İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Fatih Ozen
On 11.04.2018 at 10:45, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

100 e sabitlendim, 80 km ortalama hız ile 4.36 litre yaktı geçen sene Ankara İstanbul arası, daha ne yapayım 3.8 i görmek için emoji16.png

ahmet hocam ben geçen sene kütahya  antalya arasında 3,5 gördüm 

----dedim ki herhalde benim yol bilgisayarı galiba bozuldu , kafayı yedi dedim ...

yaz ayında 110 km hız sabitleyici 3,5  -- 3,3 gördüm inanmakta zorlandım :::.

fotosu vardı ama aramam lazımm .)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
ahmet hocam ben geçen sene kütahya  antalya arasında 3,5 gördüm 
----dedim ki herhalde benim yol bilgisayarı galiba bozuldu , kafayı yedi dedim ...
yaz ayında 110 km hız sabitleyici 3,5  -- 3,3 gördüm inanmakta zorlandım :::.
fotosu vardı ama aramam lazımm .)
İnanmayın zaten [emoji16]

Benim 4.35 yaktığında yol bilgisayarı 3.5 gösteriyordu... Ortalama hız 80.

Yazdığı gibi yaksa uzun yolda 1 depo ile 1500 km ye yakın yapması lazım.
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Yol bilgisayarının eksik gösterdiği açık, iki farklı tdci kullandım ikiside gerçek tüketimden 0,4 litre eksik gösteriyordu. Bu rakam şehir içi yada dışında hep sabiitti. Yol bilgisayarı+0,4=gerçek tüketim benin tespitlerimde

Fakat 90 -110 farkının 1,5 litre olduğuna ihtimal vermiyorum

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen
On 15.04.2018 at 14:12, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

İnanmayın zaten emoji16.png

Benim 4.35 yaktığında yol bilgisayarı 3.5 gösteriyordu... Ortalama hız 80.

Yazdığı gibi yaksa uzun yolda 1 depo ile 1500 km ye yakın yapması lazım.

inanmak istiyorummm :)

ahh fcs insan sahibine yapar mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tahmini bir rakam sunar o ekran, laboratuvar iddiası yoktur zaten. Bizde tofaşlardan soınra ilk yol bilgisyarı geldiğinden beri abaratı şekilde rakam takibi olmuştur. floresan çok yazar daha az yakardı, smax dibine kadar tutardı, cupra da bakmıyorum , gereksiz....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Benim f2 sehir icinde yuksek, sehir disinda dusuk gosteriyordu

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Haziran ayında vatandaşlık görevimizi iyi yapmışiz :)

5.39 olan İstanbul dan Antalya Korkuteli ne yolculuk, 2+2 kişi(ikiside koltuğu ile bir yetişkin sayılır ) full bagaj, kılma açık. 110-130 ara ara 160 ile geldim, yağmur bastırdı 4. Vites 80 le de gittigim oldu. Ortalama hız 93, yakıt 4.6. pompa değeri her zamanki gibi yüksek çıktı yb ye göre.

5.84 den alınca (Shell) 31.5 kuruş yakmış oldu [emoji35]97fc1fd6970785721839297d198270e2.jpgc946d4a58444c29516015c64ad3007d7.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
23 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

pompa değeri her zamanki gibi yüksek çıktı yb ye göre.

tüketim değeri ne zaman sıfırlanmıştı?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

tüketim değeri ne zaman sıfırlanmıştı?

her depo da sıfırlıyorum bütün sayaçları abi. ortalama hız, tüketim, km.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
yani 5.39 pompa tüketimine karşı yol bilgisayara 4.6 diyor ?
Aynen, 4 senedir böyle, alıştım ama düzeltme şansı varsa yapalım.

Gerçekten 4.6 yakması gerekiyorsa kesin düzeltmek lazım :)
Aynen, 4 senedir böyle, alıştım ama düzeltme şansı varsa yapalım.

Gerçekten 4.6 yakması gerekiyorsa kesin düzeltmek lazım :)
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

sürüş tarzına bağlı ancak 7 lt ler çok. uzun yolda

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Şehir içi 7, uzun yol 110 nu geçmeden 5, biraz basınca 5.3 çıktı işte.

100 ile Ankara İstanbul yaptım 4.36 da yaktım geçen sene ama yol bilgisayarı 3.5 diyordu :) ortalama hız 80 çıkmıştı.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Fazla kasma Ahmet sal gitsin [emoji6] ama boşa atma [emoji41]

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
11 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Şehir içi 7, uzun yol 110 nu geçmeden 5, biraz basınca 5.3 çıktı işte.

bunlar normal

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yol bilgisayarıni nasıl arttırıriz :) yazılım güncellemesi gerekli mi nasıl anlarız yada kalibrasyon falan varmı bunlarda.

bunlar normal
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Ahmet hocam benim focusta max. 0.5 litre az gösteriyor. 3 senedir böyle. Şehir içi 7.5 leri gördüm kışın. Ama okula varasıya araç ısınmıyordu. Bu yüzden. Uzun yolda çok az yakıyor. 90 a sabitlersem 3.9 litre gerçek değer görüyorum. Bilgisayar 3.3 falan gösteriyor. Sende sapma fazlaysa enjektörlerde sorun olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 02.07.2018 at 21:34, Çağlar Bayur yazdı:

Neden şaşırdın.. :)

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Son ölçümlerimi fikir edinmek isteyenler için paylaşmak istedim.

Uzun yolda ortalama hız 110 - 140 arası 4.9 - 5.0 tüketim oldu. Araç göstergesi ile reelde birebir uyuşma var.

Şehir içi ölçümlerim ise Bursa trafiği, 4. viteslere kadar çıkma nadir olur. Genelde 3. Vites 40 50 arası hızlarda, vites değişimleri 2300 - 2800 devir arası ve normal kullanımla araç göstergesinde 5.0 - 5.2 arası değişirken, reelde 5.6 lt net tüketimin olmakta. Yani şehir içi en baba sıkışık trafikte 6 lt gibi bir tüketim oluyor. Uzun yolda ise 80 90 ile sabit gitmelerde bu değerler dahada düşer ama ben o kadar düşemediğim için bilmiyorum :D

Araç 2009 Titanyum dizel 104 bin km.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Uzun yolda ortalama hız 110 - 140 arası 4.9 - 5.0 tüketim oldu. Araç göstergesi ile reelde birebir uyuşma var.

Şehir içi ölçümlerim ise Bursa trafiği, 4. viteslere kadar çıkma nadir olur. Genelde 3. Vites 40 50 arası hızlarda, vites değişimleri 2300 - 2800 devir arası ve normal kullanımla araç göstergesinde 5.0 - 5.2 arası değişirken, reelde 5.6 lt net tüketimin olmakta. Yani şehir içi en baba sıkışık trafikte 6 lt gibi bir tüketim oluyor. Uzun yolda ise 80 90 ile sabit gitmelerde bu değerler dahada düşer ama ben o kadar düşemediğim için bilmiyorum default_lol.gif
Ortalama tüketimi sıfırliyormusunuz? Bire bir örtüşmesi garip geldi.
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

5-6 lt civarları uzun yolda yol bilgisayarı tutuyor, fazlası veya azında tutmuyordu benim f2 de.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Benim 2.5 da 7 litre şehir içi yakarsa tutuyor, aşağısı az, yukarısı çok gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Benim f2 de hemen hemen dogru gosteriyordu herzaman. + - 0.3 e kadar sapma olabiliyordu. Peugeot oyle degil. Genelde az gosteriyor 0.2 -0.7 arasi

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
On 09.07.2018 at 18:15, Ahmet İhsan Akşen yazdı:
On 09.07.2018 at 17:24, Derviş Dursun yazdı:

Şehir içi ölçümlerim ise Bursa trafiği, 4. viteslere kadar çıkma nadir olur. Genelde 3. Vites 40 50 arası hızlarda, vites değişimleri 2300 - 2800 devir arası ve normal kullanımla araç göstergesinde 5.0 - 5.2 arası değişirken, reelde 5.6 lt net tüketimin olmakta. Yani şehir içi en baba sıkışık trafikte 6 lt gibi bir tüketim oluyor. Uzun yolda ise 80 90 ile sabit gitmelerde bu değerler dahada düşer ama ben o kadar düşemediğim için bilmiyorum default_lol.gif

Ortalama tüketimi sıfırliyormusunuz? Bire bir örtüşmesi garip geldi.

Sıfırlamaya gerek yok zaten göstergede değer kendi oturuyor. Depoyu doldurup km yaptıktan sonra tekrar doldurup sonuca göre litre hesabı yapınca araç verisiyle örtüşüyor. Dediğim gibi şehiriçinde 0.5 0.7 lt kadar sapma olabiliyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...