İçeriğe Yönlendir

Buzlu Yolda Kaymaya Başlayan Aracı Nasıl Durdururuz.

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

Buzlu yolda aracı durdurmaya çalışmak en yanlış harekettir. Önemli olan aracın kontrolünü elde bulundurmaktır. Bu nedenle buzlu bir yolda freni aracın kızaklamayacağı kadar kullanabileceği hızı geçmemek önemli. Zaten bu aşamadan sonra yapılan fren aracın kontrolünü zorlaştırır. Araç kaymaya başladıktan sonra frene çok daha sert basmak sadece şans eseri aracın tekerleğininin tutunabileceği bir yer bulunursa işe yarar. Bunun haricinde kızaklayan tekerlekler direksiyon manevrasına engel olur. En başta belirttiğimiz kontrolü kaybetmemek noktası burada bizim irademiz dışına çıkar. Araç kayarken frene basarken kaybedilen direksiyon hakimiyetini geri aldıracak hareket fren basıncını hafif azaltıp hatta freni bırakıp debriyaja basmaktır. Debriyajı kavrama noktasına kadar getirecek vakit varsa ki genelde uzun yollarda bu hamle daha kolay yapılır, frene destek olarak motor freni ile hem aracın durması hızlandırılır hem de yine çok önemli olana kontrol sağlanır. Çok dik bir sokak arasında buzlu bir yolda seçenekler çok azdır ama direksiyondan tekerlekler hükmedebilecek noktayı sağlayan debriyaj kullanıldığında kaldırım kenarı ya da buz yerine kar kümesinin olduğu bir noktaya aracı taşımak daha kolay olacaktır.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

eğer yer buz ise ve kayma oluyorsa yapacak birşey yok. gözüme bir yer kestiririm. olacak yeni nazar boncukları hayırlı uğurlu olsun derim kendime :D

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Otomatik gene en azından sürekli bir kavrama var, bizim gibi yarı otomatikler hepten cacık. Kafasına göre debriyaj yapıyor, kışın sakat biraz.

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Dün sabah İstanbul da tutan kar sonucu  , aracı buzlu ve karlı yolda net tanımak için boş alanda denemeler yaptım, cok az gaz verip kalkınca patinajsız ve kaymadan kalkıyor,tork gücüyle patinajsız yürüyor, gaza basınca patinaj çekiyor.. Ani frenlerde kesinlikle durmuyor.. Ani frende direksiyonla oynayınca spin atıyor..

Aracımın ön iki lastiği , ikinci el kışlık lastik. Sıfır 4 adet kışlıkta sonuc değişebilir.

Ani frenlerden kesinlikle kacınılmalı,

dibine kadar bassanızda arac kayıyor + abs oldu halde yön almyor.. Kendi istediği doğrultuda kayıyor.  

Frene hiç dokunulmaması daha mantıklı ..  örnek 2.vitesteyken 1.vitese almak daha faydalı.. cok az frene dokunulabilir.. Direk kayıyor, olabildiğince frenden kacınılmalı.

Karlı ve buzlu havada acil durumlarda ilk önce her zaman yapılması gereken.. ÖNCE fren.. Sonra debriyaj... 

Nekadar kış lastiği olsada araç karda ve buzda kayıyor.. Kendimizi kandırmayalım...

Gözünüz kesmiyorsa karlı havada araç kullanmayın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Candan

Senaryolar çok çeşitli olabilir. Yokuş yukarı, yokuş aşağı ve düz yol olmak üzere otomobilin kayma şekline göre kontrol hareketleri değişiklik gösterir. Düz yolda kayma sonrası kontrol dışı kalan otomobil aşağıdaki şekillerde tekrar kontrol altına alınabilir.

A. Otomobil arkadan itişli ise;

1. Sol virajda otomobilin arkası saat yönünün tersine doğru kayıyorsa direksiyon dereceli olarak sağa doğru çevrilir ve gaz pedalı oynanarak otomobil toparlanabilir.

Dikkat: Otomobil toparlanır toparlanmaz ters yöne spin atabilir.

2. Sağ virajda otomobil önden sola doğru kaymaya başlarsa direksiyon viraj yönünde yani biraz fazladan sağa doğru çevrilir ve debraja basılarak otomobilin burnunun viraja doğru dönmesi sağlanabilir.

B. Otomobil önden çekişli ise;

1. Sağ virajda otomobilin arkası saat yönünde kayıyorsa direksiyon sola doğru çevrilir ve gaz verilerek otomobil toparlanabilir. Burada amaç otomobilin burnunu arkası ile aynı ize taşımaktır. Ancak otomobil gereğinden fazla sol tarafta (viraj dışında) toparlanacaktır.

2. Sağ virajda otomobil önden sola doğru kayıyorsa direksiyon tam sağa yakın çevrilerek tam gaza yakın sert tepki gazları verilerek otomobilin önü viraja doğru yönlendirilebilir.

Duruma göre yukarıdaki senaryolarla hızlıca el freni çekip indirmeler bile kullanılabilir.

Fakat unutulmamalıdır ki değişik yol koşullarında çok değişik kontra hareketler gerekebilir. Örneğin; yokuş aşağı arkası kayan arkadan itişli bir otomobili A.1.deki gibi toplamak çok zordur. Bu durumdan otomobilin arkası sağa kayıyorsa direksiyon sola yani viraj yönünde çevrilip fren pompalanabilir. Otomobilin burnu gereğinden fazla sağa kayar ve otomobil gereğinden fazla yolun sağ tarafında yani viraj dışında toplanmış olur.

Ayrıca virajlardaki ve düz yoldaki deverler otomobilin tüm fiziksel hareketlerini etkiler.

Sol ayak freni, 3 pedal, uygun viteste kalma, el freni, viraj öncesi otomobil kurma hareketleri gibi ileri sürücülük tekniklerinin incelenmesinde fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Buradaki görüntülerde daha iyi tecrübe oluşturulabilir.

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Üstteki videoyı izledim. Karda buzda neye giderek okadar hızlı gidiyorlarki. O hızda sert vites değişimi veya hafif bir direksiyon hareketi aracın kayması için yeterli olur. Kaydıktan sonrada dip fren ile saldım çayıra nereye giderse gitsin... :)

Yorum bağlantısı

Araç otomatikse ne yapacağız?

Otomatik araçlarda snow modu yoksa 1 ve 2 no'lu vitesler sayesinde aracın kontrolü sağlanabilir. Ancak debriyaj ile motorfreni yapma şansı olmadığından freni çok iyi kullanmak gerekiyor ya da frene mahal bırakmamak.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Karlı ve buzlu yolda tam 12 ay hergün araç kullanan birisi olarak karlı ve buzlu yolda direksiyonla ani manevra ve gereksiz firenden kaçınmak lazım.Ben bizzat araç kaymaya başlayınca az el firenini çekip firene basmadan motor fireni ve gaz ile aracı yönlendiriyordum.

el freni niye? normal pedal zaten arkaya da basıyor. el frenini hafif çekeyim derken arkayı bırakmasın?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

4 tekerlekte de zincir olduğu sürece yokuş aşağıda olsanız aracın kayması çok zor. En iyisi 4 tekerleğe de zincir takmak. Tecrübe ile sabittir.

Yorum bağlantısı

Ben bir düğmeye basıyorum, kendisi iniyor, direksiyonu tutmak lazım sadece :D

Dört çekerler kaymaz diyosun Yani abi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Dört çekerler kaymaz diyosun Yani abi

Land ve diğerleri lütfen, elektronik yardımcılar çok şımartıcı

aksine, öyle bir kayar ki sorun orada, kaymaya başlamış, tüm fiziğin limitne gelmiş 2 tonluk bir kütle olursa, fena..... ama kuru zeminden farkı yok an itibarı ile

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

el freni niye? normal pedal zaten arkaya da basıyor. el frenini hafif çekeyim derken arkayı bırakmasın?

Aynısını bende soracaktım şimdi. El freni 2 tırnak 3 tırnak falan çekmenin mantığı ne anlamadım. Arkadan kayması direk spin demek ve riski arttırıyor el freni.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aynısını bende soracaktım şimdi. El freni 2 tırnak 3 tırnak falan çekmenin mantığı ne anlamadım. Arkadan kayması direk spin demek ve riski arttırıyor el freni.

fazla hızlanmasın diye yaparlar, kontrolüü yapılıra iş görür, ama tecrübe ister

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

fazla hızlanmasın diye yaparlar, kontrolüü yapılıra iş görür, ama tecrübe ister

Yan vermek dışında hiç kullanmadım hareket halinde :p

Yorum bağlantısı

Kaymaya başladıktan sonra az hasarla kurtulmak için dua etmek, tabi zaman yeterse :)

En uyi cevap bu olmaliydi :)

Yorum bağlantısı
Bülent Candan
(düzenlendi)

Viraj çıkışından sonra otomobilin yük dengesi değişmişken aniden yokuş aşağı inerken sert yavaşlatmak gerekince otomobilin arkası momentumdan dolayı hafifler ve tekerleklerin yol tutuşu azalır. 4 çeker ralli pilotu bu durumda frenaj esnasında gaza da basar (sol ayak freni). Arka tekerlekler ön tekerleklere göre daha fazla dönmeye zorlanır ve arkadan bir itme sağlanır. Böylece otomobilin arkasının yola tutulması sağlanmış olur. Bu şekilde yokuş aşağı frenajda otomobil düz çizgide yavaşlatılabilir.

tarihinde Bülent Candan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alirıza Yaman

Ne yaparsan yap çaresi yok :) Daha bugün spin attım aklıma ilk gelen arabayı refüje vurmadan kara nasıl yaslayabilirim oldu çok şükür direksiyonu ters kıra kıra en azından kıl payı hiç bir yere vurmadan düzelttim :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Aracımda "Kış Lastiği" diye bir mod var altında 90-100-110 km/h diye bir seçenek çıkıyor bu nedir çözemedim. Ayrıca dsg şanzımanda dün kışlık lastiklerle buzlu bir yokuşda deneme yaptım normalde yokuş kalkış desteği ile kendisi kalkması gerekirken araçta hiç hareket olmadı, lastiğe bakmadım ama patinaja da kalmadı gibi geldi dsg de ne yapmalı henüz vakıf olamadım. Edindiğim tecrübe kar çoraplarının kusursuz oluşu 50-55 derece eğimde çok rahat yol aldım ki o yokuşu çivili lastikler dahi çıkamadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...