İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Tansel Yavuz

3bfuf.jpg

Serkan bey jantlarınız hem orjinal ford jantı değil hemde ofset ford'a uyumlu değil,sanırım büyük ihtimal pejo uyumlu jant bunlar.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Bu mondilerin ağırlığı nedir acaba?Ben de bu araçtan çok düşünmüştüm temiz bulsa jetta öncesi alacaktım.

Lakin bu yakıt değerleri çok yüksek bence. Jetta 1498 kg maksimum en soğuk havada -3 derecede 8 lt yi geçmedi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu araçlara uygun 17 inç lastikleri 205-50-17. Bu değerler GhiaX jantlarının lastik ebatları. Ancak sizin aracın taban genişliği 225 ve bu çok eniş bir tabandır. Normalde kar lastiklerinde taban geniş değil daha ince olması önerilir. Şehir içinde kısa mesafelerde ve soğuk havalarda dizel araçların çok yaktığı söyleniyor. Çünkü dizel araçlar ısınmadan benzinli kadar yakar. Sizin yaşadığınız şehirde benim yaşadığım şehir gibi yokuşları fazla olduğu için yakıt değerlerimiz diğer ildeki(Karadeniz hariç) araçların yakıt değerlerinden farklı çıkıyor. Ben Ankara'da 2-3 lt daha az yaktırıyorum. Ancak Maraş'ta bir defa 14,5 litre birde geçen hafta 14,8 Lt lpg yaktırabildim. Ankara 13 lt yaktırıyorum. Bence jantlarınız çok güzel güzel. Siz aracınıza 205/50/17 ebatlarında lastik alın aracınızın gidişi bile fark edecek ve aracın yakıtıda düşecektir.

Saygılarımla.

Bu mondilerin ağırlığı nedir acaba?Ben de bu araçtan çok düşünmüştüm temiz bulsa jetta öncesi alacaktım. Lakin bu yakıt değerleri çok yüksek bence. Jetta 1498 kg maksimum en soğuk havada -3 derecede 8 lt yi geçmedi.

Halis Hocam sizin kullandığınız güzergahta çok önemli ve kaç km yol yaptığınızda. Yokuşu çok olan yerlerde araçlar gerçekten çok yakıyor. Ben artık buna kanaat getirdim. DSG çok ayrı bir olay. Dsg bilgidiğim kadarıyla 6 iler ancak jatco 5 ileri bu bile çok fark eder zaten.

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Halis Hocam sizin kullandığınız güzergahta çok önemli ve kaç km yol yaptığınızda. Yokuşu çok olan yerlerde araçlar gerçekten çok yakıyor. Ben artık buna kanaat getirdim. DSG çok ayrı bir olay. Dsg bilgidiğim kadarıyla 6 iler ancak jatco 5 ileri bu bile çok fark eder zaten.

Saygılarımla.

Mehmet Hocam,ben Maraş'a gittim cidden hep yokuş dediğiniz gibi oradaki değerlerle başka bir abadolu şehrini kıyaslamak doğru olmaz.İstanbulda da çok yokuş var ama düzlükler de var.Ben de kısa mesafe gidip geliyorum ev-okul arası gidiş-geliş 10.2 km.

Benim aracım DSG değil,2007 DSG ler 6 ileri doğrudur.Lakin jetta TDİ lerdeki DSG lerde sorunlu araç çok fazla olduğu için ben 6 ileri manuel aldım.

DSG,TDİ lerde yaklaşık 1 lt fazla yakarken,TSİ lerde yaklaşık 1 lt daha az yakıyor.Yavuz S.Bilgin de DSG+TSİ var Ankara'da kendisi.Hava biraz ısındı şu an 7.5 civarı yakıyorum.Bilginize..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet Hocam,ben Maraş'a gittim cidden hep yokuş dediğiniz gibi oradaki değerlerle başka bir abadolu şehrini kıyaslamak doğru olmaz.İstanbulda da çok yokuş var ama düzlükler de var.Ben de kısa mesafe gidip geliyorum ev-okul arası gidiş-geliş 10.2 km.

Benim aracım DSG değil,2007 DSG ler 6 ileri doğrudur.Lakin jetta TDİ lerdeki DSG lerde sorunlu araç çok fazla olduğu için ben 6 ileri manuel aldım.

DSG,TDİ lerde yaklaşık 1 lt fazla yakarken,TSİ lerde yaklaşık 1 lt daha az yakıyor.Yavuz S.Bilgin de DSG+TSİ var Ankara'da kendisi.Hava biraz ısındı şu an 7.5 civarı yakıyorum.Bilginize..

Pardon hocam ben sizin aracıda DSG sandım. Aracınıza güle güle binin.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Halis bey, mondeo'nun düzü oldukça az yakıyor otomatiğine göre.

Doğrudur.Ben de çok uzun zaman düşündüm Ankara'da 67000 km de bulmuştum bugün yarın derken hemen satılmıştı.Mondi,aldığım jetta da daha keyifli bir araçtır diye düşünüyorum her yönüyle (2.eli hariç)

Pardon hocam ben sizin aracıda DSG sandım. Aracınıza güle güle binin.

Teşekkür ederim Mehmet Hocam,daha iyileri sizlerin olsun inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Çukurovada yaşamanın ve düz vites kullanmanın farkı şehir içi 6.0-6.3 şehirdışı 5.2-5.7 arası olunca, bir de sizin bu yazdıklarınızı okuyunca, arabamı daha bir sevdim yaavvv.

Sizler neler çekiyorsunuz memleketlerinizde :D Gelin Çukurova'ya kardeşim, yazın sokakta sauna yaparız. :tongue:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Çukurovada yaşamanın ve düz vites kullanmanın farkı şehir içi 6.0-6.3 şehirdışı 5.2-5.7 arası olunca, bir de sizin bu yazdıklarınızı okuyunca, arabamı daha bir sevdim yaavvv.

Sizler neler çekiyorsunuz memleketlerinizde :D Gelin Çukurova'ya kardeşim, yazın sokakta sauna yaparız. :tongue:

Bilirim her anlattığını. İskenderunda arkadaşın şehir için ortalamasında 6.1 gördüğümde şaşırmıştım ve çok ta sakin kullanmaz. Adana ve çevre bölgelerde yazın sauna etkisi yapmadığı insan nerdeyse yok :)

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Serkan bey. O ebatta o şekilde orjinal ford jantı yok. 18 inç olan Focus jantı ve 16 olan Mondeo jantı var, aynı şekile sahip olan. Replika olduğu için ağırdır muhtemelen. İlk etken bu.

İkincisi mondeonun orjinal 2 ebatı var. Biri 205/55/16 diğeri de ghia-x ebatı olan 205/50/17. Haliyle 225/45/17 daha geniş taban olduğu için yakıt tüketimin artırır. Orjinalde daha az yakarsınız.

http://www.solmazlastik.com.tr/icerik.php?cid=83 adresini incelerseneniz Ford 950 diye geçiyor jant ebadımda 17 inç eminim hakan bey.

Yorum bağlantısı
Serkan Danış
Bu araçlara uygun 17 inç lastikleri 205-50-17. Bu değerler GhiaX jantlarının lastik ebatları. Ancak sizin aracın taban genişliği 225 ve bu çok eniş bir tabandır. Normalde kar lastiklerinde taban geniş değil daha ince olması önerilir. Şehir içinde kısa mesafelerde ve soğuk havalarda dizel araçların çok yaktığı söyleniyor. Çünkü dizel araçlar ısınmadan benzinli kadar yakar. Sizin yaşadığınız şehirde benim yaşadığım şehir gibi yokuşları fazla olduğu için yakıt değerlerimiz diğer ildeki(Karadeniz hariç) araçların yakıt değerlerinden farklı çıkıyor. Ben Ankara'da 2-3 lt daha az yaktırıyorum. Ancak Maraş'ta bir defa 14,5 litre birde geçen hafta 14,8 Lt lpg yaktırabildim. Ankara 13 lt yaktırıyorum. Bence jantlarınız çok güzel güzel. Siz aracınıza 205/50/17 ebatlarında lastik alın aracınızın gidişi bile fark edecek ve aracın yakıtıda düşecektir. Saygılarımla. Halis Hocam sizin kullandığınız güzergahta çok önemli ve kaç km yol yaptığınızda. Yokuşu çok olan yerlerde araçlar gerçekten çok yakıyor. Ben artık buna kanaat getirdim. DSG çok ayrı bir olay. Dsg bilgidiğim kadarıyla 6 iler ancak jatco 5 ileri bu bile çok fark eder zaten. Saygılarımla.

Teşekkür ederim Mehmet Bey,

Ben de jantlarımdan memnunum zaten :good1: Bu sene kış çok farklı oldu bizim burda onun için yakıt epey fazla geldi gözüme... diğer arkadaşların tüketimleri hakkında fikir sahibi olmak için açmıştım konuyu.Dediğiniz gibi geniş taban kış lastiklerini lastikçim de önermemişti ama yazlık lastiklerim de çok yeni henüz senesi dahi olmadı, hepsini değiştirip orjinaline dönmeyi düşündüm ama bu sefer de kış lastiği alacağım ayrıca yazlık lastikleri de sıfırdan alacağım için epey bi zararım olacak diye vazgeçtim.Ancak geniş taban olmasına rağmen tırmanma, tutuma ve savrulma kesinlikle yaşamadım, bi kaç yerde özellikle denedim lastiklerin performansını görmek için, oldukça başarılı buldum şahsen. (Tabi bunda mondeo farkı da var bence... ;):nazar: )

Ankarada 1 hafta süresince bulundum aralık ayında benim de şehir içi ortalamam 7,7 civarıydı.burayla çok farkediyor ne yazıkki, gerçi burası da küçük bir şehir en fazla gideciğiniz mesafe 20 km.i geçmiyor. Önerinizi dikkate alacağım kış lastiklerini yada yazlıklarımı değiştireceğim zaman ebadını 205/50/17 yaparım.

Bir Sonraki tayin yerimi o taraflara mı yazsam acaba ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Serkan Bey araçlarımız yol tutuşu olarak örnek alınacak araçlardan.Birde altında 225 taban lastik olunca yoldan çıkması daha güçleşir. Tek sıkıntınız yakıt artar. Çekişteki değişikliği hissedemezsiniz tam olarak . Çünkü altınızda araç 320 nm tork ve 130 bg sahip bir canavar olduğu için güç kaybını kolay kolay farketmezsiniz.Dizel kısa mesafelerde çok yaktığı söylenir. (benim hiç dizel aracım olmadığı için duyduklarıma göre söylüyorum) Çünkü araç ısınmadan siz gideceğiniz yere varmış olduğunuzdan yakacağanı yakmış olur.Sizde benim gibi ayrı bir dezavantaj var bulunduğunuz yer rampası bol olan yer. :) Yani çok yakmasını gerektirecek tüm etkenler sizde toplanmış :)

1-Triptonik olması.

2-Havaların soğuk olması.

3-Kısa mesafede kullanmanız.

4-Yokuşu çok yerde ikamet etmeniz.

5-Geniş taban lastik.

6-Araç acemeliği ve şayet triptonik araç kullanmaya yeni başlamışsanız (Bu sadece tahmin)

Merak etmeyin zamanla herşey yoluna girer. Araç size siz araca araç yola havaya alışır :)

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

12 lt olan ortalamam yağ termostat'ını değiştirdiğimden beri önce 11lt ye bugün de 9.8 lt ye düştü.

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Tansel Bey sizin aracınız da otomatik şanzuman mı?

Yorum bağlantısı
ÖZGÜR ÖZGÜN

arkadaşlar merhaba ben de aranıza yeni katıldım .geçen hafta 2006 mondeoma kavuştum düz vites ghia modeli .yakıt olarak şehir içi benimki 9-10 lt civarı yakıyor .amannnnn yaksın okadarda bu konfora bu lükse bence değer .

gerçektende mondeo güzel bir araçmış arabada yok yok .ghia modeliymiş sunroflu .yakında resimlerini koyacağım .

benim merak ettiğim bu araçta kaç tane hava yastığı var ve nerelerde bir bilgisi olan varmı .

saygılar iyi günler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

iki önde,

iki ön koltuklarda

iki tavanda perde

iki tane de arka direklerde

toplam 8 adet.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
ÖZGÜR ÖZGÜN

çok teşekkürlerr ertan bey

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Tansel Bey sizin aracınız da otomatik şanzuman mı?

Evet otomatik,jatco şanzıman.

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Evet otomatik,jatco şanzıman.

Teşekkürler Tansel Bey

Benim aracın da Jatco aynı şanzuman, yağ termostatına ben de bi baktırayım bakalım? ustam ne diyecek...aldığımda hiç merak edip de baktırmamıştım.

arkadaşlar merhaba ben de aranıza yeni katıldım .geçen hafta 2006 mondeoma kavuştum düz vites ghia modeli .yakıt olarak şehir içi benimki 9-10 lt civarı yakıyor .amannnnn yaksın okadarda bu konfora bu lükse bence değer .

gerçektende mondeo güzel bir araçmış arabada yok yok .ghia modeliymiş sunroflu .yakında resimlerini koyacağım .

benim merak ettiğim bu araçta kaç tane hava yastığı var ve nerelerde bir bilgisi olan varmı .

saygılar iyi günler.

Özgür Bey hayırlı olsun arabanız,

Benim 3 aracım oldu şuana kadar, 3'ü de mondeo idi, kesinlikle memnun kalacağınız ve vazgeçemeyeceğiniz bir araç(kendimden biliyorum :) )

Hava yastıklarına hiç gerek duymadan kazasız, belasız binersiniz inşallah :nazar:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Özgür Bey hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız binin. Az yaktması için ışıklarda kalkışta gaza fazla yüklenmeyin (Elinizde değil ama :) ) biraz daha az yakar.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
ÖZGÜR ÖZGÜN

yorumlar için teşekkürler arkadaşlar saolun

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tansel Yavuz

Bugün şehir dışı tüketimim 5,8lt oldu,110-130 km/h arası kullandım.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 3 ay sonra...
Muhammet Arslan

Bu hafta Yenice-Karabük-Gerede-Ankara ve aynı güzergahtan dönüş yaptım.

Yol bilgisayarı ortalama yakıt 6,3 lt/100 km.

Çok hızlı gidip gelmesem de, 130'un altına fazla düşmedim.

Yalnız bu yol bilgisayarında anlamadığım şey şu;

Örneğin 500 km yolda yakaladığımız bir ortalama yakıt değeri var. Bir rampa çıkıyoruz, 1-2 km kadar. Nasıl oluyorsa yakıt değeri bir anda 0,3-0,4 lt artıyor.

Bu durum doğal mı?

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Bugün tam depo ile ortalama yakıt tüketimini hesapladım.

Yol bilgisayarı 6,7 lt gösterirken, hesaba göre araba 7,3 lt yakmış.

Km'de 33 kuruşa yakın bir değer çıktı. Biraz fazla mı sankim :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...