İçeriğe Yönlendir

Sony Teyp Ekran Temizliği Ve Cd Error Çözümü(Detaylı, Fotolu Anlatım)

Guest Mert Boran

Recommended Posts

Emre Şimşek

Gerçekten çok faydalı bir çalışma olmuş.

Boş zamanda hemen yapmak istiyorum.

Teyibi her elektrikçi sökebilir mi? Yoksa bir teyipçiye ya da iyi bir hırsıza mı ihtiyacımız var?  :)

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Gerçekten çok faydalı bir çalışma olmuş.

Boş zamanda hemen yapmak istiyorum.

Teyibi her elektrikçi sökebilir mi? Yoksa bir teyipçiye ya da iyi bir hırsıza mı ihtiyacımız var? :)

Tesekkurler. :)

Elektrikciler sokemez. Araç Elektronikcileri, teypciler sokebilir. :)

Aparati olsa herkes sokebilir tabii. :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa AYSAN

harika bir çalışma olmuş. peki nasıl usb aparatı adapte edebiliriz bu sony teybe?

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

harika bir çalışma olmuş. peki nasıl usb aparatı adapte edebiliriz bu sony teybe?

Teşekkürler. Edemeyiz. :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Mert bu sony'nin zor bulunan teyp sökme aparatları

YYk709El.jpg

Bu da bildiğimiz tırnak törpüsü

RaJsDaol.jpg

Bu törpüleri aparatların takıldığı yerlere önce üst tarafa takıp uç kısımlarını içe doğru bastırıp teybi hafifçe öne doğru çekiyoruz daha sonrada alt kısım da aynı işlemi yapıp teybi sökebiliyoruz, kolay gelsin diyelim yapmak isteyen arkadaşlara..... 

Bugün ben de bu aparatlardan yapmaya çalıştım.

Elimde sadece bir tane neşter vardı, Eczane Eczane dolaştım onlarda yokmuş en son bir veterinerle görüştüm yalvar yakar 3 tane sattı bana 3'ü 5 liraya. Fakat kimliğime kadar baktı ipsiz mi sapsız mı güvenemedi bir türlü :)

20141222_143830_zpsb41f48aa.jpg

Fotoğrafta açıkta olan bende daha önceden bulunan neşter. Sanırım ucu bu iş için en uygun olanı oydu.

Veterinerin verdiği diğer 3 neşter buna göre nispeten kalındı.

20141222_144015_zps35e8f1b0.jpg

Hevesle atıldım teyibin üstüne...

20141222_143845_zpsf265d3a9.jpg

Ama bir türlü teyibi yerinden oynatamadım. Anladım ki sonradan aldığım bıçaklar kalın geliyor, aldım elime pense gibi bir şey bıçakları kırmaya başladım.

Fakat çelik bıçaklar sanırım biraz şekilsiz kırıldılar. Sonuç olarak birbirinden farklı 4 çeşit anahtarım oldu ama galiba sadece 1 tanesi işe yarıyor.  :crazy:

20141222_150510_zpsafa2c1e4.jpg

Bu teyp sökme maceram da başarısızlıkla sonuçlanmış oldu.  :zort:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Takım satan bir yere gidebilirsen sentil al oradan, ne yapcaksın derse sibop ayarı yapacağım de.. :D  Sonra bendekileri tarayıp sana göndereyim, onları bilgisayardan birebir çıkış alıp sentillerden kalın olanlardan baskıdaki şekile göre kes.. Sonuç mükemmel olur.. ;)

pr_01_837_min.jpg?rev=1367145156

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Keserim keserim de çok kolay olmaz benim için, metal kesmek için daha profesyonel bir alete ihtiyacım var sanki :)

Yorum bağlantısı
Mustafa AYSAN

Teşekkürler. Edemeyiz. :)

keşke edebileydik. bazı sitelerde dönüştürücü bir aparattan bahsediyor da o yüzden sormuştum.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

keşke edebileydik. bazı sitelerde dönüştürücü bir aparattan bahsediyor da o yüzden sormuştum.

Cd changer cikisi mp3lu sonylerde yok diye biliyorum. Ama gecen forumda birisi yeni bir proje yapmisti. :)
Yorum bağlantısı
Mustafa AYSAN

Cd changer cikisi mp3lu sonylerde yok diye biliyorum. Ama gecen forumda birisi yeni bir proje yapmisti. :)

nerde hemen söyleseniz de bi incelesek

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Serkan abi en iyisi ben Ocak'ta Ankara'ya geldiğimde seni ziyaret edeyim. :)

Valla mı, çok heyecanlandım şimdi.. :D  Gel tabi, ne zaman istersen gel, haber vermen yeterli... ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Bugün ben de bu aparatlardan yapmaya çalıştım.

Elimde sadece bir tane neşter vardı, Eczane Eczane dolaştım onlarda yokmuş en son bir veterinerle görüştüm yalvar yakar 3 tane sattı bana 3'ü 5 liraya. Fakat kimliğime kadar baktı ipsiz mi sapsız mı güvenemedi bir türlü :)

Fotoğrafta açıkta olan bende daha önceden bulunan neşter. Sanırım ucu bu iş için en uygun olanı oydu.

Veterinerin verdiği diğer 3 neşter buna göre nispeten kalındı.

Hevesle atıldım teyibin üstüne...

Ama bir türlü teyibi yerinden oynatamadım. Anladım ki sonradan aldığım bıçaklar kalın geliyor, aldım elime pense gibi bir şey bıçakları kırmaya başladım.

Fakat çelik bıçaklar sanırım biraz şekilsiz kırıldılar. Sonuç olarak birbirinden farklı 4 çeşit anahtarım oldu ama galiba sadece 1 tanesi işe yarıyor.  :crazy:

Bu teyp sökme maceram da başarısızlıkla sonuçlanmış oldu.  :zort:

Emre, mesajımdaki tırnak törpüsünü ( 2 tane olacak ama ) önce üst kısma tak ve içeri giren taraflarını dışa doğru kastırarak önce üst kısmını çıkar teybin ve ardından alt tarafı aynı şekilde dene rahatlıkla çıkması lazım ama bu işlemler esnasında yanında birisi yardımcı olursa teybin üst kısmını dışarı doğru çekerse daha kolay olacaktır. Aparata hiç gerek yok aslında, kolay gelsin....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Yasin ARIKAN

Merhaba aracım 2006 C Max Ghia. Üzerindeki orjinal CD çalardan CD dinleyemiyorum. CD yi taktığımda sürekli CD reading uyarısı veriyor ancak bir türlü başlatmıyor. Bu sorun neden kaynaklı olabilir ve çözümü nedir. Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Misafir

Merhaba aracım 2006 C Max Ghia. Üzerindeki orjinal CD çalardan CD dinleyemiyorum. CD yi taktığımda sürekli CD reading uyarısı veriyor ancak bir türlü başlatmıyor. Bu sorun neden kaynaklı olabilir ve çözümü nedir. Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.

Merhaba Yasin Bey.

Konunuz birleştirilmiştir. Sorun için burayı inceleyebilirsiniz..

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Muhammet GÖKDUMAN

Fordum la ilgili bi problemim var sitedeki konulara baktım çok eski yazıları yenilerinin olduğu bir topic varsa yönlendirirmisiniz  aracım 2005 1.6 focus ghia  sony müzik sistemi naptıysam cd açtıramadım önceki paylaşımlara baktı yararlı ama benim işe çare olmadı...

Yorum bağlantısı

FORDUM LA İLGİLİ Bİ PROBLEMİM VAR SİTEDEKİ KONULARA BAKTIM ÇOK ESKİ YAZILARI YENİLERİNİN OLDUĞU BİR TOPİC VARSA YÖNLENDİRİRMİSİNİZ  ARACIM 2005 1.6 FOCUS GHİA  SONY MÜZİK SİSTEMİ NAPTIYSAM CD AÇTIRAMADIM ÖNCEKİ PAYLAŞIMLARA BAKTI YARARLI AMA BENİM İŞE ÇARE OLMADI...

Merhaba Muhammet Bey,

Konunuz uygun konu ile birleştirilmiştir. Sorununuz büyük ihtimalle budur. Detaylı incelerseniz çözüm olacaktır..

Mesajlarımızda büyük harf kullanmamaya ve imla kurallarına uymaya dikkat ediyoruz. 

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Ozan Cansoy

Ben de 2005 Focus 1.6 Ghia araç satın aldım fakat Sony Teyp de CD okuma problemi yaşıyorum elektronikçiye söktürüp iyice temizletmeme rağmen mp3 cd si okuyor fakat şarkılarda atlamalar yapıyor belki dedim orjinal CD istiyordur diye gittim orjinal CD aldım fakat nafile CD okutamadım bi türlü ekranda (--:--) ve (00:00) şeklinde yanıp yanıp sönüyor bu sorunumu nasıl çözebilirim kafayı yiycem çözemedim bi türlü yardımcı olursanız çok makbule geçer valla... :)  :)  :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Yakın zamanda fiestama sony teyp aldım temizini bulmak gerçekten çok zor zaten hemen hemen 10 senelik aletin çiziksiz kalmasını beklemek hayal. Teyp geldikten sonra forumda efe arkadaşımız kendi uyguladığı malzemeleri yazmış ve çok güzel sonuç almış benimde aklıma yattı ve ürünleri sipariş verip hemen işe giriştim.

Öncelikle teybi söküp ön paneli çıkardım ekranın iç kısmı baya tozlu ve isliydi bu kısmı sildim temizledim ama iç taraf oksitlenmiş sanırım yinede buhulu görünüm gitmedi daha sonra iç kısmada çizik giderici pasta arkasından cila arkasından plastix uyguladım.

2kkkg2.jpg

B000MM.jpg

oZZZg9.jpg

Ön yüze gelirsek çizik ve matlaşmış bir görüntü vardı. İlk önce tuşlar ve cd nin girdiği gri kısımı korumak için ön panele komple koli bandı yapıştırdım. Daha sonra tuşların etrafını falçata ile kesip kalıp çıkardım ardından kalan bantları söktüm, tuşlar ve cd giriş yeri korunmuş oldu.

rVVVZP.jpg

7bbbMl.jpg

9555o8.jpg

b222Dj.jpg

Bu işlemleri yaptıktan sonra ilk önce pasta daha sonra cila daha sonra plastix en sonunda da  antistatik plastik parlatıcı uyguladım ve işlem tamam.

Xooo9j.jpg

b222k0.jpg

5kkkLl.jpg

Far konusuna gelirsek zaten bu uygulamayı artık herkes biliyor ama bu sefer kullandığım m105 pasta ve m205 cila çok fark yarattı. 

Matlaşmış farım

oZZZkq.jpg

Zımparalanmış hali

ZVVVEz.jpg

Bitmiş hali

VLLLMR.jpg

Ayrıntılara gelicek olursak tuşların aralarına kaçan pastaları cilaları temizlemek çok zor ayrıca biraz derin çizikler kaybolmuyor ama matlaşmış görüntü tamamen gidiyor ve rahatsız etmiyor çizikler. Su zımparası kullansaydım o çiziklerde giderdi ama cesaret edemedim.Polisaj makinem olsaydı dahada güzel olurdu tüm işlemler.

Kullandığım malzemeler:

Meguairs 1000-1500-2000-2500-3000 su zımparası.

Meguairs m105 pasta - m205 cila - plastix

Atas antistatik plastik parlatıcı.

Sonuç: Uğraşa kesinlikle değiyor teypteki çiziklerden hoşnut değilseniz 1 gününüzü ayırıp bu uygulamayı yapmanızı tavsiye ederim.

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
  • Beğen 15
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Vay vay vay :nazar: Sıfırlanmış ürünler resmen.

Güle güle kullanın. Bu el emeğinden sonra teybe her bakışınızda başka bir keyif alınır yahu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...