İçeriğe Yönlendir

Mondial Maksi Scooter Alınır Mı?

Saygın Can Oğuz

Recommended Posts

Saygın Can Oğuz

Motor işine merak sardım, ilk motorum olacak, şöyle önce yazlıkta kullanacağım, sonra da oturtursam İzmir'de binebileceğim birşey bakıyorum. Rahat olsun diye scooter düşünüyorum. 1:90 boy 110 kg olunca da maksileri yakıştırıyorlar. Ama piyasada iyi diye anılan markalar (Kymco, SYM) 10 bin TL civarında. Japon ve İtalyanlar almış başını gitmiş. İzmir Fuarında Mondial modellerini gördüm, tasarım hoşuma gitti. Fiyatlarda kampanya yapmışlar. Buffalo 250 modeli 6.215 TL; Jetmax modeli 7.295. 12 taksit olduğundan benim alım gücüm içinde yer alıyor.

Bu motorları almak mantıklı mı, parasının hakkını verir mi? Ben nazik, kurallara uygun kullanan birisiyim, altımda dağılır mı?

Buffalo: http://www.mondialmotor.com.tr/?p=model&i=1281

Jetmax: http://www.mondialmotor.com.tr/?p=model&i=1282

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

7bin e mondial'e vereceğime, 3bin daha verir Vespa alırım valla...

http://www.fercomotor.com.tr/lx_150_ie

http://www.fercomotor.com.tr/web/3-182-1-1/ferco/vespa/modeller/px_150

LX elektronik enjeksiyon, PX ise karburatörlü.

Güzel motorlar ama bana biraz ufak gibi. Ne kadar kaliteli de olsa küçücük motora neredeyse araba parası verdim hissine kapılırım.:)

Honda PCX alın B segmenti dizelin yarısını yakın? :)

PCX incelemedim hiç. Çok öveni var ama 125 olması beni çekmez gibi düşündürüyor. İlk fırsatta bir bakmak lazım ama Honda bayisi de yok öyle heryerde.

abi adam 1.90 boyunda 110 kiloyum diyo bu motor olmaz ki :D

Evet, sonra R. İvedik pizza dağıtıyor sahnesini çeker gibi olmayalım :D

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

sen 125 aldanma markaya bak honda senide çeker arabanıda çeker mondial falan bunlar tırı vırı marka gerçekten motora bıncem diyorsan al bi honda yamaha vs.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Honda'nın da Spacy ve Fizy modellerine baktım, alınır fiyatlarda ama tipine kanım ısınmadı birtürlü.

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

mondial dahil hepsi çin malı olan motorlar; 1sene sonra tangur  tungur her yerinden ses gelmeye başlar bonusuda paslanmadır.

6 bin tl ona verecegime 5 yaşında honda ,yamaha alırım(isterse 10 yaşında olsun).çan çin çun motorları görüyoruz çevremizde.

Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul

Mondial çinliler arasında yedek parça konusunda en iyisidir,ayrıca birçoğundan da daha kalitelidir. Yazlıkta vs zevk için bineceksiniz anladığım kadarıyla. Bence içinize sinen modeli alın, Honda/Yamaha çinlileri 3ekatlar5eböler orası ayrı :)

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Haftasonu Honda ve Yamaha bayilerine (Kuşadası) gitme imkanı oldu. Yamaha'da çok model vardı. Klasik scooter olanlar genel olarak altımda küçük kaldı. Ama eminim yolda çok çeviktirler. Bir tarafta Xcity 250 ve Xmax 250 modellerini görünce koşa koşa gittim yanlarına ve hala aklım onlarda. :) 9900 ve 11500 TL etiketleri var. Başlangıç olarak maxi ve kaliteli bir scooter uygun olurmu diye düşünüyorum, cesaret edemedim açıkçası.

Honda'da ise Fizzy ve Spacy dışında teşhir yoktu. PCX, PS150 modellerini büyüklük olarak görmek isterdim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Saygın Can Oğuz

Ehliyet Kasım sonuna kaldı, artık motor işine sonrasında bakacağız. Mondial filan almadım. Aklımda KYMCO, SYM, YAMAHA bulunuyor. Üçünden birisinin maxi modeli olacak hayırlısı ile.

Yorum bağlantısı
Misafir

Selam,

Bende 1,86 boy ve 110 kg yim. Yazları Bodruma tatile gittiğimde Yamaha nın Cross modelini kiralarım. (biraz eski ve tam modelini bilmediğimden nette bulamadım fotosunu, standart scooterlardan bir tık büyük, cross adından da anlaşılacağı gibi tekerlekler tırtıklı arazi tekeri, çelik profil güvenlik çerçeveleri var etrafında) Dere, tepe, kum, çim, rampa.. Hiç hız kesmeden devam ederim. Çok keyifli, güvenli ve seri bir alet. 150cc lik sanırım.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Selam,

Bende 1,86 boy ve 110 kg yim. Yazları Bodruma tatile gittiğimde Yamaha nın Cross modelini kiralarım. (biraz eski ve tam modelini bilmediğimden nette bulamadım fotosunu, standart scooterlardan bir tık büyük, cross adından da anlaşılacağı gibi tekerlekler tırtıklı arazi tekeri, çelik profil güvenlik çerçeveleri var etrafında) Dere, tepe, kum, çim, rampa.. Hiç hız kesmeden devam ederim. Çok keyifli, güvenli ve seri bir alet. 150cc lik sanırım.

Viteslidir herhalde değil mi?

Yorum bağlantısı
Berkay Canbulat

Eğer motosiklete yeni başlayacaksanız Mondial,kuba,kanuni vb markalardan kesinlikle uzak durmanızı öneririm.Özellikle 7.000 TL civarı bir para ödeyecekseniz kesinlikle ihtiyaçlarınız doğrultusunda dikkatli bir seçim yapmanız gerekli.Aksi halde motosikletten soğuyabilir,çok absürt arızalarla karşılaşabilir,kullandığınız motosikletin kalitesi nedeniyle küçük ya da büyük kazalar yapabilirsiniz.

Bununla beraber italyanlarada yaklaşmamanızı öneririm.

Elbette sizde bilirsiniz 10-12 bin tl verip japon motosiklet almayı ancak benim vurgulamak istediğim şey örneğin bir Mondial ile Yamaha X-City 250 arasında 3.000 tl fiyat farkı olmasına karşı kalite,konfor ve güvenlik yönünden 3.000 tl nin çok üzerinde bir fark olduğudur.

Şu an için Yamaha X-City 250 fiyatı 10.200 TL sanırım

SYM GTS 250 ise 10.278 TL yazıyor kendi web sitesinde ayrıca SYM de de tüm kartlara 12 ay ve Bonus karta vade farksız 18 ay taksit seçeneği var yanlış hatırlamıyorsam.

Ayrıntılı olarak sormak istediğiniz bir şey olursa pm yoluyla ulaşabilirsiniz,seve seve bildiğim herşeyi paylaşabilirim.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
(düzenlendi)

Eğer motosiklete yeni başlayacaksanız Mondial,kuba,kanuni vb markalardan kesinlikle uzak durmanızı öneririm.Özellikle 7.000 TL civarı bir para ödeyecekseniz kesinlikle ihtiyaçlarınız doğrultusunda dikkatli bir seçim yapmanız gerekli.Aksi halde motosikletten soğuyabilir,çok absürt arızalarla karşılaşabilir,kullandığınız motosikletin kalitesi nedeniyle küçük ya da büyük kazalar yapabilirsiniz.

Bununla beraber italyanlarada yaklaşmamanızı öneririm.

Elbette sizde bilirsiniz 10-12 bin tl verip japon motosiklet almayı ancak benim vurgulamak istediğim şey örneğin bir Mondial ile Yamaha X-City 250 arasında 3.000 tl fiyat farkı olmasına karşı kalite,konfor ve güvenlik yönünden 3.000 tl nin çok üzerinde bir fark olduğudur.

Şu an için Yamaha X-City 250 fiyatı 10.200 TL sanırım

SYM GTS 250 ise 10.278 TL yazıyor kendi web sitesinde ayrıca SYM de de tüm kartlara 12 ay ve Bonus karta vade farksız 18 ay taksit seçeneği var yanlış hatırlamıyorsam.

Ayrıntılı olarak sormak istediğiniz bir şey olursa pm yoluyla ulaşabilirsiniz,seve seve bildiğim herşeyi paylaşabilirim.

Teşekkürler, soracaklarım olacaktır :)

Yamaha XMAX 250, SYM GTS 250, KYMCO XCITING 250i modellerini inceledim, yeni başlama için bana fazla ağır geldi. Motosiklet deneyimim yok gibi birşey. Onlara hakim olamam, ş.içi trafiğinde sıkıntı olur gibi geldi. Ama özellikle tip olarak Xmax'a bayıldım diyebilirim. Yazın 11.500 etiketi vardı. Xcity de 9.900 idi.

Ben de Maxi olsun ama bir altta olsun diye düşünmeye başladım. Orada da Kymco G-Dink 250i ,SYM Joy-Ride 200i modelleri var kafamda. Yamaha'nın da Xcity modeli de iyi aslında. Bu üçü arasında ilk ikisi 8000 civarında etiketle daha ekonomik. Ayrıca ayak zemininin düz olması daha avantajlı geldi bana. Ufak tefek taşıma sağlaması açısından. Bir de servis özellikle Kymco'nun baya yaygın, nereye gitseniz sorun yok. İkisi arasında SYM tip olarak daha hoşuma gitti, bagaj da biraz daha büyükmüş, çok önemlimi bilmiyorum kullanıcı olmadığımdan. Distribitör tekstil firması, uzun vadede sorun olabilir diye bir yorum duydum. 2. elde de baya motor var Joyride olarak. Sıfırda 18 ay taksit avantaj. Xcity'de zemin düz değil, fiyat daha fazla ama kalite de sanırım biraz daha yüksektir.

Sonuç olarak daha beklemedeyim, belki 2. el birşeyler bakarım ama fiyat farkları da çok değil, 1000-1500 lira oynuyor, rodaj da önemli diyorlar, değermi bilmiyorum. 

tarihinde Saygın Can Oğuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sedat Ünsal

sonuç olarak?   konu ne oldu?   mondial alın dı mı?  kamuoyu merakla bu cevabı bekliyor :fiuw:

Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

Sıfır alacağınıza özellikle kış aylarında 2. el alın. Honda pcx sooter ile maxi arasında kalmış start stop özellikli bir motordur.

Pcx maksi sınıfına yakın dahi değil malesef. Günümüzde yamaha xmaxi bile boyutundan ötürü tam manasıyla maksi scootera sokamazlarken.

Ancak pcx benimde çok istediğim bir scooter uzun yıllar götürür. Enjeksiyonlu yanlış hatırlamıyorsam, şehir içi çok kullanirsaniz start stop ozelligide var, iki kişi seyehat edende var( tercih meselesi). Çok rahat çeker

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

sonuç olarak?   konu ne oldu?   mondial alın dı mı?  kamuoyu merakla bu cevabı bekliyor :fiuw:

:) Yok, Mondial güvenilip alınamadı. Öncelikle ehliyet alacağımdan biraz zamana yaydım. Kasım sonu sınav var, ondan sonrasına bakacağız. 

Pcx maksi sınıfına yakın dahi değil malesef. Günümüzde yamaha xmaxi bile boyutundan ötürü tam manasıyla maksi scootera sokamazlarken.

Ancak pcx benimde çok istediğim bir scooter uzun yıllar götürür. Enjeksiyonlu yanlış hatırlamıyorsam, şehir içi çok kullanirsaniz start stop ozelligide var, iki kişi seyehat edende var( tercih meselesi). Çok rahat çeker

Boyum 1,90 ama bayide Xmax gibi motorlara oturduğumda ayaklarım zor değiyor. Koltuk çok geniş olduğundan bacaklar biraz açılıyor ve taban tam değmiyor. Tabi daha sonra ustalaşırsak belki onlar daha uygun gelebilir, ilk izlenimim böyle. PCX çok methediliyor ama bana küçük geldi, start stop nedeni ile çok sık akü bitiriyormuş, onu da kullanıcılarından duydum. Ben motoru alınca belli bir süre yenisini aramayayım istiyorum, o yüzden 125 bana düşük geliyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Saygın Can Oğuz

Ehliyet sınavına dün girdim. Sistemi biraz değiştirmişler. Öncelikle scooterla sınav olmuyor. Vitesli model şart koşulmuş. Yarı otomatik bir mondial ile girdim. İkincisi, sadece git gel, kukaların arasından geç şeklinde değil, bunu yaptıktan sonra yaklaşık 4 km'lik trafik içinde bir sürüş oluyor. Arkadan otomobil ile takip edip bakıyorlar. Epey zorlaşmış yani. Bir gün önce kısa bir eğitim gördük, o da kuka vs olmadan birkaç kez sokakta git gel şeklinde. Sınava öyle girdik. Biraz denge problemi oluyor haliyle, devamlı kullanmadığım için ama sorun olacak birşey yaşanmadı. Herhalde alacağım haftaya ehliyeti. Ondan sonra motosikletlere bakacağız artık.

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

Aslında araştırılırsa 'otomatik vites ile ehliyet alınmaz' diye bir kanun maddesi ya da yönetmelik yok .

Bizim yasa uygulayıcılarının işgüzarlığından başka bişey değil , 

Bacakları olmayan biri otomatik vites ile ehliyet alabiliyorken ü, tek engeli vites kullanamamak olan birinin ehliyet alamaması kadar saçma sapan bir uygulama olabilir mi?

Yada boyu kısa bir bayanın 50cc lik bir scooterdan başka bir motosiklet kullanmaya niyeti olmamasına rağmen ne gerek var onu vites kullanmaya zorlamaya.

Her haltı işlerine geldiği gibi avrupaileştiren büyüklerimiz (!) nedense bazen eski kafa gitmeye devam ediyor , bir allahın kuluda çıkıp "yok arkadaş bu benim hakkım sen ne edeiyon" demiyor .

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Aslında araştırılırsa 'otomatik vites ile ehliyet alınmaz' diye bir kanun maddesi ya da yönetmelik yok .

Bizim yasa uygulayıcılarının işgüzarlığından başka bişey değil , 

Bacakları olmayan biri otomatik vites ile ehliyet alabiliyorken ü, tek engeli vites kullanamamak olan birinin ehliyet alamaması kadar saçma sapan bir uygulama olabilir mi?

Yada boyu kısa bir bayanın 50cc lik bir scooterdan başka bir motosiklet kullanmaya niyeti olmamasına rağmen ne gerek var onu vites kullanmaya zorlamaya.

Her haltı işlerine geldiği gibi avrupaileştiren büyüklerimiz (!) nedense bazen eski kafa gitmeye devam ediyor , bir allahın kuluda çıkıp "yok arkadaş bu benim hakkım sen ne edeiyon" demiyor .

Doğru ama güzergahın geliştirilmesi kanımca iyi olmuş. 30 m git, 30m gel ile ehliyet veriyorlardı.

Bildiğim kadarıyla uzun zamandır scooter kullanıyorsunuz, başlangıç olarak ne önerirsiniz? Yamaha Xcity veya SYM Joyride200i veya Kymco Grand Dink 250 gibi düşünüyorum ben.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...