İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - 1.6 TDCİ Araçta Tekleme Var

Tufan Günaydın

Recommended Posts

Serkan Toker

Turbonun iki arada bir derede kaldığı devirler. O hız civarı cc kararsız davranır gibi geliyor bana. Manuel vites olanlar mecburen deviri sabit tutmaya çalışıyorlar ki hız sabit kalsın. Devir düşünce gaz veriyor.

Yorum bağlantısı
Eng Metin Deniz

Herhangi bir ariza kodu yokmu?
Enjektör lerde problem olabilir diye düşünüyorum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Akyol

7 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Turbonun iki arada bir derede kaldığı devirler. O hız civarı cc kararsız davranır gibi geliyor bana. Manuel vites olanlar mecburen deviri sabit tutmaya çalışıyorlar ki hız sabit kalsın. Devir düşünce gaz veriyor.

Serkan ustam bu dediğim CC ile 90 - 100 arası hızda yapıyor. 110 civarı giderken kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil

2 saat önce, Eng Metin Deniz yazdı:

Herhangi bir ariza kodu yokmu?
Enjektör lerde problem olabilir diye düşünüyorum.

Elimde OBD denilen minik mavi bir cihaz var. Telefondan cihaza bağlandığımda hiç bir arıza kaydı çıkmıyor.

Yorum bağlantısı
Eng Metin Deniz

Elimde OBD denilen minik mavi bir cihaz var. Telefondan cihaza bağlandığımda hiç bir arıza kaydı çıkmıyor.

Mavi bluetooth olana pek güvenmeyin. Ben de de ariza göstermiyordu daha sonra kablolu ile bağlanıp forscan ile baktığımda enjektör ile ilgili hatalar okumuştum. En ideali serviste baktirmak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Akyol

Hafta sonu teklemenin kesileceğini ümit ederek aracın bakımlarını yaptırdım, Eskişehir bu firman?n reklam?na izin vermiyoruz.'dan aldığım orjinal yakıt filtresinde bir sorun yaşadık.

Aşağıda ok ile belirttiğim yer eski filtrede kapalı vaziyetteydi bu arada eski filtrenin markasi Delphi. Yeni aldığım Fomoco marka filtrede ok ile belirttiğim yer açıkmış ve araç çalışmaya başlayınca yakıt atıyor. Şimdilik kör tapa ile kapattık.

Asıl mesele böyle kör tapa ile kullanmam sorun yaşatır mı, gerçekte ok ile gösterdiğim yere ne takılması gerekiyor?

z30PjY.jpg

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
On 27.03.2017 at 13:38, Hüseyin Akyol yazdı:

Konuyu açık görmüşken yeni konu açmak istemedim.

Yaklaşık 10-15 gündür özellikle yokuşlarda 1 ve 2. viteste 1700 - 2000 devir arası sanki gaz kesiyor, araç çekmiyor gibi davranıyor. Gaza aniden basınca araç kendini toparlıyor. OBD ile kontrol ettiğimde herhangi bir arıza çıkmıyor.

Uzun yolda 100 km sabit hızda CC ile giderken araç sanki gaz kesiyor ve eski hıza dönmek için hızlanırken özellikle gece yolculuklarında arkadan gelen aracın farı vasıtasıyla arkamda yoğun bir duman çıkışı olduğunu fark ediyorum. Gaz kesme dediğim olay max. 1 sn içinde olup bitiyor. Yolcular kesinlikle olaydan habersiz, sadece ben hissedebiliyorum diyebilirim.

Yakıtı Shell'den alıyordum, Opet ve BP yi denedim ama sonuç değişmedi. Hava filtresini değiştirdim yine değişmedi. Özellikle kontrol etmem gereken bir yer var mı. Ayrıca Kocaeli Gebze de tavsiye edebileceğiniz usta var mı?

2005 Cmaxim varken 2 yıl boyunca yasadıgım problem.Bana çözmek nasip olmadı, arabayı değiştirdim.

Tek kesin tespitim shell GTL yakıt kullanınca daha az yaptıgıydı. 

Yorum bağlantısı
Arif Aydın
Konuyu açık görmüşken yeni konu açmak istemedim.
Yaklaşık 10-15 gündür özellikle yokuşlarda 1 ve 2. viteste 1700 - 2000 devir arası sanki gaz kesiyor, araç çekmiyor gibi davranıyor. Gaza aniden basınca araç kendini toparlıyor. OBD ile kontrol ettiğimde herhangi bir arıza çıkmıyor.

Uzun yolda 100 km sabit hızda CC ile giderken araç sanki gaz kesiyor ve eski hıza dönmek için hızlanırken özellikle gece yolculuklarında arkadan gelen aracın farı vasıtasıyla arkamda yoğun bir duman çıkışı olduğunu fark ediyorum. Gaz kesme dediğim olay max. 1 sn içinde olup bitiyor. Yolcular kesinlikle olaydan habersiz, sadece ben hissedebiliyorum diyebilirim.

Yakıtı Shell'den alıyordum, Opet ve BP yi denedim ama sonuç değişmedi. Hava filtresini değiştirdim yine değişmedi. Özellikle kontrol etmem gereken bir yer var mı. Ayrıca Kocaeli Gebze de tavsiye edebileceğiniz usta var mı?

Bazen sorunlar göz önünde olabiliyor. Turbo hortumlarını özellikle üstteki akordiyon şeklinde ki hava bağlantı parçasını ko trol edin. Benim cmaxta aynı sorun yaşanıyordu. Bahsettiğim parça da kırık vardı sonradan aşırı duman atmaya ve dediğiniz şeyi yapıyordu. Parça değişince ve bı esnada egr temizlendikten sonra kesti. Siz gözle bi kontrol edin bakalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mustafa Ali Karayel

İyi günler arkadaşlar .Foruma yeni katıldım. 2006 Model Cmax var. 185000 km de araç. Yaklaşık 5 ayoldu aracı alalı. Şanzıman değişimi olduğu söylendi alırken.

Soruna gelecek olursak.

1 ay kadar önce otomatik vites kutusu arızası verdi aracım. Bir süredir devam ediyor. Araç stop edip tekrar çalıştırınca geçiyor. Düşük viteslerde yokuş aşağı araçta vuruntu başladı. Farklı ustalar farklı şeyler söyledi. En son gittiğim tanıdık usta otomatik şanzımancıya dà dahil gösterdi. Araçta şanzımanda değil dediler sorun başka nedenle bu arızayı veriyor. Aracımda tekleme olduğunu söyledi ustalar. En son enjektörlerin temizliğine karar verildi 2000 TL masraf çıkar dediler. daha önce EGR değişimi yapıldı çekiş de artış ve yakıt tüketiminde azalma oldu. 

Nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dizel otomatik Cvt ise
Başka yere para harcamayın. O şanzıman bozuktur.
Hangi ildesiniz

Nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

Yetkili servise gidin. Onlar bu şanzıman hakkında bilgililer
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Dizel otomatik Cvt ise
Hangi ildesiniz

Bacanakta 2006 cvt şanzıman Cmax vardı şanzıman arızası kronik sorunu garantiden değiştirip aracını sattı.Benim gözüm korktuğu için aynı 2006 dizel manuel aldım sıkıntı yok. Cvt şanzuman dan uzak durmakta fayda var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Arıza büyük ihtimal şanzımandan ya satıp kurtulacaksınız ya da manuel e çevireceksiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Fatih Keskin yazdı:

Arıza büyük ihtimal şanzımandan ya satıp kurtulacaksınız ya da manuel e çevireceksiniz.

CVT şanzımanı manuele çevirmek mümkünmüdür mümkünse maaliyeti kaç liraya çıkar?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ozan Cengiz yazdı:

CVT şanzımanı manuele çevirmek mümkünmüdür mümkünse maaliyeti kaç liraya çıkar?

Mümkün.. 

Ankarada bir firma cvt şanzımanı alıp manule çeviriyordu. 

Tabi beyin falan komple değişiyordu. 

Geçmişte de 6 bin liralara yapıyorlardı. Artık kaç liradır, ellerinde yeterli parça var mıdır bilmiyorum. 

Forumda arama yaparsanız bu bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Geçmişte çok konuşulmuştu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat BALIK
(düzenlendi)

Bana da olmuştu filtreleri değiştim, geçti sonra tekrar başladı, krank sensörü degistiler çok şükür daha yapmadı. Yakıt sistemine gireceklerdi, enjektör pompa felan filan gider denmişti. 

Aslında kolay yerdeymis değişimi yada şok taki herkes yapabilir. Sağ lastik sokulunce görünüyor. 

tarihinde Murat BALIK tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Ali Karayel
Mehmet Ozyurek yazdı:

Dizel otomatik Cvt ise
Hangi ildesiniz

Bursa

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Ali Karayel yazdı:

Bursa

Pazar günü Bursa'da olacağız :) Orada konuşalım.. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Ali Karayel
Mehmet Ozyurek yazdı:

Pazar günü Bursa'da olacağız :) Orada konuşalım.. 

yer neresi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...