İçeriğe Yönlendir

Citroen C4 Gündüz Farı Ultra Power Model

Misafir

Recommended Posts

Aracın sahibi citroen clubten genç bir arkadaşımız.Beni bulması bile onun için uçuk bir macere olmuş.Benden çok güçlü ışık istedi bende aklımdakini söyledim ve işlemlere Fatih'in aracının farından önce başlamıştım.Rabbimin izni ile tamama erdi ve monte edildi.Projelendirmek kolay oluyor ama iş montaja gelince her şey o kadar değişiyor ki anlatmak roman kitabı olabilir.

Oldukca uçuk bir çalışma gibi algılanabilir ama arkadaşımızı hem kırmadım hem ledleri monte ederken lensleri 30 derece kullandım ve bütün ledlerin egimini sis farı hizasına çok yakın gelecek şekilde monte ettim.Kontak açık iken yanıyor ve farlar açılınca sönüyor.Kurallara kısmen uymaya özen gösterdim.

Ledlerimiz 700 lümen 1000 miliamperlik ben bunları yine kısık şekilde yanmasını sağlayarak monte ettim.Sogutma sorununuda ona göre çözdüm.

Lensler 42mm lik ve 30 derece açılı.Lensleri monte etmek için eski tip metal el fenerlerinden aradım ve bir toptancıda buldum.45mm lik bir açıya sahip.Lensler çok güzel şekilde milimetrelik şekilde oldu.Sogutucuyuda bulmakta zorlandım ama bir hurdacıda buldum ve aldım.Keserken dekobaj aletini heba ettim.Peşpeşe kesince ucuz etli alet ısıdan dolayı deforme oldu.Tamir edeerim ama ne zaman kim bilir.

Aracımız ve ledlerin monte edileceği yer bu.LEdler orjinal gündüz farı bölümüne bağlanmadı.O ksımda beyaz ampul ile aktif durumda.aküden direk hat ile role yardımı alınarak işlem halledildi.Araç full diğital her noktayı kontrol ediyor bunu etmesin dedik.

2457_zps73e48615.jpg

Ledlerimiz ve sogutucumuz bu.Ledler 2 şerli seri baglı ve max 12 voltta çalışıyor.24 saat aralıksız testi yapıldı.Son derece stabil bir ısı ile sonuç alındı.

045_zpsb474f78f.jpg

Lenslerimiz bu.

3219_zps52330ed1.jpg

Lenslerimizin monte edildiği eski tip fener parçaları.

3226_zps189626d6.jpg

Montajı bitmiş halleri.

047_zps0f1a0826.jpg

049_zpsb7fdb0e2.jpg

LEdlerin takılacağı kısımlar kesildi.

082_zpseb3e89db.jpg

077_zps342ae783.jpg

Buraya ekleyeceğim plastik parçayıda eski hp notebook lcd kasasını kullanarak çözdüm.Son derece dayanıklı bir parça.Şablon ile işaretlendikten sonra.

076_zpsc943c4b8.jpg

079_zps962eb907.jpg

080_zpsfc4b5572.jpg

Yerine montelenmiş halleri.

090_zpsed0c50f4.jpg

089_zpsd12fa9d1.jpg

171_zps178dedbe.jpg

177_zpsd5ae1785.jpg

128_zps4739c3c3.jpg

Araç üzerindeki hali.

182_zps1ca3ce75.jpg

189_zps6cd225e7.jpg

197_zps7bd09fcc.jpg

196_zpsbbf4bbc0.jpg

Buda videomuz.
http://s1135.photobu...3bd8c0.mp4.html

Arkadaşımız bu bölüme crom kaplama yaptıracak Ankara içinde kaliteli iş yapan tanıdık var ise yazarsanız sevinirim.Bu bölüme kaputtaki Citroen arması tarzı çalışma yaptıracağız.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi sen az kaldı arabayı komple sökeceksin :)

Ellerine sağlık. Çok güzel çalışmalar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan özyurt

eline sağlık oktay usta. gerçi gündüz farları biraz amacının dışına çıkmış xenon gibi göz alıyor ama araç sahibinin böyle istediğini yazmışsın zaten...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Gündüz gözü ile led hizasına gelmeden göz alma yok denecek kadar az.(Dedikodu olmasın)Serviste monte edilirken servis çalışanı başka müşteriye bu işi pazarlarken arkadaş müdahil olmuş.Bunu ben özel yaptırdım diye.

Ledlerin yerleşimin yakın plan hali.ÖZellikle aşağı bakacak halde monte etmeye özen gösterdim.

200_zpsf2ceb8ec.jpg

Sani bu ledlere bu lenslerden başkası olmuyor dersem yalan olmaz.Olanı var ama tümleşik halde olduğu için bunu kullanmak zorunda kaldım.Ayrıca arkadaşın isteğini bu lens haricinde elde etmekte zor mesele idi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Çakar yaparsam Selçuk ustam beni geceuçuşundan kovar. :p:D  O işlemi Mustafa Bağseven güzel yapıyor. :good1: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

C4 tipinde olduğu için öyle yazdım.C serisinin oldukca dolu bir modeli tam diğital gösterge ve her şeyi kontrol eden bir model,özel getirtmişler.Normalde bu modelli ithalatcılar getirmiyormuş sebebide Tr için üretilen model değilmiş.Sıkı bir pazarlık sonucu gelmiş.Bana öyle dendi.

Kısmet olursa önümüzdeki ay bu aracın farları elimden geçecek.Gerisini artık siz düşünün.Sade bir çalışma olacak ama bir kaç boya falan değişimi yaşayacak.

Yorum bağlantısı

Oktay ustam döktürmüşsün yine ellerin dert görmesin.

Yalnız umarım kuş serilerindeki gibi gece bunlarla dolaşmazlar. Burada bir çok kişi sisleri allayıp pullayıp gece projektör misali geziyorlar. İnsanın kepçe operatörü olası geliyor  :seytan:

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Doğal olarak diyecek bir şey yok her zamanki gibi Harika olmuş   :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Çok güzel olmuş, Oktay abi sen bu iş üzerine bir işyeri aç, yaptığın işlerin güzelliği en güzel referans.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

güzelde anlayamadığım gündüz nereyi görecekmiş bu arkadaş?

Gündüz farları bir yeri görmek için değil tam aksine görünme için kullanılır.

Oktay abi, soğutucu çözümün harika olmuş. :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

rahmetli hp de baya işe yaramış.ellerine sağlık.bu kadar ışık şiddetini ne yapacak acep sahibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...