zamanında bende megan 2 için böyle bir çalışma gerçekleştirmiş tim elinize sağlık sabır ve el becerisi gerektiren bir iş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Murat KILICASLAN

Merhaba,

Buradaki RC (Low Pass) filtrenin amacı nedir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Pektaş

Bursada Nev elektronik bu işin piri. İşlemi kendim yaptım ama teypde sorun olduğu için çalışmadı. Şemsi usta sağolsun 30 tlye boş kaset takmadan aux çıkışı bağladı. Kaset çıkarma tuşlarına basıldığında aux devreye giriyor. Fm tuşuna basıldığında da radyo devrede. Ses kalitesi de mükemmel. Ayrıca 100 tlye usb de bağlayabileceğini hatta teyibin ekranı yerine usb için ekran takabileceğini söyledi ama direksiyon kumandasının çalışmayacağını söyledi. Bu yüzden yaptırmadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Aytaç Uluata

Harika bilgiler bunlar, yıllardır uğraştığım bir konuydu bu. Bu konuda da bir sürü başlık açmıştım.

Helal olsun sizlere, birazdan kolları sıvayıp, teyibi sökeceğim :)

Çok teşekkür ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Efe Demir

Meraba yaptığınız çalışmanın birebir aynısını yapmak istiyorum fakat konu içindeki fotolar açılmıyor.rica etsem fotoları bana atabilir misiniz

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hamit inan

Meraba yaptığınız çalışmanın birebir aynısını yapmak istiyorum fakat konu içindeki fotolar açılmıyor.rica etsem fotoları bana atabilir misiniz

Üstte olan açıklama ile direk bir elektronik ustasına götür 10 tl ye bağlantı işini halleder. Resimler bende de mevcut değiş şu an kusura bakma

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hamit inan

Merhaba,

Buradaki RC (Low Pass) filtrenin amacı nedir?

Auxtan girdiğiniz sinyal yüksek cayırtı yapar birşey anlaşılmaz. Sinyal düşürülerek kristal girişine veriliyor.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
İlker sağlam

Güzel çalişma olmus hayırli olsun. Kasetcalara aux yaptirabilecegim bir yer var mi ankara da acaba ? Kime sorduysam ben o ise girmem dedi de.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Güzel çalişma olmus hayırli olsun. Kasetcalara aux yaptirabilecegim bir yer var mi ankara da acaba ? Kime sorduysam ben o ise girmem dedi de.

Kolay kolay uğraşacaklarını sanmam. Teybi söküp götürürseniz belki yardımcı olurlar.
Yorum bağlantısı
İlker sağlam

Aslinda kolay elimden gelmedigi icin gotureyim dedim elimizde kalir diye riske girmiyorlar .olmadi dediginiz gibi yaparim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aziz Arda

Hocam eğer bulursanîz benide bilgilendirin ankara için benimde elimden gelmez diye çekiniyorum ama yaptırmak istiyorum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...