İçeriğe Yönlendir

W203 Klima Yönlendirme Motoru Değişimi

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Geçen şu konuda

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/255226-mercedes-klima-sistemi-kronik-problemi/page-2#entry2287736

bahsettiğim problemin çözümü için bugün işe giriştim.

Vites kolunun oradan başlıyoruz sökme işlemine:

IMAG0044.jpg

IMAG0045.jpg

Sonra orta göz ve çakmaklık kısmına geçiyoruz

IMAG0046.jpg

IMAG0047.jpg

Landirenzonun göstergeyi buraya koymuşlar onuda bir kenara alıyoruz :)

IMAG0048.jpg

Çakmaklığın altına orta konsolu tutan iki adet vida var 10mm onları söküyoruz

IMAG0049.jpg

Üst kolçaktaki Telefon ünitesinin kabolsunu söküp çıkarıyoruz

IMAG0050.jpg

IMAG0051.jpg

Arka klima üfleme motorunun üstündeki plastik kapakları kastırarak çıkarıyoruz

IMAG0052.jpg

Bu görünen arka klima üfleme motoru

IMAG0053.jpg

IMAG0054.jpg

Sonra kül tablasını yerinden çıkarıyoruz, buda üstünde bulunan led

IMAG0055.jpg

Üst havalandırma ızgaralarını çıkarıyoruz (detayını fotoğraflamayı unuttuk :) )

IMAG0056.jpg

ardından teybin önündeki paneli klipslerini açıp çıkarıyoruz burayıda unuttum :)

teybi söküyoruz

IMAG0057.jpg

IMAG0058.jpg

IMAG0060.jpg

Sökülen parçalar itina ile diziliyor

IMAG0061.jpg

IMAG0062.jpg

Direksiyonun altındaki kaplamada vidalarından sökülüp çıkıyor, bu arada far kontrol ünitesi ve el freni serbest bırakma telini ve kontak kısmının üstündeki kapakta sökülüyor, fotoğrafı yine unuttuk :)

IMAG0063.jpg

Artık step motorlara çok yakınız

IMAG0065.jpg

IMAG0066.jpg

Ve step motorlar karşınızda En soldakinin problemi var ortadakiler yukarıyı kontrol ediyor, en sağda sağ ayak yönlendirme motoru var.

IMAG0067.jpg

Şimdi sağ ve sol ayak yönlendirme motorlarına takılan kollar yeni olan ile değiştirilmiş fakat ÖKÜZ olan usta Sol motorada sağ kolun ayağından ® takmış sağ ve sol kolların bağlantı yerindeki açı farklı buda step motoru zamanla bozmuş (en azından ben onun bozduğunu düşünüyorum) 

Bu iki parçanın farkı

c320_klima_rl.jpg

Bu step motor

IMAG0069.jpg

Buda step motorun içi 

IMAG0070.jpg

Buda kırılmış olan dişli

IMAG0071.jpg

IMAG0072.jpg

Şimdi aracı toplamadım böylece garajda bekliyor.

Parçanın orjinali 400 TL olduğundan öncelikle çıkma olanından bulmaya çalışacağım Ankara veya İstanbul'dan. Bulamazsam da orjinali alacağım.

Parçayı temin edincede aynen geri toplayacağım inşallah.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1- :tap2::)

2- Tornacıda dişliyi yeniden yaptırabilirsin? Mondeo koltuk motoru dişlisini yaptırdı arkadaşlar, ve 100kg'lık insanları taşıdı dişli. Demeki bu da ne güzel olabilir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

2- Tornacıda dişliyi yeniden yaptırabilirsin? Mondeo koltuk motoru dişlisini yaptırdı arkadaşlar, ve 100kg'lık insanları taşıdı dişli. Demeki bu da ne güzel olabilir?

- Tam randımanlı olur mu acaba?

- Yani birebir aynını yapabiliyorlar mı?

- bu zorlanma acaba step motoru da bozmuş olabilir mi?

Ha birde büyük beyaz dişlinininde altta yuvaya oturan bir çıkıntısı var oda kırılmış. Yani step motor şanzımanı dağıtmış :)

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

onu bilmiyorum Mustafa ama yıldızlı kodu aynı olduktan sonra sıkıntı yok.

Yanlız arabayı dağıttım duruyor, bunu sipariş versem bile 10 günden önce gelmez :( çıkmacıları bi yoklayalım.

Zaten kargosu 120 TL imiş çıkmacılarda 100-150 TL arası beklemeye değmez ;)

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Eğer çıkma yada uygun fiyatlı parça bulunmazsa Sani'nin dediğini yağmak gerek.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Eğer çıkma yada uygun fiyatlı parça bulunmazsa Sani'nin dediğini yağmak gerek.

Tornacılar birebir aynı parçadan yapabiliyorlar mı? diş adımı sayısı falan, kalıp çıkarabiliyor olmaları gerekmez mi?

Şu bendekinin aynısı

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-a2038201642-elektrik-motoru-orj-mercedes-gezici-otomotiv-152514105/detay

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Tornacılar birebir aynı parçadan yapabiliyorlar mı? diş adımı sayısı falan, kalıp çıkarabiliyor olmaları gerekmez mi?

Şu bendekinin aynısı

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-a2038201642-elektrik-motoru-orj-mercedes-gezici-otomotiv-1525141

Büyük ihtimalle Atatürk Oto Sanayidedir. Osman ustaların orda, teklifin edin bir kontrol etseler güzel olur.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Büyük ihtimalle Atatürk Oto Sanayidedir. Osman ustaların orda, teklifin edin bir kontrol etseler güzel olur.

Step motoru elektriksel olarak kontrol etmeleri biraz zor gibi ama en azından dıştan kontrol edebilirler. Ankara ya sabah bir soralım bakalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Sen sat bunu Furkan, Clk 320 alalim sana ;)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-60bin-km-de-garaj-arabasi-95857033/detay

Cuma akşamı bende C320 ye bindim gayet guzel arabaydi. Sonra da youtube da pejo tofas videosu izledim çok komik adamın dibi ;) aynadan alinan vites hareketi

Onda da bu problemlerden olabilir abi :)

Birde linkteki bomboş, bir daha mercedes alırsam en dolusunu alayım bari :)

Yorum bağlantısı
Misafir

- Tam randımanlı olur mu acaba?

- Yani birebir aynını yapabiliyorlar mı?

- bu zorlanma acaba step motoru da bozmuş olabilir mi?

Ha birde büyük beyaz dişlinininde altta yuvaya oturan bir çıkıntısı var oda kırılmış. Yani step motor şanzımanı dağıtmış :)

Ankarada bir yer önermişti Serkan Toker abi, orayla konuştuğumda ben de sunroof motor dişlisi ile ilgili sıkıntım olduğunu söylemiştim.Onlar gönderin 50 tl de zarfa koyun gönderin demişlerdi.Yaptırmadım ama sorun olacağını zannetmiyorum.denemeye değer bence ;) 

Bu arada elinize sağlık valla iyi parçalamışsınız.Ben de perşembe günü klima kontrol panelini fln söktüm,sallanıyordu,meğerse vida yerleri tamamen parçalanmış,yenisini eriterek yaptım bende :) taş gibi oldu 

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Onda da bu problemlerden olabilir abi :)

Birde linkteki bomboş, bir daha mercedes alırsam en dolusunu alayım bari :)

Benimkini al kasa olarak, senin 3200cc motoru tak garajda ;) Elin yatkin nasilsa ...

Gönderilen ResimGönderilen Resim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Benimkini al kasa olarak, senin 3200cc motoru tak garajda ;) Elin yatkin nasilsa ...

Ahahaha :D:)
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Şu an bi kaç aksiyon var, onlar olmasa bakarım ben linkteki arabaya.

Bende benim parçaya bakacaksın sandım :)
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Gideceğim gibi görünüyor bu hafta Maslak'a, çok acil değilse bakınayım?

Benim yarın halletmem lazım çünkü parçalar garajda açıkta duruyor.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Benim yarın halletmem lazım çünkü parçalar garajda açıkta duruyor.

Ben yarin Bostanci sanayi de ki 1-2 mercedes ozel servise sorup sana haber vericem Furkan.

Ankara dan da sordurmakta fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

aranan kan yıldız kardeşliğinden bulundu sanırım.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

aranan kan yıldız kardeşliğinden bulundu sanırım.

Sıfırı için 60€ verip alacağım galiba, bir arkadaşın elinde orjinal sıfır olarak varmış. Mustafa TÜFEKÇİYE ulaşabilirsem Kocaeli'den direk otobüse verdirmeye çalışacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Abi telefon mu değişti

Şirketten aradım senide ondan farklı numara görmüşsündür ;)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Parça sorunu çözüldü sanırım...

Abi çıkma yok, ne Ankara nede İstanbul'da orjinalini 190 TL ye buldum, kargo mu otobüs mü o kısmını çözmeye çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi çıkma yok, ne Ankara nede İstanbul'da orjinalini 190 TL ye buldum, kargo mu otobüs mü o kısmını çözmeye çalışıyorum.

Kargo candır. Kapıya kadar teslimat :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Kargo candır. Kapıya kadar teslimat :)

Otobüs akşam elimde olabilirse diye araştırıyorum ama muhtemelen kargoya kalacağız.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...