İçeriğe Yönlendir

Ford Vs.Volkswagen

Hasan Varnalı

Recommended Posts

Mert Yeldan
(düzenlendi)

yol tutuş tamam da ya sürüş zevki?

Bu sürüş zevki nedir? Ne ye göre belirlenir, ne ye göre kıyaslanır? Fiziksel bir meta mıdır? Ölçülebilir midir?

İşin içine zevk girince karşılaştırma yapmak sağlıklı mıdır? Kişinin zevki direkt etken olmasa bu kadar çok otomobil markası olur muydu?

Sana karting arabası gibi sürüş zevkli gelirken bana bel ağrısı, baş ağrısı getiriyorsa, doğru bir kıyaslama mıdır?

Duygulsa değil fiziki meta ile konuşmak lazım. Fren mesefesi, slalom testleri, 0-100 vs gibi ;)

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu
(düzenlendi)

Bu sürüş zevki nedir? Ne ye göre belirlenir, ne ye göre kıyaslanır? Fiziksel bir meta mıdır? Ölçülebilir midir?

İşin içine zevk girince karşılaştırma yapmak sağlıklı mıdır? Kişinin zevki direkt etken olmasa bu kadar çok otomobil markası olur muydu?

tabi ölçülemez bir şey bu. ben bana verdiği hissiyata bakarım. golf ta kullandım segment farkı olmasından dolayı konfor açısından harika ama verdiği hissiyat sıfır. El arabası kullansam daha fazla zevk alırdım.yanlış anlama kötü araba demiyorum fiestadan daha iyi yolda tutabilir ama verdiği hissiyat işte

tarihinde Mehmet Gürcüoglu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Sürüş zevki, kullanım kolaylığı bambaşka konular. Otomatik benzinli MkIII Mondeo'dan DSG TDI Polo'ya geçtim. Arabamı çok seviyorum ve çok memnunum. Kullanım rahatlığı neymiş bu araçta yaşadım. Yakıt masrafım da tam %60 azaldı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Ya Allah aşkına ne Go-Kart'ı ya ? Ya fark yok yok yok! Focus daha iyi yol tutuyor diyorduk videonun başlarında testleri koyduktan sonra yol tutuş meselesi bitti şimdide sürüş zevki başladı.

-Gelin Focus3'e bindiriyim isteyeni ? Araba 2012 ve 20.000de içinden gelen çıtırtılara bakalım.

-Gelin o efsanevi yol tutuşlu focus3'ün ESP desteği ile arkasını nasıl dağıttını gösteriyim size.

-Gelin bir uzun yol yapalım sizinle stabilize asfaltta focus ile.

-Ben anlamıyorum el arabası nedir ya :D Bu kadar Fanatik olmayın Allah aşkına...

-Erciyes toplantısında çıkarken herkes basıyordu kim gelebildi arkamdan ? Fatih abi(uzun) oda arabadaydı oda yorumlarını yazabilir buraya.Ben hayatımda zevk almadığım kadar zevk aldım o yoldan.Yada Burak Çınar oda yazabilir ? Arabada ESP yoktu benim,arkadan hiç savrulduğumu gördünümüzmü söyleyin ? 70-80le giderken ASR yaka yaka dönüyorduk virajları araba resmen yırtınıyordu hemde 4 kişi.Neymiş bu sürüş zevki arkadaş anlamadım gitti

yapım gereği hiç birşeyin fanatiği olmam.zorlasan bmw iiçin söz konusu olabilir. Sürüş zevki daha önceden dediğim gibi tamamen öznel bir durum. Focus 3 ü yol tutuş konusunda deneme fırsatım olmadı o yüzden bu konuda golf iyi dersen itiraz edemem.

El arabası örneği biraz abartı olabilir tabi :D

Bir çok markadan araba sahibi olabilirim ama vw bana göre değil yüz tane aracım olsa bir tane almam tarzım değil :)

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Bosuna klavye eskitmeyin, data kaybi, elektrik ziyani yapmayin. VW ve grubu VAG tartismasiz bu isi en iyi ve kalteli olarak yapiyor. Satis rakamlarindan da, ikinci el piyasasindan da belli ne kadar iyi oldugu. Ben bunu bir Opel sahibi olarak soyluyorum.

Ayrica bu forumda Ford sahibi olanlara ayni sinif ve donanim Vw verelim deseler %90 i dusunmeden evet der basar Forduna tekmeyi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Golf tepki bile vermiyor bana :) .

Bu bile Golf'un ne kadar iyi bir araba oldugunun kaniti.

Sana tepki vereydi daha da VW almazdim :)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Siz zevk almıyor olabilirsiniz.

O Leon gülle gibi olduğu yerde dururken nasıl düşürsün adamı? Gelin birgün binin göstereyim diyeceğim de Çağlar abi bugüne kadar benim kullandığım hiçbir otomobile binmedi, motor takozları ve şanzımanlar hangi arabaya binersem bineyim 8-10 bin km dayandığı için bana. Oradan tahmin yürüttü de binmiyor yani.

Senin zevk olarak gördüğün şey bana göre sadistçe arabaya eziyettir. Para veriyoruz ve bu ülkenin milli serveti bunlar. Bu şekilde kullanınca sürüş zevki vs diyorsun ki bu hem eziyet hem müsriflik.

Bosuna klavye eskitmeyin, data kaybi, elektrik ziyani yapmayin. VW ve grubu VAG tartismasiz bu isi en iyi ve kalteli olarak yapiyor. Satis rakamlarindan da, ikinci el piyasasindan da belli ne kadar iyi oldugu. Ben bunu bir Opel sahibi olarak soyluyorum.

Ayrica bu forumda Ford sahibi olanlara ayni sinif ve donanim Vw verelim deseler %90 i dusunmeden evet der basar Forduna tekmeyi...

Bu bile Golf'un ne kadar iyi bir araba oldugunun kaniti.

Sana tepki vereydi daha da VW almazdim :)

+1

Bir kıyas söz konusuysa fiziksel meta ile konuşmak gerekiyor. Öznel durumdan kişisel hazlardan değil. Bundan dolayı da kimse kimseye fanatik vs diyemez. Asıl fanatiklik öznel durumdan kişisel hazdan geçer.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

İstanbul'dan Ankara'ya geldiğimi hissetmiyorum bile, Fun'la aynı gün içinde 3 kere git gel yapmışlığım var :)

Go-kart turnuvası yapalım yine, öncekinde olduğu gibi ilk 5'i Fiesta funcılar alacak :)

Ne biliyorsun benim direksiyonu mu? Belki özel eğitim aldım ;) ??

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Açıkcası kişilerin fikirleri bazı konularda sabittir. Ne dersenizde değişmez. Ford kullanıcıların çoğunlukta olduğu forumda ford mu vw mi tartışması yapmanın çokta sonuca varacağını düşünmüyorum.

Ben Donkişot değilim, ne işim var Ford forumunda :p

Üye olduğum bir dünya Vw forumu var. Ama sadece buraya yazarım ;)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ne yani adam focus satıp broadway aldığında broadway mi daha iyi diyeceğiz:lol::lol:

Mantık çerçevesin de, ekstrem bir durum (paraya ihtiyaç,vs ) olmadan kimse satıp broadway almaz. Sen şimdi Fiesta'yı satıp durduk yere broadway alır mısın?

Go-kart turnuvasında bakalım :)

Farazi konuşuyorsun :p

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

İşte sorun orada, benim yumuşak anlayışım bile sert geliyor insanlara. Bana göre gayet yumuşak kullanıyorum. Yoksa motor takozunu bitireyim diye bir çabam yok ama bitiyor, neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum.

Şimdi taş devrine ateşin icadına kadar gitmemiz gerek :) Gerek yok devam :p

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Arkadaş vw alınmasını onun daha iyi olduğunu gösterdiğini brlirtmiş. Renkler ve zevkler farklıdır. Adrina limayı daha güzel bulan var miranda kieri daha güzel bulan var. Herkesin araçlardan beklentisi farklı. Mert yeldan ne demişti ben araçta konfora önem veriyorum demişti. Bende yol tutuşa bakıyorum. Yol tutuşu daha iyi olan araç benim için daha iyidir. O nedenle vw ford tartışmasına girmek boşa kürek çekmek benim açımdan.

1- Verdiğin örnek yanlış; maddiyatla alakalı bir durum yoksa kimse Focus satıp Broadway alacam demez. Broadway daha iyi vs demez.

2- Konu başında dediğim gibi, teknik datayı konuşalım özneli değil. Metayı konuşmadan es geçip öznel de "bence" ile başlayan yorumlar farazi olur, kıyasa kabul olmaz.

3- Evet konfora önem veren biri olarak yol tutuşta benim için önemli. Ama es geçtiğiniz nokta var. Golf'e binin Focus'tan yol tutuş farkı olmadığını göreceksiniz. Ki konuya eklenen teknik metalar da bunu destekler şekilde. Bunu anlatmaya çalışıyorum, lakin takatim kalmadı. İsteyen istediği gibi davransın bana ne açıkçası. Allah kaza bela vermesin gerisi hikaye.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Yokmu sevabına bana full dizel ve Fr Leon veren, hemen fiestayı sepetliyeyim, ha olmadı Golf 7 full dieseel de kabulum, oda olmadı Oktavya buda olmadı Yeti, bunuda beğenmezsenin yuf artık, o zaman şunu isterim, E63 amg 2014 verin, yokmu bir babayiğit, bak Ford un arkasına basıcam tekmeyi, bu fırsat kaçmaz haaa :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

İki markada iyidir, f3 tipsizdir, passat ultra sıkıcıdır, golf iyidir, cc dıştan çok iyidir içi sıkıcıdır, fordun hepsinin içi aynı, tostos gibi aynı ve sıkıcıdır, geriside hikayedir, basit orta sınıf arabaların neyini tartışıyoruz yahu, eski bir M3 alıp alayını, M5 alıp kolordusunu ezersiniz, bunlar arabacık sadece, yerim yol tutuşu :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

İki markada iyidir, f3 tipsizdir, passat ultra sıkıcıdır, golf iyidir, cc dıştan çok iyidir içi sıkıcıdır, fordun hepsinin içi aynı, tostos gibi aynı ve sıkıcıdır, geriside hikayedir, basit orta sınıf arabaların neyini tartışıyoruz yahu, eski bir M3 alıp alayını, M5 alıp kolordusunu ezersiniz, bunlar arabacık sadece, yerim yol tutuşu :D

st geldide Türkiye'ye biz mi almadık veya m3 vardı da biz mi binmedik :crazy:

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Yol tutuş deniyor, meta koyuyoruz tez çürüyor. Ondan sonra iş öznele kişisel zevke dönüyor :) Sana güzel gelene karşılık bize güzel geleni söylüyoruz fanatiklik oluyor. Vw kullanıyorum diye bi küfredilmedi yani

Fiesta ile Golf'ün yol tutuşu kıyaslanıyor :D Kıçımla gülmeyim de ne yapayım. Sonra ezer geçer denmedi oluyo.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ford teknikte çok iyi, vw bir tık geride (sınıfı denk modeller için düşünün, fiesta-golf değil yani) bunuda süslemeyle kapatıyor daha konforlu oluyor, aynı seviyede normal araçlar, başkada diyecek birşey yok, şimdi alacak olsam sadece kafam şişmesin ve daha rahat yol alayım diye vosvos alırdım, yol tutuşa takmayın pek, ikiside iyi ve limit dediğiniz şeyde hikaye, normal kullanıcısınız, normal yolda gidiyorsunuz, önemli olan acil durum tepkisidir, köpek çıktı, öndeki araç kazık fren yaptı vs. gibi şeylerden kaçabilecek seviyede araç lazım, bunları bu iki markada gayet iyi karşılıyor zaten, daha ekstrem şeyler için bu markalar zaten yetersiz, bizse yetersiz oldukları sınıfı kapsayan şeyler için tartışıyoruz, o sınıftaki araçların stepnesi anca olurlar halbuki :)

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
(düzenlendi)

Vw bu mantıksız fiyat politikasını sürdürürken nasıl olurda bu markayla duygusal bağ kurulur anlayamıyorum. 65-70bin TL verip dizel golf veya jettaya binmekten nasıl mutlu olunur anlayamıyorum. Ford Türkiye için(mtv kazığından dolayı) düşük silindirli, güçsüz, çok yakan motorlarının hepsini Türkiye'ye gönderdiği için çok tartışılır oldu. Halbuki mtv ve yakıt sorunu olmasaydı, Amerikan pazarlarındaki araçları bizde olsaydı şuan bu tartışmaları yapmıyor olurduk. Örneğin:

fordtaurus-resmi.jpg

taurus

mst_14_pg_008_ext_lg.jpg

ford mustang

mmfs_070022_01_z+hulst_customs_ford_super_duty_pickup+2007_ford_F350_super_duty.jpg

ford f350

edg13_pg_005_ext_lg.jpg

ford edge

hepsi sınıfında lider araçlar. Yani Ford'da tecrübenin ve tekniğin kralı var ama Türkiyede yok.

tarihinde Eray Sireli tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bu araçlar olsaydı (ah keşke) dediğin doğru, zaten vw bu ülkede bile zor bela dururdu, bu seviyedeki Ford larla başedecek (vw-fiat-reno-pejo-citroen vs.) marka yok ne yazıkki, elimizdekilerse tırt :D bunları anca Merso-Bmw ve üst seviye Audi falan anca karşılardı :)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Kişisel zevk kısmı büyük ama testte de yenememiş ki VW? :)

İddia: Focus çok iyi yol tutuyor. Sonuç; ikisi de bir birine yakın derecede yol tutuyor. İddia etmeidm daha iyi diye ;)

Valla param olsa zevkine Unimog alacam, zevk bence o :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Vw bu mantıksız fiyat politikasını sürdürürken nasıl olurda bu markayla duygusal bağ kurulur anlayamıyorum. 65-70bin TL verip dizel golf veya jettaya binmekten nasıl mutlu olunur anlayamıyorum. Ford Türkiye için(mtv kazığından dolayı) düşük silindirli, güçsüz, çok yakan motorlarının hepsini Türkiye'ye gönderdiği için çok tartışılır oldu. Halbuki mtv ve yakıt sorunu olmasaydı, Amerikan pazarlarındaki araçları bizde olsaydı şuan bu tartışmaları yapmıyor olurduk. Örneğin:

hepsi sınıfında lider araçlar.

Bu araçlar gelse keşke :wub:

Fiyatı eleştiriyorsunuz ama Ford'un listesine de bir bakın bence ;)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Mert hb c sınıfı araba bakıyorum bazen. Focusa değil de Golf e bakıyorum genellikle. Gönlümden Golf geçiyor. Focus 3 kullandığım ve de beğendiğim halde. Çünkü alırsam eğer kullanım amacıma golf focustan daha uygun. Hepsi bu. Iki araç da tartışmasız sınıf lideri. Biri diğerine aman aman üstün değil. Kopartılan fırtına çok abartılı.

Abi seçim meselesi, kimsenin seçimleri yargılama hakkı yok. Ama yok yol tutuş kötü deniyor, e hani? Çok yakınlar bir birine. Bu gibi teknik şeyleri konuştuk mu konu öznele dönüyor. Biz de öznellerimizi söyledik mi fanatik oluyoruz. Buna kızıyorum.

Geçenlerde bir arkadaş paylaştı. Yol tutuş puanı olarak fiesta 0.85 focus ise 0.84 puan almış. Toyota corolla 0.77 almış. Bir b sınıfı aracın yol tutuşu c sınıfı araçtan daha iyi olabilir.

Değerlendirmeler yapılırken o segmentte ki araçlar baz alınarak ve sadece o araçlara hitaben 100 üzerinden ya da 1.00 üzerindne değerlendirilir. Fiesta'nın 0.85 aldığı kategori ile focusun 0.84 aldığı kategori bir mi?

Bana şunu açıkça söyleyebilir misin? Ben her gün yolda bu testtekiler gibi hareket ediyorum. Diyebilirsen söyle o saatlerde çıkmayalım trafiğe :p Netice de farkı hissedemeyiz. Dolayısıyla bir birine kıyasla iyi veya kötü diyemeyiz.

Broadway dönemine göre iyi araba ama, ya gerisi?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Konuya farklı bir boyut kazandırayım..

Uzun dönem sağlamlık testi (Golf &Focus) ( Fiesta&Polo) ( mondeo&passat) karşılaştırması var mı ?

Örneğin Vw nin yan sanayisi Seat ibiza, PoludN daha sağlam çıkmıştı..

Birde tasarım olarak değerlendirelim..

Sağ dikizimde ben hala çoğu zaman Golf mu, Polo'mu, jetta mı, passat mı, caddy mi ayıramıyorum.. Ayırananız var mı kıçını görmeden ? Bir ara jetta ile passat'ı arkasındaki yazıya bakip anlıyabiliyordum :)

iPhone ile Tapatalk 2 kullanılarak gönderildi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Diğer markaların çoğu VW'den daha yakın Ford'a, VW farkın en çok olduğu markalardan biri? Dünyada 1 G'den iyi yol tutan sayılı supercar varken ne kadar fark bekliyorsun?

Süpercar'lar beni ilgilendirmiyor. Ne zaman ilgilendirir bilki o zaman evimin önünde bir tane yatıyor olacaktır :)

Çok aşırı fark olmayacaktır illa ama yol tutuş berbat denecek kadar da acımasız olmamak gerekiyor

Senin dışında kaç kişi var ki farkı bu kadar hissetmek peşinde koşan? Bana söyle Focusla şöyle geçtim ama Golf'le gittim refüje patladım??

Plakanı ezberledim lan yolda denk gelirsem 15 dakika sağa çekip bekleyecem, tehlike geçsin diye :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...