İçeriğe Yönlendir

Scorpio Otomatik Şanzıman Sorunu..

Uğur Koç

Recommended Posts

Uğur Koç

izmirde kim var abi? arap ceylan a goturdum ben.izmirde üstüne yok baska kimseye gitme dedikleri ustaya goturdum. bu hafta sonu izmire gidicem yine varsa tavsiyeniz gidiyim ugrayim abi kim var? adresi neresi.kafama takılan birsey daha var bu sanzimanin orjinal yağı dexron2 ben siddetli tavsiye üzerine mobil 320 yani dexron 3 yag koydum acaba incemi geldi alakasi varmidir

Yorum bağlantısı
Uğur Koç

Farkına vardığım birşeyi daha belirtmek isterim.Sabahları yada ilk marş diyeyim yani araç 3-5 saat bekledikten sonra ilk çalışıp yürüdüğümde d ye aldığım halde 4 5 defa kendi kendine araç boşta gibi kalıp sonra tekrar kavrıyor.sonra gün içinde yapmıyordu ama birşeyin daha farkına vardım araçla mesela rampa biryere burnunu verdiğimde de sıcakta olsa 2 saat yol yapsamda ordada kısa bir kaç saniye boşa düşüyor.mesela bugün galericiler sitesinde gittim çıkarken ordaki çıkış 1 metre kadar rampa sonra düz asfalta çıkıyosun orda yapıyo.tamircinin dükkan girişi o şekilde 1-1.5 metre kadar 30-40 cm lik bi rampa orayada ön tekerlekler ilk vurdugunda boşta kalmayı yapıyo.bu sıcak soguk ilk marş veya yol yapıp gelsemde fark etmiyor.Ayrıca bugun akşam aracımı arkadaşımın dyno test dükkanında halatla bağlayıp dip gaz yapıcam bakalım 4 e atıcakmı..cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Uğur Koç

Evet aracı dyno ya bağlayıp bastık,araç 3.vitesle 190km/h hıza ulaştı 234nm tork üretti kesiciye girdi 4 e geçmedi..Oktay abi kim var önerebileceğin izmirde bi gideyim baksınlar..Bir tane sierra buldum 2250tl ye düşürdüm..aracın motoru grank kırmış kasası içi vs çok düzgün..Bu araçta klima var sıralı lpg var manuel şanzıman var ve bana lazım olacak birçok şey var..Klimamın kompresörü arızalıydı bu araçtan alır takarım 500tl,lpg sistemim sıralı değildi bu araçtan söker geçiririm 700tl,olmadı şanzımanını pedallarıyla vs takarım manuel yaparım bu dertten kurtulurum en kötü 1000tl.zaten şanzıman inse binse 1.500-2.500tl paradan bahsediyolar.ben bu aracı komple 2250tl ye alıcam..bana bi sürü motor parçası silindir kapağı,ön takım,arka defransiyel kapı kaput bagaj vs parçalar kalıyor satar geçerim.sadece silindir kapağına 800-1000tl den aşağı isteyen yok.en son çare hafta sonu çekip getiricem bu aracı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Koç

ustaelleri taniyorum hatta kendileri izmirde ama memleketlim manisali.onlari aradim ben 2 hafta once beni arap ceylan a yonlendirdi. ama sonuç alamadim bu hafta sonu tekrar gidicem aynı yere.olmadi manuel sierra yi anlasip komple alip cekip getircem..gecircem ustune manueli.buda Türkiyedeki otomatik sanziman cilarin buyuk becerileri sayesinde bana ders oldu 2013 değil 2050 model otomatik arac olsa hayatta alipta binmem.ne arabalarim oldu 1970 ford capriden tutun 2.2i rekord berlina omega gxl taunus scorpio nun manueli vs.hic sorunum olmadı vitesten yan.bu aracta burnumdan geldi.herkese yardimlari icin tesekkur ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Arkadaşlar böyle bir sorunda benim başımda belirdi.Yabancı sitelere bile baktım lakin bir çözüm bulamadım.Sizinde değerli fikirlerinizi aldıktan sonra ne yapacağıma karar vereceğim,cevap veren herkese teşekür ederim.

Aracın vites geçişlerinde hiç bir sıkıntı yoktu sadece 1.vitesden 2.vitese geçerken hafif vuruntu yapıyordu,aslında vuruntuda sayılmaz dikkat edersen farkına varıyordun.Şuan araç 5.vitese geçeceği zaman 2500 devir aralığında devir saati hafif aşşağı yukarı doğru eğilim yapıyor ama 5'e geçmiyor yüklenmeye devam edincede devir yükseliyor.Gazdan ayağımı çekince devir aşşağı düşüyor araç boşda gibi hız kazanıyor yani birşeyler aracı tutmuyor,od on of ışığı yanıp sönmüyor,od açsamda kapatsamda değişen birşey yok.5.vitesde bir takılma var gibi sanki geçecekte birşey engelliyor gibi.Beyin fırtınası yapsak soruna neler sebebiyet veriyordur acaba.

Yorum bağlantısı
Uğur Koç

ben son olarak bi otomatikciye gittim. ilk defa bi otomatikci aracima binerek 20dakika dolasti ana yola cikti basti vs..acayip icime sindi.sonra isyerine lifte kaldirdi bakti.benim sanziman 2 valfliymis yani eski tip 1.2. vites bir valf 3.4. vites bir valf.sanziman komple dağılmadan 3.4. vitesin valfine bakılıp buyuk ihtimal degisecekmis.tahminim 700-800tl gider.bir tanidik vasitasiyla gittim.ne tutar dedim birsey tutmaz dedi cok işi olmadigini soyledi.bu defa icime sindi kitapciktan bile göstere göstere anlattı sağolsun. .

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

ben son olarak bi otomatikciye gittim. ilk defa bi otomatikci aracima binerek 20dakika dolasti ana yola cikti basti vs..acayip icime sindi.sonra isyerine lifte kaldirdi bakti.benim sanziman 2 valfliymis yani eski tip 1.2. vites bir valf 3.4. vites bir valf.sanziman komple dağılmadan 3.4. vitesin valfine bakılıp buyuk ihtimal degisecekmis.tahminim 700-800tl gider.bir tanidik vasitasiyla gittim.ne tutar dedim birsey tutmaz dedi cok işi olmadigini soyledi.bu defa icime sindi kitapciktan bile göstere göstere anlattı sağolsun. .

ben akşam maf sensörünü tekrar temizleyeyim,mafa bağlı soketi wd40 falan sıkayım,belki düzelir düzelmesse bir şekilde düzelteceğiz.Siz yine şanslısınız en azından usta bulup baktırıyorsunuz ben küçücük ilçede kime baktırıp söktüreyim,her iş dert burda,tofaş,reno varsa tamirci çok.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Uğur Koç

Sanzimani sokup izmir e gondermistim bugun telefon geldi sanziman tamir edilmis.sorun 4.vitesin kanali tikanmis.sarma denen bi olay varmis sertlestigi icin dagilmis 4. vites kanalını tikamis.borcun 250tl dedi.beni abuk subuk oyalayan 2.000tl 3.000tl gider sanziman bozuk vs diyen ustalari burdan kınıyorum ve sorunu olan arkadaslara bir ders olsun istiyorum her ustayim diyene itibar etmeyin...arkadaslar sizede emekleriniz ve cevaplariniz icin cok tesekkur ederim..Allah razi olsun..izmir tarafindan düşen olursa gittigim ustaya yonlendiririm..

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
İlkay Alpertonga
(düzenlendi)

Sanzimani sokup izmir e gondermistim bugun telefon geldi sanziman tamir edilmis.sorun 4.vitesin kanali tikanmis.sarma denen bi olay varmis sertlestigi icin dagilmis 4. vites kanalını tikamis.borcun 250tl dedi.beni abuk subuk oyalayan 2.000tl 3.000tl gider sanziman bozuk vs diyen ustalari burdan kınıyorum ve sorunu olan arkadaslara bir ders olsun istiyorum her ustayim diyene itibar etmeyin...arkadaslar sizede emekleriniz ve cevaplariniz icin cok tesekkur ederim..Allah razi olsun..izmir tarafindan düşen olursa gittigim ustaya yonlendiririm..

Geçmiş olsun.Yazdıklarınızı okurken benim içim daraldı.

Aracın son durumu nedir? Bu işlem sonrası şanzımanda hiçbir sıkıntı kalmadığını düşünüyorum.

Tşk.ler,

tarihinde İlkay Alpertonga tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Koç

son durum şu 500tl masraf edilmişti sanzimani taktik 1 2 3 var 4 yine yok :)) araci biraktik bu defa 2 haftadir sanzimancida..komple revizyon edildi balatalar lastikler vs vs adini bilmiyorum bi cok parca geldi toplandı sanziman araca geri takildi 1 2 3 var 4 yine yok :)) süper oldu..Sonra 4.vitesin valfine aracin altindan düz elektrik vermis usta arac tık diye 4 e gecmis :)) sorun elektriksel aracin beyni beyincide nasipse yarin arabami alicam.aslinda hicbirsey yapilmadanda valfe elektrik gitmedigini anlasaydik bu is tamamdi ama hazir sanziman inmişken bahaneyle komple revizyon edilmiş oldu diyerek kendime moral veriyorum yasadiklarimi bir ben bilirim birde sanziman.bir daha otomatik sanziman araç alirmiyimm?evet alirim çünkü ustası oldum ariza mariza farketmez hemen anlarim nokta atışı :)) 2.000tl ye mal oldu ama buda bana özel ders oldu. araci satmayi dusunmuyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Koç

suda var herkes bu kadar ugrasmazdi sonucta 94 model araba ustaninda eline saglik sagolsun bukadar ilgilenip bakti.izmir tarafinda işiniz olursa reklam olurmu bilmiyorum ama kacmaz oto Ünsal usta hertürlü uygun ve dürüst hizmet veriyor.not:kesinlikle bir dostlugum veya bir arkadasligim yok bu sanziman sayesinde tanistim.saygilar..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Sarıkaya

Geldik yine scorpionun şanzımanına :) dönüp dolaşıp gelinecek yer kürkçü dükkanı,vesselam.Değerli arkadaşlar,uzun bir süredir aranızda değildim işler güçler sıkıntılar insanda ne tat bırakıyor nede birşeyler için heves hepsini alıp götürüyor.ALLAH herkesden uzak etsin sıkıntıyı tasayı temennileri ile derdimi yazmaya başlamadan öncede benim aracı ilerde almak isteyen yazılarımı okuduğu zaman,açık yüreklilikle aracımın neyi var neyi yok yazdığımı görecektir.

Cuma günü akşam afyona doğru yola çıktık ailecek.Birkaç gün önceden temin etiğim borpower şanzıman katkısınıda koyup öyle yolculuğa başlayalım dedim.Ne hikmet 3-4 yer gezdikten sonra şanzıman yağ dolum yerine sığacak küçüklükte huniyi bulamayıp pet şişeden yaptığım huni ile katkıyı şanzıman abimize içirdik :) yarasın diyelim.Manavgata geldik ışıklarda durduk,yeşil yandı hareket ettik 1-2 vites geçişlerinden sonra sanki kickdown yapar gibi 3.vites geçişi oldu ardından 4.vitese geçti zaten 5.vites iptal geçmiyor.

Derken antalyaya geldik ordan ısparta yoluna girdik şanzıman 3.vitesde uzun devirlerden sonra 4.vitese geçmeye başladı bunuda sıklıkla yaptı,araç sollucam rampada 3.düşüyor ama ivmeyi yakaladıktan sonra 4.vitese geçmesi lazım geçmiyor dolayısı ile yeterli hızada ulaşamadığım için korkarak sollama yapmaya başladım eski kasa cliolar bile tozumu attırdı :) çok kınadım clioları ondanmı acep.

Sağselim afyona vardık,dönüşümüzde aynı sorun başgösterdi,yine araç çok sağlammış hakkını teslim etmek lazım bizi yolda bırakmadı.Hareket edecek takadım kalmayana kadar ben giderim tarzında bir araç almışım.Çok sinirlendim çok sövdüm aracıma hatta sinirden 3-4 defa redline bile takıldı 3.vitesde.

Gazipaşaya geldikten ertesi günü alanyada şirketimizin araçlarını tamir eden servisle görüştüm şanzımanın sorununu anlattım,şanzıman markasını söyledim,elinde o markaya ait parçaların olduğunu olmayanlarıda temin edebileceğini söyledi.Adama güzelce dedim bak kardeşim aracı alır yaparsınız sonra eski halini bana mumla aratırsanız külahları değişiriz,usta garantili yaparız dedi,fiyat ne olur dedim,sökmeden bilemeyiz dedi,peki ben nekadar para ayarlayayım bu iş için dedim,usta;1500 ila 2500 arasında değişir dedi bende mecbur aracı götürüp yaptıracağım,yaptırmayıp bu şekilde binmeye devam edersem ALLAH korusun motordanda olma ihtimali var,halen motorum rektefiye olmadı ve 190km hızı ibresinde görmekte çok sıkıştırsam 240 devirecek aracın 17 yaşında olduğunu hesaba katarsak alman gavurunun nasıl sağlam araç yaptığını görmüş olduk.

Bağzı arkadaşların scorpiolarında vitesi r ye alınca sağ ayna kendiliğinden arka lastiğe dönüyor ama bende bu çalışmıyor c.c de çalışmıyor hepsini top yekün yaptırıp çıkayım,battı balık yan gider yan gidemesse ters gider olacakla olmuşa kim çare bulmuş.

aracın yeni resimlerinide eklicem 17jant lastik taktık,lastikleri takınca herşeyi değişti.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

Aracı dün teslim aldım,3000-tl bayıldım,şanzımandan çıkan parçaları gördüm inanamadım.Dişlilerin sağlam kaldığına.Şanzımanda dişli hariç ne varsa değişmiş.Hız okuma sensörü dağılmış taslar paramparça,balata denen birşey kalmamış,tas okuyucu bitik okuyucuyu tutan tutucular parçalanmış bu tutucular yaklaşık 1 cm kalınlığında.Aracı aldıktan sonraki deneyiyim;vitesler hafif gazla 2bin devirde değişiyor az fazla gaz verirsem 2,5 devirde değişiyor,rampa çıkargen 1900 devirde bir vites düşüşüyor gaza hafif yüklebirsem direk alt vitese geçiyor od on oof butonu görevini yapıyor 5.vitesde iken basınca hemen alt vitese alıyor kapanınca tekrar üst vitese geçiyor.performans çok farklı araç artık anırmıyor 120km hızla giderken devir 2500 de,önceden kırmızı ışıkda dur kalkta çok hantaldı şimdi manuel vites gibi çok seri oldu.

Ustanın bana dedikleri;araçta manuel 1-2 vites bulunmakta bu vitesleri sağdece rampa aşşa inerken araç hızlanmasın diye kullan dedi,kırmızada beklerken boşa alma araç 3 saniye beklemeden sonra boşa geçer dedi,rampa çıkarken 1-2 vitesleri kullanma dedi zaten d konumunda tüm vitesler var o gerektiğinde gerekli vitese düşer dedi.

Benim söyliceklerim;aracınızda vites geçişlerinde sorun varsa direk iyi bir usta bulun ve baktırın,masraf çıkar diye gitmemezlik etmeyin saha sonra çok pahalıya mal olabilir bendenizde olduğu gibi,şanzımanda od/on-oof ışığı yanıp yanıp sönmeye başlarda şanzımanda bir arıza olduğu ap açık ortadadır önemseyin aksi halde pahalıya mal olur.

oto şanzumanla manuel şanzuman kıyaslamam;3000-tl verdim 17 yıllık şanzumanı revizyon ettik eğer vaktinde gitseydim 1500-tl hallolurdu,bu 17 yıl zarfı içinde manuel araç kullanmış olsaydım kaç kere balata değiştirirdim ayrıca şanzuman ömrü nekadar kalmış olurdu,oto şanzuman daha iyi.

Dipnotum;İnternette bir sürü bilgi var oto şanzuman üzerine.Arıza yaşayanlar googleda arattıklarında bizim site ve bu konu çıkmakta onlara tavsiyem.Kulakdan dolma laflarla değil direk ustaya gidin arkadaşlar.Ben hala gitmemekte ısrar etseydim,şanzumanım lastikleri kitler banada ne olacağını ancak ALLAH bilirdi.Kendi ve ailenizin hayatı hiçbir maddeden önemli değildir.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Osman Boylu

Arkadaşlar merhaba bizde 1996 model Ford scorpio 2.0 otomatik araca motor sorunları yüzünden motor ile şanzıman değiştirdik ama bir türlü beklenen performansı bulamadık kadran vs sorunlarını bizde yaşadık araç gümrük çıkışlı olmasından dolayı çok uğraştırdı sonuç olarak şanzıman boşa çıktı ihtiyaç duyan olursa https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-sahibinden-satilik-ford-scorpio-otomatik-sanziman-544794369/detay yardımcı olmak isteriz Ford scorpio otomatik şanzıman seri no P95GT-7006 ADR

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...