İçeriğe Yönlendir

Fiat Punto Evo Deneyimleri

Misafir

Recommended Posts

Misafir

İlk mesajı, aracı tanıttımğım konudaki son mesajdan alıntılayarak yapayım, devam ederiz nasıl olsa:)

Saygılarımla.

1. Ses sistemi tabi ki profesyönel değil ama tatminkarın üst seviyesinde şaşırtıcı. Hatta cihaz radyodayken bas tiz ayarlarını yaptım, ses hoşuma gitti, sonra mp3 taktım ama ses daha farklı gelince düşündürdü beni. Sonrasında anladım ki; her giriş için bas-tiz ayrı hesaplanıyor. Bu arada ayrıca yapılabilen bir eq ayarı var. Ben user eq ayarını başaramadım:(

2. Arabada ufak tefek sesler var ama rahatsız edici, sinir bozucu trim sesi duymadım.

3. Kapılar 206 gibi değil, daha tok kapanıyor ama bir mondeo gibi de değil:)

4. Fren, direksiyon tepkiler çok net:)

5. Araç ilk çalıştırmada hafif sarsıntılı. Ancak bu sarsıntıyı anladığım yer aracın dış dikiz aynaları :) biraz fazla sallanıyorlar ama boynuz formlu olarak aracın gövdesinden ayrı durmaları sarsıntı şiddetini biraz arttırıyor gibi. Hareket halindeyken sorun yok:)

6. 3000 devire kadar motorda homurdanma sesi yok. 3000'den sonra tork kendini belirgin şekilde hissettiriyor. Ancak 3000 deviri geçmeden 90km hıza çıktığını anlamayacak kadar kısa sürede hızlanıyor ve vites aralıkları son derece kısa.

7. Bugün sanayiye 3.5lt/100km ortalama ile gittim. Havanın sıcak olması tüketime olumlu yansıdı. Dönüşte biraz zorladım. 130km'ye çıktım, küçük viteste devirlendirdim, 5.9lt/100km oldu. Yol bilgisayarında tripb verisi 4.9lt/100km gösteriyor iki günlük veriyi.

8. Kumandadan camlar açılıp kapanabiliyor ama sunroofa müdahale edilemiyor. Kötü oldu bu:)

9. Gündüz farı, yardımcı dönüş farları, yağmur sensörü hassasiyeti gibi ayarlar aracın menüsü içerisinden yapılabiliyor.

10. Hız sabitleyici çok başarılı, çalışma mantığını anladım kolayca ama res tuşu forddaki gibi cc'yi devreden çıkarmıyor. İkinci zorlandığım konu, seattan olsa gerek ilk aşamada elim hep sinyal koluna gidiyor. Bir iki kere yaptığım hata; hızlandırmak için kolu yukarı kaldırmam gerek cc'den. Yanlışlıkla elim sinyal koluna gidince gereksiz sinyaller verdim:)

11. Otoban sinyali mevcut.

12. 3 airbag var. İki ön bir adet diz.

13. Dikiz aynaları çok büyük, rahat ettim. Park ederken arka tekerleğe ayarladığımda nerdeyse lastiğin tabanını gösterecek kadar eğiliyor:)

14. Cam tavan hem dışardan hem içerden aracı olumlu etkiliyor. Dışardan siyah tavan spor araç havası, içerden ise hem genişlik hem ferahlık veriyor.

15. Yol bilgisayarı çok hoş. Her türlü bilgi var. Aracın hangi kapısının açık olduğundan, arıza uyarısına kadar her şey var. Örneğin hız sabitleyici devrede diye bile yazıyor ama ayarlanan hızı yazmıyor:) Tek kusuru trip b verisini de açınca 10-12 veriyi tuşa basarak geçirmek zaman alıyor. Wv araçlarındaki gibi iki düğme olsaydı çok daha rahat olacaktı. Bilgisayarın diğer güzel özelliği saat ve sıcaklık için herhangi bir işlem yapmaya gerek yok, hep göz önünde. İstenirse radyo bilgileri de ekranda geçebiliyor.

16. İklimlendirme sistemi başarılı. Rahatsız edici bir durum yok.

17. Makyaj aynalarında ışıklandırma yok. Ambiyans ışığı var. Olay görsellikse İtalyanlar çok başarılı, işlevsellikte ise zaman zaman sınıfta kalabiliyorlar:)

18. İç dizayn, malzeme kalitesi renk kombinasyonu biraz göreceli ama beni kendine ısıttı diyebilirim.

19. Cam suyu püskürteçleri camı baya ıslatıyor, basıncı ve dağılımı güzel.

20. Hareket halinde otomatik kilitleme mevcut.

Yorum bağlantısı
Misafir

:good1: , ama yine de Focusss :nazar:

Abim, 2007-2010 gibi yaklaşık 2 sene Stilo ya bindim. İnan o dönem ki Ford Focus lardan iyiydi. Her açıdan  ;) Arkadaş 3 yıl Bravo kullandı. Makyajlı Stilo aslında kendisi. Bir binsen, inan bana hak vereceksin.. Tek kusuru Tofaş gölgesi  ;)  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Abim, 2007-2010 gibi yaklaşık 2 sene Stilo ya bindim. İnan o dönem ki Ford Focus lardan iyiydi. Her açıdan  ;) Arkadaş 3 yıl Bravo kullandı. Makyajlı Stilo aslında kendisi. Bir binsen, inan bana hak vereceksin.. Tek kusuru Tofaş gölgesi  ;)  :biggrin:

Muhakkak öyledir Kerem'ciğim ama, biliyorsun ya vücuda virüs bulaştı bir kere kardeş yaaa... :flowers:  :i-ih:

Yorum bağlantısı
Misafir

Evren abi izninle konuna dalış yapıyorum özür dileyerek :)

Hocam ne dersin Stilo hakkında. Kronik sorunu nedir. Direksiyonla ilgili bir sıkıntı olduğunu duymuştum. Tüp ile arası nasıl? Donanım ve fiyat olarak çok övgü aldığını biliyorum. Ancak hem ikincil yakıttan nefret etmem, hem de ikinci elinin çok zayıf olması biraz düşündürüyor. Bir de 1,6 manuel arabanın ş.içi fabrika verisi 10,3 lt.  :nea:

Yorum bağlantısı
Misafir

Milleti ozendireceksin ama Evren. :)

Endişelenme abi, onun aklında hala Mondeo var.

eoDrab.png

Özendirmesi klavyesinin kuvvetl olmasından kaynaklanıyor :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Stilo gerçekten sehir içi 10 litre yakıyor. Ben kronik sorun olarak motor arıza ışığının sürekli yanıp sönmesini söyleyebilirim. Onun dışında Focusa göre performansı zayıf. Yalnız konfor olarak pek fark yok gibi. Sunroof hepsinde kronik sorun. Direksiyonda sorun çıkanı görmedim. genelde 2008 öncesinde fiatlarda direksiyon (city) arızası oluyordu. Onu da çözmüşlerdi. Punto da sevmediğim şey araçtan gelen tıkırtılar ve seslerdi. Onun dışında dizeli hem yakıt ekonomisi hem de performans olarak tatminkar olur...    

Yorum bağlantısı
Misafir

Hocam ne dersin Stilo hakkında. Kronik sorunu nedir. Direksiyonla ilgili bir sıkıntı olduğunu duymuştum. Tüp ile arası nasıl? Donanım ve fiyat olarak çok övgü aldığını biliyorum. Ancak hem ikincil yakıttan nefret etmem, hem de ikinci elinin çok zayıf olması biraz düşündürüyor. Bir de 1,6 manuel arabanın ş.içi fabrika verisi 10,3 lt.  :nea:

Birkaç konuda dana Bahsetmiştim. 16-18.000 Tl lik bütçede alınası bir araç bana göre.. Ama şuan en yenisi 7-8 yaşında olduğundan durup düşünmek lazım. Üretimden kalkması biraz risk ihtiva etmeye başladı. Lakin %99 elektronik bir araç.

Çoğu kişi ben Stilo almadan önce "Fiat alınır mı, işe yaramaz, elinde patlar, sorun olur, binilmez, güvenilmez .... " derken aldıktan sonra "satarken haberimiz olsun, bize sat" dedi ve hatta benden sonra 3 arkadaşım daha Stilo aldı..

Kronik sorunlar, dediğin gibi ön takım başta. Ben 2 tane kullandım. İkisinde de vardı. Ana sıkıntı "tıkırtı burcu" ve "direksiyon pompası" Bu sorun bereket garanti dahilindeydi de para vermedim. Yoksa ocağıma incir ağacı dikerdi. Tüm ön takım parçaları değişti. Ta ki 1 tl büyüklüğündeki tıkırtı burcu değişene kadar ses devam etti.. http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/254867-garantili-aracım/?p=2272495

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/250270-ön-takım-sesi/?p=2146321

Sonra cam tavan. Mutlak ve mutlak arızalanır. Ve denildiği gibi "200 Tl masrafı var" değildir. Sadece işçilik için 200 Tl den fazla alınıyor. (ben gördüm çok meşakatli, komple tavan sökülüyor) http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/254867-garantili-aracım/?p=2273451

Elektronik aksam bolluğundan mutlak bir arıza ışığı yanık gezersin. Çok güzel ve detay bir yol bilgisayarı vardır. (Türkçe olmasa da) Buradan arızaları kendinde anlayabilirsin. (Ford gibi değil  :tongue:

Uygun bir İtalyan LPG (BRC) %100 uyumlu. Ben tüp taktırmamıştım ama taktıran arkadaşlarım 20 kuruşları gördüğünü söylemekte. 1,6 benzinli motor, VW ve Ford ların motorlarından çokta farklı değil aslında. HP, tork, yakıt değerleri vs neredeyse eşdeğer.

Ben diyim 10, sen de 20 değişik donanım versiyonu olan vardır. En full ü Dynamic diye geçer ama onda bile 5-10 opsiyon vardır. Easy Go (Anahtarsız giriş ve çalıştırma), geri viteste kaldırımı gösteren ayna, 5 li CD changer, bagajda orj. subwoofer, ESP olanlar yada olmayanlar var. Alırken detaylı sorgulamak gerek. Ne kadar çok özellik, ileride okadar masraf ama, bazıları da olmazsa olmaz ve gerçekten keyif veriyor.

Benim ilk Stilom en full olandan sadece ısıtmalı deri koltuk eksiği olandı. Aklına gelmeyen, üst sınıf lüks araçlarda bile olmayan özellikli bir araç. "Fiat Stilo Dynamic 2004 model 1,6 benzinli full+ full ü bununla tattım. Start stop, sky window, geri viteste kaldırımı gösteren aynalar, hız sabitleme, digital klima, full sensör paketi, bagajda orj sub woofer ve 5 li CD changer vs.vs..." http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/248739-trakyalı-c-max/?p=2136628

Alırken çok dikkatli incelenmeli, çok temizi bulunup, iyi bir bakım sonrası 2-3 sene kullanılacak bir araç. Satmak, kazanç elde etmek için değil, binilmek için alınacak bir araç. Piyasası tamamen ilk mesajımda dediğim gibi Tofaş gölgesinde kalması sebebi ile bitik.. Yoksa kullanıp memnun kalmayan çok az sayıda kişi var.  Hızlanması iyi, yol tutuşu süper.. Ben 220 km yi görmüştüm zamanında.. 

Kronik sorunların hiçbiri yeni nesil Fiat larda kalmadı. Çok büyük gelişme sağlandı..

Aşağıda da yine güzel bir konu var. Daha farklı detaylı anlatımlarda var..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/243223-fiat-stilo-al%C4%B1nas%C4%B1-m%C4%B1d%C4%B1r-neden-ucuz/

Uzattım biraz Evren Bey  :flowers: Affola..

Yorum bağlantısı
Misafir

Eyvallah hocam, ellerine sağlık, mükemmel bir anlatım ve bilgi kaynağı olmuş.  :bravo:  :flowers:

Yorum bağlantısı
Misafir

Hocam ayıp ediyon ;)  Hani Kardeştik  :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Hocam ayıp ediyon ;)  Hani Kardeştik  :)

Bir an "sen" faktörünü unutmuşum abi ya :D Boşluğuma geldi galiba :D 

Abi hem dizel olsun, hem full olsun hem 24-25 i geçmesin hem km düşük olsun hem değişen olmasın bana bir araba bulalım :p:D 

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Abi hem dizel olsun, hem full olsun hem 24-25 i geçmesin hem km düşük olsun hem değişen olmasın bana bir araba bulalım :p:D

abi biliyon sadece satış var bizde alış yok neyazıkki öğretmediler bize :):p

Temem bende bakıyorum .

tarihinde Erol Eser tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

abi biliyon sadece satış var bizde alış yok neyazıkki öğretmediler bize :):p

Temem bende bakıyorum .

Sen daha iyi okuyorsun ilanları ;):)

Yorum bağlantısı
Bekir Burak Aydos

Vites oranlarının kısa olması benim ilgimi çeken nokta oldu, clio ile karşılaştırdığımızda ne derece olur acaba.Çünkü ben en çok cliodan focusa geçtiğimde vites oranlarından şikatetçi oldum, kısa vitese alışkın olduğumdan focus sanki otomatik vites gidiyormuş gibi geldi. :) Tekrardan hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Misafir

Stilocular, konuyu işgal ettiniz, daha ikinci mesajda konu Stilo'ya döndü. Devam edecekseniz yönetimden konu başlığının Stilo, Grandepunto, Evo, Linea Deneyimleri olarak değiştirilmesini isteyeceğim:))

Evo'ya gelirsek anlatılmaz yaşanır:)) yok yok abartmayalım. Ancak anlatılacak epey detayı var. Bugün Iveco daily dolmuşa bindim, yolbilgisayarımız aynı. Ben kurtulamayacağım bu dolmuşlardan. Mondeo mk2 ile transitin göstergesi de aynıydı. İlerde bize dolmuşçuluk gözüküyor sanırım:)

Anlatacağım detay başka tabi, yukardaki ekstradandı. Evo'nun 75bg motoru aslında kağıt üstünde sanki güç anlamında rakiplerinden aşağıda kalıyor gibi gözüksede euro4 emisyonları gereği, biraz havayı kirletme pahasına oldukça canlı. Zaten tork değeri diğer sınıfındaki araçlardan biraz daha yüksek. Hatta benim 2.0 mondeo duratork'un 4000d/d'deki 190nm torkuna eşit. Hem de 2.000d/d'de. 2000 devirin üstünde aracın gücünü hissetmek ve hissettirmek mümkün. Ben 2000 devire gelmeden vitesleri değiştirdiğimde güç kaybı yaşamadan hızlanıyor ve ekonomiyi stabil tutabiliyorum. Evet sık vites geçişleri biraz sportif. Kesinlikle zevkli ama bayan sürücü için yorucu olabilir belki. Aracın boş viteste sarsıntı hissi vitestekinden daha fazla. Genelde dizellerin boş vites çalkalaması 1.6 tdci focus ve Volvo d2'de focus'a göre daha az yoğunlukta mevcut. Şirket aracı focus düzenli servis bakımında olmasına rağmen şöförümüze bir baktır dediğimi biliyorum, o'nun da servisin normal dediği cevabını hatırlıyorum.

Neyse gelelim Evo ile ilgili evo forumundaki şikayetlere.

1. Aracın heryerinden ses geliyor. Doğru sesler geliyor ama bu sınıftaki bir araçtan gelmeyecek de hangi araçtan gelecek, sonuçta markaların en az ihtimam gösterdiği küçük sınıfa giren bir model. Ben açıkçası daha çok bekliyordum ama tıkırtı yok mesela. Arka kapının hoparlör bölümünden devir arttıkça kaybolan bir zırıltı sesi duymak mümkün. Müzik sesi 3'teyken duyulmuyor ama...

2. Aracın ampülleri çok çabuk patlıyor. Aldığımda bir park ampülü patlaktı. Kronik arıza olarak kabul edersek, maliyetli değil en azından.

3. Aracın kapıları tok kapanmıyor. 206'dan daha tok kapanıyor ama. Yine burada da daha kötüsünü gördüğüm için bence fena değil.

4. İç aydınlatma yetersiz. Evet yetersiz. Ön tarafta tavan lambası var o kadar. Bir de ambiyans ışığı. Mondeo'da önde arkada, ayak altında, kültablasında nerde ışık ararsan vardı. Orta üst sınıf beklentilerini karşılamayacak tabi ama küçük sınıfta, torpidosunda, bagajında aydınlatma olmayanları da düşününce kötünün iyisi denilebilir.

5. Araçta 3 airbag var az. Evet eksiklik. Hatta diz airbagi olması, motorun içeri girme tehlikesine de işaret:(

6. Ses sistemi yetersiz. Bence iyi ve güzel.

7. Klima sistemi yetersiz. Yaz gelince göreceğim ancak ilk açılışta bir gürültü var ki korkutuyor. Bu da şikayet konusu ama problem teşlkil etmiyormuş. Klima yetersizliğini ise dijital kullanımına alışkın olmayanlar için gereksiz bir kaygı olarak görüyorum. Bu sınıf bir araçta bırakın dijital opsiyonunu çift yönlü dijital klima var, ben bulduğuma şükrediyorum.

Bu aşamadan sonra biraz detaya inelim;

. Ben Mondeo'da olmayanları yazayım mesela; cam tavan, fallow home, dönüşlerde kenar aydınlatmaları, iç ambiyans ışığı, çok detaylı yol bilgisayarı, hız uyarısı, mp3 çalar, elektrik destekli hidrolik direksiyon, hareket halinde otomatik kilitleme, çift yönlü dijital klima.

Mondeo ile ortak olanlar: hız sabitleyici, kararan ayna, sunroof, otoban sinyali, yağmur sensörü

Modeoda olup, evo da olmayanlar; ön cam rezistans, ısıtmalı fıskiyeler, zenon far, far yıkama, ısıtmalı koltuklar, elektrik ayarlı koltuklar, far altı aydınlatma, iç okuma ve ayak aydınlatma lambaları, arka kol dayama, far sensörü, 4 airbag fazla, 17" jantlar.

Burada tabi ki Mondeo'dan iyi bir aracı tarif etmiyorum. Tersine yıllar ilerledikçe küçük araçların donanımlarının ne kadar arttığını görmek gerekiyor. Bu da dolu araç sevenler için çok güzel seçenekler yaratıyor küçük sınıfta.

Devam edecek...

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Keyifle okudum yine eline sağlık.Ancak dikkatimi çeken bir durum var.Hareket halinde otimatik klitleme derken kapılardan bahsediyorsun sanırım.Mondeo da yok demissin ama var bu ozelliklik.Basit bir şey ama gözüme takıldı.:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Keyifle okudum yine eline sağlık.Ancak dikkatimi çeken bir durum var.Hareket halinde otimatik klitleme derken kapılardan bahsediyorsun sanırım.Mondeo da yok demissin ama var bu ozelliklik.Basit bir şey ama gözüme takıldı.:)

Var ama elle programlama yapmak gerekiyor Akan ve forum olmasa bunu ogrenmek pek mumkun degil. Ilk once kontak yarim acilir 3 kere ac kapa ac kapa yapilir bir diiiit sesi duyulur..........:)

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Var ama elle programlama yapmak gerekiyor Akan ve forum olmasa bunu ogrenmek pek mumkun degil. Ilk once kontak yarim acilir 3 kere ac kapa ac kapa yapilir bir diiiit sesi duyulur..........:)

Saygilarimla.

Ben aldığım da vardı aslinda.Detayı bilmiyordum direk var diye düşündüm
Yorum bağlantısı
Misafir

depo bitmez bunda, doldur unut.

Lokman Abi,

Dizelin en guzel yonu, gaz pedalinin yakit ile dogrudan iliskisini depoya yansitiyor olmasi. Yavas gidersen cok az yakiyor ve sabrin karsiligini fazlasiyla veriyor. Benzinde bu karsilik ayni verimlilikte degil. Mesela 3lt'yi gormek imkansiz 40 ile gitsen bile.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Linea
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...