İçeriğe Yönlendir

Şanzıman Yağı (Otomatik Vites)

Çağlar Bayur

Recommended Posts

• 3 ay sonra...
Hasan Basri Bayraktar

çağlar bey şu işe bi el atın ne yapalım bu şanzıman yağlarını değişelim mi ekliyelimmi( sonsuz yağ ne demek.)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben konuyu biraz kurcaladığımda, uzman kişilerin yağı değiştirmeyi tavsiye ettiğini gözlemledim...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

bende yağın siparişini verdim bekliyorum . bakalım ne olacak.?

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Rıdvan Ergün

2007 Mondeo TDCI GHIA aracımın 60 bin bakımı da serviste yapıldı. aracın 2 yılı dolmak üzere.

otomatik şanzuman yağını değiştirelim falan diyen olmadı.

Bakım periyodunda yağ değişimi var mı bu aracın. Biliyor musunuz???

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Liste önümde değil ancak periyodik değişim yok ancak bir şanzıman tipi için, ağır kullanım şartları mevcut ise hariçtir diye bir not vardır.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Liste önümde değil ancak periyodik değişim yok ancak bir şanzıman tipi için, ağır kullanım şartları mevcut ise hariçtir diye bir not vardır.

Bilgi için teşekkür ederim.

Ağır kullanım şartları diye ifadeyi yuvarlamış Ford anlaşılan

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Tüfekçi

ford focus I klasik otomatik şanzımanda hangi yağ kullanılıyo (fabrikanın koyduğu yağ ve alternetifleri nedir ) araç 100 bine geliyoda 105 binde bakıma girecek otomaitk şanzıman yağınıda değişecez

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Yahu bu otomatik şanzıman yağı focus1 de 60.000 de mi değişiyor 100.000 de mi?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

bgün parçacıda fordun formula atf mercon II idi galiba diye bir yağı vardı arkasında okuduğuma göre 97 ye kadar olan tüm otomatik şanzımanlar ve cargoların hidrolik dreksiyonunda kullanılır ibaresi vardı litresi 10 lira peki bunu kullansak sorun olur mu

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yavuz Serhat Karanaz

otomatik şanzumanlı mondeo 3lerin şanzuman yağı keç lt alır ve fiyatı ne kadardır acaba.

Yorum bağlantısı
Yavuz Serhat Karanaz
(düzenlendi)

benim mondeonun otomatik şanzumanı vites geçişlerini hafif bir bağırtıyla yapıyor gaza yüklendiğim zaman,başerdeki baş teknisyen şanzuman yağını değiştir geçer dedi,bende iş bu ya kaç lt alır fiyatı ne kadardır sormadım ama değiştirip deniycem.

tarihinde Yavuz Emrem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
benim mondeonun otomatik şanzumanı vites geçişlerini hafif bir bağırtıyla yapıyor gaza yüklendiğim zaman,başerdeki baş teknisyen şanzuman yağını değiştir geçer dedi,bende iş bu ya kaç lt alır fiyatı ne kadardır sormadım ama değiştirip deniycem.

Litresi 30 lira... Eğer benm şanzıman olsaydı sadece 5 litreyle değişiyor diyecektim ama sizin şanzıman farklı .Belki filitrede değişiyordur.Bizimkilerde değişmiyor..Orjinal ford yağını ısrarla arayın.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
İsa Kurt

Arkadaşlar merhaba,

Benzinli o/v araçlarda yağ değişim periyodu diye birşey var mıdır? Varsa kaç binde bir değişmesi gerekir.

Aracım şu anda 57000km'de yaklaşık 10 yetkili - 5 özel servis ile görüştüm hepsinin görüşleri farklı. Sonuç;

4'te 1'i değişmez - 4'te 2'si 90000 - 4'te 1'i 45000 diyor. Sizlerin görüşleri nedir yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Tşk.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bakım listesinde açıkça yazar, görüş farkları olması ilgisiz ilgililerden kaynaklanır:

Ağır çalışma şartlarında 45.000 km de bir değişir. Ağır çalışma şartları ibaresi tartışmaya açık olmakla beraber, sıcaklık-toz-trafik yoğunsa değiştirilmesi şanzımanın ömrünü artıracaktır.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İsa Kurt

Çağlar bey, Antalya'da servisten ayrılıp kendi yerini açan iyi bir usta ile tanıştım.

Konu hakkındaki açıklaması; o/v şanzuman içerisinde bir türbün bulunduğu ve şanzuman indirilmediği sürece bu türbün içerisindeki yağın alttaki tapa vasıtasıyla çıkarılamayacağı ve tapadan akacak yağ miktarının 2-3 litreyi geçmeyeceğini bu nedenlede herhangi bir problem görülmediği sürece (şanzuman indirilmediği sürece) yağ değişiminin yapılmasının gerekmediğini belirtti.

Anladığım kadarıyla yağı değiştirmek için şanzumanın indirilmesi gerekiyor.

Yağ değişimi için Antalya servis maliyeti 800 TL civarında olacakmış. (315 TL Yağ filtresi, 385 TL Yağ ve işçilik..)

Aceba şimdiye kadar o/v şanzuman yağı değiştiren oldu mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

43 bin km de aldım arabamı 44 km de iken değiştirdim. 70 bin km oldu bir problem yok bence değişmesi lazım aldığımda vites geçişleri biraz hissediliyordu değiştikten sonra 25 bin km oldu pek hissedilir bir vites geçişi olmadı.

400 civari tutmuştu otokoçta yağ değişimi .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

hort...

Aynı yağı arıyorum fakat ne serviste nede diğer parçacılarda yok.Benim araca konan yağdan artan ,kutu ile saklanmıştı ama .Akıllı çıraklardan bir kutuyu çöpe postalamış.500 gram kadar lazım.

Yaşar ustam yağın kodunu verdi. sağolsun...WSS-M2C-202-B. otomatik vites aracı olanlar bu kodu bir yerlere not alsınlar. Eğer bu bulunamazsa dectron 3 de konulabilirmiş. Yaşar ustam tekrar teşekkürler.

Sonradan baktık ki yağın kodu wss m2c 166 h imiş...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hüseyin Gelici

Merhaba

konu ile ilgili yorum yapmam bu satten sonra ne kadar faydalı olur bilemiyorum ama ilgilene arkadaşlara faydası olur düşüncesi ile inceleyerek bilgi alabileceğimizi düşünüyorum.saygılar

ford monde el kitabında kullanıması gereken yağın numarası ESP-M2C166H olarak belirtilmiş

ayrıntı linki ise : http://www.morris-turkiye.com/pdf/k383_tr.pdf

Yorum bağlantısı
Burak Yenersoy
Merhaba

konu ile ilgili yorum yapmam bu satten sonra ne kadar faydalı olur bilemiyorum ama ilgilene arkadaşlara faydası olur düşüncesi ile inceleyerek bilgi alabileceğimizi düşünüyorum.saygılar

ford monde el kitabında kullanıması gereken yağın numarası ESP-M2C166H olarak belirtilmiş

ayrıntı linki ise : http://www.morris-turkiye.com/pdf/k383_tr.pdf

Bugün 2007 model MK3 (eski kasa) MONDEO 2.0 ( BENZİNLİ) aracımın (otomatik vitesli)) ŞANZIMAN yağını değiştirdim.

Servis 4lt olan şanzıman yağını "Mobil" marka,1'er litrelik 4 adet önümde açarak koydular.

İşçilik dahil toplam 150 TL ödeme yaptım, bilginize.

Benim sizlere soracağım şey ise,

benzinli otomatik aracımın şanzıman yağ filtresi var mıdır??

Servis olmadığını söyledi ama tatmin olmadım, eski Opel aracımızda vardı öyle bir filtre.

Bilgisi olan arkadaşlar varsa, yazarsa şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
Mondeo I, II ve III kasa da cd4e şanzuman kullanılmıştır. Filtre şanzuman içindedir. Şanzuman açılmadan değişmez.

+

Yağıda dexron 2 dir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Cd4e laf atmayalım, benimki, 195 lastik ile, 2. vitese patinaj eşliğinde geçiyor.

Yorum bağlantısı
Tayfun Karakuş
Mondeo I, II ve III kasa da cd4e şanzuman kullanılmıştır. Filtre şanzuman içindedir. Şanzuman açılmadan değişmez.

bu dediğiniz aynı zamanda jatco mu demek ?

galiba benim triptronişk vites jatco idi ?

buna hangi yağ konulur ?

bilen var mı ?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Tayfun Karakuş

arkadaşlar benim aracaın şanzıman yağını ve filtersini değiştirmeyi düşünüyorum

aranızda hiç değiştiren oldumu ?

servisde orjinal yağının fiyatı yüksek

alternatif yada muadil olarak tavsiye edebilceğiniz bir yağ marka ve modeli var mı ?

araç 2004 model mondeo 2.0 tdci ghia triptronik vites - jatco şanzımanlı

Yorum bağlantısı
Guest Yavuz Ya??z

otomatik kullanmadım ama otomatiklerde yağ olayı hayati yani fiyattan kaçılmaması gereken tek şey

3 kuruş eksiltecem diye şanzımanı kucaklamayın

aman derim çok masraflı çünkü

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...