İçeriğe Yönlendir

Dsg Şanzıman

Mert Ender

Recommended Posts

Enis Sever

Araç 2006 model Seat Toledo stylance 2.0 tdı 140 hp 320 tork 6 ileri ıslak DSG. Meşhur toledonun tutulmayan kasası. Araç Türkiye ye gelen ilk 2 araçtan biri. Birincisi İzmir de ikincisi de Antalya'da amcama satıldı. Plakası bile hala ezberimde. Şu an kullandığım Audi ayarındaydı performansı. O zaman kullandığımda o arabaya aşık olmuştum. Bir eşiniz veya dostunuzda varsa mutlak kullanın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2.0 tdi :f1: işler değişti, zaten performansı audi ile aynı ne de olsa kuzenler

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Artık buralara takılalım, 1.2 tsi+dsg garantiyi de 4 yıla çıkarıp :mangal:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Artık buralara takılalım, 1.2 tsi+dsg garantiyi de 4 yıla çıkarıp :mangal:

Ben direkten döndüm bu tercihin. Günde 30 km yapınca benzin :( Hayırlı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Teşekkür ederim. Aslında 1.2 corsa düşünüyordum ucuz diye ama 2 sene, aracı eşimle ortak kullanmak zorunda olduğumdan 'basınca gitsin' diye düşündüm :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Olcay Eyüboğlu
(düzenlendi)

Yakın zamanda Octavia 3 tdi dsg araç aldım. İlk defa otomatik araç kullanıyorum. Kullanıcılardan dikkat etmem gereken hususlar konusunda bilgi talep ediyorum. Neleri yapmalıyım neleri yapmamalıyım?

tarihinde Olcay Eyüboğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Ender

Yakın zamanda Octavia 3 tdi dsg araç aldım. İlk defa otomatik araç kullanıyorum. Kullanıcılardan dikkat etmem gereken hususlar konusunda bilgi talep ediyorum. Neleri yapmalıyım neleri yapmamalıyım?

Güle güle kullanın. Hatta izlenimlerinizi de yazın, Skoda Octavia ile ilgili bir başlık vardı, orada okumak isteriz. Mesela yol tutuşu nasıl, ben onu merak ediyorum.

Genel otomatik vites kullanım koşulları sizin için de geçerli. Sıkışık trafikte boşa alıp rahatlatın, yüklenerek değil, sakince hızlanın, uzun yolda virajda ve konvoy halinde gitmek durumunda kalırsanız manuele almanız daha iyi olur, böylece vitesler sürekli gidip gelmez.

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Octavia'da hill hold standart. Bu nedenle DSG'nin en önemli sorunu olan geri kaçırma ve yokuşta kalkarken şanzımanın gereksiz zorlanması sorunlarından korunmuşsunuz.

Araçla ışıklarda bekleme yaparken boşa almanıza gerek yok. Benim bildiğim kadarıyla yeni DSG'lerde şanzıman zaten bu durumda boşa geçiyor. Bunu isterseniz siz de deneyin. Aracı boşa alınca devrin hiç değişmediğini göreceksiniz. Zaten gaz verince tepki bir miktar gecikmeli oluyor çünkü araç sanki boştan birinci vitese geçiyor. Frenden ayağınızı çekince de araç ilk ilk vitese geçiyor. Sizin araçta hill hold olduğu için gaza basmak şart olabilir. Ben yaz ayında yokuş yukarı çok sıkışık bir trafikte yaklaşık 30 dakikada herhangi bir ısınma uyarısı almadım. Üstelik aracımda hill hold da yok. İlk 25K sıfır problem.

Bana göre hill holdun tüm araçlarda standart olmaması dışında artık DSG'nin eksik ya da kötü tarafı kalmadı. Yurtdışı forumlarda eski 7 ileri kuru tiplerle bile 300K sorunsuz kullananlar var.

Yorum bağlantısı
Olcay Eyüboğlu

yürürken boşa alayın, hayırlı olsun. :nazar:

Sağolun.

Güle güle kullanın. Hatta izlenimlerinizi de yazın, Skoda Octavia ile ilgili bir başlık vardı, orada okumak isteriz. Mesela yol tutuşu nasıl, ben onu merak ediyorum.

Genel otomatik vites kullanım koşulları sizin için de geçerli. Sıkışık trafikte boşa alıp rahatlatın, yüklenerek değil, sakince hızlanın, uzun yolda virajda ve konvoy halinde gitmek durumunda kalırsanız manuele almanız daha iyi olur, böylece vitesler sürekli gidip gelmez.

Teşekkür ederim. Araç henüz 300 km olmadı.  Sessizlik konusunda 2008 focus tdci'yle kıyaslanamaz. Ancak yol tutuş için aracı henüz zorlama fırsatım olmadığı için bir şey diyemiyorum. Yakıt tüketimi ilk 300 km için ortalama 6.0 lt gösteriyor. Serilik olarak ilk kalkış hariç focusu aratmayacağa benziyor. Kullandıkça yorumlarımı yazarım.

Octavia'da hill hold standart. Bu nedenle DSG'nin en önemli sorunu olan geri kaçırma ve yokuşta kalkarken şanzımanın gereksiz zorlanması sorunlarından korunmuşsunuz.

Araçla ışıklarda bekleme yaparken boşa almanıza gerek yok. Benim bildiğim kadarıyla yeni DSG'lerde şanzıman zaten bu durumda boşa geçiyor. Bunu isterseniz siz de deneyin. Aracı boşa alınca devrin hiç değişmediğini göreceksiniz. Zaten gaz verince tepki bir miktar gecikmeli oluyor çünkü araç sanki boştan birinci vitese geçiyor. Frenden ayağınızı çekince de araç ilk ilk vitese geçiyor. Sizin araçta hill hold olduğu için gaza basmak şart olabilir. Ben yaz ayında yokuş yukarı çok sıkışık bir trafikte yaklaşık 30 dakikada herhangi bir ısınma uyarısı almadım. Üstelik aracımda hill hold da yok. İlk 25K sıfır problem.

Bana göre hill holdun tüm araçlarda standart olmaması dışında artık DSG'nin eksik ya da kötü tarafı kalmadı. Yurtdışı forumlarda eski 7 ileri kuru tiplerle bile 300K sorunsuz kullananlar var.

Evet hillhold çok güzel. Rampada gaz vermeden araç kendiliğinden kalkıyor. Ancak bunu birkez denemek için yaptım. Malum dsg bu şakaya gelmez. Araçta start stop olduğu için durur durmaz motor stop ediyor. Zaman zaman boşa alıyorum ancak motor çalışmadığı için pek bi anlamı yok sanırım. Fren konusunda ise araç durmaya yakın sanki gitme eğiliminde. Bu yüzden yumuşak fren yapmada sorun yaşıyorum. Belki ben alışamamışımdır. Frenlemesi biraz sert gibi. Diğer söylediklerinizi start-stopu kapatıp öyle deneyeceğim. Yaşadığım şehirde yoğun trafik olmadığı için manuel vites değiştirmeyi pek kullanmadım. Açıkçası otomatik araçta manuel kullanım bana mantıksız geliyor. Ancak sıkışık trafiğe denk gelirsem söylediklerinizi uygularım. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.   

Yorum bağlantısı
Olcay Eyüboğlu

Işıklarda boşa almana gerek yok abi olayı şöyle anlatayım sana:

-Aracınla dur,ayağını frenden tamamen çek ama araba hareket etmesin.Devir saati bir anda 1000 devirde kalıcaktır.Bu şekildeyken araba yarım debriyaj bir şekilde beklemiş oluyor.

-Frene sonra bir anda dozla ve devir saati düşecektir.Yani araba yarım debriyajda kalmıyor bu durumdan sorun yok

Birde start stop var ise ve hemen stop etmesini istemiyorsan.Frene sonuna kadar basma yarım frende kal,eğer frene baskı yaparsan start-stop devreye girecektir.Yani pedal frenine yaptığın dozlama ile stop ettirip ettirmemek senin elinde.

Bir diğer husus ise DSG'nin canını alan ani kalkışlar,özellikle bir tekerin patinaj çekerken diğerinin çekmemesi durumlarda.Yada araba kaygan zeminde patinaj çekerken bir anda kuruya geçince DSG'nin ömründen ömür gidiyor.

Son olarak ise DSG'yi(7 ileri kuru tip) zorlayan şeylerden biriside rampa yukarı sıkışık trafik.Bu şekilde iken şanzuman aşırı derece ısınabiliyor.Bunun önüne geçmek içinde arabayı manuel'e al.Manuelde sürekli vites atmadan gidersen sorun olmayacaktır abi

Mesela olay nasıl oluyor:

-Trafik sıkışık ve rampa yukarı,arabayı kaldırıyorsun 1-2-3. vitesler ve trafik durdu,ardından tekrar 1-2-3 trafik durdu şanzuman çok ısınıyor böyle.Birde DSG az yakayım diye alt devirde sürekli vites atıyor.Bunun önüne geçmek içinde kulakçıklarda 1-2-3 değilde 1-2 yapıp öyle durabilirsin abi...

DSG şanzuman öğrenen bir şanzumandır,tamamen sizin sürüş tarzınıza göre kendini ayarlar mesela örnek veriyim:

tsi 160 DsG golf normalde D konumunda ike 2000 devirde falan tık tık atar vitesleri.Biz arabayla 30 dakika falan Gazladık,sonra normal kullanıma geçtik.Araba 5 dakika boyunca 2000 devirde değilde 3000de vites attı.Sonra normale geri dönüyor :)

Sağol Mert. İnşallah ilerleyen zamanlarda o beni ben de onu tanıdıkça daha iyi anlaşacağımıza eminim. Senin araç ne oldu? Ne zaman geliyor?

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Abi son 1 ay kaldı sonunda ya

Golf 8 in korsan görüntüleri sızmaya başladı, haberin var mı :p

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ben aldımmı 10 sene kullanırım, 4 sene sonra saçmaladığı an arabayı satarım, bana uymadı :) hata giderildiyse tamam, giderilmediyse ı ıhhh... (normal arıza olur ona lafım yok, dsg deki olay asm şanzımanınki gibi yani)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bende gördüm, bırak bu işleri führer, bana özel imalat Fiesta SS yap, şöyle 300 hp. quadTurbo olsun dedim, dsg golf7 ile idare et, henüz normal Fiesta teknolojisine yetişemedik, şimdilik golf7 yeter sana, Fiesta SS için gestapo araç geliştirme birimi kampta, çalışıyorlar dedi....  :D

Mecburen Golf7 TDİ DSG full edişınla idare edeceğiz artık :)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Rüyamda Führer'i gördüm, Ali alsın diye ben motor yaptım, hem de 102 beygir, alacaksa ondan alsın diyordu.

Himler'in de selamı varmış :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Konuyu nazi ettiniz bre, kesin bismarck ında selamı vardır :)

bismarck_255758.jpg

Bismarck ta DSG şanzıman kullanıyormuş, dümen kitlenip birde mekatronikten vurulunca dönüp durmuş, işte sonu  :D

Bismark--8212.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kamil Kapucuoğlu

Günaydın,

Forumdaki VW/Audi kullanıcıları, DSG/S-tronic şanzıman ile ilgili genel bilgi almaya ihtiyacım var. İlk serilerde DSG, kullanıcılara sıkıntılar yaşatmış fakat 2009-2010 modeller sonrası durum daha iyi deniyor (Çin'deki geri çağırma olayını hariç tutar isek). Kullananlar olarak siz nasıl değerlendirirsiniz?

93.000'lere gelmiş TDCI Focus'umu 6 ay içinde satmayı planlıyorum ve aklımdan geçen araç Golf 7. Ama hiç VAG grubu araç kullanmadım, DSG'den de korkmadığımı söylersem yalan olur. Artık şehiriçi trafiğinde insan rahat etmek istiyor, o yüzden almışken otomatik almak ve uzun süre kullanmak istiyorum. Zaten tüm araçlarımı ortalama 6,5 yıl kullandım.

Bildiğim, çok hızlı vites değiştiren DSG'nin oldukça konforlu olduğu, kuru ve ıslak tiplerde 6 veya 7 ileri olduğu ancak kavrama, mekatronik arızaları verdiğinde değişiminin oldukça pahalı ve tam da sorunlarından giderilemediği yönünde. Bir de DSG'nin benzinli veya dizel motorda olmasının herhangi bir önemi bulunuyor mu? Mesela CVT, TDCI torkuna dayanmıyor ama benzinlilerde sorunsuz diye biliriz Ford'larda...

Görüşleriniz?

2011 vw polo vardı bende 80.000 e gelmişti. dsg şanzıman arıza yaptı. servise goturdum 7.000 tl yenısıne istediler. Tamiri otomatik şanzımanlarda mümkün değilmiş. Neyse maslak oto sanayi de bir usta buldum ve bu usta bu işin piri imiş. Usta arabayı inceledi ve tamiri imkazsız bu şanzıman ın. Bunlar hep üretim hatası dedi. Çıkma bir şanzıman beyni takabilirim dedi. Fiyatını sorduğumda 1.500 tl civarı dedi. Ben de ok dedim. 2 hafta sonra aracı almaya gittim. Benden 3.500 tl istedi. 1 şartla veririm dedim. Aracı özel bir servise soktum. İyi ki de sokmuşum, bir alet taktılar araca ve servis ustası dedi ki. Bu aracın beyni değişmiş dedi. Nerden anladınız dedim. Beyne şu aleti tuttum ama beyin tanımlı değil diye mesaj veriyor dedi. Yani arkadaşlar YETKİLİ SERVİSE gidip beyni değiştirmekten başka çare yok. 2010-2011-2012 dsg şanzımanlar vw polo da sağlıklı değil, hep fabrikasyon üretim hatası. Ama 2013 modellerde bu yokmuş , VW dsg lerini yaptırdığı fabrikayı değiştirmiş.

saygılar

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Doğuş genelde garanti bitse de DSG şanzıman problemlerini iyi niyet garantisi çerçevesinde çözüyor. Sizin durumunuzda bu nedense olmamış.

2011 üretimi dahil tüm 7 ileri kuru tip DSG'lerde kronik hatalar var. Kiminde erkenden sorun çıkıyor kimi çok uzun süre dayanıyor. Benim bildiğim 2012 itibariyle sorun çözüldü. Dördüncü revizyon olması lazım. Ancak kesin konuşmak için erken.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Doğuş genelde garanti bitse de DSG şanzıman problemlerini iyi niyet garantisi çerçevesinde çözüyor. Sizin durumunuzda bu nedense olmamış.

2011 üretimi dahil tüm 7 ileri kuru tip DSG'lerde kronik hatalar var. Kiminde erkenden sorun çıkıyor kimi çok uzun süre dayanıyor. Benim bildiğim 2012 itibariyle sorun çözüldü. Dördüncü revizyon olması lazım. Ancak kesin konuşmak için erken.

Arızanın masrafına 18.000 lira denir, sonra iyi niyet garantisi kapsamında 5500-6000 lira gibi bir bedelle iş çözülür.

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Çok memnunum :nazar:

4 yıl garanti var zaten, ondan sonra da çok çok kavrama değişir o da olsun 1500-2000.

Gerisi şehir efsanesi...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Otomobil tarihini biraz okudum, genelde yeni teknolojiler arızaya, problem çıkarmaya daha yatkınlar. Mesela Amerikalılar 40-50 sene benzer teknolojili motorları, şanzımanları, yürüyen aksamları kullanmışlar. Yenilik getirenler pek tutulmamış, güvenilir gelmemiş. Bu yüzden genelde muhafazakar kalmışlar. Diğer bir örnek citroen c4, eskiden direksyon sabitti, şimdiki kasada sıradan olana dönmüş. Fakat vw i tebrik etmek lazım, hem dsg ,hem tsi de öncü oldu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...