İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Aykut Gürkan

bende turgay beye katılıyorum.. çünkü bildiğim kadarıyla menzil hesabını yaparken ortalama tüketime değil, ekranda gözükmeyen ama hesapladığını düşündüğüm son birkaç km'nin(bilmiyorum ne kadar) ortalama tüketimini alarak hesaplıyor diye biliyorum..

İyi ama yakıtı fuller fullemez daha hareket etmeden reset işlemlerini yapıyorum ki bugüne kadar nasıl yaptıysam öyle yaptım. Önceden 700 küsürleri yazan Yb şimdi niye 600 küsür değerini gösterdi. Ben birşey anlamadım ama bu depo bitinceye kadar herhangi bir şey yapmam, yaptırmam servise. Sonraki fullememde de aynı şey olursa artık mecburen servise gideceğim.
Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan

Senin şamandıra değişmeden yayı kesmiş olmasınlar Yada şamandıra ayarını 50 Lt. ayarlanmış olmasın Aykut Abi :D Kulaklarını bir çeki ver sen onların ne yapmış acaba diye :)

Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan

E haliyle tabi, bir kendisi bir eşi kullandığı için arabanın yol bilgisayarı yalama olmuş. :) Kime göre menzil göstereceğini sapıttı zavallıcık. Eeee ne demişler kadının fendi erkeği yendi. :D

Valla; araba Arzu'da iken sokak serserileri kaportayı çizdi, aceminin biri gelip arka tamponu ufak da olsa göçertti, yakıt göstergesi sapıttı vs vs. Ama ne yalan söyliyim bunlar için cepten para çıkmadı şimdiye kadar. Ama ben, bir gece lastiği yarıp 200 kağıda yeni lastik aldım. Çıt sesim çıkmıyor günden beri. :agla:
Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan

Dün akşam 17 litre mazot alıp depoyu fulledim.Kalan mesafe 671 km gösteriyordu. :D

Neyse bu sabah 6'da Eskişehir'e gittik. Max sürat 100 olacak şekilde 3,9 lt/100 km ortalama tüketimle 300 km yol yapıp Eskişehir'e vardım. Orada 3-5 km dolaştık toplasanız. Sonra akşamüstü dönüş yolunda biraz daha hızlı geldim + 2 konumunda klimayı da yaklaşık 1 saat çalıştırdım. Sonuç: Toplam 605 km yol, 5,2 tüketim ortalaması, daha kalan mesafe de 247 km gösteriyor. Depoda da 1/4'ün çok az üzerinde yakıt kaldı. :dance3: Şimdi bu YB tüketimleri doğru gösteriyor, gösterge de yerinde anlamadığım ilk depo fullemede niye 600 küsür gösterdiği. Yani bugünküne göre 850 km yol yapacak, ama kalan mesafede şu 800'lü değerleri bir türlü göremedim. :)

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Aykut bey bence şu yol bilgisayarına fazla takılmayın, bendede aynı sizinki gibi oluyor. Eğer illada kalan mesafeyi 800-1000 arası görmek istiyorsanız şöyle yapmak gerekiyor. depo dolu yola çıkacaksınız, 4-5 litre ortalamayla eğer depoyu bitirebilirseniz tekrar yakıt aldığınızda o değerleri görebiliyorsunuz. Bende aynen öyle oldu, Göztepe den doldurdum 600 küsür gösteriyordu Samsun a vardığımda 740 km yol yapmıştım orda tekrar doldurdum 40 l. yakıt aldı ve 800 küsür km gideceğimi göstermeye başladı, eğer depoyu biraz daha fazla boşaltıp ondan sonra doldursaydım kesinlikle 1000 km ye yakın gösterecekti. Bu YB insanların psikolojisini bozmak için yapılmış takılmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan

Haklısınız. Bu akşam dediğiniz şekilde yapıp Büyükçekmece'de depoyu fulledim. Daha 118 km yapacak gösterirken fulledim. 780 km yapacak dedi YB. :D Az<evvel Pendik'e döndüğümüzde ise 85 km yol yapmışız 4,8 ortalama ile, daha 720 yapacak gösteriyor. Anlaşıldı. Artık kafam rahat. Bu konuyu da fazla deşmeye gerek yok. Şamandıra değişince olay düzeldi. Fikir beyan eden etmeyen tüm arkadaşlara teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan

Demekki şöyle birşey yapacağız. Yakıt almadan önce tüm değerler sıfırlanırsa ve kontak kapatılıp yakıt ikmali yapılırsa tüm hesaplamalar yendien yapılacağı için belki direk 800 'lü değerleri görebiliriz. Bende hiç denemedim. Gerçi şamandıramda değişmedi henüz. Eskisi ile gidiyorum. 715'i geçtğini hiç görmedim :D. Alışkanlık olarak hep fulledikten sonra değerleri sıfırlıyorum. Bu sefer test edeceğim. Tüm değerleri sıfırlayıp fulleme yapacağım. Bakalım ne olacak.

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Arzu Gürkan

Aynı şey bizim aracımızda da oldu. Şamandra değişti, sorun ortadan kalktı.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Nuri Başer

Selamlar..

Aracı yeni aldığım için fazla meraklı davranıyorum her konuda, kusuruma bakmayın.. Aracı 4-5 gündür şehir içinde kullanıyorum ve yol bilgisayarını da aldığımda sıfırladım.. ve şuanda 8.0-7.4 arası değişiyo yukarı çıkıyor fakat aşağı indiğini görmedim.. sizce normalmi?? çok devirli kullandığım da söylenemez.. max 2800-3000 devirlerde.. geçen gün 100 YTL (3.1 YTL\Litre) mazot aldım 290 km sonra ibre sıfıra yaklaştı ve yol b.syr ı kalan 104 Km gösteriyor.. valla bana hiç ekonomik gelmedi.. hadi hayırlısı..

Şimdiden Teşekkürler..

Araç: Focus II TDCI

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Tavsiyene uyucam.. Teşekkürler.. Bana da yüksek geldi, alırken araştırdığımda 6 küsürlü değerlerden bahsediliyordu.. Gerçi mazota gelen zamlar bütün avantajını sildi süpürdü ama olsun, bir de dizel kullanayım içimde kalmasın :nazar:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hangi ildesiniz, profilinizde yazmıyor? Yakıt tüketimi hesabı yaparken depoyu fullemeden ve bitmesine yakın tekrar fulleyip kat edilen km yi hesaplamadan yapılan diğer tüm ölçümler yanıltır. Yakıt lambası, yolun eğimi ile %10 hata ile yansa, tüketim %10 oynarki bu aşırı bir yanlış hesap olur.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Yalman

Peki 0 araclarda rodaj da çok yakmıyormu Çağlar abi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Kısa mesafede kulanıyorsanız olabilir. ayrıca 2800-3000 de kullanıyorsanız biraz yüksek sayılır. Azıcık daha düşürün. şehir hangi şehir?

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fahri Fatih Özer

Sefa Bey bukadar düşük devir aracın motoruna zarar vermez mi?

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Dizel araç ile benzinli araçların devir seviyeleri farklıdır zaten göstergeleri de karşılaştırırsanız devir saatlerinin de farklı olduğunu göreceksiniz f1 ler 4500 devirde maksşmum performans verirken dizeller 1750 devirde veriyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

dün sabah balıkesir-edremit arası 87 km. yol gidip-geldim.

giderken işim acele olduğu için yüksek hızlarda 100 km.de 4,8 lt. eurodizel ortalamasıyla gittim.

gelirken depoyu total den exellium eurodizelle fulledim.

sakin sakin 90 km.yi aşmadan 3,8 lt./100 km. ortalama ile geldim.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
dün sabah balıkesir-edremit arası 87 km. yol gidip-geldim.

giderken işim acele olduğu için yüksek hızlarda 100 km.de 4,8 lt. eurodizel ortalamasıyla gittim.

gelirken depoyu total den exellium eurodizelle fulledim.

sakin sakin 90 km.yi aşmadan 3,8 lt./100 km. ortalama ile geldim.

Ahmet Bey valla söylenecek birşey yok.. Böyle rakamlara can kurban.. Umarım biz de yakalarız bu rakamları..

Yorum bağlantısı
Oğuz Yıldırım

Bizim qashqai ilk alındğında 13lt gösteriyodu tüketimi.Bu yavaş yavaş düştü şu an 6.8 - 7.1 arası değişiyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya
(düzenlendi)
Ahmet Bey valla söylenecek birşey yok.. Böyle rakamlara can kurban.. Umarım biz de yakalarız bu rakamları..

ben istanbul-balıkesir arası defalarca denedim.

4,5 lt/100 km. - 4,6 lt/100 km. (Ortalama 100-120 km. hızlarla)

bu rakamları tutturmak için özel bir sürüşe gerek yok..

yalnızca çok ağır yük olmasın yeter..

tarihinde Ahmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
(düzenlendi)

Ben henüz dün istanbul eskişehir arası gittim ve geldim..90 km hıza sabitledim,100 km de ortalama yakıt 3,2 ve 3,4 arası gitti geldi... ;)

tarihinde Hakan Erken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Adem Cengiz

Daha çok Şehir içi Çok Az Şehir Dışı 7,3 lt/100 km

Bana pek te hatalı gelmedi.

Anlık tüketime bakarsanız çok yanıltıcı olabiliyor...

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Geçenlerde sıfırladım yol bilgisayarını, tamamı şehiriçi 400-450km gitmişim 5.7 l/100km gösteriyor şuanda yol bilgisayarı.

Uzun yolda dikkat edersem ve 90-100km ile gidersem 4 litrenin bile altına düşüyor gösterge..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Bursa-İzmir arası 110-120 gittim geldim 6.3 ün altına düşüremedim.. 3.4 lerden bahsedenler var.. koklamış mazotu mübarek :selo: maaşallah.. nazar değmesin..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...