İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Ben dün otoyolda tüketim testi yaptım. Mondeo MK3 dizel otomatikler 90 la gidince daha çok yakıyor. 100-105 gibi gidince daha az yakıyor. En azından benim arabada böyle.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Said Çiftci

Harun hocam eğim farkı olabilir... yoksa 90 km/s hız 4 vitesli jatco da daha az yakması beklenir..
Fakat bizim mk3 lerde anlık tüketimi ölçemediğimiz için net konuşmak zor [emoji4]

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

90 ile 4 litre rekorum var benim. 100-105 ile 5 litre yakar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

En son Ekim ayı icerisinde Ankara/Abant/Gölcük/ Beypazarı/ Ankara hattı da olmak üzere karma tüketim jatko bir depo ile 850 km yaptım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Ankaradan Fatih abimle beraber bir dizel mk3 jatko getirdik, yakıt göstergesi bence bozuktu:) 5.2 lerde aldım direksiyonu, yakıt göstergesi hiç oynamayınca 120-130 arası gittiğimiz sürati 140-150 bandına aldım. Lütfedip 5.4 e kadar çıkartabildim istanbula girdiğimizde;) enteresan bir araç mk3 jatko..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serkan Araç

Merhabalar 

2006 model 2.0 dizel otomatık mondeom var . Yol bılgısayarında ortalama tuketım 11 litre olarak gösterıyor şehir içi . Ornek vermek gerekırse 50 tlye 10 bucuk lıtre mazot ıle 80 90 arası gıdebılıyorum. 0km  zaman mazot alıyorım daha fazla gıdermı acaba . Sızın yakıt tuketımlerınız nasıl ? Benımkınde bır anormallik varmı 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Merhabalar 
2006 model 2.0 dizel otomatık mondeom var . Yol bılgısayarında ortalama tuketım 11 litre olarak gösterıyor şehir içi . Ornek vermek gerekırse 50 tlye 10 bucuk lıtre mazot ıle 80 90 arası gıdebılıyorum. 0km  zaman mazot alıyorım daha fazla gıdermı acaba . Sızın yakıt tuketımlerınız nasıl ? Benımkınde bır anormallik varmı 

Her kontak açışta gittiğiniz mesafe ne kadar.
Yorum bağlantısı
Serkan Araç
(düzenlendi)
12 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Her kontak açışta gittiğiniz mesafe ne kadar.

Merhaba , 

Hafta ıcı sırkete gidiyorum sabah 5 km gidiş geliş en fazla 10 km hafta sonlarıda kısa mesafe kullanıyorum . Bir  gunde  en fazla 35 40 km yaparım.Aracın jantları aldıgımdada farklı celık jant vardı bu etkılermı cok acaba , bu aralar gerçekten satasım gelıyor. 11 litre mazot ıle 100 km bıle yapamıyorum. Normal yakıt degerlerı ne pekı ? Kullanırken dıkkatte edıyorum mesela aracı 2 bın yavas kullanıp 2 bın devirde vites attırmaya calısıyorum

tarihinde Serkan Araç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

normal yakıt.

arkadan siyah duman ya da koku var mı acayiplik?

yahut vites kaça kadar yükseliyor? çok mu dur kalk?

Yorum bağlantısı
Serkan Araç
(düzenlendi)
12 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

normal yakıt.

arkadan siyah duman ya da koku var mı acayiplik?

yahut vites kaça kadar yükseliyor? çok mu dur kalk?

Benım farkettıgım arac ısınınca sanki o ısı içeriye gelıyor bır koku gelıyor gıbı hıssedıyorum sıcaklıgı ıcerıye alıyor. Sabahları sırkete giderken 5 km kadar gıttıgımde sıcaklık gostergesı daha yenı kalkmıs oluyor yanı ılk bastakı cızgıye anca gelıyor burda problem varmı ? Yakıt alcagım zaman wurth sanırım ondan kullansam fayda edermı yakıt için enjektörlerde kırlenme olabılır mi ? Yada jant la lastıklerı değiştirsem cok fark  edermi ? 18 yada 19 çelık jant var . Aracı geçen yıl aldım babamla kullanırız dıye henuz 22 yasındayım su sıralar yakıttan dolayı bınesım gelmıyor artık. Gaza yavas basıp 2 bın devırde degısıtmrye gayret edıyorum genelde . Ben trıpyonıge alıp degıstırsem bı fark olurmu . Yakıt tasarrufu edıcem dıye yavas gıdıyorum herkes beni geçıp gıdıtor ama yınede ben onlardan cok yakıyorum anlayamadım :))

tarihinde Serkan Araç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu şartlarda yakıt normal.
Düşürebilmek için bazı püf noktaları var.
Hararet ilk çeyreği geçtikten sonra hızınızı bir defa 60 ı geçecek şekilde artırın.
Hararet 80, Hız 60 ı geçtikten sonra yakıt normale döner.
Bu şart oluşana kadar araç zengin karışımda çalışır.
Hız bir defa 60 ı geçtikten sonra yavaşlamanız veya dur kalk önemli değildir.
Bunu aracın sesinden de anlarsınız.
Hava filtreniz temiz olsun.

Yol bilgisayarı tüketimi ile pompa ölçümü tutuyor mu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Araç

Hararet te bazen farkedıtorım ortaya gelıyor bazen gerı dusuyor acaba ondamı bozukluk var. Bazende hemen ortaya gelıyor tam anlayamadım açıkcası. Ortalama tuketim 11 gozukuyor . Bazen bılerek 11 lıtre aldırıyorum 90 km geldııgımde ekranda 0 km yazıyor. Bu benım ılk arabam pek anlayamıyorum depo buyük bırde ben cok mazot almıyorum yanı her gittigimde 50 tl lık alıyorm dıyebılrıım. Genelde 100 km cıvarı gıdıyor bazen gıtmıyor bıle. Bırde km 0 lama tuslarım bozuldu suan 0 layamıyorım onuda nerede yaptırabılırım bılgınız varmı ? İki tuşafa bastıgımda sıfırlanmıyor km de yol bılgıdayarıda .ama suan 11 lıtre gosterıyor belki 12 lıtrede yakıyor olabılır . 

Yorum bağlantısı
Serkan Araç
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Termostatınızı da kontrol ettirin. Isınmıyorsa yakar.

Yardımlarınız için teşekkür ederim . Otamatik dizel en fazla 9 lıtreye duser defılmı yakıt tuketımı bu havalarda ? Bıde ıstanbul trafıgınde kalıyorım. Termostada baktırayım bi. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben Nevşehirde 9-10
İstanbulda 8 falan yakıyordum.
Ancak önemli olan bir çalışmada gidilen mesafedir. Isınana kadar çok yakıyor.
Sizin de menziliniz kısa 9-10 litre güzel değer bu şartlarda.
Tabi yoğunluğu ışık sayısını falan da bilmiyoruz. Etken çok.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
On 30.10.2017 at 09:55, Said Çiftci yazdı:

Harun hocam eğim farkı olabilir... yoksa 90 km/s hız 4 vitesli jatco da daha az yakması beklenir..
Fakat bizim mk3 lerde anlık tüketimi ölçemediğimiz için net konuşmak zor emoji4.png

mk3 lerde anlık tüketim neden ölçülemiyor acaba ? 

Yorum bağlantısı
Said Çiftci
mk3 lerde anlık tüketim neden ölçülemiyor acaba ? 
Anlık tüketimi ölçme özelliği yok ama yolda birli bir hızda gidiyorken,ortalama yakıt tüketimi modundayken sıfırlamak için biraz basılı tutunca,bir anlığına da olsa anlık tüketim değerleri görülebilir...
Veya da bir tane "elm bluetooth veya wi-fi obd "
Olursa araç telefon tutacağına da torq programı yüklü bir telefon yada tablet koyarsak oradan anlık tüketimi inceleyebiliriz [emoji4]
Yorum bağlantısı
On 21.11.2017 at 10:11, Said Çiftci yazdı:

Anlık tüketimi ölçme özelliği yok ama yolda birli bir hızda gidiyorken,ortalama yakıt tüketimi modundayken sıfırlamak için biraz basılı tutunca,bir anlığına da olsa anlık tüketim değerleri görülebilir...
Veya da bir tane "elm bluetooth veya wi-fi obd "
Olursa araç telefon tutacağına da torq programı yüklü bir telefon yada tablet koyarsak oradan anlık tüketimi inceleyebiliriz emoji4.png

Teşekkür ediyorum bilgi için, bende niye aracımın yakıt tüketimi hep sabit diyordum , yaz dönemi şehir içinde 19-20lt, tüketim gösteriyordu sabit  yahu diyordum neden düşmüyor yada artmıyor performanslı kullanıyorum aynı  yavaş kullanıyorum aynı , günlerce aynı değerde kalıyor 0

en son uzun yola çıktığımda 15lt gibi değere düşmüştü aylar önce çıkmıştım uzun yola sanıyorum şuan 15,3 lt gösteriyor  şehir içi değer değişmiyor anlık olarak  ali expresten bu bahsettiğiniz cihazı sipariş vermek istiyorum ama bir bilgi alabilrmiyim acaba, bu bizim araçlarda obd 1 mi  yoksa 2 sürümmü, hangi elm bluetooth cihazı uyumludur bizimkinin sürümü ile ? 

Yorum bağlantısı
Yavuz Kara2
(düzenlendi)

meraba arkadaşlar ben aracımı 7 sene önce aldım tüm bakımlarını  ve zamanı dolmuş degişecek parçalarını kendim yaparım. mondiyi aldıgımda yakıt 8,5 lt den aşagıya hiç düşmezdi hatta kışın 9,5 lt lere kadar çıkardı.ben araçlarıma asla revizyonlu parça ve yan sanayi takmam evet sıfır parça pahalı ama kullanıcıysan   kullanım zamanına göre kesinlikle sıfır parça kendini amorti eder. aracı aldıktan sonra malum mondinin sesi kafaya takıldı ilk şüpeli enjektörlerdi otokoçtan sıfır enjektör taktırdım o zaman için 4000 tl  idi   o günden bugüne kışın 7 lt yi yazında 6 lt yi hiç geçmedi bunlar şehir içi ölçümler uzun yolu ise 5 lt civarı yani mondi asla fazla yakan bir araç degildir. hatta yol bigisayarı ile  depo yakıtı bile ölçüm olarak tutarlıdır sapması yok denenecek kadar azdır ölçümlerimle sabittir. mondi çok güzel bie  araçtır heleki dizeli fakat bakımlarında ve parçalarında asla yan sanayi ve ilgisizligi kabul etmez. şu soguklardaki yakıt sarfiyatım ise 6.5lt  dir.   aynı araçtan arkadaşımda var 2 defa enjektör revizyonu yaptırdı yakıtı 10-11 lt lerde geziyor hemde çekiş  ses kötü.yani demem o ki yanlış ellerde  mondiler   mahfoluyor. ben sıfır enjektör parasını en az 3 defa amorti ettim.

tarihinde Yavuz Kara2 tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
On 22.11.2017 at 20:46, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sıfırlamıyor musunuz Özer Bey.

Hayır 

Nasıl sıfırlandığı hakkında bilgim olmadığı için aldığımdan beri aynı yakıt tüketimiyle kullanıyorum aracı hep sabit yakıyor zannediyorum o yüzden de , nasıl sıfırlanıyor nasıl yakıt ortalamasına bakılıyor acaba yardımcı olurmusunuz ? 

tarihinde Ozer Oz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yanlış hatırlamıyorsam. Göstergede iki tane resetleme çubuğu var.
Menüden ortalama tüketime gelip soldaki çubuğa basılı tutarsanız sıfırlar.
Neyi sıfırlamak istiyorsanız ona gelir. Çubuğa basılı tutarsınız.

Yanlışsa düzeltin lütfen arkadaşlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...