İçeriğe Yönlendir

Dijital Lpg Seviye Göstergesi (Acar-Lpg)

Mehmet Acar2

Recommended Posts

Mehmet Acar2

Dostlar merhaba,

3 yıldır hobby/butik üretim tarzında araç içi sürüş destek cihazları geliştirip kullanıcılara sunuyorum.

acartacho, twiputer isimli tasarımlarım bir çok araç sahibi tarafından (7 ülkede 100 den fazla kullanıcı) kullanılmaktadır.

(youtube ta acartacho , twiputer adıyla arama yapıp tasarımlarımın videolarına ulaşabilirsiniz.)

bu başlıkta ise sizlere yeni geliştirdiğim bir tasarımdan bahsedeceğim.

cihazın adı: ACAR-LPG

mevcut lpg kitlerindeki 4 ledli depo seviye göstergesinin hassas olmaması ve led yanma aralıklarının araçtan araca farklılık göstermesi gibi sorunları aşmak ve bu 4 ledli sisteme göre doğruluğu çok daha fazla gösterge geliştirme fikrinden doğmuştur.

cihaz:

1-- Depodaki lpg seviyesini ölçüp lcd ekranda depo seviyesini gösterir. (grafik destekli)

Cihaz depo seviyesini depoya monte edilecek kendi sensöründen okuyacaktır.

bu sensör depo şamandırası üzerindeki minik ibreli gösterge sökülüp aynı yuvaya takılabilecek bir sensördür.

2-- Kullanıcının menüden girdiği şehir içi ve şehir dışı ortalama tüketim verisine göre aracın depodaki yakıt ile tahmini kaç km gidebileceği gösterir.

3-- araç içi sıcaklığı ölçüp gösterir.

4-- araç dışı sıcaklığı ölçüp gösterir.

5-- akü voltaj değerini ölçüp gösterir.

istenilen yakıt seviyesi için istenilen periyodlarda uyarı tanımlanabilir. (örnek: depodaki yakıt 3 lt nin altına düştüğünde 1 dakikada bir sesli ve görsel olarak uyarı yapabilir)

cihaz 1.8" 128x160 pixel renkli lcd ekrana sahiptir.

daha önce ürettiğim tüm cihazlarımda olduğu gibi ön cama kaliteli bir vantuz ile tutrurulur.

cihaza 2 adet ısı sensörü ve 1 adet lpg depo sensörü dahildir.

cihaz montajı tamamlandıktan sonra kalibrasyon yapılıp kullanılmaya başlanır.

lpg deposu için 4 ayrı noktada kalibrasyon yapabilme özelliğine sahiptir.

http://www.youtube.com/watch?v=4pRVLQMGc_0

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mehmet bey,

Normalde ticari ilan niteliği taşıyan konulara izin vermiyoruz. Ancak sizin yaptığınız ürün bayağı gelişmiş, gelişmeye hala açık, sadece sizin ürettiğiniz ve özel üretim, ayrıca kullanıcılara bayağı faydalı gözüküyor. Bu sebeple bu konuda ürünü tanıtın, gerekirse başka bir konuda satış linkini açın.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Yasir bak...

Adam yapmış.. :)

Yasir'de biraz tembellik var Mehmet. Bir çok projede olduğu gibi bunda da geç kalmış anlaşılan. Ancak şu andaki projesi de hiç fena değil biliyorsun. ;) Bir de yakın zamana kadar çok sıkışıktı. Bizim bir adaptör konusu var ki dillere destan. Uygun bir zamanda anlatırım. Ya da benim oğlan buraya üye olduğunda o anlatır. :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bence cidden büyük bir sıkıntı idi lpg olayı.Çok güzel bir çözüm olmuş gibi duruyor.Göstergede oldukça şık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2
(düzenlendi)

Mehmet bey,

Normalde ticari ilan niteliği taşıyan konulara izin vermiyoruz. Ancak sizin yaptığınız ürün bayağı gelişmiş, gelişmeye hala açık, sadece sizin ürettiğiniz ve özel üretim, ayrıca kullanıcılara bayağı faydalı gözüküyor. Bu sebeple bu konuda ürünü tanıtın, gerekirse başka bir konuda satış linkini açın.

Sani uyarını dikkate alacağım.

bu konu başlığı sadece tasarımın tanıtımının yapıldığı bir platform olacak.

ilerleyen günlerde sahibinden.com üzerinde ilan vermeyi düşünüyorum.

ilgilenen yada edinmek isteyen arkadaşlar. bana internet üzerinden farklı kanallardan ulaşabilirler.

bu konu başlığında cihazın yapısı/özellikleri vb. konuları tartışabiliriz.

tarihinde Mehmet Acar2 tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2

Bence cidden büyük bir sıkıntı idi lpg olayı.Çok güzel bir çözüm olmuş gibi duruyor.Göstergede oldukça şık

Akan bey teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Mehmet Bey tebrik ederim güzel bir çalışma olmuş.

Benzer bir cihazı PIC mikroişlemci ve 2x16 LCD ile hayata geçirmiş fakat düzgün bir depo seviye sensörü edinemeyip testlerini yapamadığımız için rafa kaldırmıştık, üşengeçlik işte. :D Bu çok daha başarılı.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ölçümlerin doğruluğu illaki araştırılmıştır sanırım.Sapma ne kadar oluyor acaba ölçümlerde.Yada oluyor mu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2

Benzer bir cihazı PIC mikroişlemci ve 2x16 LCD ile hayata geçirmiş fakat düzgün bir depo seviye sensörü edinemeyip testlerini yapamadığımız için rafa kaldırmıştık, üşengeçlik işte. :D Bu çok daha başarılı.

Kolay gelsin.

Özdemir bey teşekkür ederim.

benim tasarımımda da sizin projenizdeki gibi benzer ekipmanlar kullandım. benzer projeler yapan bir kaç arkadaş daha var (ticari olarak)

benim, ürünün görselliğine ve bilginin sunumuna özen gösteren bir yapım var.

bunun sonucu olarakta genelde renkli ve grafik destekli tasarımlar yapmaya çalışıyorum.

ve bu tür tasarımları gerçekleştirmek için olmazsa olmaz etken: uzun bir zaman

sensör konusunda size katılıyorum.

bu projeye eylül 2012 de başladım. ve o tarihten beri bir çok farklı sensör denemelerim oldu.

ve bu denemeler sonucunda sadece sensör seçimi değil lpg şamandıra okuyucusunun pozisyonunda etken olduğunu tespit ettim.

ve ürünü bu yönde geliştirmeye devam ettim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2
Ölçümlerin doğruluğu illaki araştırılmıştır sanırım.Sapma ne kadar oluyor acaba ölçümlerde.Yada oluyor mu.

Akan bey,

cihazın ölçümleri 4 ledli sistemden oldukça yüksek doğrulukta.

tabiki birde işin görecelik kısmı var. Deponuzda gerçekte 11.2 lt gaz varken cihazın size 10-12 aralığında bir değer göstermesi sizin için yeterli iken bir başkası için 11 lt bile yeterli olmayabilir.

depodaki yakıt sürüş esnasında çalkantılı bir durumdadır.

bunu donanımsa ve yazılımsal filtreler ile makul sınırlar içerisine getirip gösterir.

uzun yokuşlarda (iniş yada çıkış) yokuşun sonunda depo değeri bir miktar sapacaktır. yokuş etkisi bitince değerler tekrar eski haline dönmeye başlar.

depo 4 ayrı noktada kalibre edilir.

1- boş depo

2- 1/3 dolu iken (tahminen)

3- 2/3 dolu iken

4 tam dolu iken

bu kalibrasyon işleminden sonra cihaz size değerleri göstermeye başlar.

depoda çok az yakıt kaldığı durumlarda (1-3 lt) ölçme işlemi giderek zorlaşmaktadır. mevcut şamadıra mantarı az miktardaki yakıt ile hareket edemeyecek noktaya gelmiş olur.

ben kendi kullanımımda 3 lt altına uyarı tanımlıyorum.

depodaki gaz 3 lt nin altına düşünce 1 dakikada bir sesli ve görsel (ekranda warning ! işareti göstererek) uyarır. ve bu uyarıdan sonra gazın tamamen bitmesini beklemeden tekrar yakıt alırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kolay gelsin.

Evet yaa.. Lcd ekranlar falan bulmuştuk sana... Ulen ne üşengeç bir toplum olduk... Ben güneşten elektrik üreteceğim diyorum.. Tedaşda daha ucuz diyorlar :p

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Evet yaa.. Lcd ekranlar falan bulmuştuk sana... Ulen ne üşengeç bir toplum olduk... Ben güneşten elektrik üreteceğim diyorum.. Tedaşda daha ucuz diyorlar :p

Ayrıca Yasir'in projede LPG düzeyi gösterge panelindeki yakıt göstergesinde gösterilecekti. Bu cümleyi "göster" parantezine alabiliriz. :crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yasir'in projesi sırf sen focusu mıncıklatmadığın için yatıyor...

Tek suçlu sensin :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
R.Bahadır Irmak

Çok başarılı bir çalışma olmuş Mehmet Bey, devamının gelmesi temennisiyle.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2

Çok başarılı bir çalışma olmuş Mehmet Bey, devamının gelmesi temennisiyle.

Bahadır bey teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Tahir Öztan

Çok başarılı bir proje bence.bende düşünüyordum bunu yapacak biri yok mu diye.Ürünü ben satın almak isterim size nasıl ulaşabileceğiz.satış fiyatı ne düşünüyorsunuz acaba.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2

Çok başarılı bir proje bence.bende düşünüyordum bunu yapacak biri yok mu diye.Ürünü ben satın almak isterim size nasıl ulaşabileceğiz.satış fiyatı ne düşünüyorsunuz acaba.

Teşekkür ederim.

bu konu altında satış işlemi ve fiyat bilgisi paylaşmıyorum. (yöneticilere verdiğim söz nedeniyle)

bana twiputer@hotmail.com adresinden ulaşırsanız size dönüş yaparım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mehmet, sistem çok güzel. Bu arada, yanılmıyorsam, Isı- devir göstergeleri filanda imal ediyor olmalısın. Bornova'da ikamet galiba :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Benim merak edip cevap alamadığım bir soru var. bu şamandıra üzerindeki analog gösterge kablosu uzatılıp içeriye alınamaz mı? niye illa dijital olması gerekiyor bu tip uygulamaların.

Ürün bence daha kompakt tarzda olup araca özel şekilde üretilse daha güzel olur. Bir de bu işi yapanların neden lpg göstergesine başka özellikler kattığını anlamıyorum. iç dış sıcaklık göstergesi vs ile gereksiz maliyet artışı oluyor. Ha bunun adı lpg göstergesi değilde detaylı yol bilgisayarı tadında bir şey olsa anlarım. Lpg kısmı opsiyon olarak eklenip çıkarılabilir böylece. Benzer tipte reno twingo -ka için yapılmış devir- hararet vs göstergeleri görmüştüm. o tip arabalar için güzel bir şey.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2

Mehmet, sistem çok güzel. Bu arada, yanılmıyorsam, Isı- devir göstergeleri filanda imal ediyor olmalısın. Bornova'da ikamet galiba :)

Servet,

son 3 yıldır çeşitli ürünler geliştirim.

bunlar:

"acartacho" (devir ve ısı göstergesi)

"twiputer" (yol bilgisayarı)

"twi-tacho" (devir ve ısı göstergesi twingo ve ford ka için)

otomotiv sektöründe test tezgahları üreten bir fabrikada, arge mühendisi olarak görev yapmaktayım.

İzmir/Bornovada ikamet ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2

Benim merak edip cevap alamadığım bir soru var. bu şamandıra üzerindeki analog gösterge kablosu uzatılıp içeriye alınamaz mı? niye illa dijital olması gerekiyor bu tip uygulamaların.

Ürün bence daha kompakt tarzda olup araca özel şekilde üretilse daha güzel olur. Bir de bu işi yapanların neden lpg göstergesine başka özellikler kattığını anlamıyorum. iç dış sıcaklık göstergesi vs ile gereksiz maliyet artışı oluyor. Ha bunun adı lpg göstergesi değilde detaylı yol bilgisayarı tadında bir şey olsa anlarım. Lpg kısmı opsiyon olarak eklenip çıkarılabilir böylece. Benzer tipte reno twingo -ka için yapılmış devir- hararet vs göstergeleri görmüştüm. o tip arabalar için güzel bir şey.

1. sorunuzun cevabı: teknik olarak mümkün değildir. o gösterge altındaki mıknatısların şamadıra tarafındaki mıknatısların yönlendirmesi ile seviyeyi belirler. lineeritesi çok sağlıklı değildir. ayrıca ilk montaj pozisyonuundaki yanlışlıklarda ölçüm hatasına sebebiyet verir.

cihazın ilave özellikler barındırması da kişiye göre göreceli bir durum. siz sadece ana işlevini yapan bir cihazı tercih ediyorsunuz. fakat bir başkasıda yaa madem ısı ölçüyorsun birde motor ısısı ölçseydin dört dörtlük olurdu bu cihaz diyebiliyor.

internette rastaldığınız twingo ve ford ka lar için üretilmiş özel cihazlarda yukarıda bahsettiğim benim tasarlayıp geliştirdiğim cihazlardır.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Servet,

son 3 yıldır çeşitli ürünler geliştirim.

bunlar:

"acartacho" (devir ve ısı göstergesi)

"twiputer" (yol bilgisayarı)

"twi-tacho" (devir ve ısı göstergesi twingo ve ford ka için)

otomotiv sektöründe test tezgahları üreten bir fabrikada, arge mühendisi olarak görev yapmaktayım.

İzmir/Bornovada ikamet ediyorum.

Şimdi oldu. Seninle bir kaç kere görüştük. Özel tasarım yapabileceğin hakkında. Bu göstergeden de bahsetmiştin. Başarmış olmana sevindim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Yasir'in projesi sırf sen focusu mıncıklatmadığın için yatıyor...

Tek suçlu sensin :D

:shok: Yok yee, benim fokus Yasir'in emrine amade bi kere. :p Ayrıca benim fokustaki her şeyi benim itmemle yaptı Yasir efendi. Yani, dediğinin tam tersi minişkom. :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...