İçeriğe Yönlendir

Linea - Turbo Sesi

Anıl Aslan

Recommended Posts

Anıl Aslan

Arkadaşlar bir sorum olacak şirket aracı olarak kullandığım 2013 Model 1.3 Euro 5 Motor Linea şuanda 43.000 km de ve bugün dikkatimi çeken yada daha önce fark etmemiş olabileceğim bir sese takıldım araca gaz verdiğim de yaklaşık 1500 2000 devir arasında turbo devreye girdiğinde ıslık sesi değil de turbo dan geldiğini tahmin ettiğim ve devir yükseldikçe biraz daha şiddetini artıran ve ayağımı gazdan çekince rolanti ye düşene kadar duyulan az bir ses var sizce bu ses normal midir yoksa turbo şarj da bir sıkıntı olabilir mi. Kimileri ise Multijet motorlarda turbo sesinin duyulmasının normal olduğunu söylüyor. Aracın performansında vs. hiç bir sıkıntı yok.

Yaz günü bile sabahları en az 1 dakika yürümeden çalışır vaziyette beklerim. Uzun yol da bile mola verdiğim yerlerde stop etmeden en az 1 dakika beklerim yani çok dikkat ederim araca. sizce bu tür sesler normal midir. 43.000 Km turbo için çok erken değilmidir...

Yorum bağlantısı
Coşkun Biçer

Sorunun turboda degil.Turbo hortumunda kacak var ya hortum patlamistir ya kelepceler sikilmasi gerek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

İntercooler hortumu patlak, dikkat edin duman atar, yakıt artar ve çekişte problem yaşarsınız......

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anıl Aslan

İntercooler hortumu patlak, dikkat edin duman atar, yakıt artar ve çekişte problem yaşarsınız......

peki normal sağlıklı bir turbo dan hiç ses çıkar mı yoksa sessiz mi çalışır

Yorum bağlantısı
Anıl Aslan

Son kısımdaki sesde bir gariplik yok bence. Eğer turboda sadece belirli bir viteste ses geliyorsa ki bu ıslık bile olsa normaldir. Ancak tüm viteslerde varsa o probleme işarettir.

Bendeki ses küçük devirlerde vites değiştirirken kulağa geliyor onun haricinde seyir halinde giderken hiç bir ses yok.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bendeki ses küçük devirlerde vites değiştirirken kulağa geliyor onun haricinde seyir halinde giderken hiç bir ses yok.

hava filtresi değiştinz mi yakın zamamda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anıl Aslan

hava filtresi değiştinz mi yakın zamamda

15 gün önce 40000 bakımında değiştirdim

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

15 gün önce 40000 bakımında değiştirdim

sanki hava filtresi veya kazanı tam kapatılmamış vidaları sıkılmamış gibi kontrol edin bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anıl Aslan

sanki hava filtresi veya kazanı tam kapatılmamış vidaları sıkılmamış gibi kontrol edin bence

Biraz Önce Söktüm ama bir sıkıntı göremedim pazartesi günü tozlu bir yola girmiştim ondan şüphelenerek söktüm ama bir sıkıntı göremedimm

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Eğer filtrede orjinal ise diyecek bir şey yok daha sanal ortamdan ;)

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

peki normal sağlıklı bir turbo dan hiç ses çıkar mı yoksa sessiz mi çalışır

Bahsettiğiniz ses 2000 - 2200 devirlerde oluyor aşağı devirlerde olmuyorsa büyük ihtimalle hortumdandır.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Biçer

Tozdan turbo otmez  otersede cok cok nadir oter oyle birkere tozlu yola girdimi hemen turbo otmez otseydi isimiz var tamiciler turbodan koseyi donerdi  Turkiyede sanki tozsuz yol varmis gibi sen bildigin gibi yap  sakalimiz yokki dinletelim oyle gozle gorulseydi  catlak veya sizintilar tamirciler topu atmisti

Yorum bağlantısı
Anıl Aslan

Tozdan turbo otmez  otersede cok cok nadir oter oyle birkere tozlu yola girdimi hemen turbo otmez otseydi isimiz var tamiciler turbodan koseyi donerdi  Turkiyede sanki tozsuz yol varmis gibi sen bildigin gibi yap  sakalimiz yokki dinletelim oyle gozle gorulseydi  catlak veya sizintilar tamirciler topu atmisti

Hocam burada bilgi alışverişi yapmaya çalışıyoruz. Bu Forum da bulunmamızın amacı bu. Bayram dolayısı ile servisler kapalı açık olsa zaten hemen götürürdüm. Çıkan Ses Islık Sesi değil çünkü ıslık sesi daha önce de başıma geldi fiorino da çatlak vardı düzeldi. Bahsettiğim ses tozlu yola girdiğim den sonra meydana geldi ama illaki bunun sebebi toz diye bir şey demedim ben. Bilmediğim daha önce duymadığım bir ses Süha bey de hava filtresinden bahsedince aklıma ilk toz geldi ve kontrol ettim ondan olmadığını anladım. Manifold dan da geliyor olabilir. ses serhan beyin dediği devir aralıklarında geliyor onunda dediği gibi kelepçeler den olabilir. pazartesi göstereceğim servise. 

Bahsettiğiniz ses 2000 - 2200 devirlerde oluyor aşağı devirlerde olmuyorsa büyük ihtimalle hortumdandır.....

Serhan bey bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Ses Turbonun devreye girdiği devirden max. 3000 devire kadar gaz verince ve ayağımı gazdan çekince belli oluyor dediğiniz gibi hortumdan veya kelepçelerden birisi gevşemiş olabilir. Aracın çekişinde ve yakıtında bir değişme de yok. Pazartesi Ankara Kartaş Fiat servisine götüreceğim aracı. Tekrar Teşekkür Ediyorum  :)  :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Cihan Yaşar

2100 devırde aracımdan tır tır dıye ses gelıyor 2000 devıre ınınce kesılıyor hortumdan mıdır?

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

2100 devırde aracımdan tır tır dıye ses gelıyor 2000 devıre ınınce kesılıyor hortumdan mıdır?

Sesi duymadan pek mümkün değil ama birebir bir ustanın görmesinde fayda var elbette, tır tır sesi diyince anlayamadım....

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...