İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - 1.6 TDCİ Araçta Tekleme Var

Tufan Günaydın

Recommended Posts

Tufan Günaydın

aracımda yaklasık 15 günden beri ara ara tekleme vardı ve bugun iyice arttı devir farketmiyor gaza yüklenınce tekliyor ve arabayı cok fena silkeliyor . yağ ve filtreler değişeli yaklaşık 1.5 ay oldu ve tekleme aninda motor sistem arızası yazııyor ve arabayı stop edip biraz bekledikten sonra yapmıyor genelde dip gaz yaptığım zaman cok oluyor aceba başına boyle bi durum gelen varmı sorun nedir yardımlarınızı bekliyorum

Yorum bağlantısı
Tufan Günaydın
(düzenlendi)
Filitrede tıkanıklık olma itimali var
mazot filtresi olabilirmi butun filtreleri değiştirdim tarihinde Tufan Günaydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Önce arıza kodu alınmalı cihaza bağlatılıp,sonrada aşağıdaki 3 lü ye odaklanmak lazım

-Turbo selenoid valf

-Kızdırma bujisi

-Maf sensörü

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Özarı

mazot filtresi olabilirmi butun filtreleri değiştirdim

Yakıt sulu ise mazot filitresini tıkayabilir.

Yorum bağlantısı
Tufan Günaydın
(düzenlendi)

sırnak silopide olduğum için burası kaçak yakıt cenneti ama ben petrolden eurodisel alıyorum ama ne kadar eurodisel test ettirmek lazım turbo selonoidinide yeni değiştirmiştim yalnız takılan mazot filtresi delphi idi famaco değildi yaklasık 1500 km yaptım mazot filtresinden sonra. Ani gaza yüklenmelerde yapıyor

evet kızdırma bujilerine bi baktırmak lazım oda olabilir

tarihinde Tufan Günaydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tufan Günaydın

Yakıt sulu ise mazot filitresini tıkayabilir.

yakıtı petrolden alıyorum ama silopi de olduğum için burada zaten 3 tane petrol var bunlarında yakıtlarına pek güvenemiyorum başkada çarem yok eski aracıma kaçakcıdan alıyordum bunda problem cıkarır diye kullanmıyorum

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Tufan Günaydın

arkadaslar sorun krankpozisyon sensorunun soketi oksitlemis temızledik halloldu 

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Arıza koduna bakılmış mıydı .( P 0335:  KRANK MiLi YER SENSOR A DEVRESi ARIZASI ) kodu var mıydı mesela ?

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
(düzenlendi)

Karar vermekte acele etmeyin, biraz daha km yapın bence..

Geçmiş olsun..

tarihinde Aydın Perçem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tufan Günaydın
(düzenlendi)

Arıza koduna bakılmış mıydı .( P 0335:  KRANK MiLi YER SENSOR A DEVRESi ARIZASI ) kodu var mıydı 

hocam zaten araba da tekleme varken hata kodu vermedi sonunda araba stop etti giderken çalısmadı motor sistem arızası verdi hata koduna baktım krank pozisyon  sensörünü işaret etti sensor soketini temizledim taktım sorun düzeldi aradan 2 ay gectikten sonra tekrar aynı hatayı verdı tekrar temizledim sorun kalmadı ama bu sensör sağ on tekere yakın olduğu için tekerden sıçrayan sulara maruz kaldığı için oksitleme yapıyo bende 2 aya bi temizliyorum soketin orjinalını bulamadığım için

tarihinde Tufan Günaydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

hocam zaten araba da tekleme varken hata kodu vermedi sonunda araba stop etti giderken çalısmadı motor sistem arızası verdi hata koduna baktım krank pozisyon  sensörünü işaret etti sensor soketini temizledim taktım sorun düzeldi aradan 2 ay gectikten sonra tekrar aynı hatayı verdı tekrar temizledim sorun kalmadı ama bu sensör sağ on tekere yakın olduğu için tekerden sıçrayan sulara maruz kaldığı için oksitleme yapıyo bende 2 aya bi temizliyorum soketin orjinalını bulamadığım için

Bir daha tekrarlarsa arıza kodu olarak ne alıyor bakıp paylaşırsan teşhis için 7. mesajdaki 3 şüpheli durum değil de, ckp sensöründen kaynaklanıyor diyebileceğiz..

Yorum bağlantısı
Tonguc Barış Akın
(düzenlendi)

egr geri dönüşümden olma ihtimali nedir

iyi günler Tufan bey, bulunduğunuz yer itibariyle yakıttan kaynaklanan bir sıkıntı olabilir? egr  kirden tıkanmış ise araçta tekleme, güç kaybı yapabilir, sorun tek başına krank pozisyon sensöründen kaynaklanmıyordur, aynı sorun bende de vardı önce egr yi değiştirdim( temizlerken içinde ki parçayı kırdıkları için) sonra egr elektirovanasını , ardından krank pozisyon sensörünü şimdi araç hem daha güçlü hem de daha az yakıyor bir depoda 100 km den fazla artış oldu. size iki telefon numarası vereyim ilki izmir 05056729550 adem bey, diğeri istanbul 05357086446 e-ford  cahit bey.  bu iki kişi de size bu parçaları kargo ile ulaştırır. egr 400+ egr elektro vana 85+ krank pozisyon sensörü ise 70 tl civarında. size tavsiyem önce egr yi temizletin pahalı bir parça,  egr yi iptal ettirmeyin daha sonra illa ki beyinde hata veriyor. Arıza lambasını gördükçe sıkılırsınız.

oksitlenen bir sensör daha sonra tekrar sıkıntı yaratır, o parçayı o şekilde tasarlayan da hata var. krankj pozisyon sensörü hem pahalı değil hem de değiştirmesi kolay siz de yapabilirsiniz.

tarihinde Tonguc Barış Akın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Egr nin mekanik iptali kesinlikle ışık yakmaz,sadece p1402 kodu alınır.

Egr elektro vanası turbo ile alakalıdır egr ile değil ,turbodaki vgt denilen pallerin açılıp kapanmasını sağlayan aktüatörü hareket ettirir.

Krank pozisyon sensörü yukarıdakiler gibi  birbirinden bağımsızdır

Yorum bağlantısı
Tufan Günaydın

iyi günler Tufan bey, bulunduğunuz yer itibariyle yakıttan kaynaklanan bir sıkıntı olabilir? egr  kirden tıkanmış ise araçta tekleme, güç kaybı yapabilir, sorun tek başına krank pozisyon sensöründen kaynaklanmıyordur, aynı sorun bende de vardı önce egr yi değiştirdim( temizlerken içinde ki parçayı kırdıkları için) sonra egr elektirovanasını , ardından krank pozisyon sensörünü şimdi araç hem daha güçlü hem de daha az yakıyor bir depoda 100 km den fazla artış oldu. size iki telefon numarası vereyim ilki izmir 05056729550 adem bey, diğeri istanbul 05357086446 e-ford  cahit bey.  bu iki kişi de size bu parçaları kargo ile ulaştırır. egr 400+ egr elektro vana 85+ krank pozisyon sensörü ise 70 tl civarında. size tavsiyem önce egr yi temizletin pahalı bir parça,  egr yi iptal ettirmeyin daha sonra illa ki beyinde hata veriyor. Arıza lambasını gördükçe sıkılırsınız.

oksitlenen bir sensör daha sonra tekrar sıkıntı yaratır, o parçayı o şekilde tasarlayan da hata var. krankj pozisyon sensörü hem pahalı değil hem de değiştirmesi kolay siz de yapabilirsiniz.

hocm benim tekleme sanki benzinli arabada ateşleme keser ya onun gibiydı egr zaten makanık olarak iptal ettım ve egr nın iptalinden herangi arıza kodu ve arıza lambasını yakmadı benim sorun sensör soketinin içine su alması ve oksitlemesi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Fatih Aldemir

Aynı sorun bende de var ve fırsat bulup gidemedim sanayiye. Benim ulaşabileceğim yerde ise bu soket yarın ben de temizleyeyim. Lastiği söksem ulaşılıyor mu? 

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
12 saat önce, Fatih Aldemir yazdı:

Aynı sorun bende de var ve fırsat bulup gidemedim sanayiye. Benim ulaşabileceğim yerde ise bu soket yarın ben de temizleyeyim. Lastiği söksem ulaşılıyor mu? 

Krank pozisyon sensörü motorun altında karterin yanındaydı yanlış aklımda kalmadıysa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Hüseyin Akyol

Konuyu açık görmüşken yeni konu açmak istemedim.

Yaklaşık 10-15 gündür özellikle yokuşlarda 1 ve 2. viteste 1700 - 2000 devir arası sanki gaz kesiyor, araç çekmiyor gibi davranıyor. Gaza aniden basınca araç kendini toparlıyor. OBD ile kontrol ettiğimde herhangi bir arıza çıkmıyor.

Uzun yolda 100 km sabit hızda CC ile giderken araç sanki gaz kesiyor ve eski hıza dönmek için hızlanırken özellikle gece yolculuklarında arkadan gelen aracın farı vasıtasıyla arkamda yoğun bir duman çıkışı olduğunu fark ediyorum. Gaz kesme dediğim olay max. 1 sn içinde olup bitiyor. Yolcular kesinlikle olaydan habersiz, sadece ben hissedebiliyorum diyebilirim.

Yakıtı Shell'den alıyordum, Opet ve BP yi denedim ama sonuç değişmedi. Hava filtresini değiştirdim yine değişmedi. Özellikle kontrol etmem gereken bir yer var mı. Ayrıca Kocaeli Gebze de tavsiye edebileceğiniz usta var mı?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Akyol
1 saat önce, Yaşar Demirci yazdı:

Yakıt filitresini değiştir.

Yaşar ustam bilgi için teşekkürler, önce ki yakıt filtresi değişiminde Delphi kullanmıştık.  Delphi yada Fomoco iki marka arasında hangisini önerirsiniz? En kısa sürede tekrar aracı bakıma sokmak istiyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...