İçeriğe Yönlendir

Kuga - 18 Günlük Araçla Yolda Kaldım

Yusuf Yılmaz

Recommended Posts

Tamara Lazgiyeva

:)

Yusuf bey arabadan vazgecmek hakkiniz yok mi?

Yane versinler paranizi veya yeni araba versinler.Cunku  18 gun kulandiniz,cok az,normal araba bozulmaz bence boyle kissa zamanda,demek onceden aracin buyuyk derdi vardi.

Allah korusun ama benim basima gelseydi bunlar,ben dava acardim,cunku bu yaptiklari hic yakismiyor kocaman Koc holdinge

Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

Yok yok yakmayın siz bana bakmayın ben biran kızdım sizin yerinize koydum kendimi :) hayırlısıyla sağ salim teslim ederler kısa zamanda inşallah. Ama siz yinede çok yumuşak davranmayın...

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Ford dan bahsediyoruz.Boşuna beklemeyin aramalarını halinizi sormalarını.

Şahsen ford kullanmama ve daha önce çeşitli markalarda kullandım.

Ford ta müşteri memnuniyeti sıfır.

Yorum bağlantısı
Tamara Lazgiyeva

Büyük araç, otomobil gibi tüketim bekleyemeyiz. Bence yakıt düşecek diye umutlanmayın rahat edin. Amaaan bana bişey olmasın diyin geçin. :)

o kadar buyuk degil bence :unknw:

1.6 motor

oyuncak gibi :f1:

benim eski arabamda 2.8 turbo motor vardi, bu kadar yakmiyordu

bi de sey var,bana dediler EcoBoost motor cozecek bu problemi :c055:

Yorum bağlantısı
Tamara Lazgiyeva
(düzenlendi)

O kadar büyük ve güçlü bir motoru var, yakmazsa bir anormallik var zaten, yakacak ki gidecek :) Düşük yakıt hesabını yapacak kişi benim gibi gariban arabası binecek :)

ama ben aldigim zamanda, cok yakit olmiyecek dediler

9 ay arabasiz oturdum,valla bisiklete bile kabul ederdim :moto:

bu arabayi aylem hediye yapti,yoksa benim dedigim bisiklete bile param kalmamisti

Turkiyede paranin bereketi yok,benim param cabuk bitti :soshelp:

tarihinde Tamara Lazgiyeva tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

bu arabayi aylem hediye yapti,yoksa benim dedigim bisiklete bile param kalmamisti

Araba benzinliyse LPG taktir:)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

o kadar buyuk degil bence :unknw:

1.6 motor

oyuncak gibi :f1:

benim eski arabamda 2.8 turbo motor vardi, bu kadar yakmiyordu

bi de sey var,bana dediler EcoBoost motor cozecek bu problemi :c055:

Yakıt tüketimini kendisinden yarım ton hafif olan otomobillerle kıyasladığımızda fazla. Ancak kendi kategorisindeki araçlara kıyasladığımızda ecobost motor önde. 

Yorum bağlantısı
Orçun İnce

sürekli değil olması lazım?

Abi ben önümde ki bilgi ekranında bakıyordum, 4 teker sürekli devredeydi. Bilirsin az biraz anlarım bu işlerden :p

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Nereliisiniz?

Ben bayram tatilinde avrupa'daydım. TR'deki tutarlarla birebir örtüşüyor. Yani yemek burada da 20birim ise, orada da 20 birim. Ha, bizim TL'yi euro'ya çevirince tabi bi değeri kalmıyor ama. Ekonomi olarak neredeyse aynı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Abi ben önümde ki bilgi ekranında bakıyordum, 4 teker sürekli devredeydi. Bilirsin az biraz anlarım bu işlerden :p

fena yardırmışsın o zaman :seytan:

Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

Yusuf bey aracınızın akıbeti ne oldu acaba çıktı mı servisten?

Yorum bağlantısı
Yusuf Yılmaz

Yusuf bey aracınızın akıbeti ne oldu acaba çıktı mı servisten?

36 gundur serviste arac Abdullah bey... 30 is gunu 4 kasimda doluyor o gune kadar dua ediyorum teslim etmesinler diye. Parami geri alip baska bir arac bakacagim. Bir daha isim olmaz Ford'la...

Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

36 gundur serviste arac Abdullah bey... 30 is gunu 4 kasimda doluyor o gune kadar dua ediyorum teslim etmesinler diye. Parami geri alip baska bir arac bakacagim. Bir daha isim olmaz Ford'la...

Umarım öyle olur, inşallah 30. gününde teslim etmezler size arabayı :biggrin:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

3 kasım'da aracınız hazır diye ararlar, hiç bir şey yapılmadan size iade edilir muhtemelen :)

Hazırlıklı olun bu sürece. Fazla heveslenmeyin ki, siniriniz bozulmasın.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Size tek önerim var uygulamazsanız daha çok beklersiniz. Sizi rezil sefil ederler.

Önünüze ne kadar yetkili kişi çıkarsa çirkefleşebildiğiniz kadar çirkefleşin, sesinizi sonuna kadar yükseltin. Karşındakine konuşma fırsatı vermeyin. son hadde karşındaki kişinin yakasına yapışmak olsun şimdilik onu yapmayın.

Karşındakiler kurt, eğer kuzu gibi olursanız çok git gel yaparsınız onların ayağına.

Bu olay benim başıma gelseydi arabayı aldığım firmanın kapısına bırakır para yada yeni araç istemiştim. İlk hamleniz servise hemde tecrübesizlere düşmeniz sizin acemiliğinize gelmiş.

Geçmiş olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

Ben bu yolu izledim ve istediğimi aldım servisten. Ben de tavsiye ederim. İşi hakarete varan noktalara dahi götürün. Örneğin, ortada bir aptallık var dedim. Servistekiler ve Doğuş genel merkez bize aptal mı diyorsunuz dediğinde, ben mi aptalım yani, sizin araçlarınızı aptallar alır, siz aptallara hitap eden bir firmasınız yani, sizin müşterileriniz 2 tuşu nasıl kullanması gerektiğini beceremeycek kadar kuş beyinli ve o nedenle sizi tercih ediyor yani değil mi diyerek deyip üste çıktım (cam butonumun tırnakları kırılmış, kendi kendine olacak bir şey değil siz yapmışsınız demiş, garantiden yapmayı reddetmişlerdi).

Bence de aynen katılıyorum, olay çıkartın serviste, çirkefleşin, sonra göreceksiniz ki top sakallı müdürler etrafınızda dolaşacak işinizi çözelim diye :)

Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu
(düzenlendi)

Bu aracın akıbeti ne oldu acaba, Yusuf bey yakarım falan diyordu ama, haberlere de böyle bir şey çıkmadı ama hayırlısı bakalım  :)

tarihinde Abdullah Hacıefendioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Abi bence bi S-MAX veya C-MAX düşün derim :) :)

Yorum bağlantısı
Geylan Işık

Sayın Yusuf Yılmaz

Öncelikle içiniz rahat olsun, arızanız Denizli Ford servisi için büyük, ancak Ford için çözümsüz bir sorun değil. Kullanımı emsali SUV'lardan (ikinci arabam 2009 Honda CRV) çok daha zevkli, çok daha seri, hızlı ve keyif veren aracınızdan vazgeçmeyin.

Bahsettiğiniz arıza Temmuz ayında benim de başıma geldi. Ancak bir farkla hareket halinde değil yalnızca ilk çalıştırma ve sonrasında ortaya çıktı. Motorun çalışması ile birlikte "Motor arızası, servise gidin" ikazı yanıyor ve hareket etmeye başladığınızda silkeleme ve gaz yememe oluşuyor idi. Motoru durdurup yeniden çalıştırdığımda (bazen bir kaç kez) durum düzeliyor sanki hiç bir sorun yokmuş gibi her şey normale dönüyor idi. Bu durum değişik aralarla defalarca (8 - 10 kez) tekrarladı. Servis ve acil yol yardımı ekibi bilgisayarda hiç bir arıza kodu tesbit edilemediğini bu durumun kötü benzinden kaynaklanabileceğini belirtti.

Bunun üzerine yine arıza ışığının yandığı bir gün motoru stop etmeden acil yol yardımını çağırdım. Ekip ilk kez bilgisayarda arıza kodunu tesbit etti (P0236 kodu) (Ancak bir kodun tesbit edilememesinin çok da önemli olmadığını sonradan anladım). Bunun üzerine internette konu ile ilgili bir araştırma yaptım ve gördüm ki bu arıza 2013 üretimi 1.6 otomatik escape'lerde (ABD) sık görülen bir arıza, o kadar ki Ford Amerika sırf bu arıza için özel bir bülten yayınlamış (DTCS'de P0106 / P0236 / P06A7 kodları ile veya DTCS OLMADAN "MOTOR ARIZA SERVİSE GİDİN" mesajı ile oluşan sürüş sorunları).

Ancak Ford Türkiye ne yazık ki bu konuda tümüyle bilgisizdi, bunun üzerine bu bülteni bularak Türkçe'ye çevirdim ve OtoKoç Adana ve genel müdürlüğe ilettim. Ford Otokoç büyük bir ilgi ve yakınlık göstererek bültenin doğru olduğunu ancak Türkiye'ye böyle bir bülten iletilmediğini, çünkü bu tip bir arızanın ülkemizde tesbit edilmediğini ilk kez gördüklerini belirterek bülten doğrultusunda gerekli parçaları değiştirdiler ve sorun çözüldü.

Lütfen üzülmeyin, Kuga Türkiye'de yeterince yaygınlaşmadığı için servisler yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadığı gibi araştırma konusunda da yetersizler. Ne yazık ki aynı durum ABD'nde de sözkonusu aşağıdaki linklerde yazılanları okuyunca böyle bir bültenden orada da büyük çapta habersiz olduklarını görecek ve hayret edeceksiniz.

Benim aracımla ilgili olarak (P0236 kodu) Ford Bülteni TSB 13-7-5'de belirtilen yapılması gereken işlemler;

1. TCBP / CACT / MAPT sensörün değiştirilmesi

2. Aktarma Organları Kontrol Modülü motor kablo demetinin (12A581), MAP veya TCBP / CACT / MAPT sensörler için sinyal dönüşü bağlantı eklerinin değiştirilmesi olarak belirtilmektedir.

Tüketici şikayetlerinin bir çoğunda yalnızca MAP sensörünün değiştirilmesi yeterli olmamış, bir süre sonra aynı sorun tekrarlamış, bunun üzerine kablo demeti de değiştirilmiş ve sorun çözülmüştür. Kablo demetindeki sorun "motor arızası servise gidin" ikaz ışığı yanmasına karşın DTC'de her şeyin normal olması ve hata kodu bulunamaması halinde mutlaka düşünülmeli ve değiştirilmelidir. Benim aracımda da size belirttiğim gibi "motor arızası servise gidin" ikaz ışığı defalarca yanmasına karşın DTC'de bir sorun ve hata kodu saptanamamıştır. Aynı sizde olduğu gibi.

Aşağıda konu ile ilgili linkler ve orjinal bültene ulaşabilirsiniz.

http://www.escape-city.com/viewtopic.php?f=8&p=301610 (GERİ ÇAĞIRILMALAR VE İLGİLİ BÜLTENLER)

http://www.arfc.org/complaints/2013/ford/escape/engine/problem.aspx (National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA)'dan alınan tüketici şikayetlerine bağlı 2013 Ford Escape Motor Problemleri)

Sevgiler...

Prof. Dr. Geylan Işık

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Önce mesaj Ford tarafından yazıldı diye düşündüm; Geylan Hocam elinize sağlık bu forumları Ford'un kurumsal iletişim birimi neden okumaz? Şimdilik ciddiye almıyorlar Twitter da Facebook ta sayfa açmakla olmuyor maalesef.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Nereliisiniz?

Ben bayram tatilinde avrupa'daydım. TR'deki tutarlarla birebir örtüşüyor. Yani yemek burada da 20birim ise, orada da 20 birim. Ha, bizim TL'yi euro'ya çevirince tabi bi değeri kalmıyor ama. Ekonomi olarak neredeyse aynı.

o hatayı ben de yaptım ama yanlış sonuç elde ediyorsun. Mesela shell de diesel 1.98 euro ydu ve bu benzinlikte cola 2,60 dı.  Bizim burda dizel yuvarlak hesap 4,5 desek aynı benzinlikte bizde cola 1,5-2 lira. 

Tabii bir de senin işini yapan bir kişi ne kadar maaş alıyor orada onu da hesap etmek lazım :) İşte o zaman tutarlar birebir örtüşemiyor :D 

Konuya dönecek olursam anladığım kadarıyla bu işin ucu hala açık. Bugun itibari ile 40 gündür serviste yatan bir sıfır araba var. Büyük sabır isteyen bir durum. 85 bin lira harcadıktan sonra o arabaya gönül rahatlığıyla binmek zor allah sabır versin size ... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Önce mesaj Ford tarafından yazıldı diye düşündüm; Geylan Hocam elinize sağlık bu forumları Ford'un kurumsal iletişim birimi neden okumaz? Şimdilik ciddiye almıyorlar Twitter da Facebook ta sayfa açmakla olmuyor maalesef.

Okuyorlar ama dikkate almıyorlar.. 

Sadece yöneticiler hakkında konuşulursa geri dönüyorlar.. 

Arabaları satıp vw alıp doğru dürüst bir vw forumu kuralım... 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

:tap2:

Doğuş Oto ile görüşelim. Renault bile açık açık sponsor oluyor. Daha ne olsun...

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Okuyorlar ama dikkate almıyorlar.. 

Sadece yöneticiler hakkında konuşulursa geri dönüyorlar.. 

Ben durumu %50-50 yaptım freni öten tutmayan Fiesta'yı satarak... İnşallah Mondeo'da Audi olur günü gelir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...