İçeriğe Yönlendir

O/d Butonu

Ali Baştuğ

Recommended Posts

Ali Baştuğ

Lütfen bu O/D butonu tam olarak ne işe yarıyor acaba hangi durumlarda bu buton kullanılmalı gereksiz kullanımda sıkıntı yaratırmı vs.

benim anladığım manuel vites küçülterek atiklik sağlıyor 4 bin deviride geçmiyor galiba

şanzumanda arıza oluşuncada on/off ışığı yanıyor galiba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Over drive butonu,aracın son vitesini iptal ederek ani hızlanma gerektiği hallerde ilk 3 vitesi kullanır, yada uzun yokuş inişlerde son vitese geçmeyi engelleyerek daha düşük süratle fren kullanımını azaltmaya yarar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Baştuğ

Over drive butonu,aracın son vitesini iptal ederek ani hızlanma gerektiği hallerde ilk 3 vitesi kullanır, yada uzun yokuş inişlerde son vitese geçmeyi engelleyerek daha düşük süratle fren kullanımını azaltmaya yarar.

peki düşük viteste devreye sokarsak araç için zararlımı olur acaba

Yorum bağlantısı

O/D butonu, toplumumuzun bilinçsiz usta ve sürücülerinin inanılmaz hızda yaydıkları şehir efsanelerini bünyesinde barındıran bir sistemdir. Çok basit bir anlatımla O/D düğmesi 1 vites küçültür o kadar. 5 vitesli arabada 5 ten 4 e aldığınızda ne olursa od düğmesine basıp göstergede od off yazdığında da aynı şey olur.

Ha biraz tekniğe girersek, otomatik araçların sondan bir önceki viteslerinin oranı genelde 1:1 yapılır. Son vitesleri de performans gözardı edilp, ekonomi sağlansın diye 1:0,81 gibi birşey yapılır. Her marka değişik değerde yapar ama sonuçta 1 den küçük değerdir. Bu sisteme de "overdirive" (O/D) denir.

Ek olarak son viteste giderken gaza fazlaca basmanızda, otomatik şanzumanın bir alt vitese geçmesiyle, sizin overdirive off yapmanız aynı şeydir. 

peki düşük viteste devreye sokarsak araç için zararlımı olur acaba

Düşük viteste devreye sokarsanız birşey olmaz. Birtek son vitesi kullanamazsınız. Yani 5 vitesli bir arabada 5 e hiç atmadan 1-2-3-4 yapmakla düşük viteste o/d off yapmak aynı şeydir.

Yorum bağlantısı
Ali Baştuğ

O/D butonu, toplumumuzun bilinçsiz usta ve sürücülerinin inanılmaz hızda yaydıkları şehir efsanelerini bünyesinde barındıran bir sistemdir. Çok basit bir anlatımla O/D düğmesi 1 vites küçültür o kadar. 5 vitesli arabada 5 ten 4 e aldığınızda ne olursa od düğmesine basıp göstergede od off yazdığında da aynı şey olur.

Ha biraz tekniğe girersek, otomatik araçların sondan bir önceki viteslerinin oranı genelde 1:1 yapılır. Son vitesleri de performans gözardı edilp, ekonomi sağlansın diye 1:0,81 gibi birşey yapılır. Her marka değişik değerde yapar ama sonuçta 1 den küçük değerdir. Bu sisteme de "overdirive" (O/D) denir.

Ek olarak son viteste giderken gaza fazlaca basmanızda, otomatik şanzumanın bir alt vitese geçmesiyle, sizin overdirive off yapmanız aynı şeydir. 

Düşük viteste devreye sokarsanız birşey olmaz. Birtek son vitesi kullanamazsınız. Yani 5 vitesli bir arabada 5 e hiç atmadan 1-2-3-4 yapmakla düşük viteste o/d off yapmak aynı şeydir.

peki şanzuman arızasını da bu ışık gösterirmi göstergesimidir herhangi bir problemin 

söyle söylemek gerekirse şanzumanda bir istenmeyen arıza oluşursa bu ışık kendiliğinden yanarmı yoksa alakasız birseymi

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

peki şanzuman arızasını da bu ışık gösterirmi göstergesimidir herhangi bir problemin 

söyle söylemek gerekirse şanzumanda bir istenmeyen arıza oluşursa bu ışık kendiliğinden yanarmı yoksa alakasız birseymi

Alakasiz birşey. Arıza ayrı, vites küçültme ayrı. Ha siz düğmeye basmadan yanıyorsa bir arıza vardır tabi.

tarihinde özgür özuysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Burada bazı bilgilerde eksiklik var. O/D ile dip gaz yapıp vites düşürmek arasındaki fark. Dip gaz yaptığınızda rampada araç karar aşamasında kaldığı için araç hız kaybına uğruyor. Ancak direk O/D düğmesine bastığınızda araç direk 3. vitese alıyor ve araç devir ve hız kaybına uğramıyor.

Düşük viteste işe yaramıyor. Ancak O/D açıksa araç daha üst devirlerde vites atıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

110-120 ile giderken 4. viteste o/d ye basıldığında zarar verir mi? Normalde yokuş yukarı veya düz yolda 140-150 ile giderken dip gaz yapıldığında 3 e alıyor mantıken zarar vermemesi lazım diye düşünüyorum ama denemedim.

Yorum bağlantısı

Burada bazı bilgilerde eksiklik var. O/D ile dip gaz yapıp vites düşürmek arasındaki fark. Dip gaz yaptığınızda rampada araç karar aşamasında kaldığı için araç hız kaybına uğruyor. Ancak direk O/D düğmesine bastığınızda araç direk 3. vitese alıyor ve araç devir ve hız kaybına uğramıyor.

Düşük viteste işe yaramıyor. Ancak O/D açıksa araç daha üst devirlerde vites atıyor.

Tamam, araç kararsız kalır-kalmaz, süreç hızlı olur-yavaş olur, düğmeyle olur-gazla olur ama gerçekleşen olay, belirttiğim gibi.

Yani bilgilerde eksiklik yok. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Cüneyt Kılbüker

Arkadaşlar merhaba 2004 Trend ov araç sahibiyim. Sormak istediğim birşey var bu over drive düğmesi benim arabada yok yada yerini tam bilmiyorum topuzun altında sadece vites geçişlerini sağlayan mandal var. Yardım rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Arkadaşlar merhaba 2004 Trend ov araç sahibiyim. Sormak istediğim birşey var bu over drive düğmesi benim arabada yok yada yerini tam bilmiyorum topuzun altında sadece vites geçişlerini sağlayan mandal var. Yardım rica ediyorum.

Dizel ise aracınız O/D yok, manuel de kullanılabilien bir arabanız var..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Kürşat Kılıçarslan

Araç hareket halindeyken od tuşuna basıp akyif hale gelince ekranda blgi çıkıyormu yine hareket halimde aynı tuşla mı iptal olacak dah önce bende 97 mondeo vardı onla aynı mantıkmı yoksa aktif yada draktif etmek için motorun durmasımı lazım cahilliğmi mazur görüün hareket halinde basmaya korluyorum bişey olur şanzumana diye bu arada şimdiki 2007 mondeo

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aynen o tuş ile iptal o tuş ile geri iptal. araç yüyürkekn veya duruken

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kürşat Kılıçarslan

Sapolasın yani sıkıntı yok hareket halinde kullanmakta iyi oldu bunu bilmem sağol

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...