İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Kısa Mesafede Fan Açıyor :(

Erhan Ay

Recommended Posts

Serdal Soysal

Fan kışın bile ısıtma ön cama verilirse çalılıyor, bu da aklınızda bulunsun.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Daha önce bende karşılaştım bu durumla, kışın ortasında fan açmıştı. Araç fanı açıyorsa vardır bir bildiği demiştim. Demekki normal bir durummuş.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Ozan Yurtsever

Peki devirli kullanmak yerine o sirada bosa alip 3 bin 4 bin devirde gaz versek olur mu ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Arabam 4200km civarında. 2 kez dpf girdiğine şahit oldum. Uyarı lambası yakmıyor. Artan yakıt tüketiminden ve fanın devreye girmesinden anlıyorum. Bildiğim kadarıyla 2011 tdci euro4 2012 ve sonrası euro5 motor. euro5 te dpf var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Peki devirli kullanmak yerine o sirada bosa alip 3 bin 4 bin devirde gaz versek olur mu ?

olur. önemli olan motorun ısı üretmesi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Dpf işlemi sırasında aracı stop etmemiz gerekirse ne yapacağız. ?  :unsure2:  Geçen gün tamda işyerine geldiğimde devreye girdi, değil devirli kullanmak park etmiştim rolantide biraz bekledim ama mesaiye geç kalacağım için fan çalışır halde stop edip gittim. Umarım sorun olmamıştır.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Dpf temizlik esnasında o kadar sürer mi

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Bence stop etmek sıkıntı olmaz. Sonuçta kullanıcıların %80ninden fazlası dpfin devreye girdiğini anlamayacaktır bile. Mühendis ona göre düşünmüştür.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

ben belki ilerde tıkanma sorunu yaşarım diye stop etmiyorum. ama bir kereden birşey olmaz sanırım.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Aslında düşününce orada bir uyarı mesajı çıkması çok mu zor kardeşim. dpf temizleniyor lütfen stop etmeyiniz şeklinde. Ben de ilk aldım 2-3 bin kmde idi  falan evden çıktım 2 km gitti m baktım hararet hemen yükselmiş fan çalışıyor devir saati dalgalanıyor dedim eyvah hararet mı yapıyor ne oluyor anlamadım hemen açtım kaputu yağ su normal eve dönüp park ettim. sıfır araba 2 km de fan açıp garip davranmaya başlayınca aradım servisi yol yardım geldi 2 saat sonra tabi her şey normal. baktı etti bir şey yok. onlarda bir haber olaydan. daha sonra burada öğrendim ki dpf temizlemiş ama bir uyarı verse bari mesaj falan ne bilelim. Servis bile bilmiyor daha olayın ne olduğunu. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fan kışın bile ısıtma ön cama verilirse çalılıyor, bu da aklınızda bulunsun.

Bu klima çalıştığındandır Serdal bey :)

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Bu klima çalıştığındandır Serdal bey :)

Yoo Sani, klima çalışmadığı zaman. Bey kelimesi biraz benim için abartı olmadı mı? :huh:
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yoo Sani, klima çalışmadığı zaman. Bey kelimesi biraz benim için abartı olmadı mı? :huh:

Kalorifer çalıştığında radyatör fanının çalışması için tek sebep, klimanın da açık olmasıdır. Siz ön cama yönlendirdiğiniz anda klima otomatik çalışıyor zaten. Zira buğu almanın en etkili yolu olduğu için araç otomatik bu işlemi yapıyor.

Bey niye abartı olsun, saygıdan :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)

Kalorifer çalıştığında radyatör fanının çalışması için tek sebep, klimanın da açık olmasıdır. Siz ön cama yönlendirdiğiniz anda klima otomatik çalışıyor zaten. Zira buğu almanın en etkili yolu olduğu için araç otomatik bu işlemi yapıyor.

Bey niye abartı olsun, saygıdan :)

Ne bileyim daha önce duymadığım içindir senden. ( Birine daha önce ismiyle hitap ettiğim birine kızdığımda bey diye hitap ederek konuşurumda seni kızdırdığımı düşünmüş olabilirim.):) tarihinde Serdal Soysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ne bileyim daha önce duymadığım içindir senden. ( Birine daha önce ismiyle hitap ettiğim birine kızdığımda bey diye hitap ederek konuşurumda seni kızdırdığımı düşünmüş olabilirim.) :)

Yok estağfurullah. Muhtemelen karşılıklı sohbete geçmemişizdir.

Bi de bir çok zaman kimin yazdığına bakmadan mesajları yanıtlıyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Aslında düşününce orada bir uyarı mesajı çıkması çok mu zor kardeşim. dpf temizleniyor lütfen stop etmeyiniz şeklinde. Ben de ilk aldım 2-3 bin kmde idi  falan evden çıktım 2 km gitti m baktım hararet hemen yükselmiş fan çalışıyor devir saati dalgalanıyor dedim eyvah hararet mı yapıyor ne oluyor anlamadım hemen açtım kaputu yağ su normal eve dönüp park ettim. sıfır araba 2 km de fan açıp garip davranmaya başlayınca aradım servisi yol yardım geldi 2 saat sonra tabi her şey normal. baktı etti bir şey yok. onlarda bir haber olaydan. daha sonra burada öğrendim ki dpf temizlemiş ama bir uyarı verse bari mesaj falan ne bilelim. Servis bile bilmiyor daha olayın ne olduğunu. 

Ali bey uyarıyı, sistem tıkanınca veriyormuş. :) bence de çok mantıksız. bi ikaz ışığı filan koysalar olurdu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Ali Ozan Yurtsever

Dün gece dışarıdan eve dönerken 8-9 km yol eve geldim baktım fan devrede çalışıyor ahan dedim dpf temizliyor yakaladım seni. :) hemen durmadan yola devam 3 bin devirlerde 8-9 km daha dolandım ve gerçekten 5-6 dakika sonra fanı kapattı. Temizledi galiba :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Akin Ozdeniz
(düzenlendi)

DPF 'den kaynaklanıyor Erhan Bey, ben de yaşıyorum bu olayı ve araca daha fazla gaz vermek gerekiyor yoksa stop ediyor, kullanıcı kitapçığında Dizel Partikül Filtresi ile ilgili bölümde gerekli açıklamaları yapmışlar , aracı yüksek devirde 10 - 20 dk arası sürerseniz işlemi tamamlamasını sağlıyorsunuz ve kullanım şeklinize göre regeneration işleminin yapılma zaman aralığı değişebiliyor ,örnek vermek gerekirse sizin aracınız 1000KM de bir DPF regeneration işlemi yapıyor fakat bir diğer fiesta 3000 KM'de bir kaç kez bu işlemi gerçekleştiriyor olabilir ayrıca tek seferde yapamadığını gözlemliyorum genel olarak bu işlemi bir kaç kez daha yaşamanız olası bu aralar.

hocam valla benim hem sabah hem aksam hergün açıyor arkadan duman atıyor tamamlanmasınıda bekliyorum ama sorun hep aynı evden işe işden eve toplam 10 km hatta dün fan müşürünüde değiştirdim yine aynı

tarihinde Akin Ozdeniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ubeyd Bayar

Benimde başıma az önce geldi. Hemen araştırdım ve bu konuya denk geldim. Arabayı parkederken devirde dalgalanma ve düşük devirde araba evime gelirken tekliyordu. İçimden Allah Allah ne oluyo dedim. Sonra arabayı parkettiğimde kafama dank etti. Devir saati dalgalanıyodu. Hatta devir saati bi an kendiliğiden epey bi yükseldi bekledi normale döndü. Tabi fan bu arada çalışıyor. Bende dahada yüklendim. Durduğum yerde gaza yüklendim defalarca. Sonra fan sustu devir saati normale döndü. İstop ettim. Sonra tekrar çalıştırım herşey normaldi.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Özcan Çömez

Arkadaşlar bu fan açma muhabbeti 2 gündür benimde başıma geldi.

dediğiniz gibi kısa mesafelerde oluyor ama bendeki olay biraz ters şöyle ki.

kontağı kapatıyorum ve araç fan açıyor. sonra kontağı çeviriyorum ve fan sesi duruyor.

stop edince çalışmasının mantığı nedir aydınlatırmısınız ?

sıvı seviyesi normal aracımın.

3 hafta önce triger ve devir daim değiştim ama son 2 gündür olay başıma gelmekte, teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...