İçeriğe Yönlendir

"lpg Sistemi Ve Azami Yüklü Ağırlık" Sorunsalı

Mehmet Eren

Recommended Posts

Mehmet Eren

Bizim MONDEO'nun muayene zamanı geldiğinden LPG projesini belgelerini almaya gittim ki LPG'yi de ruhsata işleteyim diye. 

Lakin LPG firması ruhsatta aracın yüksüz ağırlığının 1270 kg , azami yüklü ağırlığının ise 1570 yazılmış olduğunu ve bundan dolayı LPG sisteminin muayeneden geçmesinin mümkün olmayacağını belirtti. Normalde bu arabanın AZAMİ YÜKLÜ AĞIRLIĞININ 1700 civarı veya daha fazla olması gerektiğini, bunun ruhsata yanlış yazılmış olduğunu söyledi. Hatta emsal bir uygunluk belgesi gösterdi hakikaten bizim mondeonun 1750 yazılmış olduğunu gösterdi. 

Hakikaten de internette araştırdım; bizim mondeoların verileri şöyle: 

Ağırlık 1328 Kgedit.png Maksimum ağırlık 1820 Kg

kaynak:     link

Bu nedenle bizim ruhsata yazılan 1570 kg ibaresinin düzeltilmesi için araştırma içine girdim. Trafik tescilciler "aracın uygunluk belgesi" dosyasında yokmuş. Bu belgeyi temin etmek gerektiğini ve ruhsatta ona göre değişiklik yapabileceklerini söylediler. Aksi halde bu bilgiyi değiştiremeyeceklermiş.

Ford yetkili servisine gidip ruhsatta yazılan yanlış bilgi nedeniyle aracımın uyumluluk belgesine ihtiyacım olduğunu söyledim. 1997 model bir aracın uyumluluk belgesinin o tarihte tescil bürolarına gönderilmediğini, belli bir yıl sonra fotokopisinin verilmeye başlandığını ve belli bir tarihten sonra da aslının verilmesi gerektiğini söyledi. 

Özetle ford yetkilileri bana şayet bu belgeyi sistemlerinden temin edebilirlerse bana geri dönüş yapacaklarını söylediler. Şayet böyle bir belgeye ulaşamazsak baştan uygunluk belgesi düzenlenmesi işine girişmek durumunda kalabilirmişiz. Ford'dan haber bekliyorum.

-Forumda bu sorunla karşılaşan oldu mu ?

-Uygunluk belgesi alan var mı?

-MK II kasa mondeosu olanlar, sizinkilerde "azami yüklü ağırlık" ne yazıyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet Eren

Mondeocular, 

ŞURAYA açtığım konuya istinaden soruyorum sizin mondeolarda ruhsatta ne yazıyor yüklü azami ağırlık?

Bende 1570 yazılmış. Boş ağırlığı da 1270 yazılmış, yani aradaki fark 300kg.  Lpg tankı 47 kg +1270 +300kg olunca 1570 i aştığı için lpg takılamaz deniyor. yada ruhsata işlenemez.

Yorum bağlantısı
Mehmet Eren

Ne yazık ki az önce ford yetkili servisi arayıp kötü haberi verdi. Model yılının eskiliğinden dolayı arşivde böyle bir belge bulunamamış.

Sıfırdan uygunluk belgesi çıkarttırmamız gerekecekmiş. 

LPGyi ruhsata işletmek için .......

Yorum bağlantısı
Misafir

ben muayeneyi yaptırdığımda işlettim. (geçen sene)

Fakat böye bir sorun karşıma çıkmadı.

Ruhsata bakıp yazarım ağırılıklarını vs...

Ama kötü bi haber yazabilirim

HR-V'ye lpg takılamıyor,Takılı olanlarda(önceden) muaneyeden geçmiyor.

Sebep; ağırlık konusu.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Getzlerde de böyle bir sorun var, çözümü 10 lt lik minik lpg tanklarından takıp öyle muayeneden geçmek ancak sizin kg olayı pek tank küçültmekle çözülecek gibi durmuyor. lpg sistemi 60 kg+5 yolcu 60 ar kg dan hesaplanıyor galiba, max ağırlık bunu geçince sorun oluyor muayenede.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim araç içinde korkuttular beni 60 lt tank depo geçmez ağır kalır dediler 1 ay önce sorunsuz geçtim muayeneden..

Yorum bağlantısı
Mehmet Eren

Benim 75x4ten 300kg ayırmış yazan şahış. yani bagaj bile yasak :D :D

koskoca mondeo en fazla 300 kilo çekecek yok daha neler.. ben karavan bağlarım bu makinaya be :D

uygunluk belgesini ona göre alırım artık, ilerleyen yıllarda romork modunda bir karavan ve port bagaj takmayı planlıyorum sayın mühendis kardeş deriz

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Yakın zamanda bir arkadaşımda aynı sorunu 2009 Getz ile yaşadı. LPG tankını küçülterek geçti. Ancak sizin iş olmaz gibi. 1270 + 300 (4yolcu) zaten azami yüklü ağırlığa ulaşıyor. Siz lpgyi söküp geçeceksiniz muayeneden. Sonra isterseniz LPG işletmeden gezeceksiniz ki bu da çok riskli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertuğrul Yenilmez

1 Hafta önce sattığım mk3 2001 ghia aracımın 1360 net ağırlık 1865 azami ağırlık yazıyordu.Sizi şöyle bilgilendireyim yaklaşık bundan 4 ay önce benimde dikkatimden kaçmış olmalı ruhsatımın azami ağırlığı yazmıyordu trafik şb.ile görüştüm hemen düzelttiler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Eren

Şuan hyundai getz ile aynı problemi yaşıyorum :D mondeoyla hyundai getz i aynı kefeye koyacağım aklımın ucundan bile geçmezdi :) getzler bile 1510 civarı max ağırlığa sahipken mondeo 1570 olmamalı. Bunu ruhsata yazan adam kör olmuş olmalı. O hatanın bedeli becerebilirsem yeniden uygunluk belgesi düzenletip belli bir masraf etmek ya da LPG sistemini söktürmek ya da LPGyi ruhsata işletmeden kullanmak yani her muayene dönemi LPG sistemini sök tak yapmak (iyi de bu çok saçma :D)

Yorum bağlantısı
Mehmet Eren

Evet dediğiniz gibi Hyundai getzlerde bu sorun çok duyulmuş. Herşey bir yana bu 1570 i değiştirmek için uygunluk belgesi gerekli diyor trafikçiler bu belgeyi almak için Makina Mühendisleri Odasını aradım OTAM A.Ş'ye yönlendirdi. OTAM bizim böyle bil uygulamamız yok dedi.

Binek tipi bir otomobilin ne kadar yük taşıyabileceğini tespit eden ve tse uygunluk belgesi verebilecek mercii neresidir? 

Valla şeytan diyor yaptırma muayene falan çevirmelere yakalanmadan sür gitsin... Suçlu ben değilim kardeşim :D 

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Benim mondeonun ruhsatta yazan net ağırlık: 1315kg azami yüklü ağırlık:1690kg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Eren

Fabrika bilgiye ulasamadigini soyledi. Ford servisi de bu kadar dusuk olmayacagi gorusunde. Servis yardimci olmaya calisti fakat sanirim otosan pek umursamadi . Aracın bilgilerinin bilgisayar ortaminda mutlaka kayitli oldugunu dusunuyorum. Arsivlerini inceleseler bulurlar ve bir printer ciktisiyla benim isimi kolaylastirabilirlerdi fakat bence yapmadilar... tesekkurler otosan (!)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

bence 450 ile 550 kg arası olmalı taşıma kapasitesi.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Eren

Mimarlar ve mühendisler odasının yönlendirmesiyle bir mühendislik firmasında bir nevi bir rapor düzenletip

mühendis bir abimizin arşivlerden zar zor bulup 1997 yılından kalma  şu belgelerle ( ve düzenlediği bir raporla):

ZNWPXZ.jpg

aqjbgz.jpg

trafikte söz konusu hatalı rakamı 1775 olarak sistemden değiştirtip geçici ruhsat (araç özet bilgileri) aldım.

Yarın sızdırmazlık ve peyderpey lpg işletme işlemlerimiz tamamlanacak inşallah 

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Barış Eser

Mimarlar ve mühendisler odasının yönlendirmesiyle bir mühendislik firmasında bir nevi bir rapor düzenletip

mühendis bir abimizin arşivlerden zar zor bulup 1997 yılından kalma  şu belgelerle ( ve düzenlediği bir raporla):

ZNWPXZ.jpg

aqjbgz.jpg

trafikte söz konusu hatalı rakamı 1775 olarak sistemden değiştirtip geçici ruhsat (araç özet bilgileri) aldım.

Yarın sızdırmazlık ve peyderpey lpg işletme işlemlerimiz tamamlanacak inşallah 

mehmet bey evraklardan birer nüsha alabilirmiyim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...