İçeriğe Yönlendir

Araç Mı Bisiklet Mi Önce Durur?

Mustafa Volkan Koca

Recommended Posts

Mustafa Volkan Koca

Aklıma bir soru takıldı mtb yani dağ bisikletiyle normal bir fiesta 60 km hızda frene basıyorlar hangisi önce durur :)  

özellikler şöyle

fiesta 195/55/15 lastik 1060 kg + 75 kg sürücü

bisiklet scott 2.1/5.3/26 lastik 10.1kg +  75kg sürücü, hidrolik disk fren, lastikler maxxis sakız gibi lastik

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Fiesta Mk7 ise imkanı yok önce durmaz. Abs devreye öyle bir girer ki 2 bisiklet boyu mesafe fark olur  :D  :p

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Ön freni çakar, bisikletin üstünden uçar, yine de Fiesta'dan önce dururum :D

Bence velespit önce durur.. :yes:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

60km hızla denedim sadece ön fren  2.5 metrede durabiliyor ama araba duramıyor geçen gün trafikte ilerlerken sarı, kırmızı yandı ben frene bastım  arkamdan ciyyk freni bıraktım iyiki bırakmışım arkamdaki corsa zar zor durdu anladımki bisikletin fren sistemi arabalardan kat kat daha iyi tabiki sağlıklı tam basan balatalar sayesinde. Araba tonajı sayesinde kızaklanma çok yaşanıyor ama bisiklette kg az olduğu için öne doğru ivme çok az oluyor.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Bisiklet çok seri dururda üzerinde ki sürücü durabilir mi? :D bence asıl mesele bu :) bir kaç sefer uçmuşluğum var da :D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Bisikletle 60 km hız da bayağı zor en azından benimkiyle.(Bisan çift kadro çubuk fren) :)

Yorum bağlantısı
Berkay Özdemir

Simdilerde bir kron xc 2000 bakiyorum.. alir almaz deneyecegim :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Mühendis olan arkadaşlar daha iyi bilirler ama kolaylıkla hesaplanabilir,

aynı lastik varsayarsak, santimetrekareye binen ağırlık / kütlenin ataleti durma konusunda belirleyici etkendir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Bisikletle  58 km'ye çıkan bir insan olarak (gps ölçümü) kesinlikle daha önce durur. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

60km hızla denedim sadece ön fren  2.5 metrede durabiliyor ama araba duramıyor geçen gün trafikte ilerlerken sarı, kırmızı yandı ben frene bastım  arkamdan ciyyk freni bıraktım iyiki bırakmışım arkamdaki corsa zar zor durdu anladımki bisikletin fren sistemi arabalardan kat kat daha iyi tabiki sağlıklı tam basan balatalar sayesinde. Araba tonajı sayesinde kızaklanma çok yaşanıyor ama bisiklette kg az olduğu için öne doğru ivme çok az oluyor.

Bu kısmı anlayamadım ? Bana kalırsa 60km lik bir hızda giderken Fiesta daha erken durur gibi, bisiklet ile bu hızda kazık fren yapamayız diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

60km hızla bisiklette 2.5metrede durmak mı :s

40km hızlayken frene bastığımda ancak yokuşun sonunda durabilmiştim. Tabii ani fren dolayısı ile lastik kilitlenmemesi için mecburen yumuşak fren yapabiliyorsun.

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

10 senedir bisiklet kullanmıyorum, hatırladığım bu kadar kısa mesafede durmadığıydı, önlere abanınca arka teker kalkardı belki fren teknolojisi gelişti bilmiyorum.

Yorum bağlantısı

Bu hızda bisikletin durması biraz zaman alır.bir keresinde bisiklete km taktırmıştım yokuş aşşağı 60 km'yi gördüm ama,allaha emanet gitmiştim  :biggrin: yani o hızdaki bir bisikletin şak diye durması imkansız,araba bu durumda daha çabuk durur.

Yorum bağlantısı

Sürekli bisiklet kullanırım 60 km ye çıkmış olsam hiçbir kuvvet beni durduramaz  :biggrin:  Kolay mı ya redlinenin redlinesi lazım.

60 ile giderken 2,5 metrede durmak olayını merak ettim. Yanlış yazıldı hehralde. Evet 2,5 metrede durulur 60 km ile giderken çöp konteynırına çarpılırsa.

Yorum bağlantısı

bence 60 km hızla bisiklet durur ama üzerindeki sürücü ne olur bilemiyorum  :D  :D  şaka bi yana bende tercihimi arabadan yana kullan ıyorum araç kesinlikle önce durur 60 km az bir hız degil bisiklet bu hızda ön frenini kullanması biraz zor gibi geliyo bana 

Yorum bağlantısı

Araç hafifledikçe durma mesafesi kısalır. Bisikletler de arabalardan önce durur. Bisiklet benim birlikte 120 kilo, araba 1200 kilo.

Yorum bağlantısı

Bisikletin 60 km hıza düz yolda çıkması nasıl mümkün olur bilemiyorum. Ancak yokuş inerken olabilir. O zaman da duruşu zorlaştıran etkenler arasına yokuşun eğimi de girer ki öyle bir yokuşta 60 km hıza çıkmış bir bisikleti bırakın durdurmayı, üzerinde durabilmek bile iyi ustalık ister.

Bu kıyaslama elma ile armut bile değil, elma ile  karpuz kıyaslaması gibi olmuş :D

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Mühendis olan arkadaşlar daha iyi bilirler ama kolaylıkla hesaplanabilir,

aynı lastik varsayarsak, santimetrekareye binen ağırlık / kütlenin ataleti durma konusunda belirleyici etkendir.

Mühendise ne gerek kalmış ki maşallah bilimsel olarak anlatmışsın Hüseyin, tebrikler.....

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

bende xc500 var hidrolik frenli...çamlıca yokuş aşağı giderken (20-30km hızla) bile zor duruyor bisiklet...

ayrıca ışıklarda corsanın duramaması bisikletlinin duracak olmasını aşırı geç fark ettiğindendir...bisikletlinin birden duracağını araba ne bilsin...fren lambası yok ki:)

2.5 metre bence de yanlış yazılmış.

lastik yere basan yüzeyi az ve kg arabadan daha da az olduğu için bence de pisiklet daha erken durur ama astronomik bir fark olmaz...

ayrıca mk7 fiesta sadece düşük hızlardaki frende abs devreye girdiğinde durmuyor yüksek hızlar + abs kombinasyonunda gayet başarılı

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Bisiklet çok seri dururda üzerinde ki sürücü durabilir mi? :D bence asıl mesele bu :) bir kaç sefer uçmuşluğum var da :D

bakın yaşayanlar nasıl da biliyor. bazen arabanın içinde dahi aha birzdan cama yapıştım dediğimiz anlar oluyor ve gayri ihtiyari frenin dozunu hafiflettiğiniz oluyorken  kaldı ki bisikletteyken üstünde durmayı başaracaz. sizi bilmem ama ben duramam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

Bisikletin 60 km hıza düz yolda çıkması nasıl mümkün olur bilemiyorum. Ancak yokuş inerken olabilir. O zaman da duruşu zorlaştıran etkenler arasına yokuşun eğimi de girer ki öyle bir yokuşta 60 km hıza çıkmış bir bisikleti bırakın durdurmayı, üzerinde durabilmek bile iyi ustalık ister.

Bu kıyaslama elma ile armut bile değil, elma ile  karpuz kıyaslaması gibi olmuş :D

65psi lik lastikle 50 km hıza rahat ulaşılabiliniyor özellikle yol bisikleti ile 60 km hız normal yanlız şöyle bir etken var. Rüzgar direnci arabada 110 km üstü hızlarda oluşan aşırı bir rüzgar direnci, eğer bunu kesebilirseniz kamyon arkasına geçmek gibi 80-90 km hızlara rahatlıkla çıkabilirsiniz yanlız bunu yabilmeniz için 100 ps hava basacağiniz yol lastiklerine ihtiyacınız vardır.

http://www.zaplat.com/video/arac_videolari/186404/Saatte_100_Km_Hizla_Giden_Bisiklet

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca
(düzenlendi)

Bisiklet önce durur ama 2.5 mt de bir yanlışlık var..

deneyeceğim 2.5 mt kabataslak yazdım ama o civarda bişey çıkar 3en fazla 4 deneme videosu çekeyim bende merak ettim:)

https://www.youtube.com/watch?v=a2svrYSInPo

tarihinde Mustafa Volkan Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Adil Derici

yaklaşık 15yıllık dağ bisikleti serüvenim var ve en son kullandığım corratec x-vert motion ile düz yolda 60,yokuş aşağı 82km hızı gören biri olarak diyebilirim ki,doğru sürüş pozüsyonunda,ön arka 185mm rotor ebatına sahip hidrolik disk firenli aluminyum kadro bir bisiklet hızı ne olursa olsun inanılmaz seri şekilde durur.ve sürücü sürücü ise atının üstünde kalmayı bilir.2.5 mt mesafede dururmu ben hiç denemedim ama tek parmak hareketi ile inanılmaz konforlu-güvenli ve ani durduğunu iyi bilirim. birde en başta belirtilen maxxis marka lastik,larsen mimo modeli ise uçağı bile durdurur ahtapot gibi yolu kavrayan bir lastik :D  :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...