İçeriğe Yönlendir

Primeram Ve Sorunları

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

Değerli forumdaşlar, sizlerin de görüşleri doğrultusunda 1999 model 1.6 GX Nissan Primera'yı geçen hafta cuma günü aldık. Araçla ilgili birkaç sorum olacak.

1 Kaputta güneş yanığı var.Boyatsak orijinalliği bozulacak, hem rengi tutturalamayacak. Siyah folyo kaplatsak, aracın tamamını modifiye etmek gerekecek. Ne yapılmalı bu güneş yanığı kaput?

2RxZ7MJ.jpg

2- Aracın pedallarında biraz boşluk var. Ben rahatsızlık duymadım ancak kullanan iki yakınım hoşlanmadı. Yaptırılsa ne kadar tutar?

3- Klimanın gazı azalmış. Gaz ekletme 70 TL midir? Tazesi, iyisi, kötüsü var mıdır?

4- Bu modellerde ABS var mı?

5- Kapıda, çıta altını 2 karış uzunluğunda derince sürtmüş vatandaş. Aynı kapıda bozuk para [50 kr. : )] büyüklüğünde nasıl yaptığına anlam veremediğim boyasız, kenarları çatlak bir alan var. Bu ikisi için yapılacak lokal boyalar kaça mal olur?

6- Araç önce benzinde çalışıyor, sonra gaza geçiyor. Ben aracı benzinde kullanmak istediğimde illa gazı mı bitirmeliyim?

7- Araçta garantisi devam etmekte olan Atiker sıralı sistem simit tüp mevcut. Uzun yolda zırt, pırt yakıt ikmali yapacak olmak sinir bozucu. 40'lık, 50'lik, 60'lık (artık Atiker'de hangisi varsa) tankla değiştirmek kaça mal olur? Büyük tankı koltuklara paralel mi, dik mi yerleştirmeli?

8- Gazı bitirerek aracı kapalı garajda muhafaza edebilir miyim?

9- Maun kaplama ve özellikle kapı kolları krom kaplamanın güzel olacağını düşünüyorum. Sizin görüşleriniz nelerdir? Abartılı olmayacak, aile aracı çizgisini kaydırmayacak, efendi, tertipli ,düzenli, sade ve şık nasıl aksesuar yapabilirim?

Maun Kaplama                                                                  

fKUN9y2.png

Krom Kapı Kolları 

giuId5p.jpg

tarihinde Bilal Nazlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kaput ile kapı boyanacak. Gazdan benzine geçiş için düğmesi olmalı mutlaka.

Yorum bağlantısı

Kaput ile kapı boyanacak. Gazdan benzine geçiş için düğmesi olmalı mutlaka.

Kaputun her tarafı orijinal olsa ne diyorsunuz yani : )

Göstergede düğme yok hocam.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Buton var hocam elini gösterge üzerinde gezdir fark edersin. Zaten yuvarlak şekilde işaretlidir. Hatta benzin biterse veya tüpte çalıştırmak istersen o butona basılı tutarak araç çalıştırılır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kaputu boyası bozulmasın diye siyah folyo kaplatsanız dahi bu sefer ruhsat değişikliğine gitmeniz lazım.

Ayrıca artık boya yanmış gitmiş. Orjinalliği kalmamış ki? Yanık halinin ve boyanma aşamasının plakalı resimlerini çekersiniz, saklarsınız. Satarken niye boyandığı kanıtlanır...

Yorum bağlantısı

Buton var hocam elini gösterge üzerinde gezdir fark edersin. Zaten yuvarlak şekilde işaretlidir. Hatta benzin biterse veya tüpte çalıştırmak istersen o butona basılı tutarak araç çalıştırılır.

Aldığım adama "ben buna benzinde binmek istiyorum, napcaz" demiştim adam bilemedi. Gösterge şundan. Bi yoklayım ben arkadaşı.

tO8kjr7.png

Araç şu anda 14 yaşında, iki sene binseniz 16 sene yapar, 16 senelik arabanın boyasından çok daha önemli şeyler var bakmaya. :)

Önce zarf sonra mektup hocam

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Aldığım adama "ben buna benzinde binmek istiyorum, napcaz" demiştim adam bilemedi. Gösterge şundan. Bi yoklayım ben arkadaşı.

tO8kjr7.png

Önce zarf sonra mektup hocam

Kare içinde ki A yazısı benzin lpg değişim tuşudur.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
(düzenlendi)

"A" harfi buton :)

Edit: Murat abide cevaplamış, benden çok yaşayacak  :flowers:

tarihinde Oğuzhan Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Yanık halinin ve boyanma aşamasının plakalı resimlerini çekersiniz, saklarsınız. Satarken niye boyandığı kanıtlanır...

Lafla "Yanıktı, o yüzden yaptırdım" demektense bir dosya yapıp adama ŞAAAK diye çıkartmak lazım.

Zarfa değil mazrufa bak demiş ama eskiler. :)

Siyah inekten, beyaz süt sağılır diyorsun yani hocam

Yorum bağlantısı

Kare içinde ki A yazısı benzin lpg değişim tuşudur.

Sağolun. 

"A" harfi buton :)

Edit: Murat abide cevaplamış, benden çok yaşayacak  :flowers:

Birkaç saniye fazlası var Murat abinin. sAAbçı Murat abi

Yorum bağlantısı

Araç şu anda 14 yaşında, iki sene binseniz 16 sene yapar, 16 senelik arabanın boyasından çok daha önemli şeyler var bakmaya. :)

9 adet soru var cevap verilecek, YSB hocam ise bana laf geçirme derdinde : )

1- Boya

2- 35 TL

3- 70'dir, yoktur

4- Yok

5- 150 TL

6- Hayır

7- 200 TL, paralel

8- Hoş olmaz

9- Sevmem

demiş olsa muhabbetimiz artacak :D

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Sen İstanbul a gel önce 9000 tl lige sonra benim arabaya bindirecegim seni.

Yorum bağlantısı

Sen İstanbul a gel önce 9000 tl lige sonra benim arabaya bindirecegim seni.

Kurbanda İstanbuldayım abi. 9000 TL ile mi geleyim, orayı tam anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

1-Kaputu boyatmadan başka çaresi yok.Kaplatmak hem güzel görünmüyor,hem de pek kalıcı olmuyor.

2-Bu boşukların nedenlerine bakılmalı,ona göre maliyet hesaplaması yapılır.

3-Klimanın gazı gram bazında değişir.Tamamen boşalmış ise 70 tl civarına dolum yapılır.Tazesi bayatı yoktur.

4-Bu modellerde ABS yok diye biliyorum.Bunu boş bir yolda frene asılıp deneyebilirsiniz.

5-Kapıyıda boyatabilirsiniz.Sanayide genelde parça başı boya fiyatları 150-300 tl arasında değişir.Kaput ile kapı  500 tl ye hallolur.

6-Benzinde kullanmak için resimde görülen A harfine basılı tutun.Sarı yanan göstergeler kırmızı tek bir ışığa dönüşecektir.Aracınız bu durumda benzinde çalışmaya devam eder.Arada sırada benzinde çalıştırmakta fayda var.

7-Tanıdığınız bir lpg ustası ile bu konuyu görüşün.Tank maliyetleri çok fazla değildir.Ancak çıkma tank bulmak ustanızın elinde.Muhtemelen işcilik dahil 100-150 tl ye halledilebilir.

8-Aracı bu şekilde kapalı garajda muhafaza edersiniz.Tabi ne kadar süre muhafaza edeceğinize bağlı.

9-Kapı ve kaputu boyatırken kapı kollarını boyatabilirsiniz.Bence güzel olur.Bu araca güzel bir işcilik ile maun kaplama güzel durur kanaatindeyim.

Saygılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Kurbanda İstanbuldayım abi. 9000 TL ile mi geleyim, orayı tam anlayamadım.

Ister 9000 tl ile gel ister parasız gel. Seni hem 9 binlik Saab a bindireyim hem de benimkine. Ama primera ya bir daha binemezsen sorumluluk kabul etmem.:D

Yorum bağlantısı

Murat abi, hayırlara vesile olursun, daha ne derim : )

İstanbul'a geldiğimde kafanı şişiririm ama yok "ben kurbanı çorlu'da kescem", vay efendim "kaynanalara gitcez" gibi bahaneleri şimdiden reddediyorum ona göre. Mahallede vardı 14.000 TL'ye bir tane tosuncuk. Hatırladığım kadarıyla, 94 modeldi, baya haşmetli birşey. Ama abi, bütçe kısıtlı, kenarda para yok, "bi masraf çıkarırsa 3 bin liradan aşağı çıkamazsın sanayiiden" efsanesi hep akılda, zaten ticari cesaretimiz olmadığından memur olmuşuz. Ben nasıl gözümü karartıp zengin arabası saab alayım.

Yorum bağlantısı

Şimdi Mehmet hocam, rengin tutturulamama ihtimalinden endişe ediyorum. Ayrıca, kapalı garajda gazı boş LPG'li araç ile ne kadar durabilirim?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

lpg li araç durduğu yere gaz kaçırmaz ki arıza yoksa? renk tutar, en azından çok belli olmaz kaput gibi tek parçada. kaput ta ton farkı çok belli olmaz ancak yeni boya parlar, geri kalanı da bayağı güzelce parlatınca sorun kalmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

lpg li araç durduğu yere gaz kaçırmaz ki arıza yoksa? renk tutar, en azından çok belli olmaz kaput gibi tek parçada. kaput ta ton farkı çok belli olmaz ancak yeni boya parlar, geri kalanı da bayağı güzelce parlatınca sorun kalmaz.

Teşekkür ederim Çağlar Ağabey, bir de sana ÖM ile ulaşabilsek

Yorum bağlantısı

Ister 9000 tl ile gel ister parasız gel. Seni hem 9 binlik Saab a bindireyim hem de benimkine. Ama primera ya bir daha binemezsen sorumluluk kabul etmem. :D

Bahadır Hocam beğenmiş bunu. Hocam saygılarımı sunuyorum Mondeo'ya

6-Benzinde kullanmak için resimde görülen A harfine basılı tutun.Sarı yanan göstergeler kırmızı tek bir ışığa dönüşecektir.Aracınız bu durumda benzinde çalışmaya devam eder.Arada sırada benzinde çalıştırmakta fayda var.

7-Tanıdığınız bir lpg ustası ile bu konuyu görüşün.Tank maliyetleri çok fazla değildir.Ancak çıkma tank bulmak ustanızın elinde.Muhtemelen işcilik dahil 100-150 tl ye halledilebilir.

9-Kapı ve kaputu boyatırken kapı kollarını boyatabilirsiniz.Bence güzel olur.Bu araca güzel bir işcilik ile maun kaplama güzel durur kanaatindeyim.

Saygılar.

6- Araç otomatik olarak benzinde çalışıyor, sonra tüpe geçiyor. Senin kastettiğin benzinle kullanmak mı?

7- Çıkma tank kullanmanın riski var mıdır? Ruhsata işleme, muayeneye gibi işlemler gerekiyor değil mi ayrıca.

9- Plastik üzerine boya acaba uyduruk, pütürlü durur mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...