İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen

Yazılım güncellemesi birşey değiştirmedi, yine yol bilgisayarı ile pompa değeri arasında epey fark var. Arada aküyü söktüm sıfırlandı onun da etkisi var tabi.

Ortalama hız 17 km/h, yakıt 6 l/100km yazıyordu. Hepsi şehir içi kısa mesafe, %76 soğuk motorla seyahat diyor.

574 km 44.54 litre. 7,76 litre 100 km de pompa değeri...

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Şerif Özhaseki

Focus 2-2.5 kasa dizellerde yol bilgisayarı değeriyle gerçek arasında dağlar kadar fark var. 3 ayrı arabada kontrol ettim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bendeki 100km de 0.2 lt/100 km pompa ölçümü ile yol bilgisayarının göstediği. yazılımı ford değil değiştirildi . gps ile hız kadranı da aynı bu arada

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sergen Aksu
(düzenlendi)

Focus 2010 Manuel aracımda genelde yol bilgisayarından aşağıdaki değerleri alıyorum.

İstanbul şehir içi : 5.0 - 5.6

Uzun yolda : 4.0 - 4.7

tarihinde Sergen Aksu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Sergen Aksu yazdı:

İstanbul şehir içi 1000 km den fazla yapıyor yani bir depo ile 😳

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Sergen Aksu yazdı:

Focus 2010 Manuel aracımda genelde yol bilgisayarından aşağıdaki değerleri alıyorum.

Uzun yolda : 4.0 - 4.7

İstanbulda şehir içi 5 lt için kullanım saatleriniz gece 1 ve sabah 5 arası mı?

Ben köyde yaşıyorum, burda trafik yok, ben 5 lt yi anca tutturuyorum siz nasıl bu rakamı yakalıyorsunuz İstanbul'da?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sergen Aksu
Öner Kurukuz yazdı:

İstanbulda şehir içi 5 lt için kullanım saatleriniz gece 1 ve sabah 5 arası mı?

Ben köyde yaşıyorum, burda trafik yok, ben 5 lt yi anca tutturuyorum siz nasıl bu rakamı yakalıyorsunuz İstanbul'da?

@Öner Kurukuz

Yok hocam normal gündüz saatlerinde kullaniyorum. Genelde cok ekonomik kullaniyorum gaza abanmiyorum cok fazlada 110 km hizi gecmiyorum. Her 5 bin kmde bir hava filtresi degistiririm. Sensorlerin temizligini aklima geldikçe yaparim. Bakimlari aksatmam. Uzun yola cikmadan araci fulledigimde 2 tane enjektor temizleyici koyarim ve yapabiliyorsam yol musaitse uzun yolda 20 dk flan kurumlar temizlensin diye 4000 devirde kullanmaya calisirim. En son 10 km once fullemistim araci ve yol bolgisayarini sifirlamistim asagiya fotografi birakiyorum. Biraz yol duzdu epey ondan 3.0 gorunuyor fakat normal kullanim dedigim gibi 5lt civari bende :)

20230502_220930.jpg

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

İstanbul şehir içi 1000 km den fazla yapıyor yani bir depo ile 😳

@Ahmet İhsan Akşen

Hocam arac cumartesi uzun yola gidecek 1 ay sonra flan geldiginde fullerim ve yol bilgisayarini sifirlarim bittiginde de toplam km yi yazarim burayada :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sergen Aksu yazdı:

cok fazlada 110 km hizi gecmiyorum.

İstanbul da? şehir içinde?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Sergen Aksu yazdı:

@Öner Kurukuz

Yok hocam normal gündüz saatlerinde kullaniyorum. Genelde cok ekonomik kullaniyorum gaza abanmiyorum cok fazlada 110 km hizi gecmiyorum. Her 5 bin kmde bir hava filtresi degistiririm. Sensorlerin temizligini aklima geldikçe yaparim. Bakimlari aksatmam. Uzun yola cikmadan araci fulledigimde 2 tane enjektor temizleyici koyarim ve yapabiliyorsam yol musaitse uzun yolda 20 dk flan kurumlar temizlensin diye 4000 devirde kullanmaya calisirim. En son 10 km once fullemistim araci ve yol bolgisayarini sifirlamistim asagiya fotografi birakiyorum. Biraz yol duzdu epey ondan 3.0 gorunuyor fakat normal kullanim dedigim gibi 5lt civari bende :)

20230502_220930.jpg

@Ahmet İhsan Akşen

Hocam arac cumartesi uzun yola gidecek 1 ay sonra flan geldiginde fullerim ve yol bilgisayarini sifirlarim bittiginde de toplam km yi yazarim burayada :)

İstanbul'un neresindesiniz ve hangi güzergahlarda kullanıyorsunuz aracı?

Yorum bağlantısı
Sergen Aksu
(düzenlendi)

Alibeyköyde ikamet ediyorum Genelde işe gidip geliyorum. Alibeyköyden Ayazağa gidip geliyorum Tem üzerinden. Vardiyalı çalıştığımdan Sabahları 6:30, Öğlenleri 14:00, Akşamlarıda 21:00 civarlarında daha çok kullanıyorum aracı. İzinli günlerimde de sağa sola AVM ye gezmeye vb. gidiyorum o kadar.

Yorum bağlantısı
Sergen Aksu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

https://www.spritmonitor.de/en/detail/606900.html

benim karışık 6,3 litre, şehir dışı 5,5 şehir içi 7 gibi bir şey, maşallah diyeyim size.

Benim genelde şehir içi 5.5 lt civarı olmuştur hocam hiç 6 üzerine çıktığını hatırlamıyorum. Araç 2013'ten beri bende ve bütün bakımlarını zamanında yaptırdım herhangi ekstra bir şey yapmadım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

110’a en son ne zaman çıktığımı hatırlamıyorum :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Sergen Aksu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

110’a en son ne zaman çıktığımı hatırlamıyorum :) 

Sabah 8 de çıkar aksam 7 den sonra işten çıkılırsa göremezsiniz elbette hocam :D Benim saatlerim daha trafiksiz saatler olduğundan rahatım :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Sergen Aksu yazdı:

Alibeyköyde ikamet ediyorum Genelde işe gidip geliyorum. Alibeyköyden Ayazağa gidip geliyorum Tem üzerinden. Vardiyalı çalıştığımdan Sabahları 6:30, Öğlenleri 14:00, Akşamlarıda 21:00 civarlarında daha çok kullanıyorum aracı. İzinli günlerimde de sağa sola AVM ye gezmeye vb. gidiyorum o kadar.

Hocam siz ona şehir içi demeyin.

Yakıt alımları sırasında yol bilgisayarındaki ortalama hız kaç gösteriyor?

Ben 30-35 km hız ortalamasında 5 lt civarı tüketim yakalıyorum burada. Şehirler arası uzun yola çıkarsam 3.7 gibi bir rakam oluyor. 

Yorum bağlantısı
Sergen Aksu
(düzenlendi)
Öner Kurukuz yazdı:

Hocam siz ona şehir içi demeyin.

Yakıt alımları sırasında yol bilgisayarındaki ortalama hız kaç gösteriyor?

Ben 30-35 km hız ortalamasında 5 lt civarı tüketim yakalıyorum burada. Şehirler arası uzun yola çıkarsam 3.7 gibi bir rakam oluyor. 

Onada bakarım hocam sizin için ama sonuçta istediğim zaman istediğim yere götürüyor mu beni istanbul içinde ve cebimden az ödüyor muyum benim için önemli olan bu ve araç 220 bin küsürler de ben aracı aldığımda 80 bin kmdeydi neredeyse 150 bin km civarı kullanmısım bugüne kadar ve maksimum 5.8 lt gördüm aracı aldığımdan beri. :D 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Çok düşük hızlarda albea 1.3 ile 5,5-6 yakardım. Ama yol bilgisayarına göre. Pompa ölçmemiştim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sergen Aksu yazdı:

v8 suv alınacak iş saatleri

Yorum bağlantısı
Sergen Aksu
Çağlar Bayur yazdı:

v8 suv alınacak iş saatleri

Isteyen bugatti veyron alsin Çağlar abi :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Ortalama hız 28
Yol bilgisayarı 6,5
Pompa değeri 8,15 😳

Ne oluyor bu arabaya, depo delik sanırım...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Ortalama hız 28
Yol bilgisayarı 6,5
Pompa değeri 8,15 😳

Yazılım mı acaba

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Ortalama hız 28
Yol bilgisayarı 6,5
Pompa değeri 8,15 😳

Pompa değeri de yanıltabiliyor. Biri 3.tıkta dolum yaparken attığı yerden rakamı düzleyene kadar basıp bırakıyor, başka pompacı ise 1.hızda dolum yapıyor. İlk işlemi yapan 60 lık depoya 55 zor aldırırken 2. adam 60 değerine ulaşıyor. Bu da yanıltıyor ölçümü. Sizatıyorum 55 litre varken dolu gibi giriyorsunuz ölçüme 2.adam 60 a kadar basınca 5 litre hemen oradan sapıyor zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yazılım mı acaba

Yazılım yok araçta, stok herşey.

İlkay Başaran yazdı:

Pompa değeri de yanıltabiliyor. Biri 3.tıkta dolum yaparken attığı yerden rakamı düzleyene kadar basıp bırakıyor, başka pompacı ise 1.hızda dolum yapıyor. İlk işlemi yapan 60 lık depoya 55 zor aldırırken 2. adam 60 değerine ulaşıyor

Sanmıyorum, 53 lt depo, çeyrek vardı, 42 litre aldı. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Mazotta köpüklenme çok oluyor. İki dolumda da yavaş ayarda doldurup atınca hesaplamalı. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...