İçeriğe Yönlendir

Motosiklet Bilgisi Olanlardan Fikir Istiyorum

Önder Özcan

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

aslında en guzel cevabı verdin abi,ama canıma tak etti.işten çıkıyorum,koşa koşa vapura yetişmeye çalışıyorum,ondan inip metroya biniyorum,metrodan inince de 20 dakika yürüyorum (vapurdan sonra otobüse binsem evin önünde indiriyor ama sıkışık trafik yüzünden otobüse binmiyorum)

en azından metrodan inince eve kadar yürümemek adına bu işe soyundum.

2 seçenek var aklımda,ya kadıköye kadar motorla gidip vapurla işe gitmek

ya da evden çıkıp metro istasyonuna kadar motorla gidip,belediyenin ücretsiz parkına park edip metro ve vapur.

evden işe kadar motorla gitmem,köprü var arada.hem yol uzun,hem maliyet artıyor

Sen hala almadın mı bu motoru :D

Bu ne ya.. Ben bu sürede iki defa uyur uyanırım... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emin Önal
2 seçenek var aklımda,ya kadıköye kadar motorla gidip vapurla işe gitmek

ya da evden çıkıp metro istasyonuna kadar motorla gidip,belediyenin ücretsiz parkına park edip metro ve vapur.

Bencede 1.seçenek abi.İşyeri bizim burada olan için en iedal ikamet adresi anadolu yakası zaten.Vapura kadar geldimi iş tamam.

Motordan anlamam ama sıkışık trafikte şeytan banada vesvese vermiyor değil.

Keşke aynı güzergahta otursaydık, beraber gider-gelirdik.Kiminle gidiceksin kursa ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Serdar'la beraber,tanımayabilirsin,benim gibi dışarı çıkmaz o da,telefonlara çıkan arkadaş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Aslında tam olarak sizinle aynı durumdayım. Her gün ortalama 3,5 - 4 km yürüyorum. Otobüstü metroydu metrobüstü inanılmaz yoruyor insanı. Yani onlarda değil ama çılgın kalabalık, yürümesini bilmeyen insanlar yüzünden çekilmez hale geliyor.

Benim ciddi sayılacak şekilde motosiklet tecrübem ve sevgim olmasına rağmen inanın ben bile yaklaşmıyorum. İstanbul da trafik motosiklet için çok ama çok tehlikeli. Çok yakın arkadaşım kaza sonucu omurilik zedelenmesi yüzünden 2yıldır yataktan kalmamıyor.

Ama yine de motosiklet konusunda kararlıysanız Çin malı yerine Japon motosikletler öneririm. Yada kymco markasını. Ck125 isimli modelle 20bin km kadar birlikteliğimiz oldu. Çok az yakar, dayanıklıdır. Şehiriçi için ideal. Uzun yolda da sizi üzmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ismail kara

Motor tutkusu cok farkli birşey. Insan motora bir alistimi birakamiyor.Hele birde trafikte tüm araclar dururken sen yandan trafige takilmadan istedigin yere gidiyorsan deyme keyfine.... Ama gel gelelim ki trafikte motorculari hiçe sayan sürücüler bulunmakta. O motorun üzerindekinin insan olduğunu bilmeyenler...En ufak kazada motor suruculerinin cok büyük hasarlara neden olacağını bilmeyenler var . Çünkü tabiri caizse motorsikletin kaportasi insandır. Büyük bir motorsiklet kazasini ucuz atalan biri olarak ve hala icinde motorsiklet hevesi olan biri olarak motorsiklet tavsiye etmem. istanbul trafiginde hic tavsiye etmem...insanin sağlığı gittimi geri getirmek çok zorlaşıyor.

Yorum bağlantısı
Ertuğrul Mater

Önder bey, 2000 lira ya takılıp ters yola girmeyin, japon lar dan şaşmayın derim, daha sonra çok işe geç kalırsınız, bir o kadar daha adam edeceğim diye harcar sonun da satarsınız. 

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Alacaksınız marka alın. Yani ybr yada cbf150 yada apachi. Çin malı bir süre sonra gerek grenajdan gerek parça birleşim yerlerinden gicirdamaya başlar. Ayrıca daha fazla yakarlar. Scooter tercih etmeyin kış sürüşü yapacaksanız. Zira torku ayarlayamayacaginiz için kayma yapabilir. Vitesli yukarda bahsettigim modeller tercih edilebilir. İlk motor diye düşünülür ikinci el fazla km de de olsa söylediğiniz fiyatlara alınır. Hem acemiliginizi atarsınız. Ama kask konusunda sıfır ve iyi bir kask kesinlikle almalısınız. Kask ne kadar iyi olursa olsun elinizden yere düşmesi dahi sizi kaza anında koruyuculugundan mahrum bırakır.

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Bence bu link teki motorlara bakın.İlk kullanım için yarım otomatik daha güzel olacaktır.

Yorum bağlantısı

Ne alırsanız alın ama önce eğitim alın..

Düz gidebilmek motor kullanabilmek değildir..

Özellikle vitesli motosikletler için üzerinde nasıl oturmanız gerektiğini (bakın kullanmayı demiyorum) bile profesyonel eğitim almadan öğrenemezsiniz..

Uzun süre motora binmek için,riskleri minimize etmek için lütfen önce eğitim alın..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

bence motor almak için en iyi zaman kış mevsimi çok ucuzluyor. bu zamanlarda kış gelene kadar hep yüksek fiyatlar.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ne alırsanız alın ama önce eğitim alın..

Düz gidebilmek motor kullanabilmek değildir..

Özellikle vitesli motosikletler için üzerinde nasıl oturmanız gerektiğini (bakın kullanmayı demiyorum) bile profesyonel eğitim almadan öğrenemezsiniz..

Uzun süre motora binmek için,riskleri minimize etmek için lütfen önce eğitim alın..

kayıt olacağım sürücü kursu,direksiyon eğitiminden önce,uzman tarafından "güvenli sürüş eğitimi" verileceğini söyledi.can kulağıyla dinlemek gerek demek ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

arkadaşlar hep japon tavsiye etmişler.haklılar ama bütçemi aşıyor.

yerli firmaların sattığı motorlar da çin mi acaba

mesela asya,bisan,çelik motor,ramzey,kanuni gibi

şöyle birşey tavsiye edilir mi

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-asya-bakmadan-qecmee-benzinn-koyy-binnn-0-tamamen-orjinalll-134541503/detay

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Motoru bilmem ama satıcının açıklama yazısı çok kızdırdı beni. Harfleri 2-3 kere yazmış, çok lakayt, ukala bir tipe benziyor. AÇıkçası dövesim geldi. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Serdarla beraber.tanımayabilirsin,benim gibi dışarı çıkmaz o da,telefonlara çıkan arkadaş.

İsmen aşağı inenleri taniyorum ama bahsettigin arkadasinda kim oldugunu anladım.Dikkatli ol abi,hakkında hayırlısı..
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/246811-yeni-makinem-nasıl/

Önder abi ben yukarıdaki konuda yer alan Çin malı bir motor aldım 16 gündür üzerinden inmiyorum işe gidip geliyorum ev iş yerim arası 12,5km günlük 30 km den fazla yapıyorum 70-100km/h arasında çok rahat, yakıt konusunda da 2,5lt/100km yakıyor. Erkan nın dediği gibi parça sorunu yok ve ucuz.

tarihinde Serdal Soysal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

kayıt olacağım sürücü kursu,direksiyon eğitiminden önce,uzman tarafından "güvenli sürüş eğitimi" verileceğini söyledi.can kulağıyla dinlemek gerek demek ki.

O eğitim teori eğitimi.. Fikir sahibi yapar ama tecrübe sahibi yapmaz..  Uygulamalı eğitim almadan binip binmemek sizin tercihiniz tabi ki..

Bu arada kask mont ekipman için 1000 tl ayırdı iseniz eğer motomaxta gis akademi eğitim kampanyası vardı devam ediyor ise alışverişinizi oradan yapıp gis akademinin eğitimine katılabilirsiniz. 

Şayet eğitime bütçe ayıramam diyorsanız bir gün ayarlayalım ben elimden geldiğince size destek olurum.. Ücret vs. talep etmem motorunuz ile gelirsiniz çalışırız sonrasında ise roadcraft yaparız..

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

teşekkür ederim çok iyi olur,kursta direksiyondan önce 4 saatlik güvenlik semineri olacak dediler,daha sonra direksiyon dersi.evveliyatta çokça vitessiz motor kullanmışlığım var.6 ders verilecekmiş direksiyon.inşallah ehliyeti alınca buluşur tanışırız ve yardımlarınızı rica ederim.ya da ehliyet almadan önce motor alırsam bilmiyorum nasıl olur :)

kursun pisti,kadıköy/hasanpaşadaki salı pazzarıymış.kendi motorumla alıştırma da yapabilirim herhalde orda.denge ve direksiyonda sorun yok,yabancı olduğum nokta,motorda vites

Yorum bağlantısı

Kurstaki o 6 ders direksiyon eğitimine hiç aldanmayın,hiç bir şey öğretmediklerini açıkça belirteyim.. Ben de aynı kurstan almıştım ehliyetimi.. Salıpazarı'ndaki eğitimde bilmeyenlere sınavdan geçirecek kadar düz gitmeyi öğretiyorlar..

Yorum bağlantısı
Samet Daş

arkadaşlar hep japon tavsiye etmişler.haklılar ama bütçemi aşıyor.

yerli firmaların sattığı motorlar da çin mi acaba

mesela asya,bisan,çelik motor,ramzey,kanuni gibi

şöyle birşey tavsiye edilir mi

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-asya-bakmadan-qecmee-benzinn-koyy-binnn-0-tamamen-orjinalll-134541503/detay

Ben Şu anda çelik kullanıyorum Paket işinde. 40km/h geçmediği sürece yakıt 13krs. Bana diğer mondial gibi falan filan matkalara göre sağlam geldi. 2300km motor ve dediğim gibi gicirdamalar var.
Yorum bağlantısı
Mehmet Atalay

Öncelikle motosiklet almak için nedeniniz geçerli ancak yeterli mi ondan emin değilim. Çünkü sadece işe gidip gelmek için motosiklet dünyasına dalmak size gerin gelebilir. Yorumları okudum ve çok güzel şeyler yazıldığını fark ettim.

Ancak sizin yazdıklarınızda ilk fark ettiğim eksik ekipman için ayırmadığınız bütçe. 2000 lira içinde sizin sağlığınızı ve canınızı koruyacak ekipman için yer yok ve bu bağlamda en azından 4 mevsim giyilebilir ve korumalı bir mont, tam kask (full face) ve en azından eldiven bile alsanız 650-800 lira arası minimum para ödemeniz gerek ki bu değer gerçekten çok minimal. Benim ilk kaskım 375€'ydu çünkü. Ya da daha genel örnek vermek gerekirse 2007 yılında 5500 liraya ilk motosikletimi almıştım ancak üzerime aldığım ekipmanların toplam değeri 2200 lira civarındaydı.

Fark ettiğim en güzel şey ise seçtiğiniz sürücü kursu. Gelişim sürücü kursu için İstanbul'daki en iyi motosiklet sürücü kursu rahatlıkla diyebilirim. Sahibi Habil Alan gerçekten çok iyi bir insandır.Kendisi de motosikletçidir.  2007'de ben İstanbul'dan ayrıldıktan sonra 4-5 arkadaşıma ehliyet ve motosiklet konusunda çok yardımcı olmuştu. Kardeşi İbrahim Alan da (eğer ayrılmadıysa tabi) çok samimi ve içten davranan bir insan. Eskiden Saraçoğlu'nun oradaki otoparkta veriyorlardı eğitimleri tabi ama artık muhtemelen değişmiştir.

sürücü kursunda felan uzman eğitmi olacağını sanmıyorum . ben sizin yerinizde olsam şu kursa katılırım ücretli ama olsun canınızdan önemli değil. kotra basmayı felan öğrenirisiniz iyi olur. http://www.honda.com.tr/m_ulasim.aspx

Honda'nın sürüş eğtimlerine katılan arkadaşlarımdan aldığım bilgilerde eğitimin faydalı olduğunu öğrendim. Ancak "KONTRA TEKNİĞİ" ya da orijinal adıyla "counter steering"  gibi konuları öğretebilecek bir kurs bırakın Türkiye'yi Avrupa'da bile doğru düzgün yok. Bu konuda "twist of the wrist" diye bir video var onda hepsi ayrıntılı anlatılır. 

Sonuçta inşallah herşey gönlünüzce olur ve hem bütçenize uygun hem de güzel bir motosiklet bulursunuz. Ancak size tavsiyem ya bütçenizi artırmanız ya da bu bütçeyle hiç bu işe kalkışmamanız. Ancak hiç olmazsa ehliyetinizi alın. Motosiklet illa ki hayatınızda olsun. 

Çünkü "4 teker bedeni 2 teker ruhunuzu taşır"

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Bugün ben de sürücü kurusundan fiyat aldım. 350 kursa, diğer masraflarla 571 TL'ye patlar dediler. Motorsiklet sürmeyi biliyorsan eğitim filan da yokmuş, zaten sınav bir scooter ile 50 m git 50 m gel şeklindeymiş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Atalay

Bugün ben de sürücü kurusundan fiyat aldım. 350 kursa, diğer masraflarla 571 TL'ye patlar dediler. Motorsiklet sürmeyi biliyorsan eğitim filan da yokmuş, zaten sınav bir scooter ile 50 m git 50 m gel şeklindeymiş.

Size motosiklet kullanmayı öğretmeyecek bir kursa kesinlikle gitmeyin...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...