İçeriğe Yönlendir

3.7 Volt 210 Mah'Lik Pil Yerine 700 Mah'Lik Pil Olur Mu?

Serkan Danış

Recommended Posts

Serkan Danış

Arkadaşlar teknik olarak tam bilgim olmadığı ve kendimce yorum yapsam da emin olamadığım için konuyla ilgili teknik bilgiye sahip arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

Elimdeki bir cihaz 3.7 Volt 210 mAh'lik şarj edilebilen pille bir pille çalışıyor ve şarjı çok uzun dayanmıyor malum, Ben bunun daha uzun dayanmasını istiyorum, Elimde boşta duran nokia telefona ait bataryam var bir tane ve bu 3.7 Volt 700 mAh lik bir batarya.

1. Ben bu bataryayı kullanırsam cihaza herhangi bir zarar verir mi?

2. Bu bataryayı bağlamam durumunda cihazın şarj girişinden bağlar ve nokia şarj aletinin şarj çıkış gücü olan 800 mAh'lik şarj aletini kullanırsam, şarj olma durumunda iken cihaza herhangi bir zarar verir mi? Yoksa taktığım nokia pilini ayrı mı şarj edip takmalıyım?

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Hiçbirşey olmaz, şarj süren uzar o kadar.

Abi peki cihaz üzerinden şarj edersem cihaza zarar verir mi? ben aslında o kısmına takıldım biraz ;) Elimde ölçü alet vs. de yok sınırlayıcı bir direnç diyot vs. birşeyler var ama cihazda minnacık olunca okunmuyor üstündeki rakamlar falan. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Birşey olmaz, istediğin gibi şarj et, yalnız arada ısısına bak, bu piller sakattır fazla ısınmasın, telefonu kapalı şarj etmeye özen göster daha garanti olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Pilin gücü 210 mah (mili amper saat)'tir. Sizin cihazınız 10 ma akım çekiyorsa 210 mah'lık pil 21 saat dayanır. Pili 700 mah yaparsanız 70 saat dayanır.

Bir şeyi de bilme. :p

Önce bildi diye gısgandın dimi :biggrin:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Cep telefonu şarj cihazları batarya tam dolu duruma geldiğinde şarjı kesecek şekilde üretilmiştir...Bu yönden bakınca uzun süreli şarjda bırakmamak önemli oluyor, yani akşam takayım sabaha tam dolsun belki riskli olur...Pilli forklift tamircisi var forumda, daha teknik daha detaylı bilgi verir eğer buralara uğrarsa..:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Arkadaşlar teknik olarak tam bilgim olmadığı ve kendimce yorum yapsam da emin olamadığım için konuyla ilgili teknik bilgiye sahip arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum. Elimdeki bir cihaz 3.7 Volt 210 mAh'lik şarj edilebilen pille bir pille çalışıyor ve şarjı çok uzun dayanmıyor malum, Ben bunun daha uzun dayanmasını istiyorum, Elimde boşta duran nokia telefona ait bataryam var bir tane ve bu 3.7 Volt 700 mAh lik bir batarya. 1. Ben bu bataryayı kullanırsam cihaza herhangi bir zarar verir mi? 2. Bu bataryayı bağlamam durumunda cihazın şarj girişinden bağlar ve nokia şarj aletinin şarj çıkış gücü olan 800 mAh'lik şarj aletini kullanırsam, şarj olma durumunda iken cihaza herhangi bir zarar verir mi? Yoksa taktığım nokia pilini ayrı mı şarj edip takmalıyım?

Cihaza herhangi bir zarar vermez.Yalnız cihazın şarj olma süresi biraz uzayacaktır.

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim.Ben bir deneyeyim bakalım,Ya patlatırız :D ya da kullanırız güzel güzel.

Yorum bağlantısı
Serkan Danış
Cihaz nedir ?

Çok gizli söyleyemem :-#

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Önder Kuru

Tekrar konu açmak yerine buradan devam edeyim dedim; önce şu haberi paylaşayım;

http://shiftdelete.net/galaxy-s4-icin-5500-mah-batarya-cikti-45649.html

Malum GM Discovery aldım, klıftı kapaktı aliexpress'ten tedarik ediyorum, bir de batarya bakayım dedim 2500 mAh batarya buldum belki daha ayrıntılı arasam 3000 mAh 'de bulabilirim. Orjinalinin üstünde mAh'li batarya yukarıdaki yorumlarda zarar vermez demişsiniz ki konu başlığında 210 mAh'den 710 mAh'e çıkrtılıyor, tavsiye edermisiniz yoksa çin malı diye :vroom: 

Yorumlarınızı bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Çin'den alınan bataryalar, üzerinde yazan değerleri karşılamıyor. Şişirme mAh değerleri var. Fiyatlarına bakınca çok mantıklı görünüyor ama telefona zararı olmasa bile beklentiyi boşa çıkarıyor. Gerçek mAh değerinde orijinal 1 tane almak daha iyi bence. Hiç olmazsa orijinal.

Tekrar konu açmak yerine buradan devam edeyim dedim; önce şu haberi paylaşayım;

http://shiftdelete.net/galaxy-s4-icin-5500-mah-batarya-cikti-45649.html

Malum GM Discovery aldım, klıftı kapaktı aliexpress'ten tedarik ediyorum, bir de batarya bakayım dedim 2500 mAh batarya buldum belki daha ayrıntılı arasam 3000 mAh 'de bulabilirim. Orjinalinin üstünde mAh'li batarya yukarıdaki yorumlarda zarar vermez demişsiniz ki konu başlığında 210 mAh'den 710 mAh'e çıkrtılıyor, tavsiye edermisiniz yoksa çin malı diye :vroom:

Yorumlarınızı bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Çin'den alınan bataryalar, üzerinde yazan değerleri karşılamıyor. Şişirme mAh değerleri var. Fiyatlarına bakınca çok mantıklı görünüyor ama telefona zararı olmasa bile beklentiyi boşa çıkarıyor. Gerçek mAh değerinde orijinal 1 tane almak daha iyi bence. Hiç olmazsa orijinal.

Daha önce kodak m580 foto. makinemin bataryası bozuldu diye gittim burada bir fotoğrafçıya sordum var dedi 65 tl yan sanayi(!) 140 tl orjinali dedi, derken de önümdeki katalogda 135 TL'ye sony foto. makinesi vardı. Kaçtım direk. Sonra e-bay'dan 2 adet batarya(1200 mAh) + harici şarj aleti 9,90 $'a aldım. Orjinali 700 mAh, bu aldıklarım daha uzun gidiyor, açıkçası kafam karışıktı. Denemek lazım ama dediğim gibi biraz bekleyip görmek lazım orjinal batarya performansı, sonuçta şimdi yeni diye fazlaca kurcalıyoruz, görenler de samsung zannediyor GM deyince herbi'şeyini kurcalıyorlar...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bugün 9 saat 6 dakika sonunda kalan pil %12'ydi benim :) Ama 9 saatin neredeyse 7 saati elimdeydi. 2010'da kullandığım hTC Desire için bu yüksek mAh değerli çin malı pillerden ve şarj aletini almıştım. Şarj aleti orijinal pili de öldürdü, kendi pilleri zaten orijinal kadar gitmiyordu bile. Sonuç fiyasko.

Bence telefon bataryası konusunda en kesin çözüm powerbank'lar. Bende Duracell'in bir modeli var, telefonu sıfırdan %75'e kadar, 1-2 saatte dolduruyor. Kendisi de yine 2 saatte full şarj oluyor. Araştırabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Orjinalde 210 mAH Şarj etmek için tasarlanan bir ünitede 800 mAH lik bir batarya şarj etmeyi kesinlikle önermem, özellikle devamlı böyle kullanırsanız kayda değer yangın riski doğurur... Cihazda kullanımda ise cihazın hassasiyetine ve yaptığı işe bağlı olarak yüksek akım kapasitesi nedeniyle değişen oranda risk var, fotoğraf makinası için teknik olarak ihmal edilebilir ancak ben olsam örneğin tansiyon aleti gibi daha hassas sensörler aracılığıyla sonuç veren cihazlarda sıhhatli sonuç almak açısından kullanmazdım...

Eğer hiç bir şey olmasaydı hacim nedeniyle farklı amperlerde bataryalar olsa bile bu kadar fazla farklı amper ve güçte farklı ürüne gerek kalmazdı.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru
(düzenlendi)

Orjinalde 210 mAH Şarj etmek için tasarlanan bir ünitede 800 mAH lik bir batarya şarj etmeyi kesinlikle önermem, özellikle devamlı böyle kullanırsanız kayda değer yangın riski doğurur... Cihazda kullanımda ise cihazın hassasiyetine ve yaptığı işe bağlı olarak yüksek akım kapasitesi nedeniyle değişen oranda risk var, fotoğraf makinası için teknik olarak ihmal edilebilir ancak ben olsam örneğin tansiyon aleti gibi daha hassas sensörler aracılığıyla sonuç veren cihazlarda sıhhatli sonuç almak açısından kullanmazdım...

Eğer hiç bir şey olmasaydı hacim nedeniyle farklı amperlerde bataryalar olsa bile bu kadar fazla farklı amper ve güçte farklı ürüne gerek kalmazdı.

Benim telefonumun bataryası 3,7V 1800 mAh, şarj cihazının çıkışı ise 5V 1.0 A. Bu değerlerde çıkışı olan bir şarj cihazıyla 3,7V 2800 mAh bir bataryayı şarj etmek ve telefon kullanmak da risk taşır mı? Yoksa şarj süresinin uzamasından başka bir sonuç doğurmaz mı?

tarihinde Önder Kuru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Benim telefonumun bataryası 3,7V 1800 mAh, şarj cihazının çıkışı ise 5V 1.0 A. Bu değerlerde çıkışı olan bir şarj cihazıyla 3,7V 2800 mAh bir bataryayı şarj etmek ve telefon kullanmak da risk taşır mı? Yoksa şarj süresinin uzamasından başka bir sonuç doğurmaz mı?

Bataryanın amper ve volt değerleri ile şarj cihazının ki birebir kıyaslanamaz farklı değerlerdir...

Bu konuda bataryadan daha ziyade şarj aletini taktığınız telefonun hangi değerlerde bir şarj ünitesine ihtiyaç duyduğu önemlidir... Ve tabi ki hangi değerlerdeki bir pili şarj etmek için tasarlandığına dikkat etmek gerekir... Birde özellikle kalitesiz ve raf ömrünü doldurmuş ürünlerin üzerinde yazan değerler genelde gerçeği ile kıyaslanamayacak kadar farklıdır... Bu yüzden orjinal kullanmak önemlidir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Bataryanın amper ve volt değerleri ile şarj cihazının ki birebir kıyaslanamaz farklı değerlerdir...

Bu konuda bataryadan daha ziyade şarj aletini taktığınız telefonun hangi değerlerde bir şarj ünitesine ihtiyaç duyduğu önemlidir... Ve tabi ki hangi değerlerdeki bir pili şarj etmek için tasarlandığına dikkat etmek gerekir... Birde özellikle kalitesiz ve raf ömrünü doldurmuş ürünlerin üzerinde yazan değerler genelde gerçeği ile kıyaslanamayacak kadar farklıdır... Bu yüzden orjinal kullanmak önemlidir...

Yetkili servis diliyle yazılmış bir cevap olmuş. :biggrin: 

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
Önder Kuru, 16 Eyl 2013 - 10:52

Yetkili servis diliyle yazılmış bir cevap olmuş. :biggrin:

öyle ama... ayrıca ilaveten yetkili servisin söyleyemeyeceği bir şey daha, bir çok orijinal ürün maalesef gereksiz abartılı pahalı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Samet CEYLAN

Bir sorunum var. Yardımcı olabilir misiniz acaba? Drone da 3.7 V 750 mah Li-Po batarya var. Ben daha yüksek kapasie olsun diye 1400 mah Li-Po pil aldım. Yuvaya oturuyor. Soketler aynı pilin markası da aynı. Herşey güzel fakat drone u çalıştırınca direk sola doğru gidiyor. Bataryalara direnç bağlasam sorunu çözemez miyim? Amper fazla geliyor sanırım. Kaç ohm direnç gerekir?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ağırlık farkı. Kumanda üründe setup ayarı var motorları devir farkı ile başlatıp düz kalkış yapsın diye. Oradan ayarlanır. Olmadı pil tam merkeze konacak doğru şekilde 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...