İçeriğe Yönlendir

Şanzıman Yağı (Otomatik Vites)

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Gencay Bengli
(düzenlendi)

Yağlarla ilgili olarak bende bayağı bir araştırdım; fakat net bilgilere ulaşmak da zorlandım.

Sonra Ford'un sitesinden buu indirdim. Bu doğrultuda hareket etmek en mantıklısı olacak gibi.

http://hizliresim.com/jXk35D

tarihinde Gencay Bengli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Macit Aliyev

Arkadaşlar bu otomatik vites yağ değişimi tam bir muamma. Bir türlü işin içinden çıkaramıyorum. Otomatik vites şanzıman yağ değişimi yapmam için ne gibi belirtilerin olması lazım. Eskiye göre daha hissedilir birşekilde vites geçişlerini bilemiyorum. Sebebi ise arabayı 70 binde aldım şuanda 80 bin kmde. Aldığımdan beri aynı geçişler. Ne gibi belirti olması lazım. Ses yapınca mı? yoksa frene basıp vites değiştirince mi ses yapması lazım? nasıl anlarım artık değişme zamanının geldiğini?

şimdiden teşekkürler )

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
3 dakika önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Arkadaşlar bu otomatik vites yağ değişimi tam bir muamma. Bir türlü işin içinden çıkaramıyorum. Otomatik vites şanzıman yağ değişimi yapmam için ne gibi belirtilerin olması lazım. Eskiye göre daha hissedilir birşekilde vites geçişlerini bilemiyorum. Sebebi ise arabayı 70 binde aldım şuanda 80 bin kmde. Aldığımdan beri aynı geçişler. Ne gibi belirti olması lazım. Ses yapınca mı? yoksa frene basıp vites değiştirince mi ses yapması lazım? nasıl anlarım artık değişme zamanının geldiğini?

şimdiden teşekkürler )

Her üretici firma değişim periyodlarını bir yerlerde yazar (genlede periyodik bakım klavuzunda). Ama Ülkemizde her nedense sanayi ağzı ile kimisi 45,000km kimisi 60,000km diye söyler. Ben her zaman kitapçıkta yazanı uygularım. Sizdeki şanzıman 4 ileri torg konvertörlü model sanırım.Hiç değişmemiş ise 6 yıl yada 90.000 km.de ben olsam değişim yaparım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Evet Fatih abi 4 ileri. Yani ozaman bi 10 bin daha idare eder gibi duruyor. Herhangi bir belirti hissetmediğim için ne yapacağımı bilemedim. 

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Muhammed KAYA
Çağlar Bayur yazdı:

Baskı balata değişimi sonrası cihaza bağlayarak yapılacak adaptasyon önemli. Bunu mutlaka araştırın ustanızda. Şanzıman içi yağı klasik dişli yapı. Debriyaj kısmı hidroliği farklı

Abi bende de 2004 fiesta var asm vites bu aralar 1 den 2 ye gecerken özellikle tak yapıp geçiyor ve bazen kerkinme-silkme oluyor aynı şekilde geri vitese taktığımda da tak diye ses geliyor şanzıman yağını kontrol ettirmek eksikse ekletmek istiyorum kilavuzda sizin dediğiniz gibi asm ve düz vites için aynı yağı söylüyor yani 75w90 olarak fakat burda problem şu ki yağın seviyesini tespit için bir çubuk vs yok bu yüzden usta yağı.tamamen boşaltıp ölçüp eksik varsa tamamlarım dedi fakat şanzımanın ne kadar yağ aldığını hiç bir yerden ne servis tamir kılavuzlarindan ne kendi kılavuzundan ne yabancı forumlardan bulamadım size hem kapasiteyi hem de değişimden sonra bir işlem yapılacak mı yani normal manuel vites değiştirir gibi değiştirsek sorun olur mu normal usta da onu sormak istiyorum abi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...