İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Benzinli

Yavuz Serhat Karanaz

Recommended Posts

Mustafa Akarslan

ben benzinli focusun şehir dışı tüketiminden memnunum. şehir içi tüketiminin çok olması yoğun istanbul trafiğinden kaynaklanıyor. yakıt tüketiminin çok olduğu zamanlar yol bilgisayarı ortalama hızı 20-25 olarak gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Herkese selamlar,

Öncelikle aranızda olmaktan dolayı çok mutluyum.

Temmuz 2008 de 2008 model focus trend 1,6 benzinli stil paket ford sahibi oldum. Şu ana kadar arabamdan genel olarak memnunum. Fakat benzin tüketimi konusunda biraz sıkıntım var. Şehir içi ort. yakıt tüketimi 10,1 lt/100 bana biraz fazla geldi gibi. sizce normal mi . Aydınlatırsanız sevinirim.

Zamanla azalır..Benim şuanki ortalamam 8.5 lt.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yiğit

ben şehir içi 7.2-7.8 lt arası yakıyorum.otobanda sabit hızda 5.8 düştüğünü gördüm.220 kr gibi ortalama bir rakam bence benzinli araç için çok iyi

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç
(düzenlendi)
Düşer Deniz bey (hanım?), daha çok yeni aracınız, tabi kullanım stilide önemli bir faktör ama şehiriçinde ortalama 10 litre yakar...

Teşekkürler, aracın km. sinin biraz daha artmasını bekleyeceğim. (Bu arada Deniz bey ) :D

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
K
Yorum bağlantısı
Burak Cal

Ortalama 8-9 lt. ye raziyim.Bende yeni aldim.Daha 2000 km de.Sehirici 12 lt yakiyor.

Yorum bağlantısı
Kaan Öztürk
Ortalama 8-9 lt. ye raziyim.Bende yeni aldim.Daha 2000 km de.Sehirici 12 lt yakiyor.

benimkide 100 km de 11-12 lt yakıyor..inşaallah düşer...

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Alkın Yılmaz

Merhaba arkadaşlar...

Aracım 2006 model Fordfocus 1.6 ghia (115bg) Sormak istediğim birkaç soru var;

1- Bu kaç krş. benzin yaktığını nasıl hesaplıyorsunuz daha doğrusu nasıl hesaplamamı tavsiye edersiniz? İlanlarda görüyorum şehir içi atuyorum 250krş şehir dışı 160krş gibi bunu nasıl hesaplayayım?

2- Focus2 ghia benzinlilerin normal değerleri ne olmalıdır?

Bana biraz fazla yakıyor gibi geldi o yüzden soruyorum...

Birde ek bir sorum var bu araç içi ve dışı sıcaklık göstergesi varmı bizim focuslarda yoksa sadece dış mı? Varsa nerde yazan iç nerde yazan dış?

Şimdiden teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

1- Depoyu tam doldurursunuz.. Günlük kilometreyi sıfırlarsınız.. Işık yanana kadar veya uzun bir müddet gidersiniz, Sonra mümkünse aynı istasyondan ve aynı şekilde doldurursunuz.. Kaç litre benzin aldığınızı not edersiniz.. Kaç kilometre yol yaptığınıza bakarsınız..

Diyelim ki; 500 kilometre yol yapmış, 35 litrede benzin almış olun.. : 100x35/500 formülü ile 100 km'de kaç litre benzin yaktığınızı bulmuş olursunuz.. Tüketim hesaplamasında asıl olan 100 km'de kaç litre benzin tükettiğinizdir. Geçerli olan da budur.. Para işine girmek ve bir kilometre de ne kadar yaktığını bulmak istiyorsanız.. : 100x35/500= formulüne göre çıkacak olan 7 litreyi güncel fiyat ile fiyatlandırır 100'e bölersiniz..

Yani : 100x35/500=7x2,91/100=0,20 lira..

Açıklaması... : Aracınız yüz kilometrede 7 litre benzin yakıyor demektir. Bu da bugünün fiyatı ile kilometrede 20 kuruştur.

2- İç ısı göstergesi yoktur.. Sadece dış ısı vardır..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

115 Ps lik motor İstanbul şehir içinde 11lt/100 km lik tüketime rahatça çıkıyor, uzun yolda 8lt/100km civarında.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Benim aracımda 115 ps ve manuel vites, Kullandığım güzergah karışık olduğu için şehir içi ve dışı ortalam alıyorum. 8-8,5 litre yakıyor..

Alttaki konu başlığındaki bilgiler ile sipritmonitör sitesine üye olup oradan daha sağlıklı veriler elde edebilirsiniz.Ben öyle yapıyorum ve çok memnunum..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?showtopic=172572

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk Viyana

mehmet abi bayafgi hesaba bogmussun isi ya. basitce depoyu tam doldurusun. 100 km gittikten sonra depoyu tekrar fullersin o aradaki litre farki sonuctur

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
mehmet abi bayafgi hesaba bogmussun isi ya. basitce depoyu tam doldurusun. 100 km gittikten sonra depoyu tekrar fullersin o aradaki litre farki sonuctur

E konu açılmış, sorulmuş..

Cevap tam olmalı :p

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fatih Susuz
(düzenlendi)
115 Ps lik motor İstanbul şehir içinde 11lt/100 km lik tüketime rahatça çıkıyor, uzun yolda 8lt/100km civarında.

bizimde aynı araba dan var ama bizimki 100 110 km/h ile uzun yolda (450 km ) 5,4 yakıyor çağlar abi

tarihinde Fatih Susuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Dimitri Hristofyas
(düzenlendi)

Depoda ne kaldı tam bilmiyorum ama yol bilgisayarı son 5 Km diyordu.Benzinliğe geldim (Petrol Ofisi) 154,00 Tl'lik yakıt aldı.Teste böyle başladım ve yine yol bilgisayarı son 5 Km diyene kadar devam ettim.Toplamda 652 Km yol yaptı.Bu sarfiyat fazlamı,normalmi,azmı?

Kullanıcılar ve fikri olanlar yorumlarsa..Saygılarımla..

Not:Bu arada araç 1.6 115 Ps ve benzinli.Düzeltme yaptım..

tarihinde Dimitri Hristofyas tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Yakıt benzin mi? Nerde kullandınız aracı? Şehiriçi,şehirlerarası,otoyol,karma?

Düzeltme gelmiş :)

7.8lt/100km yapar ki gayet makul seviyede. (Karma bi tüketim olarak)

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Hatipoğlu
(düzenlendi)
Depoda ne kaldı tam bilmiyorum ama yol bilgisayarı son 5 Km diyordu.Benzinliğe geldim (Petrol Ofisi) 154,00 Tl'lik yakıt aldı.Teste böyle başladım ve yine yol bilgisayarı son 5 Km diyene kadar devam ettim.Toplamda 652 Km yol yaptı.Bu sarfiyat fazlamı,normalmi,azmı?

Kullanıcılar ve fikri olanlar yorumlarsa..Saygılarımla..

Not:Bu arada araç benzinli.Düzeltme yaptım..

çok normal, hatta tebrik ederim 0.23 kuruş iyi bile bir değer bu ölçümü uzun yolda mı yaptınız yoksa şehir içinde mi, ayrıca bir dahaki ölçümü böyle değilde, depoyu tamamen doldurduktan sonra 100 veya 200 km genel trafikte gidip tekrar doldurursanız bu size en doğru rakamı verir, ama yine de belirtiyorum tüketim benzinli bi araca göre çok iyi...

tarihinde Burak Hatipo?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Dimitri Hristofyas
(düzenlendi)
Yakıt benzin mi? Nerde kullandınız aracı? Şehiriçi,şehirlerarası,otoyol,karma?

1.6 Benzinli 115 Ps.Ağırlıklı olarak şehirçi.Şöyle diyelim %65 şehirçi,%35 uzun yol..

Yorum bağlantısı
Burak Hatipoğlu
1.6 Benzinli 115 Ps.Ağırlıklı olarak şehirçi.Şöyle diyelim %65 şehirçi,%35 uzun yol..

o zaman normal hatta azıcık iyi bile :)

Yorum bağlantısı
Dimitri Hristofyas
çok normal, hatta tebrik ederim 0.23 kuruş iyi bile bir değer bu ölçümü uzun yolda mı yaptınız yoksa şehir içinde mi, ayrıca bir dahaki ölçümü böyle değilde, depoyu tamamen doldurduktan sonra 100 veya 200 km genel trafikte gidip tekrar doldurursanız bu size en doğru rakamı verir, ama yine de belirtiyorum tüketim benzinli bi araca göre çok iyi...

Not olarak ekleyeyim.Aracın kullanımında çok dikkat etmedim hep nasıl kullandıysam öyle kullandım.Genelde sakin ve yakıt sarfiyatına dikkat ederek aracı fazla sıkmadan kullanırım.Bu ayrıntılar da önemlidir.Aklıma geldikçe ekliyorum..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

115 Ps benzinli motor için duyduğum en iyi tüketim değeri sanırım budur. Demek ki araçlar değil , İstanbul yakıyor benzini.

Yorum bağlantısı
Burak Hatipoğlu
115 Ps benzinli motor için duyduğum en iyi tüketim değeri sanırım budur. Demek ki araçlar değil , İstanbul yakıyor benzini.

çağlar abi zaten benzin tüketimi araca göre değil işden çıktığın saate göre ölçülüyor artık, 5 de çıkıyorsun 0,30 kuruş 6 da çıkıyorsun 0,25 kuruş yakıyor :)

Yorum bağlantısı
Dimitri Hristofyas
(düzenlendi)

Çağlar bey ve yorum yapan tüm arkadaşlar ilginize teşekkürler.Ayrıca size şunuda söylemek isterim.Ben bunu şahsen denedim ve eminim dikkatli,araca ve yakıta dost bir kullanımla daha iyi rakamlara ulaşılabilir..

Yorum bağlantısı
Çağlayan Engin

Edirnede 9 lt nin altına düşemiyorum. Edirnenin yollarını trafiğini bilen bilir 3. vitese takabiliyorsanız helal olsun. istanbulda 8 lt yakıyorum. :p

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç

araçlarımız aynı 1,6 motor 115 pps benzinli hb. hafta sonu 430 kilometrelik yol yaptım (tam yarım depo benzin) 75 tl tüketim yaptı 0,17 tl kilometredeki tüketimi. yalnız şehirlerarası bir yoldu. fakat yolun 70 km lik kısmı ise çok kötü bir yoldu. (35 gidiş 35 geliş) araç benide çok şaşırttı.

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu

yakıt tüketime gayet iyi,birde ben olsam yol bilgisayarı 5 km gösterene kadar test için bile olsa bekleyemezdim,yolda kalmak istemem :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...