İçeriğe Yönlendir

Buzlu Yolda Kaymaya Başlayan Aracı Nasıl Durdururuz.

Misafir

Recommended Posts

Sadık Taşyürek

kış lastiği yoksa ve ben gibi kar buz tecrübesi olmayanlar ne yapsa nafile.
en doğru seçenek alternatif ulaşım seçeneklerini tercih etmek olmalı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın
kış lastiği yoksa ve ben gibi kar buz tecrübesi olmayanlar ne yapsa nafile.
en doğru seçenek alternatif ulaşım seçeneklerini tercih etmek olmalı.

2 sene önce arabamı cikarmayip otobüsle gittim işe, dönerken bindikten 2 durak sonra otobüs de yolda kaldı. Allahtan ev çok uzak değildi.[emoji4]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Kayan aracı durdurmanın duran aracı kaydırmanın bence bi tarifi yok tek yolu yaşayarak öğrenmek [emoji16]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Serkan DEMİREL
(düzenlendi)

Dikkatli olmak lazım yokuş aşağı yolda gaz pedalına asılıp sonra vayyy heryer buz , freni kökleyeyim derseniz  Allaha emanet.Ama öncesinde iyi bir markadan 4 adet kış lastiği....İstanbul da gördüğümüz o kayan araç manzaraları  çoğunluğu mevsime uygun olmayan lastik li araçlara ait.Tamam İstanbul gibi yerlerde o kadar fazla kar kış olmuyor 3-5 gün için kış lastiğine ne gerek var dememek lazım.Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düşünce yaz lastiği sertleşiyor ve işlevini kaybediyor.Ben kar yağmasını asla beklemem, havalar serinleyince (bizim memlekette ekim sonu kasım başı gibi) çıkarırım kışlıkları doğru lastikçiye.Bizde araç kullanıyoruz 8 ay kar ve buz üstünde bizim araçlarımızda kayıyor ama öyle kontrolü tamamen kaybettirecek kadar değil.Kayarken aracın kafasını toplayıp hafif gaz vermek gerek, böylece  kontrol edilebilir.Yokuş aşağı kayıyorsan (manuel araçlar için vitesi küçülterek motor freni ile) yavaşlamaya çalışmak gerek.Benim ki otomatik ayağını gazdan çekince zaten vites küçülüyor....Unutmayalım ki kazaların büyük kısmı sürücü hatasından kaynaklanıyor...Herkese kazasız belasız sürüşler....:good1:

tarihinde Serkan DEMİREL tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
35 dakika önce, Serkan DEMİREL yazdı:

8 ay kar ve buz üstünde bizim araçlarımızda kayıyor ama öyle kontrolü tamamen kaybettirecek kadar değil.

Şu cümleyi okuduktan sonra ile baktım hemen :) Komşum benim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
On 21.12.2016 at 18:13, Gencay Bengli yazdı:

İleri sürüş teknikleri uzmanları kesinlikle ani hareketlerden kaçınılması gerektiği konusunda hemfikir. Daha sonra kayma gerçekleştiği anda örneğin aracın arkası sağa doğru kaydı yavaş hareketlerle siz direksiyonu tam ters yöne çevirip aracı toplayabilirsiniz.

Bir video ile durumu pekiştirmek gerekirse. 

Verdiğiniz örnek yanlış anlaşılmaya müsait olmuş, düzelteyim dedim:

Örnekteki gibi aracın arkası sağa doğru kaydıysa direksiyon da sağa doğru çevrilerek kontra verilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...