İçeriğe Yönlendir

Sony Teyp Ekran Temizliği Ve Cd Error Çözümü(Detaylı, Fotolu Anlatım)

Guest Mert Boran

Recommended Posts

Guest Mert Boran
(düzenlendi)

Not: Kendiniz denediğinizde birşey olursa olacaklardan sorumlu değilim, tüm risk sizindir. Ama takıldığınız biryer veya şu neden olmadı dediğiniz şeylerde yardımcı olmaya çalışırım.

Not2:Teyp kodunuz yoksa hiç girişmeyin.

Not3: Bu işlem ve benzeri şeylerde vidaları gruplandırarak ve sayılarını yazarak çalışırsanız eksiksiz ve titiz bir çalışma olur.

Not4:Küçük Fotoğraflar tıklandığında büyür. Eğer fotoğrafları göremiyorsanız DNS ayarlarınızı değiştirin.

Merhaba,

Bugün boş günümü değerlendireyim dedim ve oto müzik sistemleri satan ve tamirini yapan biryere gittim. Aslında gönlüm double din bakmaktan yanaydı ama deneyince sony'de ki ses kalitesinin 1000 tl altında hiçbir üründe olmadığını farkettim. Bunun üzerine oradaki elemana sadece teybi sökmesini söyledim. Çünkü bizde teyp sökme aparatı yoktu. Maliyet 5 TL.

Teybi söktürme sebebim:Teyp 10 senelik olduğundan ekranında toz, is, pislik birikmişti. Ekran, gündüz hiç görünmüyor, gece ise puslu ve isli görünüyordu. Birde artık hiçbir Cd okumamaya başladı. Ne track, ne Mp3. Ne takarsak takalım CD Error diyor ve Cd'yi geri çıkartıyordu.

Teybi söktükten sonra hırdavatçıdan telefoncu ve saatçi takımı aldım. Bu yoksa bu teybi hiçbir şekilde açamazsınız. Maliyet: 5TL

Ürün bu:

ysyjy9yt.jpg

İlk önce ekran temizliğine giriştim: Burada Lokman Abi'nin konusundan biraz ilham aldım. :)

(İlk resimler makine modundan kaynaklı bu şekilde sonra düzeliyor.)

hZ5iazC.jpg?1

nPraCYg.jpg?1

vnSEI5J.jpg?2

İlk olarak ön panelin dört köşesinde ki yıldız tork vidaları söküyoruz. Bundan 4 adet var.

IMG_3458.jpg

Sonra ön paneli kendimize doğru yavaşça çekiyoruz. Dikkatli olun, soket var.

IMG_3459.jpg

IMG_3460.jpg

Soketi dikkatlice ayıralım.

IMG_3461.jpg

Sonra karşımızda ki manzara şu olmalı: 8 adet tork vida var onları söküyoruz.

IMG_3462.jpg

Vidaları Sökünce devreler panelden ayrılıyor.

IMG_3463.jpg

Tuşların üzerinde ki kısım acayip kirli. İste isli tabaka yı oluşturan yerlerden biri burası. Ben burayı temizlemek için samsung smart tv'nin içinden çıkan pamuklu bez ve kolonya kullandım. Tuşların yazılı olduğu yerleri ve sony yazan yeri de silmeyi unutmayın.

Sildikten sonra gördüğünüz gibi oldukça temiz.

IMG_3467.jpg

IMG_3466.jpg

Sonra gelelim ikinci aşamaya. Ekran. Yine aynı bezi ve kolonyayı kullandım. Arada ki farkı görebilirsiniz. Sağ taraf silinmiş diğer taraf silinmemiş.

IMG_3468.jpg

Komple silinmiş hali:

IMG_3469.jpg

İşte çıkan is ve toz:

IMG_3470.jpg

Sonra çıkardığımız vidaları tekrar yerlerine takalım:

IMG_3472.jpg

Sonuç ise:

Eskiden neredeyse hiç görünmüyordu. Gündüz fotoğrafını da yarın yükleyeceğim.

aquvuze9.jpg

Soketi ve kalan 4 vidamızıda yerine taktığımızda işlem bitmiştir. SADECE EKRAN TEMİZLİĞİ YAPMAK İSTEYENLER SADECE BURAYA KADAR OLAN İŞLEMLERİ YAPSIN. ---------------------------------------------------

Eğer ki CD ERROR hatası alıyorsanız buradan devam edin.

Teybiniz şu aşamada olmalı. Değilse bu hale getirin. Yukarıda detaylı anlattım.

IMG_3473.jpg

Ön tarafta ki 6 adet vidayı sökelim.

IMG_3474.jpg

IMG_3475.jpg

Parça böyle ayrılıyor.

IMG_3476.jpg

Şöyle olmalı:

A7A5Lq.jpg

Üst kapakta ki 4 vidayı söküyoruz.

JApnan.jpg

Manzara bu olmalı:

GRvoB3.jpg

Sağ ve sol tarafta ki 2+2 vidayı sökelim:

WkV10Q.jpg

3L9Y7p.jpg

Burada dikkatli olun soket'e zarar gelmesin

RkJo0n.jpg

Soketi ayıralım.

pzRB0n.jpg

Bu durumda olmalı:

kBjnb9.jpg

Şimdi alt kısmı bir kenara koyup üst kısmı elinize alın. 4 adet vidayı sökelim.

a3o2Lg.jpg

YkvrDE.jpg

Şu kısmı yine kenara koyalım:

D2l4Pm.jpg

Şu an ki durum:

m6G13Z.jpg

Sağ ve solda ki toplam 4 adet siyah vidaları sökelim. Parçaları ayırıp kenara koyalım.

E8V5gB.jpg

j34V8D.jpg

Bu kısımda yine dikkatli olalım çünkü plastik kelepçe ile bağlanmış.

2128rd.jpg

ZkL7pA.jpg

Soketten kabloyu ayırıp malum parça ile beraber kenara alalım.

o3Arp2.jpg

Üst kapakta ki vidaları sökelim ve ayıralım. Ama burada biraz dikkatli olalım. Hassas bir nokta. Ayrıca kenarda ki kablo çok kolay kopuyor.

nMALpg.jpg

Kablonun bağlı olduğu plastik kısmı aşağı doğru kanırtalım ve metal kısımdan ayıralım.

v5gnVR.jpg

Şu tırnaklara dikkat.

1vYMBD.jpg

Şöyle ayrılmış olmalı.

LAp1N1.jpg

Kablolu kısımı dikkatlice kenara alalım. O kablo çok hassas. Ve o olmazsa makine cd'nin gireceğini anlamayıp mekanızmayı çalıştırmıyor.

rMgZpM.jpg

Şu kısımda ki küçük vidayı sökelim.

7goMdv.jpg

Şu şekilde ayıralım. Zaten 2 kenarda da yay var. O yayları sökmenizi önermiyorum. Ben söktüm ve takmam 2 saat süre aldı. Bu şekilde Sivri ve uzun birşeyin ucuna kolonlya sürülmüş gözlük silme mendili iliştirip okuyucunun önünü güzelce silebilirsiniz. Baya bir aralanıyor. Yeterince boşluk var buradan silebilirsiniz.

qM4PpW.jpg

Ama sökmüşken komple temizleyeyim daha iyi olur derseniz yayları çıkarmanız gerekiyor. Böylelikle sensöre daha iyi ulaşabilirsiniz. Sözkonusu yaylar:

Pk5PNQ.jpg

Yayların yerleri:

g8kZp2.jpg

9oV2AQ.jpg

Ondan sonra şu tekerleği ileri doğru ittirerek çıkarın.

Mp6L2a.jpg

Devam:

Sonra şu parçayı yukarı doğru açıp sağa doğru ittirerek çıkarın.

XkBLN6.jpg

d3nkDL.jpg

İşte sensörümüz:

578MXq.jpg

A7A5NX.jpg

Sensör sabit değil. Bundan dolayı iyice silemeyebilirsiniz. Bunun için bir tarafına tornavida ile hafifçe bastırıp sabit durmasını sağlayın.

4rLbQQ.jpg

JApnNB.jpg

İşte sensörün son ve temiz hali.

OAR7N5.jpg

İşlemleri tersine doğru yaparak cihazı toplayın.

Video yükleniyor, artık hem track hem mp3 cd'lerini sorunsuz olarak, eskisinden çok daha hızlı bir şekilde kayıpsız, cıyk cıyk diye atlamadan okuyor.

Hiçbişey kendi yaptığınız başarılı bir işten daha çok keyif veremez.

Kolay gelsin. :)

Iste temiz ekranlı temiz sensörlü taze Sony videosu. :)

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Beğen 32
Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Mert gerçekten de büyük bir özveri ve emekle iyi bir çalışma koymuşun ortaya.Emeğine bileğine sağlık..

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Halen teyple meyple uğraşıp duruyorsun Mert. Takalım yapalım bir Carputer hayatını yaşa abem :seytan:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Halen teyple meyple uğraşıp duruyorsun Mert. Takalım yapalım bir Carputer hayatını yaşa abem :seytan:

Bence takdir etmemiz gerekir. Beceri ve anlatım olarak çok güzel iş çıkarmış :) Carputer mi ne ise onuda ilerde kendi kazanmaya başlayınca alır...

Yorum bağlantısı
Ali Eren

:bravo:  :bravo:  :bravo:

Ellerine sağlık Mert. Faydalı paylaşım olmuş. Ben cesaret edemem bunu sökmeye. Ankara'ya gelince gelip sana söktürsem olur mu?  :D

Bu arada baban nerelerde? Göremez olduk hiç forumda. Selamlarımızı ilet.  :flowers:

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Ellerine sağlık, güzel bir paylaşım olmuş. Anlatım da bir o kadar güzel. Çok teşekkürler. Artık bunu sabit teknik bilgilerin bulunduğu yere mi koyarlar bilmem :bravo:

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Eline sağlık. Iyi bir çalışma olmuş.

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Tebrikler, güzel çalışma..

Hatırladığım kadarıyla birkaç kişi daha aynı sorundan şikayetçiydi, çözüm olur umarım..

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Sonata

başarılı bir çalışma olmuş emeğine sağlık.

Yorum bağlantısı
Ali ÇOLAKOĞLU

Ellerine sağlık. Başarılı çalışma.  :good1:  :bravo:

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

abi benim konsoldak güzel yer  10 inchten büyük ekran takılabılıyor  proje yi yaptım :D arabada kasko olmadığından yapmıyorum :D :D :p :P

Yorum bağlantısı
Misafir

:bravo:  :bravo: Tebrikler Mert.. Ellerine sağlık. Çok faydalı bir çalışma.. İlk fırsatta ekran temizliğini deneyeceğim.. Ama özellikle sensör temizliği içimi ürpertti ama.. Zor gibi ve "kablo kolay kopabilir"  :shok:  :D

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Eline emeğine sağlık. Bence Modlar konuyu sabitlesin.  Çünkü çok faydalı bilgi  olmuş.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Mert, eline sağlık. Bir dahakine kolonya yerine izopropil alkol kullan ;)

Yorum bağlantısı
Ramazan Karaçolak

Tebrikler,emeğine sağlık.Çok dikkat gerektiren bir iş :bravo:  :bravo:  :bravo:

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Bu basit iş için o kadar zaman kör gibi ekrana baktığımıza acıdım. Gerçekten sizde durmayın. Sonuç harika. İşte gündüz fotoğrafları:
20140102_090526[1].jpg
20140102_091000_HDR[1].jpg
Bu da extradan kapalı garajda:
20140102_091227[1].jpg

Mert gerçekten de büyük bir özveri ve emekle iyi bir çalışma koymuşun ortaya.Emeğine bileğine sağlık..

başarılı bir çalışma olmuş emeğine sağlık :)

Bence takdir etmemiz gerekir. Beceri ve anlatım olarak çok güzel iş çıkarmış :) Carputer mi ne ise onuda ilerde kendi kazanmaya başlayınca alır...

Emeğine sağlık...

Ellerine sağlık, güzel bir paylaşım olmuş. Anlatım da bir o kadar güzel. Çok teşekkürler. Artık bunu sabit teknik bilgilerin bulunduğu yere mi koyarlar bilmem :bravo:

Eline sağlık. Iyi bir çalışma olmuş.

Tebrikler, güzel çalışma..

Hatırladığım kadarıyla birkaç kişi daha aynı sorundan şikayetçiydi, çözüm olur umarım..

başarılı bir çalışma olmuş emeğine sağlık.

Ellerine sağlık. Başarılı çalışma.  :good1:  :bravo:

Eline emeğine sağlık. Bence Modlar konuyu sabitlesin.  Çünkü çok faydalı bilgi  olmuş.

Tebrikler,emeğine sağlık.Çok dikkat gerektiren bir iş 

Hepinize teşekkürler. Umarım faydalı olmuştur. :)

Mert'cim yaptığın işin zorluğu kadar bu mesaj hazırlamakta da büyük emek vermişsin.

Eline sağlık, emeklerin gerçekten çok bu işte.

Teşekkürler Abi, gerçekten çok uğraştım mesaj için. Forum sürekli hata veriyor. 

Tebrikler,emeğine sağlık.Çok dikkat gerektiren bir iş 

Teşekkürler. :)

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Ellerine sağlık Mert. Faydalı paylaşım olmuş. Ben cesaret edemem bunu sökmeye. Ankara'ya gelince gelip sana söktürsem olur mu? 

Bu arada baban nerelerde? Göremez olduk hiç forumda. Selamlarımızı ilet.

Teşekkürler Ali Hocam. Sizin ki titanium değil mi ? Sizde sorun olmaması lazım ama tabiki yaparım. :)
İlettim selamlarını Abi, o nunda selamı var. Vakti olmuyor pek foruma girmeye. Şu an bende onun yanına işyerine geldim. :)

Mert, eline sağlık. Bir dahakine kolonya yerine izopropil alkol kullan 

Tamam Abi, aklımda. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

mert telefonda tarif etsene   :crazy:

Abi valla bundan iyi tarif edemem galiba. Zaten sınırsız konuşma paketi felan lazım. :D

:bravo:  :bravo: Tebrikler Mert.. Ellerine sağlık. Çok faydalı bir çalışma.. İlk fırsatta ekran temizliğini deneyeceğim.. Ama özellikle sensör temizliği içimi ürpertti ama.. Zor gibi ve "kablo kolay kopabilir"  :shok:  :D

Teşekkürler Abi. Ekran temizliği çok çok basit. Kesinlikle yap. Ama diğer işte Kablo ve yaylar cidden çok sakat. Kablo kaç yıllık olunca sertleşmiş ve kılırıyor. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Bu işlemi bende 2004 c-max için yaptırdım 10 dakka sürdü 10tl verdim. Sensör temizliği yok ama içinde.

Fakat bu işlemi kendim yapsam daha mutlu olurdum. Malzemem olmadığı için dışarda yaptırmak zorunda kalmıştım :)gerçekten görüntü çok değişiyor

tarihinde Eren Erdoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Müzik zevkinde şahaneymiş :)

Ellerine sağlık. Disco'yu yollayayım da, bi elden geçir, note2 ye nası fark attığını görürsün :p

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Kendi arabamın böyle olacağını mı sanıyorsunuz Hakan Abey. :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...