İçeriğe Yönlendir

B Max - 1.6 Powershift Yakıt Tüketimi

Berkin Özcanlı

Recommended Posts

Berkin Özcanlı

Merhaba arkadaslar,

1.6 Powershift Bmax'imle ilk uzun yok deneyimimi yasadım. Bu aracı alırken yakıt tüketimi kafamı karıstırıyordu. önceki aracım 1.6 benzinli focus II'ydi bu yüzden gözüm korkmustu ancak nasılsa senede tas catlasın 6000km yol yapıyorum diyip gözü karartıp aldım arabamı.

-araba daha 160km'deyken uzun yola cıktım. sehir içi tüketimim 10.7'ydi. istanbul'da oturuyorum bu tüketimin düşeceğini umuyorum. sakin araba kullanan biriyim, ecomood'da öngörüde 5/5'i tutturduk:)

-İstanbul'dan Bolu'ya giderken depoyu fulledim, km 0'ladım. tam yarım depoya geldiğim 415 km gösteriyordu nitekim yol bilgisayarı da 6.01 ortalama gösteriyordu. hızım 110-130 arası değişkendi genelde 120-110'du. not: Bolu'da yol yapmadım, sadece gittim ve geldim.

-sehir içi tüketim şimdilik yüksek. km ile ters orantılı olarak düşecektir diye umuyorum. uzun yol'da ise performans/yakıt tatmin edici geldi bana. gerek gördüğüm durumlarda performansı yüzüstü bırakmadı diyebilirim. hic s'de kullanmadım. onun için biraz daha km yapmayı bekliyorum, yüksek devirde kullanmamaya calısıyorum.

1.6 powershift kullanıcı diğer arkadasların da yorumlarını bekliyorum.

gözlem: düşük beygir denilen dizel bir bmax'e yol vermem gerekti rampada o sırada hızım 110-120'ydi,130a kadar cıkıp sagımdaki arabayı gecene kadar tamponumdaydı. yol verdim yürüdü gitti ki beni geçmek için o da yavaslamıstı. velhasıl dizel bmax uzun yolda düşük beygirine ragmen torkunu konusturdu, tahmin ediyorum genel olarak dizelciler performanstan beygirlere ragment memnundur:)

Yorum bağlantısı
Bora Ozdis

ben bursaya gittim geldim 5.7 yaktı 2.0tdci mondeo 2011 gaz tepkime ve yazlım var araçta

Yorum bağlantısı
Ömer Bastacıoğlu

Dizelin artısı da bu işte,hem tork hem de yakıt tüketimi...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Reşit Can Yurdacan

Merhaba bendede aynı araç mevcut benim araçla 3000 - 3500 km arasında iken uzun yol ortalama yakıtı 5,5 olarak gördüm şehir içinde ise 8 lt ortalama ile kullanıyordum tabi bunları yaz ayarlarıda ölçmüştüm kışın ise şehir içi yakıtı biraz artış gösterdi 9 - 9,5 arasında şehir içi ortalaması ile kullandım aracı. Bunuda şehir içinde gittiğim mesafe yakın olduğundan motor tam ısınmadığından kaynaklandığını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Berkin Özcanlı

Merhaba bendede aynı araç mevcut benim araçla 3000 - 3500 km arasında iken uzun yol ortalama yakıtı 5,5 olarak gördüm şehir içinde ise 8 lt ortalama ile kullanıyordum tabi bunları yaz ayarlarıda ölçmüştüm kışın ise şehir içi yakıtı biraz artış gösterdi 9 - 9,5 arasında şehir içi ortalaması ile kullandım aracı. Bunuda şehir içinde gittiğim mesafe yakın olduğundan motor tam ısınmadığından kaynaklandığını düşünüyorum.

şehir içi 10.3'e düştü benim de, 850km'de arac. Adana'nın kışıyla İstanbul'u kıyaslayınca bir de üstüne bol hafif rampalı yolları düşününce 10.3 fena değil gibi su anda benim için:) yaza doğru km arttıkca tahmin ediyorum 8.5'ğa kadar inerim ben de.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sedat Gunaydin

Herkese merhabalar, 2013 yılı eylül ayında sıfır km olarak aldığım 1.6 powershift titanium x b-max'imi severek kullanıyorum. ağırlıklı şehir içi kullanım ortalamam 8.5 litre.

İstanbul şartları için fena sayılmaz diye düşünüyorum. aracımla hiç uzun yola çıkmadım. ama bazen d100 veya tem de yolun boş olduğu zamanlarda yaptığım sıfırlamalarda 6.5 litrenin altına inemedim. aracı çok nazik kullanmama rağmen bu seviyedeki tüketimin fazla olduğunu düşünüyorum.

Aracı alırken ilk şartım çift kavrama şanzımana sahip olmasıydı. dizel araçlarda bu şanzımanın olmaması nedeniyle birazda zorunlu tercih olarak 1.6 benzinlide karar kıldım.

1.0 ecoboost 125 ps motor ile powershit şanzıman birlikteliği olsaydı bence mükemmel olurdu.

ilgili topiğede yazacağım ama burada da belirteyim ben powershift şanzımandan memnunum.

sıkışık trafikte gelen şıkırtılar benim aracımda da var, ben bu durumu sıkışık trafikte vites kolunu s moduna alarak çözdüğümü düşünüyorum.

d modunda 1. vitesten 2. vitese geçmeye hazırlanırken ayağın gazdan çekilmesi sonucu şanzıman 2. debriyajı hazırlamışken bu durumdan vazgeçince şıkırtı sesleri yapıyor, ancak sıkışık trafikte s modunda ilerlerseniz ayağınızı gazdan çektiğinizde vites büyültme işlemine başlamadığı için hiçbir şıkırtı sesi duyulmuyor.

tüm arkadaşlara bu şekilde kullanmalarını tavsiye ediyorum...

Yorum bağlantısı
Reşit Can Yurdacan

Yakıt konusunda benim aracım 6500 km de iken uzun yolda aracımda 4 kişi ve bagajda kısmi dolu halde cruise control ile 4,7 ortalama yaptı hızımda 110 - 120 arası idi. Sanırım bu ortalama ideal bir ortalamadır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bu şanzıman ve dsg7 yağsız tip çift kavrama tabir edilen şanzıman yapısına sahiptir. Şıkırtılara pek takılmayın çok anlamsız olur çünkü bunlar doğasında var bu ürünlerin.. Sıkışık trafikte S modunda kullanmayı tavsiye eden birine ilk defa rastlıyorum :) Çok az yakmasını arzu eden  90 km.hızın üstüne çıkmadan deneme yaparsa dahada az yakacağını görecektir.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Hasan ASIĞLI

Merhabalar

Geçen yıl İstanbul Esenyurt/ Akçay arasında ilk uzun yol deneyimi yaptım. Yarımdan bir tık yukarıdaydı. 465km gittim.Ibre dibe vurdu.Benzin tüketiim 5,1lt oldu. Ama şehir içi çok felaket. çok fazla benzin tüketimi oluyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...