İçeriğe Yönlendir

Buzlu Yolda Kaymaya Başlayan Aracı Nasıl Durdururuz.

Misafir

Recommended Posts

Malum kış geldi arkadaşlar.Televizyonlarda hergün sık sık izlemeye alıştığımız görüntülerden bir taneside buzlu yolda,yokuş aşağı kaymaya başlayan araçları bir yere patlatmadan durdurabileni görmedim.Yokmudur bu işin püf noktası,nasıl durdurabiliriz böyle bir durumla karşılaştığımızda aracımızı yada yapacak hiçbirşey yokmudur.

Yorum bağlantısı

Tek çözüm sanırım aracı vitese almak ve motor freni ile durmaya çalışmak. Ki bu işlemde bir yere kadar :D

Yorum bağlantısı

İlk yapılacak şey frenden ayağımızı çekmek olacak.

muhtemelen araç kaymaya başlayıp yanlayınca oda bir işe yaramıyordur sanırım,el freni çekem işe yararmı acaba

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Kaymaya başlamadan önce ki tedbirleri anlatabilirim ...ama kaymaya başladıktan sonra ki durum eğime ve aracın özelliklerine göre değişir...bi de çok şanslı olmak gerekir...

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Çok zor durdurmak. Eğer sağlam patlatıcak biyer varsa ilk deneme kaldırıma doğru yaslamak olabilir ama o da arabaya spin attırabiliyor. Bizzat deneyip gördüm. Sanırım en sağlıklısı arabayı kaydırmadan yön vererek olabildiğince kaçmak. Çok kez inşallah önüme birşey çıkmaz diyerek korna çalarak biyere çarpmadan kurtuldum ama garantisi yok :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

muhtemelen araç kaymaya başlayıp yanlayınca oda bir işe yaramıyordur sanırım,el freni çekem işe yararmı acaba

Tekerlerin kızaklaması işlerin daha kötü olmasına sebebiyet verir.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yanlayıp kaymaya başkadı ise frenden ayağı çekip kontra ile aracı toplamak gerekir.Nasıl duracağına ilerleyen zamanlarda araçla birlikte karar verirsiniz :p

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Barış abi aslında benim de hep merak ettiğim konuyu siz açmışsınız, faydalı olacaktır İnşallah;

Başımıza gelmediği için önemsemeyiz belki ama; gelince ne yapacağımızı şaşırırız.

Benim tahminime göre de ayağımızı frenden çekip, aracın gittiği yönün tersine doğru direksiyonu çevirin diyordu hatırladığım kadarıyla Demir Bükey...

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Önemli olan kaydırmamak :)  Kaydıktan sonra pek yapacak bişey yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yanlayıp kaymaya başkadı ise frenden ayağı çekip kontra ile aracı toplamak gerekir.Nasıl duracağına ilerleyen zamanlarda araçla birlikte karar verirsiniz :p

genelde durmuyo, üç top oynuyo araçlar :biggrin:

Yorum bağlantısı

Durmaaaaazzzz :) fren yapmayacağız,direksiyonu mümkün olduğunca yavaş hareketlerle kayma yönünün tersine çevireceğiz, araba direksiyon yönüyle aynı çizgiye gelene kadar dua edeceğiz,sonra da en az hasarla durdurabileceğimiz bir yer arayacağız,tabi bu söylediklerimin hepsi 5-10 saniye içinde gerçekleşecek  :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Aklıma Şööyle altında büyük büyük çivileri olan bir bot giyip, şoför kapısını açıp tek ayakla fren yapmak bile geliyor.... :D  :nea:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Buz varsa, yokuş dikse ve diğer araçlar kayıyorsa sen inmeyeceksin. Bu kadar basit. İnmek zorundaysan da; önce bildiğin duaları etmeye başla, ardından direksiyon hakimiyetini kaybetmemek için  ABS varsa sorun yok o sana yardım edecektir. ABS yoksa araç kaymaya başladığı anda freni bırakacak şekilde çok ölçülü fren kullanmaya çalışacaksın. El frenini tekerlekleri kilitlemeyecek şekilde hafifçe çekeceksin. Önündeki engellerden frenle değil yön değiştirerek kaçmaya çalışacaksın. Boş kaldırım bulabilirsen mümkün olduğunca kaldırıma çarpmadan sürterek durmaya çalışacaksın.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

genelde durmuyo, üç top oynuyo araçlar :biggrin:

Geçen gün bir haberde vardı. Kırmızı bir araca durduğu yerde 3-4 tane araba vurdu :D Sahibi de izliyor uzaktan :D 

Yorum bağlantısı

Buz varsa, yokuş dikse ve diğer araçlar kayıyorsa sen inmeyeceksin. Bu kadar basit. İnmek zorundaysan da; önce bildiğin duaları etmeye başla, ardından direksiyon hakimiyetini kaybetmemek için  ABS varsa sorun yok o sana yardım edecektir. ABS yoksa araç kaymaya başladığı anda freni bırakacak şekilde çok ölçülü fren kullanmaya çalışacaksın. El frenini tekerlekleri kilitlemeyecek şekilde hafifçe çekeceksin. Önündeki engellerden frenle değil yön değiştirerek kaçmaya çalışacaksın. Boş kaldırım bulabilirsen mümkün olduğunca kaldırıma çarpmadan sürterek durmaya çalışacaksın.

kaymadan inenlerde vardır muhtemelen,pilotaj önemli faktörmüdür abi

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

O esnada geri vitese alsak, tekeri gidiş yönünün tersine döndürsek nasıl olur? Çok mu zekiyim :) :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Zamanında Ataşehirdeki gümrük yolundan aşağı Ataşehir girişine inen bir bulvar var, o bulvarın başından sonuna kadar kaydım. Kaldırıma yasladım spin attım frene bastım yanladım. Olmadı durmadı aşağı kadar indim kaya kaya kornayla :)

Yorum bağlantısı

O esnada geri vitese alsak, tekeri gidiş yönünün tersine döndürsek nasıl olur? Çok mu zekiyim :) :)

benimde araçtan inip önüne geçip tutasım geliyo :D  :D

Yorum bağlantısı

Zamanında Ataşehirdeki gümrük yolundan aşağı Ataşehir girişine inen bir bulvar var, o bulvarın başından sonuna kadar kaydım. Kaldırıma yasladım spin attım frene bastım yanladım. Olmadı durmadı aşağı kadar indim kaya kaya kornayla :)

Keyifli oluyor beee  :tongue:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...