İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Maksimum tork devrinde kullanmanın bir zararı yok.. 

130 km mesafede yakacağınız yakıt en fazla 9-10 litre.. Önceki depo dolarken çok doldurulmuş ise bu sefer az alır.. Önceki dolumda az dolmuşsa bu sefer çok alır.. 

130 km sonunda yapılan depo ölçümü sağlıklı değildir. Kimsenin günahını almamak gerek. 

Vw grubu doğru gösteriyor.. Fordlar genelde 6-10 litre fazla gösterir.. Nissan 8-9 km fazla göseriyor. 

Yol bilgisayarı tüketim verisine de güvenmeyin.. Fordların geneli gösterdiğinden fazla yakar.. Nissan gösterdiğinden az yakıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
On 24.08.2017 at 15:59, Ayhan Şentürk yazdı:

Bu motor nasıl motor şaşıyorum, ara ara egsozun içine parmağımı sürüyorum. Sanki biri temizlemiş gibi hiç kurum yok. Pırıl pırıl.

DPF

Yorum bağlantısı
Kemal Işık

Şu an şehir içi 6.9 litre ortalamam mevcut. Devirli kullanımda. Önceden 7.9-8.2 ardasındaydı . Yazılım attıktan sonra 6.9 a düştü . Pompa hesabı daha yapamadım . Araç 1.6 tdci 109

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yazılımdan önce çok fazla yakıyormuş şimdi normale dönmüş sanki.

Yorum bağlantısı
Kemal Işık
Yazılımdan önce çok fazla yakıyormuş şimdi normale dönmüş sanki.

Evet aşırı yakıyordu çoğu arabaya bu bile fazla [emoji23]
Yorum bağlantısı
Özkan Yenigün
On ‎09‎.‎09‎.‎2017 at 16:28, Emre Şimşek yazdı:

1. Uzun yolda 1750 devir altında kalmadan kullanın bunda bir problem yok. Sadece yolun sonuna doğru düşük vites yüksek devirle bir yokuş tırmanın 1-2 dk. Bu şekilde günün kurumlarını da atarsınız, araç sağırlaşmamış olur, diri kalır.

2. Bende de çok kısa mesafede yakıt aldığımda hep tüketim fazla çıkıyor. İkinci almaya depo her zaman fazla mazot alıyor. İlk aldığınızda eksik kalan o 1 litre de ikincide tamamlanıyor diye düşünün. İstasyon Dalaman'a gelirseniz söylerim bir iki tane :)

3. Az bir fark gözüküyor ve araba da bunun bilincinde. Gösterge test menüsü, bunu kanıtlar nitelikte. Herhangi bir sorun yok.

Bu arada yakıt üzerine, uzun zamandır aracın lastiklerini kontrol etmiyordum. Hepsi 29 civarına düşmüş ve tüketim fazlaydı. Önleri 34, arkaları 33 yaptım tüketim gözle görülür derecede düştü.

Bu lastik değerleri normal mi?

Şehir içi kullanımda genelde tek veya iki kişi lastik değerleri ne olmalı?

Ben genelde 4 lastiği de 32 yapıyorum doğrumu?

On ‎11‎.‎09‎.‎2017 at 18:27, Kemal Işık yazdı:

Evet aşırı yakıyordu çoğu arabaya bu bile fazla emoji23.png

bende de 2011 hb dizel 110 luk var acaba yazılım arttırmayı doğru buluyor musunuz? ( Genele yönelik bir soru oldu)( Fiyat nedir)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Bir saat önce, Özkan Yenigün yazdı:

Bu lastik değerleri normal mi?

Şehir içi kullanımda genelde tek veya iki kişi lastik değerleri ne olmalı?

Ben genelde 4 lastiği de 32 yapıyorum doğrumu?

bende de 2011 hb dizel 110 luk var acaba yazılım arttırmayı doğru buluyor musunuz? ( Genele yönelik bir soru oldu)( Fiyat nedir)

205 55 16 lastiklerim için dizel focusta ideal 33-34 olduğunu düşünüyorum. 32 olursa çok fark etmez ama 32'nin altına da pek düşürtmemek gerekir. Ayrıca 32 yaparsanız daha sık kontrol etmeniz gerekir. 30'dan aşağısı bariz yakıtta fark ettiriyor..

Yorum bağlantısı
Kemal Işık

Ben şuana kadar hiçbir zararını görmedim. Aksine araba daha az pedala basmayla daha çabuk ve rahat toplanıyor . Ara geçişler ve yüksek vites düşük devirlerde hantallık azaldı. Son hızda 15 km'lik bir fark oldu düz yolda 190da kalırken geçen ay 4 kişi düz yolda 205 gördük ( hafta içi gece şehirler arası yolda kimseyi riske atmadan) [emoji4] tabi en soft yazılımla fiyata gelirsek kurum adı vermeden 750 TL ücreti vardı 5-6 ay önce

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Yazılımdan sonra Y.bilgisayarı 1 litre eksik göstermeye başlıyor.Depo ölçümündeki fark ford'larda 0,4 yerine 1,4 litreye çıkmaktadır.Gerçekleşen tüketim yazılımdan sonra düşmüyor yada değişmiyor,agrsif kullanımdada 1 litre artıyor....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kemal Işık
Yazılımdan sonra Y.bilgisayarı 1 litre eksik göstermeye başlıyor.Depo ölçümündeki fark ford'larda 0,4 yerine 1,4 litreye çıkmaktadır.Gerçekleşen tüketim yazılımdan sonra düşmüyor yada değişmiyor,agrsif kullanımdada 1 litre artıyor....

Pompa hesabı hiç yapmadım haklı olabilirsiniz. Ama agresif kullanımda 1 litre arttığı konusunda yüzde yüz haklısınız
Yorum bağlantısı
Kemal Işık

Pompa hesabı hiç yapmadım fakat gerçekten sıkıştırarak kullanınca 1 litre artıyor
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 saat önce, M.Fatih Yüce yazdı:

neka duman oka randuman neka yakıt oka beygir merso kendi motorlarını yaparken ki vakitlerde 150milyon meblağı tüketimi düşürüp beygiri aynı tutmaya harcamıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sol kapı direğinde lastik basınçlarını gösteren bir etiket olmalı.
Ona sadık kalın.
Dizeller için tümünün 32 olması yanlış.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
4.3 devamm
Maşallah. Son depo 7 çıktı benim... Ortalama hız 30.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Ahmet 90hp alırken çok zorlandım acaba acabaaa?  diye alsam ne olur performans hep soru işareti Allahdan temiz bir araçmış da iyiki almışım.

Benım 110 hp 9.8 lt. görüyordu kışın yazında uzun yolda 5.0lt civarındaydı.Bu 90 hp likler valla iyiymiş hem güçlü hem ekonomik.

Geçen sene titan. Tdci 110 hp bir arkadasla çevreyolunda hususi kapıştık 4  5 kere  kalkış yaptık ,

Ben kalkışlarda geçtim ama sonrası bana yetişip geçti ama peşinden hiç ayrılmadım.

Ben memnunum çokşükür seviyorum aracımı.Allah kaz bela vermesin hepimize.

(O dediğim arkadaş biraz bıçkın şöfördü sonradan kaza yaptı)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bu 4.3 yol bilgisayarı değeri mi pompa değeri mi Fatih bey? Benim araç 4.3 yazdığında 5.1 litre falan yakıyor. 50 litre ile 1000km mı 1150 km falan mı gidiyor aracınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen
2 saat önce, Fatih Ozen yazdı:

Ahmet 90hp alırken çok zorlandım acaba acabaaa?  diye alsam ne olur performans hep soru işareti Allahdan temiz bir araçmış da iyiki almışım.

Benım 110 hp 9.8 lt. görüyordu kışın yazında uzun yolda 5.0lt civarındaydı.Bu 90 hp likler valla iyiymiş hem güçlü hem ekonomik.

Geçen sene titan. Tdci 110 hp bir arkadasla çevreyolunda hususi kapıştık 4  5 kere  kalkış yaptık ,

Ben kalkışlarda geçtim ama sonrası bana yetişip geçti ama peşinden hiç ayrılmadım.

Ben memnunum çokşükür seviyorum aracımı.Allah kaz bela vermesin hepimize.

(O dediğim arkadaş biraz bıçkın şöfördü sonradan kaza yaptı)

Düzeltme ..

Ahmet hocam olacaktı.

1 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Bu 4.3 yol bilgisayarı değeri mi pompa değeri mi Fatih bey? Benim araç 4.3 yazdığında 5.1 litre falan yakıyor. 50 litre ile 1000km mı 1150 km falan mı gidiyor aracınız.

Syn hcm işin aslı daha evvel yaptıgımda sizin dediğiniz kadar bir fark olmamıştı,hatırlamıyorum.Bu aralar epey km yaptım fakat yol bil. beni tatmin ettiği için de olabilir.

Biraz sonra muglaya gidecegim unutmazsam her iki degere bir bakayım hocam.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Ankara'dan Soma'ya, Soma'dan Kula'ya toplam 770 km. yol yaptım (Bu km. nin 6-7 km.si şehir içi). 2 yolcu ve bagaj dolu ve klima sürekli açık. 

Gösterge verileri: Ortalama hız 75 km/saat

Ortalama yakıt 4,3/100 km.

Yola çıkarken Ankara içinden (Shell) depoyu fullettim, dönüşte Kula'da STR (Shell) 38,30 litre diesel aldı (180 TL.)

38,3*100/770=4,97 Gerçek ortalama yakıt.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hüseyin Maviş

Ankara'dan Sinop Boyabat'a, Boyabat'tan geri dönüş toplam 503 km. yol yaptım. Yolcu yok ve bagaj boş sayılır. 

Gösterge verileri: Ortalama hız 92 km/saat

Ortalama yakıt 4,7/100 km.

Yola çıkarken Ankara içinden (Shell) depoyu fullettim, dönüşte Ilgaz'da (Shell) 29,19 litre diesel aldı (121,43 TL.)

24,19*100/503=4,81 Gerçek ortalama yakıt.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
On 18.09.2017 at 22:14, Hüseyin Maviş yazdı:

Ankara'dan Soma'ya, Soma'dan Kula'ya toplam 770 km. yol yaptım (Bu km. nin 6-7 km.si şehir içi). 2 yolcu ve bagaj dolu ve klima sürekli açık. 

Gösterge verileri: Ortalama hız 75 km/saat

Yola çıkarken Ankara içinden (Shell) depoyu fullettim, dönüşte Kula'da STR (Shell) 38,30 litre diesel aldı (180 TL.)

38,3*100/770=4,97 Gerçek ortalama yakıt.

On 05.11.2017 at 13:12, Hüseyin Maviş yazdı:

Ankara'dan Sinop Boyabat'a, Boyabat'tan geri dönüş toplam 503 km. yol yaptım. Yolcu yok ve bagaj boş sayılır. 

Gösterge verileri: Ortalama hız 92 km/saat

Yola çıkarken Ankara içinden (Shell) depoyu fullettim, dönüşte Ilgaz'da (Shell) 29,19 litre diesel aldı (121,43 TL.)

tutarsız değil mi bu değerler :unsure2:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş
(düzenlendi)
  On 18.09.2017 at 22:14, Hüseyin Maviş yazdı:

Gösterge verileri: Ortalama hız 75 km/saat

38,3*100/770=4,97 Gerçek ortalama yakıt.

On 05.11.2017 at 13:12, Hüseyin Maviş yazdı:

Gösterge verileri: Ortalama hız 92 km/saat

tutarsız değil mi bu değerler :unsure2:

İlk yolculukta 2 yolcu var, klima açık ve ort. hız 75 km/saat, ikinci yolculukta araba boş, klima kapalı ve ort. hız 95 km/saat. Belki hızlı gidince daha az yakmış olabilir diye düşünüyorum. Ben de aradaki farka şaşırdım doğrusu Ahmet bey.

tarihinde Hüseyin Maviş tarafından düzenlendi
@Ahmet İhsan Akşen 'e Cevap
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

İstanbul - Afyon gidip geldim hafta sonu, 300km kadar otoyolda 125, kalanı 110 sabitledim.
Yol bilgisayarı değeri 4.4 l/100km
Ortalama hız 70 km/h
Pompa değeri 5.05 l/100kma0c5bd6094c435b0559ec70fd4102b62.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...