İçeriğe Yönlendir

Turbo Dizel Mi Turbo Benzinli Mi Güçlü

Mehmet Özkoca

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Benzin>Motorin konu yakıt ekonomisi değilse tartışmasız benzinli Motordur önde olan.

Bence öyle değil :)

Sadece turbo olan benzinli daha kalkışta tokadı yer, üstelik yüklüyseler şansı daha da zorlaşır, Servet beyinde dediği gibi, turbo+ kompresör yoksa benzinlinin işi zor.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Kompresör olmazsa, alt devirde ölü olurdu motor

Farkı o değil mi? Gaza basmak yeterli oluyor. Ancak doğrusal performans atmosferik benzinli de var, Turbo lag vs bilmiyorsun. Ben Turbo şöyledir böyledir diyordum Autoshow'u gezerken yakın bir arkadaşım Ferrari ve Mercedes SLS'i gösterip bir de bu arkadaşlara anlatır mısın dedi :( ben anlattım ama ama onlar anlamadı!

Bence öyle değil :)

Sadece turbo olan benzinli daha kalkışta tokadı yer, üstelik yüklüyseler şansı daha da zorlaşır, Servet beyinde dediği gibi, turbo+ kompresör yoksa benzinlinin işi zor.

2.0 Ecoboost Mondeo'nun 0-100 videolarını izlemenizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

E63 amg, turbo yok tokatlar :)

Mesele yüksek hız ise benzinli, yük ve ekonomi ise dizel bence.

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Aynı zaviyeden bakıyoruz, binek araç ise benzin>motorin (Turbo/atmosferik).

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

ferrari 458 italia4.5 litre v8. atmosferik , litre başına dünya şampiyonu, 570ps öper. :p

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Bu işin sonu yok, boşa yazmayın :)

Konu birazdan HTC One'a gelecek :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Konu birazdan HTC One'a gelecek :p

Gelmez merak etme, gerek yok, gelince rakipler hararet yapıyorda :)

HTC değil, hTC ayrıca  :p

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yüksek beygirli atmosferik süper araçlar konu dışı. Bir ferrari 100.000 kmyi zor görüyor. Normal Motor kadar mekanik ömürlü değiller.

Yorum bağlantısı

Yüksek beygirli atmosferik süper araçlar konu dışı. Bir ferrari 100.000 kmyi zor görüyor. Normal Motor kadar mekanik ömürlü değiller.

8000 li devirlerde normaldir abi aşırı besleme vs. 

Şantiyedeki kamyonlar 900-1500 devir arası 1200 nm tork üretiyor :D Bu motor ölmez ki. Zaten sınırlandırıcı 1550 devirde kesiyor soluğunu. 

Benim kullandığım 551 k kilometredeydi. Sabah çalışır gece stop edilir. 100 de 40-45 yakıyor. Aslında motor saati olması lazım aslında milyon km yi doldurmuştur rolanti çalışmalarında.

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Arkadaşımda 1.4 turbo 120hp bravo var. Bende de 1.6 multijet bravo.Araçlarımızın ikiside 60 küsür binde ve kondisyonları gayet güzel. Geçen ay benim araçla Kayseriye gittik aracı çoğunlukla o sürdü. Araçların farkını anlatırmısın deyince şöyle söyledi: Dipgaz ivmelenmesi yani 0-200 dersek onunki biraz daha iyi. Yokuşlarda vites düşmemek için kendi aracında daha fazla gaz vermek zorunda olduğunu dolayısıyla kendi yol bilgisayarı tüketimi 15/16lt gösterirken benimkinin 8/9lt gösterdiğini söylüyordu. Benimki 6. vites 2 bin devirde giderken 110-115 civarı hız gösterirken onunki 100 civarında seyrediyormuş.en yüksek vites tam gazda benimki 5bin deviri biraz geçerken onunki 5500 devire kadar çeviriyormuş. Birde benim araç herhalde biraz daha ağır olduğundan mıdır nedir süspansiyonların daha yumuşak biraz daha konforlu olduğunu söylemişti. Yani gaz pedalıyla barışık olduğunuz sürece turbo benzinli biraz daha atik ama gerçek yol şartlarında aynı hızla aynı kmyi iki araçla yapsak bir depoda yaklaşık 150-180 km ye yakın yakıt farkı var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkoca

Corolla T-sport 1.8 atmosferik 192hp  :p

Corolla yı araba sınıfına koymuyoruz toyotayı örnek vermezseniz sevinirim

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Oldumu bu cevap ?

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

:good1:  :good1: Sizinki arabaysa o sınıfa koymamakla doğru yapıyorsunuz ;)

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

:nea: :nea: :nea:

"1937 yılındaki kuruluşundan beri, Toyota'nın ürün yelpazesi, dünyanın ilk seri üretilen hibrit aracı "Prius"u ve pazara hazır ilk hidrojenli aracı "Toyota FCHV"'yi kapsayacak kadar genişlemiştir.

Toyota 2008 yılı itibariyle Dünya'nın en büyük otomobil üreticisidir. 77 yıldır bu ünvana sahip olan General Motors 'dan bu ünvanı ele geçirmeyi başarmıştır."

Kaynak: Wikipedia

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Dieseeel Forever  :D Tork= Dieseeel üzgünüm. 580 Hp. 3000 nm tork, bu değeri yakalayan benzili motor yok, 4 turbo 5 şarjer olsa bile, anca hp yi yakalarsınız. Bana 300 basan araba değil, tam yükle bastımmı uzayan ve bu esnada az yakan araç lazım, o yüzden Dieseel diyorum :)

Scania-R-520-4x2-Streamline-with-Topline

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Abi bırak Allah aşkına ya :D

Uçak motorları da benzinli o zaman, ne yapalım?

HTC One cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

O jet motoru, başka, zaten benzin kullanmıyor onlar  :D

Kısaca Tork ve ekonomi işi dedinmi Dizel gelir demek istedim, tabiki kamyon extrem oldu biraz :) olayı anlatmak için bunu koydum zaten, şimdi araba alacak olsam tsi de alabilirim, basmadığım sürece fena değil sarfiyatları (tabii basmadan durmakta mesele), ses yok güçte var, olabilir, yakıt fiyat farkıda pek yok, bakacağız artık :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Konu başka yerlere gitmiş ama, şöyle söyleyeyim. Benzinli ya da dizel tercihi kişiye göre değişir. Ama kuralı beygir gücü yüksek olan belirler. Yani Horse Power ruleez...:)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kısaca, ne kadar Horse, o kadar hız yani...  :D

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)

Ne yapıyım yokuş çıkmayan arabayı :p Şu 4'lükle sözümü bitiriyorum :p

Benzinli dediğiniz araba bir yokuş çıkmak için kıçını yırtıyosa;
Yemişim öyle beygiri... 
Yokuşta hızım kesilmesin diye 10lt üzeri yakacaksam;
Neyleyim düz yoldaki zevki...

:D :D

tarihinde Yiğitcan Coşar tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tork candır, tork suz beygir, midilli koşulmuş at arabasına, torklu ise haflinger bağlı at arabasına benzer  :D

Hız ve tork bir arada :)

3.JPG

RTEmagicC_Viergespaenner_Haflinger-Show_

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Torksuz beygir olur mu abi ne yaptın, fiziği alt ust ettin. :)

Bal gibi olur, tsi t yi çıkar, al sana torksuz beygir (sıfır olmuyor yahu :) ), direk fiestadan tokatı ye  :D

Beygirsiz Tork oluyor ama, 68 hp 160 nm. tork  :D

580 hp. 3000 nm. tork dizel.

580 hp.  ?      nm. tork (yanına bile yaklaşamaz)  benzinli, çift turbolu 4 şarjırlı olsa bile  :tongue:

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

:nea: :nea: :nea:

"1937 yılındaki kuruluşundan beri, Toyota'nın ürün yelpazesi, dünyanın ilk seri üretilen hibrit aracı "Prius"u ve pazara hazır ilk hidrojenli aracı "Toyota FCHV"'yi kapsayacak kadar genişlemiştir.

Toyota 2008 yılı itibariyle Dünya'nın en büyük otomobil üreticisidir. 77 yıldır bu ünvana sahip olan General Motors 'dan bu ünvanı ele geçirmeyi başarmıştır."

Kaynak: Wikipedia

+

Toyota CorollaToyota tarafından üretilen kompakt (C segment) sınıf otomobildir. Üretilmeye başlandığı 1966 yılından günümüze kadar 11 kuşaktır. 32 milyonu aşkın üretim adediyle dünyanın en çok satan otomobili olma unvanını elinde tutmaktadır.

Wikipedia

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...