İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Frene Basınca Gelen Ses

Misafir

Recommended Posts

Misafir
(düzenlendi)

Şimdi kokpitimde iki adet sesim oldu. Birisi  kontağın yanındaki bozuk para büyüklüğündeki yerden gelen fan sesi (klima ile ilgili olduğunu forumdaki arkadaşlar yazmıştı), birisi de  çok yüksek olmayan ama kendini belli eden "sısssssssss" diye bir ses. Bu ikinci ses frene basınca kesiliyor. Hatta ayağımın ucuyla dokunuyorum (Arkada stopların yanacağı basıncı uygulamadan dahi) kesiliyor. Uyuz oldum. Ne olabilir? 

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fren pedalınızın oradan gelen hava basınç sesi. Hep geliyordu muhtemelen, siz yeni dikkat ettiniz.

Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Aynı ses benim fren pedalındada mevcut ufak bir dokunmada bile kesiliyor yaklaşık bir senedir var 2 servise de gösterdim ne westinghouse da nede fren hidroliğinde bir eksilme yada hava bulamadılar çünkü 2 sene dolmadan değiştiririm sürekli ama internette araştırma yaparken denk geldim renault forumunda megane araclardada bu sorun varmış genel olarak sesin kaynağı frenin arkasında kauçuk bir körük var ve zamanla yıpranmadan dolayı bu dışarı çıkıyor elimle denedim körükle oynayınca ses gidiyor yada çekince hava sesi daha çok artıyor ama birde tek problem aracı bırakıp 1 gün durduktan sonra fren taş kesiyor bu sebepten dolayı ama çalıştığı anda eski haline dönüyor fakat frende hiçbir sorun yok ne çok sert ne yumuşak pompalayınca da fren sertleşiyor normal olarak hicbir sıkıntı yok ama sizde bu durumlar dışında başka bir şey varsa acil gösterin.

Yorum bağlantısı
Misafir

Aynı ses benim fren pedalındada mevcut ufak bir dokunmada bile kesiliyor yaklaşık bir senedir var 2 servise de gösterdim ne westinghouse da nede fren hidroliğinde bir eksilme yada hava bulamadılar çünkü 2 sene dolmadan değiştiririm sürekli ama internette araştırma yaparken denk geldim renault forumunda megane araclardada bu sorun varmış genel olarak sesin kaynağı frenin arkasında kauçuk bir körük var ve zamanla yıpranmadan dolayı bu dışarı çıkıyor elimle denedim körükle oynayınca ses gidiyor yada çekince hava sesi daha çok artıyor ama birde tek problem aracı bırakıp 1 gün durduktan sonra fren taş kesiyor bu sebepten dolayı ama çalıştığı anda eski haline dönüyor fakat frende hiçbir sorun yok ne çok sert ne yumuşak pompalayınca da fren sertleşiyor normal olarak hicbir sıkıntı yok ama sizde bu durumlar dışında başka bir şey varsa acil gösterin.

Ben de sadece ses var. Yani pedalın üstüne tüy düşse ses kesiliyor. İlginç bir durum.

Yorum bağlantısı
Behram Doygun

O zaman Bülent bey hiç kafanıza takmayın sese alışıp kullanın ben öyle yapıyorum çünkü hangi servise gittiysem servoda felan bir sorun bulamadılar borulardada çatlak yada kaçak yok ama işte o körük yüzünden zamanla aşınmasından dolayı yapıyormuş öyle denince bende ustalara uydum simdilik devam ediyorum. B)

Yorum bağlantısı
Misafir

O zaman Bülent bey hiç kafanıza takmayın sese alışıp kullanın ben öyle yapıyorum çünkü hangi servise gittiysem servoda felan bir sorun bulamadılar borulardada çatlak yada kaçak yok ama işte o körük yüzünden zamanla aşınmasından dolayı yapıyormuş öyle denince bende ustalara uydum simdilik devam ediyorum. B)

Çok haklısınız. Fakat aklıma takıldı ya bir kere, 50 tane sesin arasından benim kulak gider o sesi bulur şimdi. Alışmaya çalışayım bakayım. Denemekten ne çıkar...

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...

Konuyu yeniden hortlatayım derken farkettim. Başlığı yanlış açmışım. "Frene basınca kesilen ses" olmalıymış :) . Samsun da bir kaç ustaya gösterdim. Hepsi de westinghouse dan kaynaklandığını söylediler(hortumlar sağlam görünüyor). Böyle kullanmam sorun oluşturmazmış. Sökülüp bakıldığında belki tamir edilebilirmiş. Keçe gibi bir şeyden bahsettiler ama nedir? nerededir? anlayamadım. Yenisi 1300 TL olduğu ve ses dışında problem oluşturmadığı için yenilemenin anlamı yok. Renault megane ve scenic lerde de aynı westinghouse olduğunu ve onlarda da bu gibi sesler yaptığını söylediler.

Ne dersiniz? Westinghouse sökülüp tamir edilebilen bir parça mıdır? Söktürüp baktırayım mı? Zira sökülmesi epey zor bir yerde gibi duruyor.

Bu arada forumdan tanıştığım Samsun tayfasından Emrullah arkadaşıma da teşekkür ediyorum. Ne zaman yanına gitsem mahcup eder derecesinde ilgi ve alaka gösteriyor. 

Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Sökülüp tamiri yapılabiliyor 250 yada 300 liraya iç takımını değiştiriyorlar işçilik hariç takım fiyatı bu bana sorduğum servisler hep bu aralıkta fiyat verdi bende elletmedim. Sorunda yok Allah'a çok şükür

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...

Arkadaşlar  fısırtı epeyce arttı. Artık arka koltuktan bile duyulur oldu. Rolantiyi etkiler denmişti, şimdilik rolantide sıkıntı yok. Tamir kiti denmişti , fakat tereddüt ettiğim nokta tamir kiti ile onarttırsam  sıkıntı çıkarma ihtimali olur mu? Yani hassas bir işçilik gerektirir mi? Basit bir iş midir? Allah muhafaza fren bu, okkanın altına gitmeyelim. Onarım sırasında zedelenme ihtimali yüksek olan bir durum varsa - Yenisi kaç para bunun -  yenisini taktırayım.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Serhat Emre

Buna benzer bi tislamada bizde mevcut.frene basildiginde kesiliyor.biraktigimizda tekrar gelmeye devam ediyor.neden yapiyor ki bunu?frenlemede vs bir sorun olusturmadi hatta aldigimiz gunden beri mevcut 6000km yol yaptik.

kurcalattiralim mi yoksa boyle kullanmaya devam mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...