İçeriğe Yönlendir

Şanzıman Yağı (Otomatik Vites)

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Ergin Turhan
(düzenlendi)

Herkese merhaba,

2005 TDCİ Mondeo Tiptronic aracım var, motor bölümünden ses gelince cumartesi günü gidip ustama baktırdım krank kasnağının ses yaptığına ve değişmesi gerektiği fikrine vardı. bir parçacının internet sitesini bulup telefon ile aradım 150TL fiyat verdi.

Benimki tar tar tar diye bir ses yapıyor kesik kesik bir ses ve bazen yapıyor bazen yapmıyor bu sesi bana ısınınca yapmıyor gibi geliyor. Acaba aranızda krank kasnağı arızası yaşayan oldu mu? Oldu ise maliyeti hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.

Bu arada aracım 100.000km.ye yaklaştığı için şanzıman yağı ile ilgili tüm yazılanları okudum, ancak net bir fikir sahibi olamadım.

Çağlar Beyin bu konudaki yorumunu bekliyorum.

Teşekkürler ve saygılar...

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Konu ile alakas?z parcac? b
Yorum bağlantısı
İmam Suludere
Herkese merhaba,

2005 TDCİ Mondeo Tiptronic aracım var, motor bölümünden ses gelince cumartesi günü gidip ustama baktırdım krank kasnağının ses yaptığına ve değişmesi gerektiği fikrine vardı. bir parçacının internet sitesini bulup telefon ile aradım 150TL fiyat verdi.

Benimki tar tar tar diye bir ses yapıyor kesik kesik bir ses ve bazen yapıyor bazen yapmıyor bu sesi bana ısınınca yapmıyor gibi geliyor. Acaba aranızda krank kasnağı arızası yaşayan oldu mu? Oldu ise maliyeti hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.

Bu arada aracım 100.000km.ye yaklaştığı için şanzıman yağı ile ilgili tüm yazılanları okudum, ancak net bir fikir sahibi olamadım.

Merhaba takıcağınız krank kasnağı orjnal olmaya bilir dikkat edin zamanla grank kasnak kecesi bozup yağ kacırma olayı yaşarsınız ,birde motor gürültüsü artar,düşünün derim.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Bence şurayı okursanız yağ konusunda aydınlanırsınız :good1:

aracımın Servis Kılavuzunu Buldum. Uzun Süreli Bakımlar diye bir bölüm var. Şanzıman konusunda şöyle yazıyor:

4F27E-5F31J

Her 45.000 km veya 3 yılda bir yağ ve filtre yenilenmelidir.

CD4E-AW81-40

Her 45.000 km veya 3 yılda bir yağ ve filtre yenilenmelidir.

CFT23-CVT

Her 120.000km veya 6 yılda bir yağ yenilenmelidir.

Yorum bağlantısı
Ergin Turhan

Rıdvan Bey,

Teşekkürler, sizin yazdıklarınızı da diğer arkadaşların yazdıklarını da okumuştum. Çağlar Beyin yağ markası konusundaki tavsiyesini bekliyorum çünkü birkaç alternatif yağdan söz edilmiş bu başlıkta yazılanlarda... Ben de genelin kullandığı ve memnun olduğu yağ ile değiştirmek istiyorum şanzıman yağını değiştirirken...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ergin Turhan

Herkese tekrar merhaba,

Tüm yazılanları okudum ancak biraz karışık geldi bana. Aracım 100000 e geldi bu hafta sonu şanzıman yağını da değiştireceğim, 2005 Mondeo TDCİ tiptronic için, şanzıman yağı değiştirenlerden ve net bilgisi olanlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ergin Turhan

İhtiyacı olan olursa belki bir faydası dokunur diyerek servis deneyimimi yazıyorum...

10.04.2010 tarihinde 100.000 km olan aracımın şanzıman yağını değiştirdim, Bostancı'daki ustamın tavsiyesi ile yine Bostancı'daki (sanayi sitesi) otomatik şanzımancıya gittik, dexron marka yağ koyuldu filtresi değişemediği için bence 15.000 km sonra tekrar değiştir sonra 30.000 de bir değiştirirsin dedi oradaki usta. Bana güven verdikleri için bundan sonra yine aynı yerde baktıracağım şanzımana.

Bu arada yağ ve değişimi toplam 100TL tuttu. Aracımın bakım, parça, işçilik gibi masrafları da (şanzıman işi dahil) toplam 400TL tuttu. Bence makul bir rakam...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Vural Sarı
(düzenlendi)

4F27E Automatic Transaxle

Manufacturer/Assy. Plant :

Ford Motor Company, Van Dyke Plant

Sterling Heights, Michigan

Transmission Type

4-Speed Automatic Overdrive

Transaxle ? Electronic

Gear Ratios [/u]

1st 2nd 3rd 4th Rev.

2.80 1.49 1.00 0.73 2.65

Gear Range Selection

P - R - N - D - 2 - 1

(O/D switch on selector lever)

Fluid Refill Capacity

6.7 Liters (7.0 qts.)

Fluid Recommendation : MERCON V

Availability : Focus

www.motorcraftservice.com/vdirs/servicetips/pdf/2001 Powertrain.pdf

tarihinde Vural Sar? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Barış Erçetin

Ben de Bostancıda bir otomatik şanzımancıda yağımı değiştirdim. Tavsiye üzerine gitmiştim 4lt elf dexron + işçilik için 100 tl dendi. Usta işine hakim görünüyordu. baya sohbet ettik. mondeoların 4 ileri şanzımanlarının çok sorunsuz olduğunu, benim şanzımanın da gayet sağlıklı olduğunu söyledi. zaten 4 ileri şanzıman hala yoğun olarak kullanılıyor. çok tutulan, -hatta şu anda abimin eşinde olup da şanzımanına 4000tl sıkışmış olan, 55bin km deki- markanın 6 ileri şanzımanlarının ise çok sorunlu olduğunu anlattı. rafta bekleyen şanzımanları gösterip hepsi o markanın araçlarına takılacak dedi :)

Asıl önemli olan nokta -ki hem aklıma yattı hem de yatmadı, bu kırmızı ışıklarda boşa atma meselesiydi. Ben de böyle bir teknolojiyle ne gerek var diyordum, dediği şuydu;

bu tip yeni nesil şanzımanlarda kırmızı ışıkta boşa atılmasına gerek yok ve hatta daha zararlı, boşa attığınızda basınç düşer, D ye aldığınızda tekrar anlık basınç yukselmesi sensörleri yıpratır. ki bana makul geldi, şanzımanın tıpkı diğer sistemlerdeki gibi (hidrolik sistemler, buhar hatları vs gibi) kendi kendisine bunu by passlayarak, blöfleyerek araç hareket etmediğinde yükü hafifletiyor olması, kullanıcının müdahale etmesine gerek olmaması.

Bu konuda kesin bilgiye sahip olan var mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Trafikte beklerken N ye alma şartı yoktur, N-D yaparken sensör de yıpranmaz. Ancak 40 C İstanbul yazında, sahil trafiğinde de şanzımanı o kadar ısıtmanın gereği yoktur, arada N ye alınır o kadar.

Jatco şanzıman 8-9 lt yağ alır. Ne kondu bilemiyorum ama 100 TL ye olacak iş değil gibi :D , içinden çıkan orjinal yağı keşke atmasaydınız O na 100 TL verebilirdim.

Yorum bağlantısı
Barış Erçetin
(düzenlendi)
Trafikte beklerken N ye alma şartı yoktur, N-D yaparken sensör de yıpranmaz. Ancak 40 C İstanbul yazında, sahil trafiğinde de şanzımanı o kadar ısıtmanın gereği yoktur, arada N ye alınır o kadar.

Jatco şanzıman 8-9 lt yağ alır. Ne kondu bilemiyorum ama 100 TL ye olacak iş değil gibi :( , içinden çıkan orjinal yağı keşke atmasaydınız O na 100 TL verebilirdim.

şanzımanım 7,2 lt ful değişimde alıyor. yetkili servislerden 3 tanesine uğradım , 4lt yağ, 5 lt yağ, 4 lt yağ değişimi yapacaklarını söylediler, 7,2 lt aldığını söyledim, komple değiştirmiyoruz yanıtımı aldım , paşa paşa oto sanayii e gittim, hayır komple değiştieceğiz deselerdi yaptırmayı düşünürdüm. 4 kat da fiyat farkı ödemek istemiyorum. 1-2 ay sonra gideceğim ve doldur boşalt yaptıracağım. elf in yağında 3-4 marka için kullanılır yazısını görmek de bei tatmin etti ki ford baştaydı, her araçta kullanılır gibi bir ibare yoktu en azından.

yetkili servis ful değişimde doldur boşaltla ne kadar yağ kullanır? filtreyi değiştirmek için çok yuksek işçilik talep edilmez mi? benim tahminim gerçek anlamda değişim için 1000 ler civarında bir ücret talep edileceği. bunu vereceğime bu tür bir yoldan devam ederim, ileride şanzımanı yenilerim diye düşündüm. yağ ömrü trafik dur kalkları kadar devirli ve sert kullanıma da bağlı, 2ncisi bende hiç olmadığı için idare etsin dedim özet olarak. aracım yetkili servis bakımlı olduğu için ilk sahibinden, yağ değişimleri aksatılmamış. aşağıdaki de beni bir nebze olsun rahatlatmıştı.

"Changing The Fluid

It's a messy job because there's no drain plug to change the fluid, but you can do it yourself if you're so inclined. To change the fluid, you have to get under your vehicle and remove the pan from the bottom of the transmission.

When you loosen the pan, fluid will start to dribble out in all directions so you need a fairly large catch pan. You should also know that removing the pan doesn't drain all of the old fluid out of the transmission. Approximately a third of the old fluid will still be in the torque converter. There's no drain plug on the converter so you're really only doing a partial fluid change. Even so, a partial fluid change is better than no fluid change at all. "

kullanılacak yağlar da aşağıda listelenmiş;

TRANSMISSION FLUIDS

Over the years, there have been a confusing array of different ATF types and specifications. Make sure the replacement fluid meets or exceeds all OEM requirements. Using the wrong type of fluid may cause transmission problems and damage.

Type F -- Introduced by Ford in 1967 for their automatics. Also used by Toyota.

Type CJ -- Special fluid for Ford C6 transmissions. Similar to Dexron II. Must not be used in automatics that require Type F. Can be replaced with Mercon or Mercon V.

Type H -- Another limited Ford spec that differs from both Dexron and Type F. Can be replaced with Mercon or Mercon V.

Mercon -- Ford fluid introduced in 1987, very similar to Dexron II. Okay for all earlier Fords except those that require Type F. As of July 1, 2007, the production and licensing of Mercon ATF by Ford ends. Ford says applications that require Mercon ATF can now be serviced with Mercon V. See Ford TSB 06144 for more information.

Mercon V -- Replaces Mercon. Introduced in 1997 for Ranger, Explorer V6 and Aerostar, and 1998 & up Windstar, Taurus/Sable and Continental. This is the current ATF for most late model Ford products. See Ford TSB 06144 for more information.

Mercon SP -- Latest friction-modified ATF for Ford TorqShift Transmissions only. Do NOT use in transmissions that require Mercon or Mercon V. See Ford TSB 06144 for more information.

Dexron -- General Motors original ATF for automatics.

Dexron II -- Improved GM formula with better viscosity control and additional oxidation inhibitors. Can be used in place of Dexron.

Dexron IIE -- GM fluid for electronic transmissions.

Dexron III -- Replaces Dexron IIE and adds improved oxidation and corrosion control in GM electronic automatics.

Dexron III (H) -- Improved version of Dexron III released in 2003.

Dexron III/Saturn -- A special fluid spec for Saturns.

Dexron-VI -- Introduced in 2006 for GM Hydra-Matic 6L80 6-speed rear-wheel-drive transmissions. Dexron VI now replaces Dexron III and II, and can be used in GM or import transmissions that formerly specified Dexron III or II.

Chrysler 7176 -- For Chrysler FWD transaxles.

Chrysler 7176D (ATF+2) -- Adds improved cold temperature flow and oxidation resistance. Introduced 1997.

Chrysler 7176E (ATF+3) -- Adds improved shear stability and uses a higher quality base oil. Required for four-speed automatics (do NOT use Dexron or Mercon as a substitute).

Chrysler ATF+4 (ATE) -- Introduced in 1998, ATF+4 is synthetic and replaces the previous ATF+3 fluid. Used primarily for 2000 and 2001 vehicles, it can also be used in earlier Chrysler transmissions (except 1999 and older minivans with 41TE/AE transmission). ATF+3 should continue to be used for 1999 and earlier minivans because of the potential for torque converter shudder during break in.

NOTE:Chrysler ATF+4 Must always be used in vehicles that were originally filled with ATF+4. The red dye used in ATF+4 is not permanent. As the fluid ages it may become darker or appear brown in color. ATF+4 also has a unique odor that may change with age. Therefore, do not relay on the color and odor of ATF+4 to determine if the fluid needs to be changed. Follow the OEM recommended service interval.

Chrysler ATF+5 for 2002 and newer models.

IMPORT APPLICATIONS:

BMW LT7114l or LA2634 -- Special formula for BMW transmissions.

Genuine Honda ZL ATF -- Special ATF for Honda automatics (except CVT applications).

Mitsubishi Diamond SP-II & SP-Ill -- Special formula ATFs for Mitsubishi transmissions.

Nissan J-Matic -- Special formula for Nissan transmissions.

Toyota Type T, T-III & T-IV -- Special formula ATFs for Toyota and Lexus transmissions.

NOTE: There are a number of aftermarket synthetic ATF fluids that claim to meet numerous OEM requirements. Refer to the product label for approved applications.

tarihinde Bar?? Er tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Barış Erçetin
(düzenlendi)

ve en nihai olarak fordun yayınladığı 2006 tarihli bülten:

http://www.aa1car.com/library/ford_tsb_06144.pdf

burada aşağıdaki tabloda cd4e için nihai yağı mercon 5 olarak belirlemiş ford.

gerçi yazılmış ancak CVT şanzımanlar konusundaki çok yerde gördüğüm uyarıyı da eklemek istiyorum;

THE FUNCTIONAL CHARACTERISTICS OF WARRANTY STATUS: Information Only

FLUIDS FOR CVT TRANSMISSIONS ARE VERY

DIFFERENT THAN THOSE OF OTHER

AUTOMATIC TRANSMISSION FLUIDS (ATFS).

USE OF A FLUID OTHER THAN MOTORCRAFT

CONTINUOUSLY VARIABLE CHAIN TYPE

TRANSMISSION FLUID OR ONE LABELED AS

MEETING MERCON

tarihinde Bar?? Er tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Herkese merhaba, daha 3 gun once 3. arabam 2. fordum olan 2003 Mondeo 2.0 Ghia-X aracin sahibi oldum. Aracin eski sahibi tanidikti tum bakimlarini yaptirdim; ama icimin sanziman konusunda rahat etmesi icin, sanzimani kontrol ettirebilecegim Ankara'da bir servis onerebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Çağrı Sağlam

Bir kac yere aracimi gosterdim, rutin bakimlar ve saglikli arac kullanimi sanzimanin uzun sure kullanilabilecegini ogrendim; ancak hem bana tavsiye edilen hem de kafama takilan bir iki nokta var:

1) Yokus cikarken arabanin devri devamli dusuyor. Bunun tork konvertorunden kaynaklaniyor olabilecegi, yol yakinken konvertorun tornalanmasi gerektigi soylendi. Sizce konvertorun tornalanmasi mi yoksa degitirilmesi mi gerekir?

2) 2003 Mondeo icin Castrol TQ Dexron III uygun mudur? Yagin aciklamasi kisminda ford icin uygun oldugu yazilmaktaydi.

Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam
Castrol'u bilmem de yokuşun durumuna göre bakmak lazım. Bu araç sonuçta atmosferik benzinli bir araç, devirsiz girdiği yokuşta devri düşebilir. Ancak burada biraz daha gaza yüklendiğinizde, bir düşük vitese atması lazım.

Yagin uzerinde Ford Mercon V ve tum GM urunlerine uygun oldugu yazilmakta; ancak ben isin icinden cikamadim, dogrusuna bakarsaniz ATF harici bir tek castrol bulabildim.

Bu arada vites gecislerinde falan herhangi bir sorun yok; ancak 2.0 motor bir aractan rampa cikarken daha yuksek performans bekliyordum, acikcasi biraz hayal kirikligi oldu.

Sorun benden de kaynaklaniyor olabilir; cunku ilk ciddi otomatik vites deneyimimi yasiyorum, acemilik olabilir. Hafta sonu 5 arkadas Marmaris seyahati duzenleyecegiz. Denizli-Mugla arasinda durumu cozume kavustururum herhalde...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yok :ohooh: o N den vitese almak zararlı hemde işe yaramaz :D

Porschcunun tekinden görmüştüm :D frene ve gaza basıp şanzımana yükleniyor. birden ok gibi çıkıyor.

bu arada fabriak verisi kaç ki 12-13 iyi dedin abi. 10 küsür değil mi? biz sağlıklı ölçemeyeceğimize göere daha da az gelemsi lazım bize :D

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
(düzenlendi)

şimdi bir soru..

benim pazartesi kısmetse alacağım araç 100binde.. 2004 model mondeo benzinli..

bunun şanzıman yağı ne zaman değişmesi gerekir yada değişmiş olması mı gerekir..

ve bunun en orjinal hali ile maliyeti aşağı yukarı ne olur ona göre fiyatta indirim yapmasını isteyeceğim..

tarihinde O?uz Alt?nada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam
şimdi bir soru..

benim pazartesi kısmetse alacağım araç 100binde.. 2004 model mondeo benzinli..

bunun şanzıman yağı ne zaman değişmesi gerekir yada değişmiş olması mı gerekir..

ve bunun en orjinal hali ile maliyeti aşağı yukarı ne olur ona göre fiyatta indirim yapmasını isteyeceğim..

Sanziman yaginin en azindan bir defa degismis olmasi gereklidir; ancak degistiren kisi sayisi cok azdir.

Yag degisiminin maliyeti-eger baska bir ariza yok ise- 7-8 litre yag + iscilik maliyetidir ki oda 200 TL civarindadir.

Bu arada Hakan bey: 0-100'u 11-12 sn. arasinda bir degerde gerceklestirdim; hafta sonu yaz tatiline cikacagim O/D Off modunda yokus cikis verilerini de bir elde edeyim, ona gore bir care arariz.

Verdiginiz yanitlar icin cok sagolun...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Guest Ahmet Ya?c?

selam arkadaşlarım.2005 ford fusıon otomatik vites araç aldım.motor yağı olarak ne kullanmalıyım.kullanma klavuzu yok.motor kaputunun orada bişey yazmıyor.18000km.de sahsuvaroğlu ford servisine girmiş.5w 30 yağ koymuşlar.yağ etiketinde öyle yazıyor.acaba 10 40 mı kullanmalıyım.otomatik şanzumanın yağ ne kullanmalıyım.kaç bin km.de değiştirmem gerekiyor.şu an araba 31000km.de.atiker lpg takılı.ilk çalıştırma anında motor devri saykıl yapıyor.800 ile 1300 devir arasında çalısıyor.bir yükseliyor bir düşüyor neden acaba.yardımcı olacak arkadaşım varsa tşk.ederim.

Yorum bağlantısı
Guest Ahmet Ya?c?
-5/30 kullanın

-Otomatik şanzuman yağı özeldir. Ford servislerinde satılan özel yağı kullanın. Bu yağı 45binde bir değişin.

-İlk başta yapabilir. En geç 15-20 sn içinde düzene giriyorsa sorun yok.

tşk ederim

Yorum bağlantısı
Guest Ahmet Ya?c?
İlk başta yapması normal rölantide çalışıyor araç. :D

Ahmet Bey, sorunuzla alakası yok ama merak ettim. Km'de ne kadar yakıyor aracınız?

arkadasım 19-20 kurus sehiriçi yakıyor.

şehirlerarası ben su an hatay dortyola geldim.istanbuldan burası 1000km yol.135 tl gaz yaktı.benım aracım otomatik vites.

yağ için 5/30

şanzuman içinse servis bunu kullanıyor.

2109357144742_ATF.jpg

tsk.ederim.kaç litre gidiyor bu yağ dan acaba bilginiz varmı.fiyatı ne kadar acaba.

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Sanziman yaginin ATF III olmasi lazim degil mi? Fiyati ise litre basina 20 TL olmasi lazim. Serviste ne kadardir bilemem.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Muhammet Baran

arkadaşlar daha temel bir noktadan soracağım ama beni mazur görün:

ben mi bulamıyorum yoksa kitapçığa ek olarak koca forumda mı yok anlayamadım...

f1 2005 otomatik vites araçta şanzıman yağı çubuğu nerededir

lütfen biri beni bu çileden kurtarabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

yağ çububğuna yakın sarı başlıklı bir çubuk daha var motorun sağ önüne doğru

resimde sağdaki sarı başlık

30425d1181016788-vendo-ford-focus-motor.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...