İçeriğe Yönlendir

Peugeot 206 Yol Bilgisayarı Modifiyesi

Misafir

Recommended Posts

Aracı almadan önce yol 2003 model ve sonrasına sonradan yol bilgisayarı takılabileceğini öğrenmiştim. Hatta ilk aracın konusunu  açtığımda bu işlemi vakit bulursam yaptıracağımı belirtmiştim.

Modifiye için gerekli olan parçalar; 1 adet grafik ekranlı yol bilgisayarı. 1 adet tükenmez kalem içi. 1 adet tükenmez kalem yayı.

Modifiye için gerekli araçlar          ; Uygun tornavida seti, maket bıçağı

Önemli noktalar                            : Yol bilgisayarlı 206 modeli çok az. Bu nedenle genelde yol bilgisayarı 307'lerden temin ediliyor. 307 bilgisayarı monte edilirken biraz düzeltme gerektiriyor. Ancak 307'lerde ekran silinme sorunu olduğundan zor da olsa 206 parçası temin edilmesi daha iyi olur. Ben KOnya'dan temin ettim internet üzerinden. Ankara'daki çıkmalar hem çok yıpranmış hem de pahalıydı. PArçayı gönderen arkadaşla sabah görüştüm, öğlen Konya'da bulunan personelimizin yanına gidip parçayı teslim etti. GAyet temiz ve sorunsuz bir parça gönderdi.

Gelelim yapım aşamalarına. İşlemleri eli yatkın olan eniştem yaptı, yeğenim fotoğrafladı, ben ise internette gördüğüm fotoğraflar doğrultusunda yönlendirme yaptım. En rahat bendim yani:) Fotoğrafların hepsi (ilk foto temsili) Sony A57 SLT ile çekilmiştir.

Aracın orjinal parçası, 2 satır LCD ekrandı. Bu ekranda aynı anda tüm bilgiler görülemediği gibi, yol bilgisayarı verilerine ulaşılamıyordu. Yine bu ekranda kapı açık uyarıları, rds bilgileri kayan yazı şeklinde geçiyordu. Temsili fotoğraf ile başlayalım:

2et9.jpg

Şİmdi yapım aşamaları:

Önce bilgisayrın çalışıp çalışmayacağını test etmek için; silecek kolu üzerinde aslında hareketsiz olan ancak tüm işlemler sonunda buton'a dönüşen parçayı çıkarmamız gerekiyor. Bu yüzden ilk incelememiz. Tanıştırayım, sağ taraftaki eniştem.

PArçayı saat tornavidası yardımı ile biraz zorlayarak çıkarıyoruz.

jvw2.jpg

Çıkan parçanın içinde parçayı hareketsiz kılan parçalar ve küçük bir boşluk var. Tabi bir de biraz gres. Bu küçük boşluğa bastırarak ortadaki ekranda değişiklik olup olmadığını kontrol ediyoruz. Tarih ve radyo bilgileri arasında geçiş yaptığını görünce, ortadaki ekran montajına başlıyoruz.

6x1j.jpg

Ekranın üstündeki kapak geçmeli. Basit bir tornavida hareketi ile çıkıyor. Ekran allien tipi 2 vida ile yerinden sökülüyor.

djqg.jpg

Evet ekran elimizde. Soketler çıkarılıyor.

sc6d.jpg

Böyle mahzun ve boş bir alan kalıyor.

n792.jpg

Eskisi;

jm7l.jpg

Bu da yenisi;

3qma.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Evren Bey fotoğraflar müthiş. Ben siz çektiniz diye düşünmemiştim :)

Bu arada yol bilgisayarı modifiyesi çok güzel olmuş. Elinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Herkes senin gibi yeteneksiz mi :D

Yorum bağlantısı

Devam ediyoruz. Soketleri bağladık; İlk uyarı mesajı:)

llkr.jpg

Kol içindeki henüz montajı tamamlanmamış bölümden ekranın değiştiğini görüyoruz. YAni bir sorun yok.

vt9c.jpg

Bizim de çorbada tuzumuz bulunsun:) Ekranı yerine monte ediyoruz tekrar.

4sfa.jpg

Ampuller de kontrol edildikten sonra kapağı kapatıyoruz.

o9oe.jpg

Hiçbir kesme biçme yapmadan ekranımızı değiştirdik.

y9n6.jpg

Sıra geldi com2000 denen citroen peugeot grunbunda kullanılan sinyal ve silecek kollarına. Daha önce ucundaki parçayı çıkardığımız silecek koluna yakından bakıyoruz. Eğer hata yaparsak, sinyal ve silecek kolu birlikte değişiyor. Far ve yağmur sensörü olduğundan bu kolu her yerde bulamayabiliriz.

nj8r.jpg

Üstteki fotoğrafta minik bir bir parça var sol tarafta. Bu parçayı aşağıdaki fotoğrafta göremeyeceksiniz. Sebebi, buton olarak kullanacağımız parçanın oynamasını bu parçayı kırarak sağlayacağız.

p6ay.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Herkes senin gibi yeteneksiz mi :D

LBG(la bi git ) İşine konuyu mındar etme. Üstad çok güzel bir çalışma yapmış geyik yapmayalım.

Yorum bağlantısı

Bölüm3

İşte tükenmez kalem demeyin, ne işe yarayacak görüyoruz. Önce plastık parçayı kullanacağımız yayın yarısı olarak ölçüyoruz. İnternet sağolsun bu konuda. Biz bu kadar yaratıcı değüiliz, gördüğümüzü uyguluyoruz.

trvl.jpg

Biraz eniştemin el becerisi:) Biraz işçilik;

iirf.jpg

Sonuçta; manzara bu şekilde. Burada küçük çubuk, içerdeki minik tuşa basmayı, yay ise düğmenin ileri geri hareketini sağlayacak.

t0l2.jpg

İşte artık bir yol bilgisayarı ekranımız ve onu kontrol edebileceğimiz bir düğmemiz var.

zvx9.jpg

Dİl, saat formatı gibi ilk ayarlar;

zjki.jpg

Anlık tüketim değeri karşımızda:) Bu fonksiyon 30km/h'den sonra çalışıyor.

8qqn.jpg

Hafızadaki Radyo frekansları artık bu şekilde gözüküyor.

4qsk.jpg

Ortalama hız;

mw6x.jpg

Genel olarak butoncukla alttaki tarih bölümü, yol bilgisayarı verileri ile düğmeye basarak değiştiriliyor.

y7vp.jpg

İşte bu yaptığımız düğme ile, daha önce sabit olan.

u6yj.jpg

Bu ortalama menzil herhalde ama anlayamadım:)

n1r9.jpg

Yağmur sensörü aktif bilgisi

7e3d.jpg

İşlem böylece sonlanmış oldu. Artık tüm uyarıları yol bilgisayarı ekranında, kalan menzil, ortalama tüketim değerlerini alabileceğim şekilde mevcut. Yine kapıları grafik ekranda açık ya da kapalı olarak güncel araçlardaki gibi görebiliyorum.

İşlem aklaşık 45dk. sürdü. Maliyetimiz ise 150.-TL. O da yol bilgisayarı ücreti. 

Saygılarımla.

Sağolun Mehmet Bey,

Fotoğraf makinesini yeğenime verdim. Bizi sen meşhur edeceksin, ona göre çek dedim. O daarka koltuğun ortasından bu fotoğrafları çekti. Lise ikiye geçti bu sene. 14 yaşını bitirdi. Aslında tüm ekranları çekecektik ama heyecandan bazılarını çekmeyi unutmuş. Bu çalışmasının karşılığında trafiğe kapalı alanda aracı kendisi parketti:) Her ne kadar o istekli olmasa da ben biraz zorladım araçlara yabancılık çekmesin diyerek.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Doğu Kemik

Emeğinize sağlık fotoğraflar ile açıklayıcı ve sonucu güzel bir çalışma olmuş:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

soketi ve koldaki butonu takınca tüm bilgiler geldi mi ekrana :s ? harikaymış

Yorum bağlantısı

Aynen dediğiniz gibi Çağlar Bey. Ekstra hiçbir yazılım uygulaması, kablo, soket kullanılmadı. Keşke aynı şekilde hız sabitleyici de bağlanabilseydi ama bu şimdilik sadece dizellerde yapılabiliyor yazılımla beraber.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi sen bunu fordmu sandın :D

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Nefis olmuş,

Soketi takınca ampul gibi tüm bilgilerin gelmesi harika bir şey. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Evren abi ellerine sağlık.

Bu arada o gün teşekkür edemediğim limonatalar için şimdi teşekkür ederim :) Kaş ile göz arasında hesabı ödettirmedin abi alacağın olsun :)

Afiyet olsun Adnancım. Lafı mı olur limonatanın. :)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Emre Şimşek

Ben de yapmıştım zamanında..

Şu kapı açık diye yazıyla yazardı eskiden sonra 3 satıra dönünce grafik göstermeye başlamıştı, çok hoşuma gitmişti.

IMG_5443_zpse583f02a.jpg

IMG_5444_zps918ac31d.jpg

Yorum bağlantısı

Ben de yapmıştım zamanında..

Şu kapı açık diye yazıyla yazardı eskiden sonra 3 satıra dönünce grafik göstermeye başlamıştı, çok hoşuma gitmişti.

Direksiyon deri kaplamasi guzelmis. Orjinal degil sanirim nerede yapilmisti Emre?

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Direksiyon deri kaplamasi guzelmis. Orjinal degil sanirim nerede yapilmisti Emre?

Saygilarimla.

Evet abi onu amcamın oğlu kendi elleriyle dikmişti. Bostancı İçerenköy Sanayide dükkanı var.

Yorum bağlantısı

Sağolun Mehmet Bey,

Fotoğraf makinesini yeğenime verdim. Bizi sen meşhur edeceksin, ona göre çek dedim. O daarka koltuğun ortasından bu fotoğrafları çekti. Lise ikiye geçti bu sene. 14 yaşını bitirdi. Aslında tüm ekranları çekecektik ama heyecandan bazılarını çekmeyi unutmuş. Bu çalışmasının karşılığında trafiğe kapalı alanda aracı kendisi parketti:) Her ne kadar o istekli olmasa da ben biraz zorladım araçlara yabancılık çekmesin diyerek.

Saygılarımla.

Yeğenim bu sene üniversiteyi kazandı. Bilkent elektronik mühendisliği okuyacak. Hala fotoğrafa meraklı. En son bayramda Turgutreiste fotoğraf makinesini ona emanet ettim o bizi fotoğrafladı. Araç hevesi yok ama o kolay öğrenirim diyor:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...