İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Benzinli

Yavuz Serhat Karanaz

Recommended Posts

Yavuz Serhat Karanaz
(düzenlendi)

benim 2008 model focus II 1,6 100ps benzinli aracım 4750km şuan hesaplıyorum 310 320 bin arası yakıyor akşam üzeri en son ölçümüm 314bin di bu normalmi daha düşermi yoksa valla herkesin aracı böyleyse tamam diycem de kime sorsam 1,6 motora göre çok yakıyor diyolar adamın 99 model bmw 5,20si var benimki 350bin yakıyor diyor valla kaldım öyle deyince ne yapsam servisemi götürsem.(benzin fiyatlarında ankara baz alınsın)

tarihinde Yavuz Emrem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yakıt tüketimini tüm dünyanın kabul ettiği tek değer olan lt/100 km üzerinden hasaplamadıkça sağlıklı veriye ve karşılaştırmaya ulaşamassınız. Depoyu dolurun km yi sıfırlayın, benzin bitmeye yakınlaşana kadar kullanın ve bir daha tam doldurun. Yaptığınız km ile aldığınız yakıt miktarından lt/100km yi hesaplarsanız sağlıklı bir verimiz olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yavuz Serhat Karanaz

onuda hesapladım çağlar bey hemen hemen 10lt çıktı veya 9,5 lt.

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz

Bahsettiğiniz veri Şehir içi ise normaldir.

Şehir Dışı sakin kullanımla 6-7 lt civarına inersiniz.

Araçlarımız1250 kg civarı ve ağır, eğer dere tepe yollarda gidiyorsanız da çok yakabilir...

Yorum bağlantısı
Yavuz Serhat Karanaz
2 sene kadar önce sahip olduğum 1.6 benzinli Nissan Primera, 100 km'de kaç litre yaktığını unuttum ama hesaplayınca 300 bin lira yakıyordu. Arkadaşın BMW si ise 350-400 bin lira yakıyordu.

Aradan seneler geçti, benzine dünyanın zammı geldi. Araban 310-320 bin yakıyorsa yat kalk şükret. Bence iyi değer.

sefa abi daha akşam üzeri son ölçümümü yaptım 314bin çıktı ne biliyim adamın bmw si 6 silindir 2000cc benimki 350 bin yakıyo deyince var bi terslik dedim ama sefa abi sen iyi diyosunya biraz rahatladım km şu 4750de arttıkça azalırmı biraz daha.

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Bora kullanıyorum şirket aracı, 1.6 benzinli..

Seninkinden çok yakıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Arabayı "çalmış gibi" kullanmazsanız az yakar. :) Benim bora azıcık dikkat ile 7.5 yakabiliyor. (ki 16 valf veya fsi değil klasik 100hp)

Bugün kasımpaşa-gebze yaptım 6.8 lt/100 km yaktım. üstelik köprüyü de saat 17 de geçtim dura kalka. Ama biraz sinirli olsaydım 6.8 yerine 9.8 hemen olabilirdi.

bi de "şirket aracı gibi" kullanmayacaksınız :)

Yorum bağlantısı
Yavuz Serhat Karanaz
9-10 bin km sonrası sarfiyat biraz azalır.

Arasıra uzun yol yap, sabit hızda kullan. Hep şehir içi kullanma. Uzun yol yapan bir aracın şehir içi sarfiyatı hiç uzun yol yapmamış olana göre biraz daha az olur.

uzun yol önerinizi dikkate alıcam sefa abi valla diğer arkadaşların yakıt ölçümlerini duyunca benim araç normal yakıyomuş bende üzülüyodum tüp taktırmak istemiyorum az yaksın diye uğraşıyordum böyle devam edelim bakalım bi 5000km daha ama sizlerinde dediği gibi ayağımı gaza biraz dokunuyum ölçümüm hemen 340bini görüyor hiç gitmem demiyor ama virajlara geldiğimde ani fren durumunda sağlamlıkta yaktığı helal olsun diyorum focus II im için .

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

Benim araç için şehiriçinde 7,5lt./100km nasıl bir değer sizce ?

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz

7,5 lt tüketim oldukça iyi bir rakam. Tabii Şehir içi standardı Şehirden Şehire çok farkeder.

Yalnız, araçlara az yaktıracağız diye devirsiz kullanmak ta ileride pahalı arızalara yol açabilir.

Bir arkadaş az yakıt harcamak için devamlı düşül devir kullanırdı aracını, Aracının Rölanti motoru vakitli vakitsiz arızalanmaya başladı...

Sonuçta Araç Üreticlerini Vites değişim tablolarına uymakta yarar var...

Yorum bağlantısı
Yavuz Serhat Karanaz
100 beygir ise aracınız otomatik olması lazım. Yanlış mı düşünüyorum. 9,5lt / 100 km iyi bir değer gibi. Şehrin neresinde kullandığınız. Mesafelerin uzunluğu. Aracın henüz yeni olması gibi etkenler var. Biraz daha azalabilir. LPG ile ciddi şekilde düşebilir. O 5.20'nin kullanıldığı mesafeler de önemli.

benim araç otomatik değil manuel ve ankarada şehir içinde en yoğun halde gidip gelirken ölçtüğüm yakıt değeridir bu 314bin.

Yorum bağlantısı
Semih Nigri

Bugun aracıma benzin almaya gittim ve benzini koyduktan(çeyrek depo) sonra km yi ve ortalama yakıt değerini 0 ladım 3-5 km gittim tekrar baktığımda ortalama yakıt seviyesi 100 km de 13 13.5 lere çıktı.. bunun nedeni nedir acaba?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

siz yakıt değerlerini sıfırladınız ve araç siz 3 5 km lik yolu hangi hızla ve durumda gittiyseniz ona göre bir ortalama değer buldu eğer yolu uzatıp sabit hızla 20 25 km normal bir süratle gitseydiniz bu değerler 8 lere kadar düşecekti . araçta bir problem yok.

Yorum bağlantısı
Mustafa Akarslan
(düzenlendi)

zaten bir kaç km sonra değerler değişmiştir.

tarihinde Mustafa Akarslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fikret Karaca

durum normal. eğer biraz daha fazla km yapsanız ve ortalama değer hızla gittiğinizde, tüketim değerlerinin 8 lt.lere kadar düşeceği kesin. telaşa gerek yok. herşey normal

Yorum bağlantısı
Yavuz Serhat Karanaz
(düzenlendi)

dün saat 2de focus 2 collection 2008 1,6 100ps aracımın deposunu doldurdum ankara keçiörende ordan konyaya doğru yol almaya başladım ve 3 saat sonra konya merkeze vardım girdim benzinliğe ve sıfırladığım km ye baktım 230km yol yapmışım hesapladım 169bin yakmış km de bu veriler cruis control aktifken hızım 90km de sağlandı nasıl iyi değilmi şehir içinde 320bin yakıyordu açıkçası bu kadar düşceğini tahmin etmemiştim.

tarihinde Yavuz Emrem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Akarslan

yakıt sarfiyatını lt cinsinden söylersek daha doğru olur bence.

90 km sabit hız ve focus. :nazar:

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Okan Beloğlu

Herkese selamlar,

Öncelikle aranızda olmaktan dolayı çok mutluyum.

Temmuz 2008 de 2008 model focus trend 1,6 benzinli stil paket ford sahibi oldum. Şu ana kadar arabamdan genel olarak memnunum. Fakat benzin tüketimi konusunda biraz sıkıntım var. Şehir içi ort. yakıt tüketimi 10,1 lt/100 bana biraz fazla geldi gibi. sizce normal mi . Aydınlatırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
Herkese selamlar,

Öncelikle aranızda olmaktan dolayı çok mutluyum.

Temmuz 2008 de 2008 model focus trend 1,6 benzinli stil paket ford sahibi oldum. Şu ana kadar arabamdan genel olarak memnunum. Fakat benzin tüketimi konusunda biraz sıkıntım var. Şehir içi ort. yakıt tüketimi 10,1 lt/100 bana biraz fazla geldi gibi. sizce normal mi . Aydınlatırsanız sevinirim.

Normal Okan bey.

Yorum bağlantısı
Mustafa Akarslan

ilk aldığım zamanlar istanbul şehir içinde 12,5 lt değerlerini bile görmüştür. tabi trafiğin çok yoğun olduğu dönemler.

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç

SLM bende 2 ay önce focus hb benzinli aldım 1550 km ve yol bilgisayarı 13,6 gösteriyo gerçekten çok yakıyo sizinki biraz daha iyi benimkisine göre

Yorum bağlantısı
Okan Beloğlu
SLM bende 2 ay önce focus hb benzinli aldım 1550 km ve yol bilgisayarı 13,6 gösteriyo gerçekten çok yakıyo sizinki biraz daha iyi benimkisine göre

Yaklaşık4900 km oldu benimki . fakat ben ilk aldığımda şehir dışı yol yaptım 1650 km kadar aldığımda 7,4 falandı . o değeri uzun yolda 6,8 e kadar düşürdüm. ama işte sürekli şehir içi kullanımda oran yükselmeye başladı sanırım dahada artacak yada bi 7 - 8 bin beklemek gerek

Yorum bağlantısı
Mustafa Akarslan
Yaklaşık4900 km oldu benimki . fakat ben ilk aldığımda şehir dışı yol yaptım 1650 km kadar aldığımda 7,4 falandı . o değeri uzun yolda 6,8 e kadar düşürdüm. ama işte sürekli şehir içi kullanımda oran yükselmeye başladı sanırım dahada artacak yada bi 7 - 8 bin beklemek gerek

6,8 değerini şehir dışında çok rahat 6 ya düşürürsünüz tabi 100-110 u geçmezseniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...