İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Benzinli

Yavuz Serhat Karanaz

Recommended Posts

Mustafa Erkan

1500 km lik tatilim esnasında çok çok itinalı kullanım sonucu ortalama 7,5 lt yaktım. Hızlı kullanımda, C.C. kullanımında tüketiminiz biraz daha artabilir. 7,8 her ne kadar kalbim öyle demesede bu araçlar için normal gibi.

Yorum bağlantısı

Sefer bey aracınız benzinli sanırım. Ve değerler yeni araç için çok normal 5-6bin km den sonra biraz daha düşecektir değerler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Normal. Hız sabitleme bazen çok yaktırır.

+1

Sadece rampasız ve keskin virajı olmayan yollarda ekonomiktir..

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Arkadaşlar,aranıza yeni katıldım. 23 Temmuzda 115 PS Benzinli Fırtına Gri Titanyum X aldım. Aslında TDCİ istiyordum ama kısmet olmadı. TDCİ deneme sürüşünde arabanın kalkışına ve çekişine hayran olmuştum.Ama benim arabada arbayı yerinden kaldıramıyorum resmen.O kadar zor kalkıyorki ışıklarda Hacı Muratların bile gaz kokularını yutuyorum. Çok ama çok fazla benzin yakıyor. Ankara Cinnah Yokuşunda klima açıkken 40 km hıza düştü ve kamyonlar bile selektör çekti. Klima zaten çok benzin yakan bu arabayı benzin canavarına dönüştürüyor ama çekişte tam tersi 1.0 motorlu arabalardan bile kötü çekişe indiriyor,daha doğrusu klima açıkken bu arabayla yokuş çıkamazsınız,araba yokuşta kalır. :) Zaten klimayı açıp arabayı rölantide çalıştırınca bir baktım klima 1 dakikada 1 litre benzin yiyor. Benim kötü clio symbol bile bu kadar kötü performanslara imza atmamıştı.23 temmuzdan bugüne 200 tl benzin koydum toplam 480 km yol gidebildim şehir içinde. Böyle giderse dizele vermediğim 6 milyarı 1 senede çekişi daha düşük ve çevreyi daha çok kirleten benzinliye vereceğim. Pişman olacağımı biliyordum ama bu kadar çok pişman olacağımı bilmiyordum. :p:p:(

Yorum bağlantısı
Bülent Üstüntepe

Öncelikle hayırlı olsun. Güle güle binin. Benim araçta da durum pek farklı değil. Klima açıkken özellikle yokuşta araç neredeyse durma noktasına geliyor. Ancak benzin yakışında sizin ki kadar çok yakmıyor. Hafta sonu Eskişehir-İstanbul yolculuğumda 6lt/100km ortalama ile geldim.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Araç yeni olduğu için tüketim fazla olabilir ama o kadar yığılması normal değil. Servise göstermenizde fayda var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ankara şehir içi klima açık, 12,5 litre ve sıfır araba..

Bence normal gibi..

Zamanla yakıt tüketimi düşebilir ama çekmemesi anormal...

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Aracınızın klima açıkken çekmemesi yazılımsal olabilir,buna bağlı olarak fazla yakıt da tüketebilir.

Fakat başka bir yazınızda pek yavaş sürmediğinizi belirtmişsiniz buna göre sürüş karakteriniz seri olduğu için fazla yakması normaldir,bence aracınızda hiçbir sorun yok,sizin sürüş karakterinizden kaynaklanıyor.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Arabayı hareket ettirirken bir an bocalama oluyor ve daha sonra toparlayıp ilerliyor.Bana biraz garip geldi ama servistekiler normal olduğunu söylemişler.Bir de rampa çıkarken klimayı kapatın demişler. :sorry:

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Arkadaşlar,şu anda araba 500 km de daha. Arabayı teslim aldığımda yol bilgisayarında 3 km gidilebilecek kadar benzin vardı.Çektim opete 100 tl lik benzin aldım.Sonra araba yeni diye biraz gaza bastım bir müddet. Klimayı açtım bol bol falan.Ama aynı şekilde clioyu kullandığımda 100 tl lik benzinle rakhat 300 km yapabilirken bu arabayla ancak ve ancak 200 km yapabildim ve çekişte clio symbole göre kağnı gibiydi. Hadi diyelim symbol hafif falan.Peki 115 beygir gücü nerede? Yoksa benim focusun beygirlerinden 16 tanesi ölmüş mü? Cinnahı bilenler Kızılaydan gelişte köprünün altına hızla girip cinnahı çıkışta o hızla bayağı gidildiğini ve en fazla 3 e düşüldüğünüde bilirler. Aynısını bende yaptım klima açıkken. Ve Tam Cinnahın ortasında 1.Vitese düşürdümde araba gidebildi. Bu arada herkesten korna yedim zaten.Bu arabanın kütlesi çok ağır ve bu kütleye bu motor çok zayıf.Torkta düşük olunca sadece kağıt üzerinde kalıyor tüm veriler. Arabayı servise henüz götürmedim,biraz daha süreceğim ama bu arada Allah bilir ne kadar benzin yiyecek ve n kadar zarar edeceğim belli değil...Tüpte taktıramıyorum ,garanti bozuluyormuş.Zaten +2 yıl garanti daha aldım,Yani istesemde 4 sene lpg yassak bana.4 senede de bu gidişle memur maaşımın 4 te 1 ini bu arabaya benzin diye vereceğim. Siz siz olun,sakın daha ucuz diye benzinli ford focus almayın.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Evet ,gazlı kalkışı seviyor.Kalktıktan sonra da gidişi çok iyi.Ses izolasyonuda tatminkar.

İlk 1500 km de yüksek devirlerden kaçının.

Sonra araba yeni diye biraz gaza bastım bir müddet.
tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Arkadaşlar,şu anda araba 500 km de daha. Arabayı teslim aldığımda yol bilgisayarında 3 km gidilebilecek kadar benzin vardı.Çektim opete 100 tl lik benzin aldım.Sonra araba yeni diye biraz gaza bastım bir müddet. Klimayı açtım bol bol falan.Ama aynı şekilde clioyu kullandığımda 100 tl lik benzinle rakhat 300 km yapabilirken bu arabayla ancak ve ancak 200 km yapabildim ve çekişte clio symbole göre kağnı gibiydi. Hadi diyelim symbol hafif falan.Peki 115 beygir gücü nerede? Yoksa benim focusun beygirlerinden 16 tanesi ölmüş mü? Cinnahı bilenler Kızılaydan gelişte köprünün altına hızla girip cinnahı çıkışta o hızla bayağı gidildiğini ve en fazla 3 e düşüldüğünüde bilirler. Aynısını bende yaptım klima açıkken. Ve Tam Cinnahın ortasında 1.Vitese düşürdümde araba gidebildi.

Burda anlatılanlar bana normal gelmiyor..

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Hocam yorumlara bakarsanız arabanızın rodajda olduğu için fazla yaktığını görebilirsiniz.Siz müsterih olun.Bu durum model bazında bir skıntı değildir.Kendini ispatlamış bir motordur.Kaldı ki garantiyi bir tarafı bırakıp servisden çıkarken lpg taktıran arkadaşlarımız var forumdan.Yani bu kadar güveniyorlar arabalarına.Ama yine de servise götürüp durumu anlatın.Bundan önceki aracınız neydi?

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Bende onu diyorum işte,normal değil bencede. Bu yüzden sizlere sordum. Yani ne olursa oldun 155 torklu 115 beygirlik bir focus bu kadar hantal olmamalı. Ayrıca kima bu kadar mı etkiler bir arabayı yahu? Benim arkadadaşın lpgli Toyota corollası var.Adam açıyor klimayı püfür püfür ve çekişte de hiçbişey yok. Söylenilenlere göre dizellerde de klima o kadar çekişi etkilemiyormuş. Peki benim arabada niye var bu? Ya zaten arabada bir sürü parça çalmış ford,bide bunlar eklenince akşamları rüyalarıma giriyor bu hatam. Geçen Tur otoya gittim, ustaya benzinli aldım doğrumu yapmışım dedim,adam 10 tane dizelin yanına 1 benzinli koy,gider benzinli focus alırım dedi. Ya usta benle kafa buldu yada ben tdci almadığım için çok kafaya takıyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

100 hp lik tiptronik vitesli ve benzinli olanı bende var ve 2005 model , dediğiniz sorunuları hiç yaşamadım ayrıca klima açık ve 4 kişi olarak yolculuk ta yaptım genelde şileye gidiyorum istanbul şile arası yolları bilenler vardır genelde uzun yokuşlardan oluşur . çekiş olarak pek sorun yaşamadım . sizde ileride bu sorunları yaşamayaksınız buna eminim.

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Şimdi ben bu arabayı Titanyum X donanımıyla 39 bine aldım.Kaskosuydu,banka masrafıydı,mtv siydi,noteriydi derken 41.400 e vurdu rakam. O tarihlerde(23 temmuz öncesi) Ford dizellere 48.500 fiyat çekip bide arabayı 2 ay beklersiniz diyip tuzağa düşürdü benim gibileri. Sonra da arabanın manuel sürücü koltuğunu,ayarlanamayan yolcu koltuğunu,korumasız karterini,205/50 R16 lastik yerine 205/55 R16 Lastiğini ve bluetootsuz ,katlanamayan aynasız halini bile sineye çekipte bide çekişte Hacı Muratın LPG kokusunu ciğerlerime çekince çok sinirim bozuluyor. Adamlar şimdi indirmişler Titanyum Dizeli 40 milyara. Zaten Renk seçeneği konusunda da sıkıntı var. Türkiyede sanki herkes aynı renkleri mi kullanmak zorunda? Aytozu Gri,Avalon Gri,Fırtına Gri ve Siyah dışında başka bir renk isteyince satış bayileri aval aval suratına bakıp imkansız demiyormu gıcık oluyorum. Ayrıca iç döşeme rengi almanyada bej,açık gri ve siyah seçenekleri varken Türkiyede sadece siyah. Bunları aslında kabul ettik ,sineye çektim.Dizelde alamadım hadi ama hiç olmazsa 115 beygirlik 155 Torkluk(-ki diğer hiçbir markada 1.6 motorda bu değerler yok!) bir arabanın 1. vitesinde araba bayılmamalı idi.2.viteste en çok 60 km yapıyor arkadaşım gaza ne kadar basarsan bas. 3.viteste en çok 80 yapıyor gaza ne kadar basarsan bs.4.viteste en çok 100 yapıyor gaza ne kadar basarsan bas. 5.viteste daha en fazla 140 yapabildim ,çünkü gaza basacak beninim kalmadı,resmen arkaya benzin römorku bağlıycam yada yanımdan vın diye geçen kıytırık şahinlere bakıp bakıp en azından arabamın adı focus ve sunroofum var diye kendimi teselli edicem.Kötü clio symbolüm hafifti,kağıt gibiydi ,küçüktü am 98 beygirin 98 ini de her viteste kırbaçlıyabiliyordum.Focusta ise 1. viteste 115 beygirin ancak 30 u koşuyor,2.viteste 50 si,3.viteste 80 ni,5.viteste 99 u.Hala kayıp 16 beygiri bulamadım. :):sorry:

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir

Bence arabada bir sorun var baktırın biran önce. Çok yakması normal olabilir ama hangi yokuş olursa olsun 1. vitese kadar düşmeniz anormal.

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Yani şimdi bide daha 500 KM deki arabayı alıp götürüp serviste muayyeneyemi sokucam. Hani alırsın For olusun Lord'tu yav. ? O zaman şunu sorayayım sizlere arkadaşlar,hiç bu arabayla 8.7 litre benzin ortalaması gören oldu mu? Yani ben daha o şansa sahip olamadım da.Var diyeniniz olursa en azından moral olur bana.Hiç olmazsa clio dan biraz daha az yakıyor diye sevinirim. :sorry:

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
Yani şimdi bide daha 500 KM deki arabayı alıp götürüp serviste muayyeneyemi sokucam. Hani alırsın For olusun Lord'tu yav. ? O zaman şunu sorayayım sizlere arkadaşlar,hiç bu arabayla 8.7 litre benzin ortalaması gören oldu mu? Yani ben daha o şansa sahip olamadım da.Var diyeniniz olursa en azından moral olur bana.Hiç olmazsa clio dan biraz daha az yakıyor diye sevinirim. :unsure:

Aracınız daha çok yeni tüketime takılmayın bu kadar. bikaçbin km den sonra tüketiminiz 8-9 lt /100 km bandına inecektir kullanım şeklinize göre.. Ama yokuştaki konu bence bir sorun ve araç 10 km de bile olsa servise göstermekte fayda var..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

10 -12 litre sıfır araba için normal...Sabır...Biraz araba kendine gelsin .Rodajı bitsin.

yani kmde 450 bin. kamyon gibim yani.

Ortalama hızı 26 km. :unsure:

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Yakıta birşey dememde,cinnahı 2. vitesde çıkmaması çok garip,ben cinnah da 2.vitesle kalkarım 3 e atıp giderim.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Arkadaşlar,şu anda araba 500 km de daha. Arabayı teslim aldığımda yol bilgisayarında 3 km gidilebilecek kadar benzin vardı.Çektim opete 100 tl lik benzin aldım.Sonra araba yeni diye biraz gaza bastım bir müddet. Klimayı açtım bol bol falan.Ama aynı şekilde clioyu kullandığımda 100 tl lik benzinle rakhat 300 km yapabilirken bu arabayla ancak ve ancak 200 km yapabildim ve çekişte clio symbole göre kağnı gibiydi. Hadi diyelim symbol hafif falan.Peki 115 beygir gücü nerede? Yoksa benim focusun beygirlerinden 16 tanesi ölmüş mü? Cinnahı bilenler Kızılaydan gelişte köprünün altına hızla girip cinnahı çıkışta o hızla bayağı gidildiğini ve en fazla 3 e düşüldüğünüde bilirler. Aynısını bende yaptım klima açıkken. Ve Tam Cinnahın ortasında 1.Vitese düşürdümde araba gidebildi. Bu arada herkesten korna yedim zaten.Bu arabanın kütlesi çok ağır ve bu kütleye bu motor çok zayıf.Torkta düşük olunca sadece kağıt üzerinde kalıyor tüm veriler. Arabayı servise henüz götürmedim,biraz daha süreceğim ama bu arada Allah bilir ne kadar benzin yiyecek ve n kadar zarar edeceğim belli değil...Tüpte taktıramıyorum ,garanti bozuluyormuş.Zaten +2 yıl garanti daha aldım,Yani istesemde 4 sene lpg yassak bana.4 senede de bu gidişle memur maaşımın 4 te 1 ini bu arabaya benzin diye vereceğim. Siz siz olun,sakın daha ucuz diye benzinli ford focus almayın.

Bora bey sadece Focus değil, bu sınıfta (hatta bir üst sınıfta da) bütün benzinli araçlar yaklaşık bu kilolarda ve 1,6 lt benzer güçte motorlar ile üretiliyor. Clio ile vites oranları ve ağırlıktan kaynaklanan bir fark olabilir ama ne olursa olsun bu araba ile Clio'yu aramamanız gerekiyor. Servise danışmakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Burada sanki sadece Benzinli aldığına pişman olan ben varmışım gibi bir hisse kapıldım birden. Deneyimli arkadaşlar,Benzinli Focusun dizele göre hangi avantajı olduğunu yazabilir mi acaba?Ben benzinlinin dizelden tek artısı olarak şu mükemmel tınılı çıkan sesini görüyorum. :p

Bide herkeste bu klima sorunu yok galiba. Bi yerde klimanın proğram hatası yüzünden çekişi olduğundan fazla etkileyebileceğini,proğramın düzeltilmesi gerektiğini okumuştum. Klimanın 115 PS nin ne kadarını alıp götürdüğünü bilen var mı? Ses ise ne çekiştir ne de cebimden daha az para çıkması... :unsure:

Yorum bağlantısı
Çağdaş İbiş

500km'deki araç servise gitmez diye bi kaide mi var Bora bey, herkesin hemfikir olduğu nokta; araçta normal olmayan birşeyler olduğu, e bunu çözecek kişi de nefesi kuvvetli bi hoca olmadığına göre elbette servise gideceksiniz.

2006 LPG'li Focusla ben 3 seneye yakındır hiç zorlanmadım ve "aman ne çok yakıyo" demedim, benim gibi bu forumdan bir çok arkadaşımızda araçlarımızın performans ve tüketimini makul buluyoruz. Çok deneyimli abilerimin ve arkadaşlarımın da söyldiği gibi yapacağınız tek şey servise gitmek ve bunun haricinde imkanınız varsa, aracınızın aynısından bi araç bulup kullanmak, belki de çok şey bekliyorsunuz aracınızdan.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...