İçeriğe Yönlendir

C Max 2 - Aracınızda Vay Be Diyeceğiniz Özellikleri Sıralayalım

Olgaç Öcek

Recommended Posts

Misafir

Tam anlayamadım, cmax nasıl focus oluyor? Ne demek istediniz tam olarak?

Eski kasalarda "Ford Focus C-Max" olarak geçiyor literatürde, yenileri bilemiyorum.. Ama burada trigeri kopan araç sanırım İnan Bey in dediği gibi..

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Trigeri kopan aracın focus olduğunu söylemiş arkadaş....

Eski kasalarda "Ford Focus C-Max" olarak geçiyor literatürde, yenileri bilemiyorum.. Ama burada trigeri kopan araç sanırım İnan Bey in dediği gibi..

Ben üstteki mesajları atlamışım, tesekkür ederim açıklamalarınız için :flowers:
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Banada şehir efsanesi gibi geldi :)

Yukarıda dedim ya daha 500-700 km de iken 200 km/ h gördüm. Maşallah saat gibi işliyor.

Birtek sıkıntım var. 2.vitese geçişte bazen motor zorlanıyor. Sanki 3. veya 4.vitese atmışım gibi büyük vitesmiş gibi tepki veriyor. Bazen ama.

Yazılım yükseltmek için servise gitmeyi planlıyorum.

Daha 500 km deki araçla 200 yapmayın yazıktır, her ne kadar rodaj yok deselerde bu kadar zorlamak iyi değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

C-max'ın kullanım klavuzuna göre rodaj diye bir şey var..

mipe.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Olgaç Öcek

Teşekkürler uyarılarınız için arkadaşlar.

Kitapçıkta verilen bazı bilgiler ile teoride çok farklı alınan sonuçlarda mevcut. Örneğin ; Bizim bu araçların maximum hızına 187 yazıyordu hatırladığım kadarıyla. Güvenilir çıkılan en yüksek budur diyeceksiniz belkide ancak , bahsettiğim hızlarda araç yay gibi , sorunsuzdu :)

Zaten bu hızlara çıkıldığında 5 saniyeden fazla aynı hızda gidilmiyor. Anlık 2-3 sn kadar bu hıza çıkılıyor.

Tabi herkesin bileceği iş , ancak motoru açmadan , sağır bir şekilde kullanmakta bana ters geliyor. Sakin kullanımlarım haricinde arabayı arada sırada zorladığım anlarda oluyor anlık olarak. Bir problem olmayacağını düşünüyorum.

Bu arada 1000 km de geçtim ben

İyi sürüşler....

Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar
(düzenlendi)

Benim aracım son limite yaklaştı 1350 :)

Olgaç Bey aracı düşük devirde ve bahsettiniz gibi sağır kullanmak kurum yapar arada silkelemek lazım :)

Ayrıca vites geçiş işareti her yerde geçerli olduğunu düşünmüyorum düşünün rampada vites değiştir ikazı veriyor 3'e atıyorsun boğuluyor ya biraz daha devir yükseltip öyle atacaksın yada hafif gazı bırakacaksın ışık sönsün.

tarihinde Rıfat Hasar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Benim aracım son limite yaklaştı 1350 :)

Olgaç Bey aracı düşük devirde ve bahsettiniz gibi sağır kullanmak kurum yapar arada silkelemek lazım :)

Ayrıca vites geçiş işareti her yerde geçerli olduğunu düşünmüyorum düşünün rampada vites değiştir ikazı veriyor 3'e atıyorsun boğuluyor ya biraz daha devir yükseltip öyle atacaksın yada hafif gazı bırakacaksın ışık sönsün.

Vites yükselt demesi ekonomik sürüş olsun diye biliyorum. Biz ona pek bakmiyoruz :)

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Vites işaretinin özellikle rampalarda doğru çalışmadığına karar verdim.

Yeni motoru zorlar iseniz, henüz birbirine alışmamış parçaları, olması gerektiğinden daha hızlı şekilde birbirine alışmaya zorlarsınız. Bu da teoride motor ömrünü düşürür. Pratikte ne kadar hissedilir bilemiyorum. Biraz da şans..

Yorum bağlantısı
Olgaç Öcek

Ben aksini düşünüyorum.

Vites değiştirme ikazı mükemmel çalışıyor bende.

Dikkat edin , hangi viteste olursanız olun , ani gaza basın , yani spor kullanım gibi kullanın vites değişim ikazı çıkmıyor. Normal gaza basışlarda vites değişimi ikazı evet dediğiniz gibi hep aynı devirlerde ikaz veriyor. Ancak gaza yüklendiğiniz zaman yani ben bu rampayı hızlı çıkmam lazım , yada araç solluyorum ikazını veriyorsun bir nevi , bu durumlarda bende vites değiştir ikazı ya çıkmıyor yada farklı devir saatinde uyarısı çıkıyor. Bencede olması gereken bu zaten.

Siz rampayı çıkmaya çalışırken gazı yeterince tokatlamadığınızdan o uyarıyı alıyorsunuzdur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Vites işaretinin özellikle rampalarda doğru çalışmadığına karar verdim.

+1

Opel Corsa aracımda çok daha sağlıklı çalışıyordu bu sistem.  Yokuş çıkarken hemen vites yükselt diye uyarı veriyor.  Vitesi yükseltsen araç üst vitese geçtiğinde 1500 devir bandının altında kalacak çekmeyecek v.s.

Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar

Olgaç Bey, dediğiniz doğru ara gazı verip devir yükseltince kendinden sönüyor 1750 Devirde yanan ışık 2000-2200 Devir olunca yakıyor o zamanda bahsettiğim sorun kalkıyor ortada.

Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

Bugün arabamla devirli kullanmaya başladığımda vites büyüt işaretini vermedi. Demekki kullanım stilimize göre uyarı veriyor. Sevdim. :)

Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar

Bugün arabamla devirli kullanmaya başladığımda vites büyüt işaretini vermedi. Demekki kullanım stilimize göre uyarı veriyor. Sevdim. :)

Murat Bey, Aracın kaldırımlara kapı sürtmeleri dışında hiçbir şikayetim yok 1600 km yaptım bir ayda şu an ortalama yakıt tüketimi 6,5 lt. görünüyor, bu sefer yakıt lambası yanıncaya kadar yakıt almayıp bir depo ile kaç km yaptığımı görmek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Abi bizim arabanin ilk sahibi yuzunden mi bilmiyorum ama 1.7 - 1.8 gelince vites yükselt diyor

Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

Abi bizim arabanin ilk sahibi yuzunden mi bilmiyorum ama 1.7 - 1.8 gelince vites yükselt diyor

Devirli kullanmaya başladığında vitesi yükselt uyarısı veriyormu peki?

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Devirli kullanmaya başladığında vitesi yükselt uyarısı veriyormu peki?

Babam 2.2 - 2.5 arası

Ben 3 - 3.5 arası

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

ELM 327 ile aktif edilebiliyor..

Buda kendi aracımdan örnekler

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

Ecomode ekonomik kullanım ile ilgili geniş çaplı bir verit tabanından elde edilmiş verilerle hazırlanan algoritmaların kullanıldığı ve sürücüye ekonomik kullanma konusunda yardımcı olması beklenen bir özelliktir.
Yani birincil amaç ekonomik ve verimli kullanımı teşvik etmektir ve bunun dışından bir ayar yapılma olanağı da yoktur.

Çoğumuzun da bildiği gibi yol bilgisayarında ortalama tüketim değeri ekranından sağ ok ile girebileceğiniz bir ekranda karşımıza çıkar ve boyanması gereken beşer yapraklı üç çiçekten oluşur.

Sistem araç hızı, motor devri, anlık tork değeri, motor ısısı, debriyaj, gaz pedalı ve vites kolu pozisyonlarını izliyor ve elde ettiği verilerle eğer ekonomik kullanma değerlerine uygunsa çiçek yapraklarını boyayarak "doğru yapıldı" mesajını veriyor.

İlk çiçek vites değiştirme alışkanlıklarınıza bakıyor, eğer ekonomik sürüşle uyumlu kullanırsanız, diğer bir deyişle yol bilgisayarı değişim uyarılarına sadık kalırsanız, yaprakları tümden boyanmış bir çiçekle ödüllendiriyor sizi.

İkinci çiçek verimli kullanım ile ilgili, anlık hız değişimlerini, sert devirlenme veya frenleme gibi parametreler göre trafikte ne kadar akılcı olduğunuzu, ya da ne kadar öndekinin dibine yanaşıp fren gaz gittiğinize bakıyor. Sakin kullanırsanız burdan da güzel bir çiçek kazanma şansınız var.

Üçüncü çiçek ise hız ile ilgili, şartlara en uygun, yani diğer bir deyişle en az yakıt tüketimi sağlayan hızı kullanırsanız bir boyalı çiçek de buradan kazanıyorsunuz.

Sonuçta verimli kullanılabilecek en yüksek vitesi kullanıp, diğer araçlarla mesafe bırakarak sakın kullanır ve fazla hız yapmazsanız ödüllendiriliyorsunuz.

Ayarlar değiştirilebilir mi? Hayır, daha önce de yazdığım gibi ekonomik sürüş desteği özelliği taşıyor ve hedef bu!

Sıfırlanabilir mi? Evet, ort. yakıt tüketimini sıfırladığınızda tüm yaprakların içi boşalıyor ve yeniden başlıyorsunuz.

(alıntı)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Biz de doldurmuşuz yoncaları. Ama ortalama 6,2 litre (eski focusa göre 0,5 daha fazla). Demekki bu araçla bu kadar oluyor..

jy1n.jpg

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit
(düzenlendi)

Abi senin otomobilin tekno paket mi? Yoksa değiştirdin mi göstergeyi? :)

tarihinde Ahmetcan Yiğit tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Abi senin otomobilin tekno paket mi? Yoksa değiştirdin mi göstergeyi? :)

Tekno paket değil. Ben sonradan değiştirdiydim göstergeleri. 

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Tekno paket değil. Ben sonradan değiştirdiydim göstergeleri.

Ne kadar fiyati toplamda?

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Ne kadar fiyati toplamda?

Ankara'dan 450'ye aldım. Başka masrafı olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...