İçeriğe Yönlendir

'13 Fiestama Kasko Yapmalı Mıyım?

Murat Hallaç

Recommended Posts

Murat Hallaç

Herkese merhabalar, kafama takılan bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum ve bu konudaki yaklaşımlarınızı merak ediyorum. 2013 model fiesta 1.25 trend aracımı bayram öncesi ödeme tamamlandıktan sonra teslim alacağım fakat kafamı kurcalayan bir durum var kasko ile ilgili. Üzerime almış olacağım ilk araç ve genç yaşta oluşumu göz önünde bulundurursak önümde 1400tl den 2900tl ye kadar geniş bir fiyat skalası mevcut ve adını ilk defa duyduğum sigorta firmaları var bu fiyatlandırmayı yapan. Babamın bu konudaki tutumu çok katı ve net; önceki kullandığımız araçlarımızda çok şükür kaza bela yaşamamış olmamız ve buna rağmen sigorta firmalarına bir araba parası dökmüş olmamızın sonucunda babamın bu tutumunu yadırgamıyorum.Sonuçta bu bir nevi tedbir aslında ve kendi direksiyonuma da güveniyorum açıkçası fakat pek tabiki neyin ne zaman, nasıl ve ne şekilde olacağını bilemiyoruz ne kadar usta şoför olduğumuzu iddia etsekte. Aracımın 3 yıl garantisi var bende aşşağı yukarı 2-3 yıl binmeyi düşünüyorum aracıma; bu hususta sizce kasko yaptırmamış olsam çok büyük bir risk almış olur muyum? Önereceğiniz sigorta firmaları hangileridir ve fiyat-hizmet ilişkisi doğru orantılı mıdır( yani 1400tl lik poliçenin 2900tl lik olandan farkı ne olabilir)?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Kasko işi göreceli bir kavram gibi gözüksede bu zamanda gerekli bir şey. Nasılki arabayı garantisiz almak istemessek kaskosuz araca binmekte aynı şey.

Arabayı 1400 lira pahalıya aldığınızı düşünün ve kaskonuzu yaptırın kafanız rahat etsin..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1- Kasko yapılacaksa araç galeriden çıkarılmadan yapılmalı.

2- Yaş genç olduğu için babanın üstüne ruhsat çıkarılmaı, kasko daha ucuza gelecektir.

3- Garanti ile kaskonun hiç bir alakası yoktur. Garanti arızalanan parçaları kapsar. Kasko ise, kaza sonucu bozulan, kırılan ya da çalınan aracın tamamını kapsar.

4- Muafiyetli uygulayın kaskonuzu gerekirse, çalınma, yanma gibi durumlarda yine tüm parasını alabiliyorsunuz aracın.

5- Mehmet abi'mize de danışın, güzel fikir verecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutay Akçar
(düzenlendi)

Bende hiç kaza yapmadım ama yaparsan yeni arabalar sağlam masraf çıkartıyor... Önden iyi bir darbe ile çıkacak hasar 20bin lirayı geçebilir. Eski arabalarda öyle değildi parça ucuzdu teferruat azdı...

Şahini önden vurdunuzmu: kaput, 2 çamurluk düzeltilir boyanır. tampon radtayör değişir. tekerlerde bir hasar varsa onlar derken hasar olur fazla fazla 3000-4000 lira... Aynı kazayı siz kendi arabanızla yapın... Sizin sadece tampon 1000 TL üzeri (focusun sis farlı tamponu 1300-1400TL, airbagler desen keza öyle... Sadece tampon ve 2 airbag 3000-4000TL masraf. Gerisini saymıyorum bile.

Tabi çok sakin gidiyorsunuzdur ufak bir şehirde oturuyorsunuzdur gerek yoktur ama büyük şehirlerde kazanın nereden geleceği belli olmuyor.

tarihinde Kutay Akçar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Sıfır araç almışsınız bence kasko yaptırın. Ufak bir hasarın bile 500 600 liraya patladığını düşünürsek kasko yaptırmak karlı olacaktır. Tabi ki sigorta firmasının size düzenlediği poliçenin içindeki klozlara iyi bakılmalı ki hangi durumları kapsayan maddeler var iyice gözden geçirilmeli. Daha sonra yaptırdığınıza bile pişman olabilirsiniz (Hiç bir işe yaramadığını gördüğünüz için). 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

babanıza kaskonun mantığını anlatın.

Ben kaskoyu kendi aracımız kadar   kazaya karışabileceğimiz başka araç ve kişiler için de yaptırıyorum.  Adı üstüne kaza, isteyerek bilerek yapılmıyor ama sonuçlarından biz mesul oluyoruz.  Aracı alıp yola çıktın   ( heleki fiesta gibi bir araba ile :p )  önündeki S kasa son model mercedes fren yaptı ve durdu sen duramadın ve arkadan mercedese patladın. ( Allah korusun tabi)  kaskon yoksa  kazalı fiestanı pul fiyatına satıp öndeki mercedesin hasarını karşılarsın. Bu yüzden ben kaskonun bile primlerini yüksek tutmaya çalışıyorum. olur da bi kazada boyumuzu geçen  rakamlar çıkarsa trafiğe çıkmanın bedelini ağır ödemeyelim diye.

yine aynı şekilde   birisi gelip sana vurdu ve aracını pert etti. kaskosu yok senin araban 40 bin liralık bi araba trafik sigortası varsa karşı tarafta 15 bin liraya kadar ödüyordu değişmediyse.  o 25 bini karşı taraftan alacam diye uğraşıp duracaksın mahkemelerde vs. kaskon varsa hiç olmazsa araç bedelini  kurumsal bir yerden almaya uğraşırsın. :)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

silecek süpürgesinin bile 100tl olduğu araç bunlar :) kısaca şart. babanıza bunu söyleyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Varol Güner

Birinci yıl ucuz bir kasko yaptırın.İkinci yıl zaten yüzde 30 indiriminiz olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

Ben kaskoyu kendi aracımız kadar   kazaya karışabileceğimiz başka araç ve kişiler için de yaptırıyorum.  Adı üstüne kaza, isteyerek bilerek yapılmıyor ama sonuçlarından biz mesul oluyoruz.  Aracı alıp yola çıktın   ( heleki fiesta gibi bir araba ile :p )  önündeki S kasa son model mercedes fren yaptı ve durdu sen duramadın ve arkadan mercedese patladın. ( Allah korusun tabi)  kaskon yoksa  kazalı fiestanı pul fiyatına satıp öndeki mercedesin hasarını karşılarsın. Bu yüzden ben kaskonun bile primlerini yüksek tutmaya çalışıyorum. olur da bi kazada boyumuzu geçen  rakamlar çıkarsa trafiğe çıkmanın bedelini ağır ödemeyelim diye.

yine aynı şekilde   birisi gelip sana vurdu ve aracını pert etti. kaskosu yok senin araban 40 bin liralık bi araba trafik sigortası varsa karşı tarafta 15 bin liraya kadar ödüyordu değişmediyse.  o 25 bini karşı taraftan alacam diye uğraşıp duracaksın mahkemelerde vs. kaskon varsa hiç olmazsa araç bedelini  kurumsal bir yerden almaya uğraşırsın. :)

Trafik sigortası okadar az mı ödüyor ya... Ozaman porsche a filan çarpsak kaskoda kurtarmaz :D

Birinci yıl ucuz bir kasko yaptırın.İkinci yıl zaten yüzde 30 indiriminiz olacak.

Evet ilk yıl pahalı olur.. Olmazsa muhafiyetli yaptırın (bende bilmiyordum  öyle yapıldı ama baya bir ucuza) Muhafiyetin olayı ufak hasarlarda kasko ödeme yapmaz.. YAni %2 muhafiyet demek araç bedelinin %2 sini kese ödeme yaparken.. Örneğin araç bedeliniz 40bin TL mi her türlü hasarda 800TL keser ödemeden 800TL sini siz ödersiniz. Ama pert gibi büyük kazalarda önemsiz bir fark olarak kalır bu 800TL... Tek farkı 1000 TL masraflı ufak kazalarda kasko yok gibi düşüneceksin. 1000TL lik bir hasarda kaskoyu devreye alsan bile kasko sadece 200TL öder 800TL sini sen cebinden ödersin...

İlk yıl muhafiyetli yaptır ilk yılı kazasız atlatırsan 2. yıl %30 indirim var. 3. yıl 40-50 diye gidiyor. Sonraki senelerde indirimle muhafiyetide kaldırabilirsin.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Trafik sigortası okadar az mı ödüyor ya... Ozaman porsche a filan çarpsak kaskoda kurtarmaz :D

Takip mesafesini aracın modeline göre  bıraktığım olurdu otobanda :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutay Akçar
(düzenlendi)

Takip mesafesini aracın modeline göre  bıraktığım olurdu otobanda :D

Hahaha :D

BEnde istanbulda giderken o ses ne yahu diye aynaya bakarken ferrarinin birine giydiriyordum :D Hemen uzaklaştım.

Oda değil sigorta karşılasa bile adam arabamın değerini düşürdün diye dava açıyor... Haklıda aslında.. Özellikle pahalı araçlarda boyalı boyasız dedin arada %10-20 fiyat oynuyor 2. elde.. Focusta bile aynı KM aynı model 2-3 parça boyalı ile boyasız arasında kaza durumuna göre boyasız 5000 lirayakadar fiyat oynuyor. Heleki pert varsa oldu sana 10bin TL...

tarihinde Kutay Akçar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

kasko fiyatı araba değerinin 12 de biri olursa yine de yaptırmak mantıklımı ?

Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

20 yıl içinde pert etmeden kullanabilirsen yaptırmamak mantıklı.. İlk yıl 12de 1 i ödenir 2. yıl 15de bir sonra 17-20 diye gider 20 yılda arabanın parasını ödersin.. Bunun yanında cam kırılmalarını ve diğer mini hasarlarınıda ücretsiz kaskodan yaptırırsın.

Eski arabama park yerinde çamurluğuna vurup kaybolmuşlardı.. Kaskodan yaptırdım.. 600TL ödemiştim kaskoya. Bİrde ben bir dönüşte tamponu sürttüm 2sini beraber yaptırdım.. masrafı sormadım ama 200-300TL idi... hasarsızlığım %10 gitti sadece yanılmıyorsam senesi bitince bir önceki seneden %10 fazla ödedim sonra 1 ay sonrada sattım zaten (ödediğimi geri aldım). 1 senede cam değişti... Yani eski arabamda 1 yılda 600 TL civarı kasko ödedim karşıladığı hasarımda 500e yakındı...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Her zaman yapmak lazım onu. :D

lem zaten yapıyorum da :D arabasına göre daha fazla bıraktığımda oluyor :D  önde fiesta varsa mesela gerenk yok  mesafeye :p

Yorum bağlantısı
Samet Yarın

Mustafa çok güzel özetlemiş :)

Poliçede I.M.M. kombine yazan kısım karşı tarafın hasarını karşılayan tutarı göstermekteydi bildiğim kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

2004 senesinde ilk arabamızı 28 bine almıştım 1000 yada 1100 lira kaskosunu yaptırmıştık.  ilk senesinde  kaza yaptık araçta 17 bin tl hasar karşı tarafında 12 bin tl pert bedelini ödedi kasko :D    daha sonraki sene 1200 lira mi 1300 lira mı ne ödeydik kaskoya ve o sene de araç pert oldu ve 24 bin tl kaskodan pert bedeli aldık.  2004 den beri kaskosuz aracımız olmadı.  yani biz kasko masraflarımızı bir nevi peşin tahsil ettik. 10 senedir  ödediğimz kasko parasına acımıyorum. son kaskomuzu 700 lira civarındaydı  geçen haftaya kadar da daha ihtiyaç duymamıştım kaskoya. bi ufak kaza yaptım 3bin tl yakın masraf çıktı ama hiç canım sıkılmadı. seneye belki 1000tlyi bulacak kasko  belki daha fazla da olacak  ama yine dert etmeyeceğim. çünkü sürekli araç kullanıyoruz ve sürekli kaza riskimiz var. Allah kaskoya  düşürmesin. ama kaskosuz da gezmeyelim.

hatta kaza başına  mali mesuliyet 100bin tl idi son kaskomuzda  niye az diye 300bine çıkardım :p o bile trilyonluk arabaları kurtarmıyor :p yani gözümü en fazla S kasalara dikiyorum eğer pert edeceksem :p

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

1999 sıfır fiestamızda kasko yoktu, 20 yaşındayım deli gibi sürüyordum. Hiç kaskosu olmadı o arabanın, büyük şans hiç kazası olmadı. Bugün hayatta cesaret edemem.

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

2004 senesinde ilk arabamızı 28 bine almıştım 1000 yada 1100 lira kaskosunu yaptırmıştık.  ilk senesinde  kaza yaptık araçta 17 bin tl hasar karşı tarafında 12 bin tl pert bedelini ödedi kasko :D    daha sonraki sene 1200 lira mi 1300 lira mı ne ödeydik kaskoya ve o sene de araç pert oldu ve 24 bin tl kaskodan pert bedeli aldık.  2004 den beri kaskosuz aracımız olmadı.  yani biz kasko masraflarımızı bir nevi peşin tahsil ettik. 10 senedir  ödediğimz kasko parasına acımıyorum. son kaskomuzu 700 lira civarındaydı  geçen haftaya kadar da daha ihtiyaç duymamıştım kaskoya. bi ufak kaza yaptım 3bin tl yakın masraf çıktı ama hiç canım sıkılmadı. seneye belki 1000tlyi bulacak kasko  belki daha fazla da olacak  ama yine dert etmeyeceğim. çünkü sürekli araç kullanıyoruz ve sürekli kaza riskimiz var. Allah kaskoya  düşürmesin. ama kaskosuz da gezmeyelim.hatta kaza başına  mali mesuliyet 100bin tl idi son kaskomuzda  niye az diye 300bine çıkardım :p o bile trilyonluk arabaları kurtarmıyor :p yani gözümü en fazla S kasalara dikiyorum eğer pert edeceksem :p

3 bin liralık ne yaptın Mustafa, pist videolarını görünce gaza mı geldin?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

3 bin liralık ne yaptın Mustafa, pist videolarını görünce gaza mı geldin?

daha faturayı almadım elime :D araç serviste duruyor da ön tampon- tampon lipi-  sağ-sol ve alt hava deflektörü tampon panjuru zaten parça olarak 1000 lirayı geçiyor belki radyatörü değişceklerdi ama tamir vermiş eksper o da değişse 3bini bulur diyorda :D ön ekspertizde    boyası işciliği antfreezi klima gazı  bi sürü şey yazdı  yetkili servis :D  şimdi kocaelindeyim  araç erzincan ford servisinde :p  burda işimi halledip arabayı almaya gidicem  o zaman bi ekspertiz de ben yapayım bakalım ne değiştiler ne fiyat çektiler net görecez :p

gaza gelmedim bu kadar iş geldi :D bi de gaza gelsem  perte çıkardı demekki :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

daha faturayı almadım elime :D araç serviste duruyor da ön tampon- tampon lipi-  sağ-sol ve alt hava deflektörü tampon panjuru zaten parça olarak 1000 lirayı geçiyor belki radyatörü değişceklerdi ama tamir vermiş eksper o da değişse 3bini bulur diyorda :D ön ekspertizde    boyası işciliği antfreezi klima gazı  bi sürü şey yazdı  yetkili servis :D  şimdi kocaelindeyim  araç erzincan ford servisinde :p  burda işimi halledip arabayı almaya gidicem  o zaman bi ekspertiz de ben yapayım bakalım ne değiştiler ne fiyat çektiler net görecez :Pgaza gelmedim bu kadar iş geldi :D bi de gaza gelsem  perte çıkardı demekki :p

Geçmiş olsun seyahatte olması ise senin şansızlığın, senden fazla kaldı memleketinde araba :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

:D  öyle oldu   daha bizimkiler o tarafta zaten ben tatil içinde kaçamak yaptım geri göndüm eve :p

Yorum bağlantısı
Mustafa Turgut

Tedbir almaktan hiçbir zaman zarar gelmez.

5 sene kasko yaptırıp hiç kaza yapmadığınızı düşünün. 5 yılda toplam kaskoya öyle böyle 5-6 bin Tl verdiğinizi düşünün. Tersten bakınca da küçük bir kaza masraf 10-15 Bin TL ....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Hayırlı olsun. Kasko olayını kaza ile sınırlamamak lazım. Bir sabah uyandınız ve aracın yerinde yeller esiyor. Kaskonuz olmasa ne yapardınız?

Yorum bağlantısı
Murat Hallaç

Verilen bilgiler gerçekten aydınlatıcı tabiki bu konuda çoğunuz benden daha tecrübeli. Görünen o ki kaskodan kaçış yok; ilk sene muafiyetli kasko yaptırıp 1 seneyi kazasız belasız geçirip ondan sonrakiler içinde indirimden yararlanıp full kasko yapmak en mantıklısı. Teşekkür ediyorum herkese, iyi akşamlar.

Yorum bağlantısı

Kaskoya kar zarar hesabı olarak bakmak mantık olarak yanlıştır. 20 sene arac kullanıp, hiç kaza gerçekleşmezse evet maddi açıdan kazanan sigorta şirketi olacaktır. Kazaya karışmamış bir sürücü için ise asıl kar, kendi de dahil kimsenin canına, malına zarar vermemesi olacaktır. Bu durumda maddi kazanç sigorta şirketinin, manevi huzur ise sigortalınındır. Aslında herkesin beklentisi olan güzel sonucu, kasko sigortasına yatırılan para geri alınamadığı için zararmış gibi görmek yanlış. Sonuçta ortada bir risk var ve riskle karşılaşma ihtimalinizi güvenceye alıyorsunuz. Kaza gerçekleştiğinde de tam tersi bir durum sözkonusudur. Maddi olarak, sigorta, manevi olarak sigortalı kaybeder. Bu açıdan sigorta şirketi ile sigortalı arasında güçlü bir bağ vardır ve bu bir partnerliktir aslında. Ben poliçe teslim ederken hiçbir zaman hayırlı olsun demem, Allah kaza bela vermesin inşallah derim. Sigorta poliçesinin kullanılmaması kullanılmasından daha hayırlıdır çünkü. Her kaza basit değildir. Ölümlü kazalardan sonra sigortalıların üzüntülerine yakın şahitliğimiz olmuştur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...