İçeriğe Yönlendir

Mercedes W203 C320 Diferansiyel Yağı Değişimi

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Aklımda hep ince detaylar var :)

Yabancı forumlarda okurken diferansiyel yağının değişimin yakıttan tutunda performansa bir çok olumlu etkisi olduğunu öğrendim. Ee tabi ben dururmuyum? Hemen araştırdım benim aracım için Mercedesin önerdiği 3 yağ vardı:

Mobilube FE 75W-85 , Funch(s) Titan 75W-85 veya Mercedes 235.7 75W-85 yağlarından birini almam gerekiyordu. Diğer ikisini hiçbir yerde bulamadım, bulduklarımda Mercedes'in orjinal yağıyla aynı fiyattı, Bende Yağı ve diferansiyeldeki tapaları  (kendinden sızdırmazlık maddeli) Mercedes'ten sipariş verdim. Yağ olarak 1.1 Lt aldığı için mecburen iki litre aldım :( Bu yağın bir kısmını eski yağ tamamen boşaldıktan sonra tapa açıkken bir dolaşım yaptırmak için kullandım.

İşte fotoğraflar:

Bu iş için kanal veya lift düşünürken aklıma bizim evin garaj girişinin eğimi geldi, yanına bir iki malzemede ekleyince kanala falan gerek kalmadı :)

dif1.jpg

dif4.jpg

Bu fotoğrafta gördüğünüz diferansiyelin dolum tapası (14 mm Allen soketle sökülebiliyor)

dif2.jpg

Bu ise boşaltım tapası (aynen 14 Allen soket)

dif3.jpg

Öncelikle dolum tapasını söküyoruz (boşaltırken hava alma mantığı ; ;))

dif5.jpg

Sonrasında boşaltım tapasını

dif6.jpg

Boşaltım tapasını açınca eski yağımız boşalıyor

dif7.jpg

Git gide azlıyor

dif8.jpg

Pekmez rengi ve kıvammında ve çok kalın ve muthiş yanık kokulu bir yağ boşaldı  :bad: />

dif9.jpg

Bunlarda yeni yağlarımız ve yeni tapalarımız

dif10.jpg

Bu benim geliştirdiğim ama yağın aşırı kalın olması sebebiyle sonucu fiyasko olan Diferansiyel yağ dolum sistemi :D 

dif10_1.jpg

Bizde çözümmü yok, bahçe hortumunden 1 metre kestim ucuna da huniyi monte ettim, buda gelişmiş diferansiyel yağ dolum sistemi, ama anne lazım yardımcı olarak :D

dif11.jpg

Buda diferansiyele giriş kısmı

dif12.jpg

1.2 litreye yakın koydum, hortum içinde kalan son damlaya kadar bekledim.

Dolum bittikten sonra dolum tapasınıda 50 Nm ile sıkıp kapattım, yarın kaçak var mı diye inceleyeceğim.

Yanlız 75W-85 yağ ne kadar kalınmış yahu bahçe hortumundan bile nazlı nazlı iniyordu.

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Eline sağlık 2  :D

Ne bu yahu, eline sağlık yazmaktan elim ağrıdı, bundan sonrakiler içinde toptan diyorum  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir dahaki arabanı dizel alır mısın lütfen? Arabama iyi bakarsın :)

:tap2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Eline sağlık 2 :D

Ne bu yahu, eline sağlık yazmaktan elim ağrıdı, bundan sonrakiler içinde toptan diyorum :D

:D senin de ellerine sağlık o zaman.

Bir dahaki arabanı dizel alır mısın lütfen? Arabama iyi bakarsın :)

:tap2:

Param yetse CLS 320 CDI alırım :)
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Jatco nun yağı değişir mi değişmez mi diye bir konu vardı. Artık Furkan ustaya soracağız.

Eline sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Jatco nun yağı değişir mi değişmez mi diye bir konu vardı. Artık Furkan ustaya soracağız. Eline sağlık.

Hiçbir yağ ömürlük değildir.

Bazıları derki arıza yapınca yağ değişir, bende derimki değişmediğiniz için arıza veriyor olmasın :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Anlatım müthiş,ustalık muthiş ne denir ki,eline sağlık abi,iyi günlerde kullan inşallah..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Ben de üşenmeyip yikamaya mi gotursem arabayi :p. Eline saglik Krikor Furkan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Dün akşama kadar nefesoğlundaydım bu arada, işlemler yapılırken baya sohbet muhabbet de ettik, tavsiye ederim.

Ben ekspertiz icin Keskinler Mercedes e gitmistim. Orasi da fena degil. Eve yakin diye Bostanci sanayinde Yildiz Mercedes servis e gittim. Sahibi Yildiz Hn cok ilgili, arabayi begendiler, kendileri merakten 1,5 saatlik bir ekspertiz daha yaptilar tanimak adina, Koluman dan 9 senelik servis kayitlarini alip incelediler, atlanan veya yapilmasi yakin bir sey var mi diye baktilar. Helal olsun dedim :)

Nefesogullari na da bakiyim musait bir gun. Arastirip denemekte fayda var

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Dün bizim w210'unki de değişti, tabi ben maslak sanayide değiştirdim. :D

Böyle pril rengi bir yağdı abi, bu da aynı mı?

Aynen yeşile çalan sarı renk birşeydi.

Ben de üşenmeyip yikamaya mi gotursem arabayi :p. Eline saglik Krikor Furkan

Getir yıkayayım abi :p

Dün akşama kadar nefesoğlundaydım bu arada, işlemler yapılırken baya sohbet muhabbet de ettik, tavsiye ederim.

Bende şanzuman yağı ve fren hidroliğini orada değiştim.

Bu arada Eskişehir'de aradığım ustayı buldum, Hasyıldız otomotiv Hasan usta. 20 yıl Mercedes yetkili serviste çalışmış, gayet bilgili ve teknik bir usta. Kendi yaptıklarımı anlatınca, bayağı şaşırdı, neden yaptığımı anlatınca hak verdi, işçiliğinde gayet uygun ve orijinal Star diagnosise sahip tek kişi Eskişehir'de, beceremediğim veya gözümün kesmediği şeyler için Nefesoğullarına ta İstanbul'a gitmem gerekmeyecek artık ;)

Anlatım müthiş,ustalık muthiş ne denir ki,eline sağlık abi,iyi günlerde kullan inşallah..

Teşekkürler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ben de dün fren hidroligi direksiyon hidroligi sanzjman yaği diferansiyel yaği hepsini değiştirdim.

Şanzıman yaği ilk defa değişti muhtemelen çamur gibi bir yağ çıktı.

Sonra bozulunca Allah Allah niye bozuldu diyorlar :)
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ben ekspertiz icin Keskinler Mercedes e gitmistim. Orasi da fena degil. Eve yakin diye Bostanci sanayinde Yildiz Mercedes servis e gittim. Sahibi Yildiz Hn cok ilgili, arabayi begendiler, kendileri merakten 1,5 saatlik bir ekspertiz daha yaptilar tanimak adina, Koluman dan 9 senelik servis kayitlarini alip incelediler, atlanan veya yapilmasi yakin bir sey var mi diye baktilar. Helal olsun dedim :)

Nefesogullari na da bakiyim musait bir gun. Arastirip denemekte fayda var

eksiği bulursa normal bakımı 2000 avrodan çakacak tabii ki helal olur :rofl:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

eksiği bulursa normal bakımı 2000 avrodan çakacak tabii ki helal olur :rofl:

Yok Çaglar Abi, normal 10.000 bakim 450 lira hem de yildizli sarf ile. Tabi ki mekanik parcalar da ariza durumunda orjinal yildizli parça pahali ama yildiz a parca yapan firmanin orjinal malı kendi markali kutusunda olunca yari yariya ucuz.

Abartildigi gibi pahali degil mekanik parcalar. Tabi ki bir Fort veya Renault Pejo Citroen parcasi kadar da ucuz degil. Sonucta Mercedes bu, herseyi daha kaliteli ve iyi be uzun omurlu uretildigi icin parcalarda daha pahali dogal olarak.

Servisin sahibi kadın mı? :o

Evet sahibi bayan 40 li yaslarda. Babadan Mercedes servisciymis, o yuzden dukkanin da adi Yildiz Mercedes.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

mengerlerdeyim gel bekliyorum, 450 ye su içemessin

Eeee aslan besleyen yemini düşünmez. Ucuz bakim istesek pinti olsak Seat veya Fort alirdim 200 liraya bakim yapardik :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Yok Çaglar Abi, normal 10.000 bakim 450 lira hem de yildizli sarf ile. Tabi ki mekanik parcalar da ariza durumunda orjinal yildizli parça pahali ama yildiz a parca yapan firmanin orjinal malı kendi markali kutusunda olunca yari yariya ucuz.

Abartildigi gibi pahali degil mekanik parcalar. Tabi ki bir Fort veya Renault Pejo Citroen parcasi kadar da ucuz degil. Sonucta Mercedes bu, herseyi daha kaliteli ve iyi be uzun omurlu uretildigi icin parcalarda daha pahali dogal olarak.

407nin aynı işi yapan bir çok parçası daha pahalı.

Ben mercedesin kullandığı parçaların orijinal üreticilerini buldum.

Mesela elektronik parçaların çok büyük kısmı Bosch veya Beru. Fren tertibatı Textar, yürüyenler Lemförder vs vs. Fiyatları ise yaklaşık %40-60 daha ucuz ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Eeee aslan besleyen yemini düşünmez. Ucuz bakim istesek pinti olsak Seat veya Fort alirdim 200 liraya bakim yapardik :)

seatın taktığı bujiyi, merso daha hayal edemedi, tek turboya hala talim, nasıl bir eski teknolocii

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

mengerlerdeyim gel bekliyorum, 450 ye su içemessin

Orijinal yıldızlı malzemeler ile özel serviste yapınca 450anca tutar. Biz delimiyiz 10 yaşındaki arabayı yetkili servise götürüp nikah kıyalım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

orjinal yıldıza da fazla kanmayın derim, maslaktayız :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

seatın taktığı bujiyi, merso daha hayal edemedi, tek turboya hala talim, nasıl bir eski teknolocii

Seat dedigimiz koltuk, araba mi oluyor ? Ben bunlari plastik mika turevi vw motorlu götürgeç diye biliyordum. Anca Vw'nin uzvuyla gerdeğe giren yari mamulleri Yildiz ile mukayese etmek, Jim Carrey tarzi bir komedi anlayisidir :)

Vw'nin raflarindan motor şase almakla otomobilci olunmaz.

Benim bildigim gercek Seat budur :)

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

seat, evet koltuk oluyor, virajda devrilme diye yandan destekli gibi kavramlar vardır bu hız ve spor segmentinde, KA lar da varı 2 kapılı diye spor derledi, o tarz spor değil tabii.....

daha o koltuğu göremez rüyasında müteahhit kasalar.....

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

orjinal yıldıza da fazla kanmayın derim, maslaktayız :fiuw:

Çağlar Abi, her özel servise gidilmeyeceği gibi, her parçacıdan da parça alinmaz. Alacağımız yerler belli ;)

seat, evet koltuk oluyor, virajda devrilme diye yandan destekli gibi kavramlar vardır bu hız ve spor segmentinde, KA lar da varı 2 kapılı diye spor derledi, o tarz spor değil tabii.....

daha o koltuğu göremez rüyasında müteahhit kasalar.....

Çağlar Abi, mütahitler Ka ya binmez :) sürat felakettir, vesile ile fastfood u arttirmak lazim, o zaman koltuga tam sigmak ve virajda stabil kalmak problem değil :€

Bu arada İbiza spor araba degildir, 4 kapili b sinifindan devsirme, vw den motor alip yapilmis çok hizli bir Uno Sx i.e turbo dan fazlasi degil gozumde :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...