İçeriğe Yönlendir

Kalkışta Kavrama Noktasında Gelen Sürtünme Sesi

Cihangir Küçük

Recommended Posts

Cihangir Küçük

Herkese merhabalar 1 yıldır ford sahibiyim ve 1 yıldır formu takip ediyorum,bilgim olmadığı için konulara pek müdahil olamasamda sürekli okuyarak takip ediyorum. Konuyla ilgili tatmin edici bilgi bulamadıgım ıcın yeni konu baslattım.. Üstadlar sizlere 2 sorum olacak,bilgilendirme yaparsanız sevinirim..

Havalar sogumaya basladı özellikle sabahları,sabah işe gitmek için yola cıktıgımda 2 sorunum var,birincisi yaz aylarında kesilmişti şimdi havaların sogumasıyla yine basladı..

1- Sabah işe gitmek için yola cıkıyorum,araba belli bir sıcaklıga ulasana kadar kırmızı ısıkta durdugumda rolantide dengesizlik oluyor,cok hafıf gaz verıp cekıyor. Kırmızı ısıga yaklasıyorum boşa atıp durdugumda,1000 devir ile bir alt cızgıye kadar inip çıkıyor,sankı araba afedersiniz kerkiniyor gibi..gaz verince duzelıyor.. bu 10 dk sonra 2. yada 3. kırmızı ısıktan sonra araba ısınıyor kesiliyor. bunu sadece soguk havalarda sabahları ılk calıstırmada yapıyor,neden olabilir,ne yapmama önerirsiniz?

2- İkinci sorunum ilk kalkısta tam kavrama noktasındayken gelen cugultu.. bu sorun yaklasık 2 ay önce sadece arac park halındeyken tam sag yada tam sol geri vitesde cıkarken(her zaman degıl) bir metal surtmesı gıbı cugultu seklınde cortladı..1 ay öncesindede kırmızı ısıkta durup saga yada sola doru 1. vitesde kalkarken geldi,simdi 10 gundurde hemen hemen 1.vitesde kalkarken gelmeye basladı.. buda ılk calıstırmada arabanın sıcaklık ve soguklukla alakalı,yanı bellı bır km den sonra ses kesılıyor cok ısınırsa.. olay tam şöyle (genelde sabah) arac durdu 1. vitese atıp kalkıcam,ayagımı debrıyajdan cekıyorum tam kavrama noktasına gelınce hafıf gaz verıp arac hareket etmeye baslıyor ya tam o sırada metal surtunmesı gıbı bır cıgıltı gelıyor,kavrama noktasını gecınce kesıyor ses.. sadece ilk kalkıslarda oluyor 2. 3. viteslerde felan olmuyor.. baskı balata yeni sayılır 15bin oldu olmadı degıselı ve luk marka.. fakat baskı balata degıstıgınde bır sure sonra altdan yag sızıntısı olmustu degıstım ustaya goturmustum keceden kacırmıs dıye kecesını degısmıstı.. bır kac hafta once on dısk aynaları tornalatırken arac lıftde ıken baskı balata kısmında yıne yag sızıntısı gormustum.. acaba debrıyaj yagımı bıttı ? iş arkadasım v kayısından gelebilir dedi.. bu 2 sorum hakkında bilgi tecrübe ve deneyimlerinizi bekliyorum..

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

2. sorun için fren balata disk sürtme sesi olmadığından eminmiyiz, sabah ilk harekette geri çıkarken bu ses arka balatalardan duyulabiliyor

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Merhaba,

2. sorunun sebebi debriyaj bilyasından kaynaklanıyor. Aynı ses bende de mevcut. Sesin giderilmesi için debriyaj bilyasının değiştirilmesi gerekiyor. Bu olayın sesten başka bir zararı da yok... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Merhaba,

2. sorunun sebebi debriyaj bilyasından kaynaklanıyor. Aynı ses bende de mevcut. Sesin giderilmesi için debriyaj bilyasının değiştirilmesi gerekiyor. Bu olayın sesten başka bir zararı da yok... 

+1

Yorum bağlantısı
Cihangir Küçük
(düzenlendi)

1- http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/239925-focus-1-r%C3%B6lanti-sorunlar%C4%B1/

2- Bence; kayışlar kontrol edilecek öncelikle. Aynı şekilde aksamları da. Sonrasında debriyaja bakmak lazım. Focus'larda debriyaj hidroliği aynı mıydı ayrı mıydı hatırlamıyorum. Frenle beraber olabilir.

1. sorun ıcın verdıgın lınkten baya bir bilgi aldım,bu haftasonu inş zaman bulursam,forumda bır arkadasın orda bahsetdıgı gıbı karter havalandırma hortumu,sübabı değişmesi gerekiyosa degıscem,ecu resetleme yapıp benzınde gıdıcem,rolantı valfı ve bogaz kelebegı felan temızletcem sorun duzelırse hemen obd desteklı lgp yol ayarı felan yaptırıp lpg fıltresı degıscem.. bu sorun soguk havalarda ılk calıstırmada 5-10 dk oldugu ıcın ve stop etmediği için pek canımı sıkmıyor acıkcası.. bu sorun ıle ılgılı bunları yapmayı dusunuyorum,devamını sonra burdan yazarım..

2. benım bıldıgım ayrı :)

2. sorun için fren balata disk sürtme sesi olmadığından eminmiyiz, sabah ilk harekette geri çıkarken bu ses arka balatalardan duyulabiliyor

on dısk aynaları yenı tornalatdım ve bilyalar yenı degıstı (bayramdan once) bende sorun ılk cıktıgında bu sekılde dusunmus tornaya sokturmustum ama ses dahada artdı :) fren balatada olabılır ama sankı debrıyajla alakalı bır yerden gelıor gıbı cunku 1-2 gundur cok hafıf bır tıtreme ayagımla debrıyajda hıssedıyorum gıbı..

+1

umarım sorun budur :s tam hatırlamıyorum ama 12 bın km önce baskı balata ıle bırlıkte bılyasıda degıstı dıye hatırlıyorum,yanılıyoda olabılırm.. baskı balata ıle bılyasıda degısmesı gerekıyormu? yenıyse ustamdan bır degısım vs gıbı hak ıddaa edebılırmyım ?

tarihinde Cihangir Küçük tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihangir Küçük

Normalde değişmesi lazım ama usta değiştirdi mi bilinmez.

değiştirildi diye hatırlıyorum cunku parcayı alırken baskı balata ve bılyası dıye aldım dıye hatırlıyorum..(luk marka) bu kadar kısa surede bozulması nedeni ne olabilir ? baskı balata degıstıkten sonra sanzıman yagı akıtması ve sonrasında kecenın degısmesı gecen gun altda yıne sızıntı gormem,yagı bıtmıs olabılırmı ?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Öncelikle sesin balatalardan gelmediğinden emin olun derim,araç hareket ederken 2. kişi dışarıdan sesin yerini duymaya çalışsın

Yorum bağlantısı
Cihangir Küçük
(düzenlendi)

Öncelikle sesin balatalardan gelmediğinden emin olun derim,araç hareket ederken 2. kişi dışarıdan sesin yerini duymaya çalışsın

Bugun iş cıkısı (s 16:00)aracı park yerınden alıp arkadasın yanına gıtdım iş yerı ıcınde 200 mt felan,gıderken durkak yaparak gıtdım 1 kere bahsetdıgım ses geldı.. sonra arkadasa arabanın yanında yurumesını sesı takıp etmesını ıstedım,iş yeri ıcınde sag sol oraya buraya dolastık durduk hıc ses gelmedi,10 dk felan donduk durduk yok cıkmadı her zaman cıkan o ses  :shok:  sadece frene bastıgımda arka balatadan vıyıklama sesı geldıgını soyledı arkadas.. birde benım bahsetdıgım ses kalkısta yanı ayagımı debrajdan cekıp gaza bastıgım an tam kavrama noktasında gelıyor,frene basmamama ragmen balatadan boyle bır ses gelırmı ? arka balata omru bıtık heralde ozellıkle sogukken frene bastıgımda dururken o vıyıklama sesı oluyor.. :s

tarihinde Cihangir Küçük tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Rasim Bolat
On 01.11.2013 at 20:15, Cihangir Küçük yazdı:

Bugun iş cıkısı (s 16:00)aracı park yerınden alıp arkadasın yanına gıtdım iş yerı ıcınde 200 mt felan,gıderken durkak yaparak gıtdım 1 kere bahsetdıgım ses geldı.. sonra arkadasa arabanın yanında yurumesını sesı takıp etmesını ıstedım,iş yeri ıcınde sag sol oraya buraya dolastık durduk hıc ses gelmedi,10 dk felan donduk durduk yok cıkmadı her zaman cıkan o ses  :shok:  sadece frene bastıgımda arka balatadan vıyıklama sesı geldıgını soyledı arkadas.. birde benım bahsetdıgım ses kalkısta yanı ayagımı debrajdan cekıp gaza bastıgım an tam kavrama noktasında gelıyor,frene basmamama ragmen balatadan boyle bır ses gelırmı ? arka balata omru bıtık heralde ozellıkle sogukken frene bastıgımda dururken o vıyıklama sesı oluyor.. :s

konu eski ama sorunu çözebildiniz mi 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...