İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel Otomatik (Jatco 5F31J) Şanzıman Yağı Değişimi

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Yücel Metin
8 dakika önce, Yavuz Kara2 yazdı:

jatco da ölçüm vardır. araç life kaldırılır şanzuman koruma kapagı alınır seviye tapası vardır açılır yag geliyorsa tamamdır gelmiyorsa  yag gelene kadar eklenir.

Doğrudur hocam çoğu şanzıman'da bu tapa var Jatco mondeo'ya neden olmasın.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
2 saat önce, Serhat Işık yazdı:

https://m.n11.com/castrol-transmax-dex-iii-multivehicle-1lt-P176274155 Arkadaşlar mondeo için yukarıda ki bağlantıda ilanı olan yağ uygun mudur alayım mı?

https://m.n11.com/castrol-atf-multivehicle-1lt-P176284654. Yoksa bu bağlantıda ki yağı mı? alayım

Alttakini alin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Akyıldız
On 19.10.2017 at 21:15, Yücel Meta yazdı:

Hocam şahsi fikrimi söyleyeyim. Aracınızın şanzıman yağı muhtemelen bir dahada değişmeyecektir, ehil usta en yakın hangi ilde ise oraya gidip yaptırın, gerekeni zaten yapacaktır. Yok olmaz diyorsanız:blush: ben Ankara'da yaşıyorum aracınızı bana satarsınız ben burada ona iyi bakarım kardeşi focusla yanyana güzel günler geçirirler :bravo:

:) Araç 150000 de ve tamamen yetkili servis bakımlı. Kıyamıyorum satmaya. Eski sahibi baya bakım yaptımış ama şanzuman yağı dışarıda değişmiş. 2 litre 2 litre şeklinde değiştirmişler. Dediğinizi uygulayacağım. Tabi önce Ankaraya gelmem lazım...Ağır bakımı falan varsa hepsini yaptırıp bineceğim.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Harun Kocaçalışkan
On 10/19/2017 at 17:39, Erhan Akyıldız yazdı:

İyi günler arkadaşlar bu soruyu daha önce başka yerde sordum cevap çıkmadı. Jatco şanzuman yağ seviyesi ölçülür mü? Nerden ölçülür. Birde banden önceki sahibi aracın şanzuman yağını 2 litre 2 litre değiştirmiş Afyonda. Benim bildiğim 4 litre 4 litre değişir.

Bir yerde denk geldim böyle ölçülüyormuş.

1. Şanzıman yağı sıcaklığı 35C olacak.

2. Daha sonra seviye ölçüm tıpası çıkarılacak.

3. Eğer buradan bir yağ akışı oluyorsa durana kadar beklenecek. Eğer bir yağ akışı olmuyorsa yağ dolum yeri açılarak yağ akana kadar doldurulacak.

Tabi bu yukarıdaki prosedürler öncesinde araba dururken P,R,N,D arasında birkaç defa vites geçişi yaptırılarak geçişler arası kısa bir süre beklenmesi de gerekiyormuş. 

http://workshop-manuals.com/ford/mondeo_2001_10.2000-02.2007/mechanical_repairs/3_powertrain/307_automatic_transmission-transaxle/307-01b_automatic_transmission-transaxle_vehicles_with_5-speed_automatic_transmission_(5f31j)/description_and_operation/diagnosis_and_testing/general_procedures/transmission_fluid_level_check/

6_MK3_Jatco_JF506e_automata_valto_olajfrissites.jpg

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kaya

otomatik benzinlide de sistem aynı mı yoksa lifte kaldırmadan kontrol edilebiliyor mu

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)
33 dakika önce, Uğur Kaya yazdı:

otomatik benzinlide de sistem aynı mı yoksa lifte kaldırmadan kontrol edilebiliyor mu

https://www.youtube.com/watch?v=n67taQHg9eo

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Erhan Akyıldız

Ben Eskişehirde bu kadar basit bir işlemi bile yaptırmak istemiyorum. Ankarada veya Bursada iyi bir usta bulup ona yaptıracağım.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erhan Tayar

+ olarak Şanzıman yağı değişimi sonrası vites geçişleri hissedilir şekilde yumuşuyor mu Arkadaşlar ?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
20 dakika önce, Erhan Tayar yazdı:

+ olarak Şanzıman yağı değişimi sonrası vites geçişleri hissedilir şekilde yumuşuyor mu Arkadaşlar ?

Değiştiren arkadaşlar vites geçişlerinin daha düzgün olduğunu söylediler. Ben değiştirmediğim için bilemiyorum. Ancak Mondeo'nun vites geçişleri zaten öyle çok sert değil. Yeni nesil çift kavramalar kadar hızlı ve akıcı olmasa da bence onlardan çok da aşağıya kalır yanı yok. Tek problem performanslı sürüş yapmak istediğinizde D konumu buna yeterli tepkimeyi veremiyor bence. Yüksek devirlerde vites değiştirirken daha fazla sarsıyor. Sakin kullanımda ise kullanıcı açısından hiçbir fark yok diye düşünüyorum. Daha önce hemen hemen piyasada yer alan tüm otomatik, yarı otomatik, robotize şanzımanları kullandım. Bu şanzıman kesinlikle en iyi 10 arasında yer alır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Tayar
22 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Değiştiren arkadaşlar vites geçişlerinin daha düzgün olduğunu söylediler. Ben değiştirmediğim için bilemiyorum. Ancak Mondeo'nun vites geçişleri zaten öyle çok sert değil. Yeni nesil çift kavramalar kadar hızlı ve akıcı olmasa da bence onlardan çok da aşağıya kalır yanı yok. Tek problem performanslı sürüş yapmak istediğinizde D konumu buna yeterli tepkimeyi veremiyor bence. Yüksek devirlerde vites değiştirirken daha fazla sarsıyor. Sakin kullanımda ise kullanıcı açısından hiçbir fark yok diye düşünüyorum. Daha önce hemen hemen piyasada yer alan tüm otomatik, yarı otomatik, robotize şanzımanları kullandım. Bu şanzıman kesinlikle en iyi 10 arasında yer alır.

Harun bu değerli bilgiler için Teşekkür ederim,

Aracımda bazen geçişler arası vuruntu oluyor, bu normal midir yoksa yağ ile alakalı olabilir mi?

2006 model ve 129bin km'de...

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
6 dakika önce, Erhan Tayar yazdı:

Harun bu değerli bilgiler için Teşekkür ederim,

Aracımda bazen geçişler arası vuruntu oluyor, bu normal midir yoksa yağ ile alakalı olabilir mi?

2006 model ve 129bin km'de...

Normal, benim de genelde sabahları ilk çalıştırmada 1-2 ya da 2-3 geçişleri arasında oluyor ama vuruntu derken küüüüüüüüüüüüütt diye bir ses çıkmıyor, sadece geçişi daha çok hissediyorum. Motor ve şanzıman ısınınca bir problem olmuyor. Ayrıca deviri güzel takip edip gazı düzgün ayarlarsan bu sorun da olmuyor. Ancak çalıştırır çalıştırmaz yardırıp gitmeye kalkarsan vites geçişi bariz hissediliyor. Ben müsait bir zamanda değişim düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Tayar
(düzenlendi)

Evet tam da bu şekilde benim ki de. Ses yok, sadece daha sert geçiş dediğin şartlarda, sanırım normal bu durum. Alıştıkça azaltacağız demek ki...

tarihinde Erhan Tayar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
(düzenlendi)

Tam Otomatik şanzımanda aracın motoru ve yağ ısınana kadar biraz hissettirmesi normal. Şanzıman sağlığı için  Yağını değiştirmenizi  tavsiye ederim.

tarihinde Yücel Meta tarafından düzenlendi
Hata
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Erhan Tayar

İstanbul ANADOLU Yakasında MK3 Dizel Otomatik şanzıman yağını değiştirebileceğimiz yer var mıdır acaba ?

İşi bilen daha önce değiştirmiş bir yer arıyorum...

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
50 dakika önce, Erhan Tayar yazdı:

İstanbul ANADOLU Yakasında MK3 Dizel Otomatik şanzıman yağını değiştirebileceğimiz yer var mıdır acaba ?

İşi bilen daha önce değiştirmiş bir yer arıyorum...

Ümraniye oto sanayi'de Fikret Usta var (Oto Fikret) onu ara bir sor bakalım ne diyecek. 

Yorum bağlantısı
Erhan Tayar
(düzenlendi)
25 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Ümraniye oto sanayi'de Fikret Usta var (Oto Fikret) onu ara bir sor bakalım ne diyecek. 

Çok sağol dostum,

Şimdi görüştüm kendisiyle.

Sarsıntılı geçişlerin yağ değişiminden sonra düzeleceğine kesin diyemiyor ama mutlaka faydası olur diyor.

4 litre değişim olduğunu belirtti(hepsinin boşalamadığını biliyor, tecrübeli bu konularda belli konuşmasından). 200 TL tutar dedi şanzıman yağı değişimi için.

Uygun fırsatta gidip yaptırayım diyorum, aklımda kalmasın...

tarihinde Erhan Tayar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
8 dakika önce, Erhan Tayar yazdı:

Çok sağol dostum,

Şimdi görüştüm kendisiyle.

Sarsıntılı geçişlerin yağ değişiminden sonra düzeleceğine kesin diyemiyor ama mutlaka faydası olur diyor.

4 litre değişim olduğunu belirtti(hepsinin boşalamadığını biliyor, tecrübeli bu konularda belli konuşmasından). 200 TL tutar dedi şanzıman yağı değişimi için.

Uygun fırsatta gidip yaptırayım diyorum, aklımda kalmasın...

Evet 4 litre değişiyor ancak makineyle vakumlanıp çekilemeyeceği için değişim 2 periyot halinde tekrarlanıyor.

Eğer yağ + işçilik 200 tl tutar dediyse normal fiyat. Ben de değiştirteceğim bakalım ileride ama yağı kendim alıp gideceğim :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mehmet Çelebi

Konuyu hotlatayım 4 ay önce 2006 model triptronik vites mk3 aldım şanzıman yağını kendim değiştirmek istiyorum ama bunun nerden yağ koyulacak seviyesine nasıl bakılacak çözemedim resimli olarak biri bana tarif edebilirmi 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
12 dakika önce, Mehmet Çelebi yazdı:

Konuyu hotlatayım 4 ay önce 2006 model triptronik vites mk3 aldım şanzıman yağını kendim değiştirmek istiyorum ama bunun nerden yağ koyulacak seviyesine nasıl bakılacak çözemedim resimli olarak biri bana tarif edebilirmi 

Sol farın arkasında bir tane lastik tapa var. Akü tarafında yani, dolum için uzun bir huni iyi olur. Seviye kontrolü için yapayım sökünce yağ gelmemesi lazım. Tapayı sökünce içeri doğru bir boru var diyor evraklar ama ben göremedim. O boruyuda sökünce yağ boşalacak. Boru yoksa tapayı söker sökmez akmaya başlıyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi
31 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Sol farın arkasında bir tane lastik tapa var. Akü tarafında yani, dolum için uzun bir huni iyi olur. Seviye kontrolü için yapayım sökünce yağ gelmemesi lazım. Tapayı sökünce içeri doğru bir boru var diyor evraklar ama ben göremedim. O boruyuda sökünce yağ boşalacak. Boru yoksa tapayı söker sökmez akmaya başlıyor..

O tapayı gördüm ama açmadım yağ koyarken ordan hallederiz, bazı yabancı sitelerde yan taraftan bakıyorlar orayı anlamadım tekerlek hizasında, sormamın amacı 4 yere gittim ikisi anlamadı 2 yerde fahiş fiyat verdi

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 dakika önce, Mehmet Çelebi yazdı:

O tapayı gördüm ama açmadım yağ koyarken ordan hallederiz, bazı yabancı sitelerde yan taraftan bakıyorlar orayı anlamadım tekerlek hizasında, sormamın amacı 4 yere gittim ikisi anlamadı 2 yerde fahiş fiyat verdi

Zaten tapadan boşaltınca 4 litreye yakın yağ çıkacak. Bu çıkan yarısı yağın, çıkan kadar eklemek lazım. Bir süre kullanıp tekrar değişim yapılırsa büyük oranda değişmiş oluyor..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Beytullah Türkday
(düzenlendi)

Ben de geçen hafta ustam bu işe girmek istemese de castrol atf multivehicle yağ ile değişim yaptırdım. Farklı sıkıntılardan dolayı yağı zaten eksikti ve 2 litre yağ çıktı. Yalnız değişimde 2 litre koyduktan sonra yağ seviyesine bakılan yerden yağ geldi. Ben buradan öğrendiğim bilgilere göre 4 olması lazım dedim ve arabayı çalıştırarak vitesler arasında geçiş yaptım ve 2 litre daha yağ aldı. Elimde 4 litre yağ olduğundan hala eksik mi bilmiyorum ve yağ gelinde tekrar bakacağız. Yağı havalandırma borusundan doldurduk ve haliyle işlem uzun sürdü.8cc93d632f967c0e2415d97983886931.jpg1554a56df190750bbabda1843f156e6e.jpg

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Tapatalk imzalarını kapatalım lütfen
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...