İçeriğe Yönlendir

Focus 2 Çoçuk Kilidi Rezaletine Çözüm?

Yunus BOYBEY

Recommended Posts

Yunus BOYBEY

Arkadaşlar biliyorsunuz Focus 2 lerde çocuk klidi manuel ve istendiğinde pratik olarak devreden çıkarılamıyor ancak tornavida ile kapı içindeki zımbırtıyı çevirmek lazım iki ufaklık var mecburen klidi kullanıyoruz ama her binene neden açılmıyor nasıl açacağım sorusuna cevap vermekten bıktım yok mu bunun bir çözümü clio da bile var otomatik devreye girme çıkma olayı neden Focus da yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Niye rezalet olsun ki? Kolay açılan bir sistem olsa çocuklar da kolayca açabilir ve tehlike oluşturabilir. Bunun için kapı açıkken tornavida yahut kontak anahtarı yardımıyla açılması uygun görülmüştür. Ben otomatik olanına hiç denk gelmedim, baktığım araçların neredeyse tümünde kapı açıkken kilit mekanizmasının olduğu yerden manuel olarak kilitlenir yada açılır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı

Otomatik olan ise sadece cam açma içindir.Kapı kilidi için rastlamadım ama son modellerdede otomatik ise bilmem tabiki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yunus BOYBEY

Hayır hocam memlekette clio kiralamıştım 2008 MODEL 20 km/h üstüne çıktı mı çocuk klidi devreye giriyordu sonra sürücü kendi kapısını açtığında devreden çıkıyordu Civic de de düğmesi var aç kapa yapabiliyorsun en azından bi tuş koysalardı sürücü durduğunda geçici olarak devreden çıkarabilseydi böyle hiç pratik değil ya camı indirip dışardan alacaksın veya inip kapıyı açacaksın hiç pratik değil yani

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Peki 20 km hıza kadar çocuk kapıyı açma ihtimali var.

Manuel olması unutma riskini tamamen ortadan kalkıyor.

Biliyorum çok zahmetli bir iş. Ancak cam açıyorum kapıyı kendileri dışardan açıyor :)

Düğme olmasıda risk açık unutma ihtimali var.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Yunus bey bu anlattıklarınız çocuk kilidi ile ilğili değil.Otomatik kilitleme ile alakalı.Focustada var diye biliyorum.Çocuk kilidi mantıgı sadece ana kilit kısmının dilini manuel olarak aşagı inmesini engelleyen bir yapıdan ibarettir.Otomatik kapı kilidi sadece kapı açma kolunun arasındaki bağlantıyı keser.Çocuk kilidi ise iç dili iptal eder.Kapı kilidi dilini otomatik olarak kilitleyen bir sistem en azından ben duymadım ve anlattığım şekilde diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayır hocam memlekette clio kiralamıştım 2008 MODEL 20 km/h üstüne çıktı mı çocuk klidi devreye giriyordu sonra sürücü kendi kapısını açtığında devreden çıkıyordu Civic de de düğmesi var aç kapa yapabiliyorsun en azından bi tuş koysalardı sürücü durduğunda geçici olarak devreden çıkarabilseydi böyle hiç pratik değil ya camı indirip dışardan alacaksın veya inip kapıyı açacaksın hiç pratik değil yani

Yanlışınız var. 20km'nin üstünde sadece merkezi kilit aktif olur. Ancak herkes kapısından inip binebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

20km. Hızda giderken kitlenen kapı özelliği focustada var..

Ama içeriden açılabilir, dışarıdan açılamaz şekilde. Bir çocuk kilidi değil

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Arkadaşlar biliyorsunuz Focus 2 lerde çocuk klidi manuel ve istendiğinde pratik olarak devreden çıkarılamıyor ancak tornavida ile kapı içindeki zımbırtıyı çevirmek lazım iki ufaklık var mecburen klidi kullanıyoruz ama her binene neden açılmıyor nasıl açacağım sorusuna cevap vermekten bıktım yok mu bunun bir çözümü clio da bile var otomatik devreye girme çıkma olayı neden Focus da yok

Dünyadaki bütün 4 kapılı araçların arka kapıları aynı mantık ile çalışmaktadır yani arka kapı yanından el ile müdahele şeklinde. Soru soranlara aynı şekilde açıklamaya devam edeceksiniz ya onlar öğrenecek sormamayı  yada çocuklarınız büyüyecekler kilitleri normale alacaksınız :D

Benim laynonda elektirikli, merkezi kilit düğmesinin yanında ayrıyetten var  :) sizin sorunun çözümü yok ne yazıkki.

Yarın bir daha dene bakalım gerçekten öylemi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

benim araç çok eski,arka camları kilitleyebiliyorum,arka kapıları hem şöfer mahalinden hemde istersem manuel olarak içerden açılmasını engellemek için kapı kilidinin yanına beyaz bir  çubuk gibi zımbırtı koymuşlar.İleri gidince kitleyen geri çekince açan kapı örtüldüğünde ise müdahele edilemeyen bir sistem.bence her araçda olmalı.Araç çok uzaklarda olduğu için resim çekip koyamıyorum.

Yorum bağlantısı
Yunus BOYBEY

Arkadaşlar tamam haklısınız 20 km/h üstüne çıkınca devreye giren merkezi kilitdir ama buda bir nevi güvenlik kilidi arkada oturanlar açamıyor şoför kapısını açınca açılıyor ancak bilmiyorum sizler gayet olağan diyorsunuz öyle diyorsanız öyledir arkadaşın Civic inde açma düğmesi olduğunu görünce neden bizde de aynısı yok diye düşündüm yinede olsa iyi olurdu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

benim araç çok eski,arka camları kilitleyebiliyorum,arka kapıları hem şöfer mahalinden hemde istersem manuel olarak içerden açılmasını engellemek için kapı kilidinin yanına beyaz bir  çubuk gibi zımbırtı koymuşlar.İleri gidince kitleyen geri çekince açan kapı örtüldüğünde ise müdahele edilemeyen bir sistem.bence her araçda olmalı.Araç çok uzaklarda olduğu için resim çekip koyamıyorum.

Buna benzer Mondeo'dada vardı sanırım.Fakat manuel olarak kapı kilidi altındada kilit sistemi mevcuttu.Bu içerdeki anahtar elektirk ile çalışan kapı kilitleme mekanızmasının elektiriğini kesen anahtardır.Kapı kilidine müdehalesi yok,otomatik kilitleme ile bağlantısı var.307 içinde bu geçerli.Manuel olan gerçek çocuk kilidi diyebilrim.Bu tip düğmeler çocuklar sizler görmeden aktif edebilir o zaman ne olacak.Buda güvenlik kususruna girebilir.Benim görüşüm manuel olan en sağlıklısı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar tamam haklısınız 20 km/h üstüne çıkınca devreye giren merkezi kilitdir ama buda bir nevi güvenlik kilidi arkada oturanlar açamıyor şoför kapısını açınca açılıyor ancak bilmiyorum sizler gayet olağan diyorsunuz öyle diyorsanız öyledir arkadaşın Civic inde açma düğmesi olduğunu görünce neden bizde de aynısı yok diye düşündüm yinede olsa iyi olurdu

Yanlışınız var işte. Bu kilit devreye girince herkes açabilir ;)

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Buna benzer Mondeo'dada vardı sanırım.Fakat manuel olarak kapı kilidi altındada kilit sistemi mevcuttu.Bu içerdeki anahtar elektirk ile çalışan kapı kilitleme mekanızmasının elektiriğini kesen anahtardır.Kapı kilidine müdehalesi yok,otomatik kilitleme ile bağlantısı var.307 içinde bu geçerli.Manuel olan gerçek çocuk kilidi diyebilrim.Bu tip düğmeler çocuklar sizler görmeden aktif edebilir o zaman ne olacak.Buda güvenlik kususruna girebilir.Benim görüşüm manuel olan en sağlıklısı.

kapı kilidi elektiriği ile alakası yok,zaten kilit ibaresi var.Onu ileri ittiğimde içeriden bağımsız kilitleniyor ayrı yeten içerdende kitlemek istersem hem içerden hem dışardan arka kapıları açmak mümkün olmuyor üstüne birde arka camları kilitlediğimde çocuklar için çok güvenli,yani uzun yolda kafa rahat.Çocukları zorunlu nen nene teşfik :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim S-Max'taki özellikten mi istiyorsunuzu? :p

Şaka bir yana, çocuk kilidi opsiyondur. Sıfır araç alırken deri koltuk gibi, sunroof gibi, farklı jant gibi hangi marka olursa olsun, parasını verirseniz alırsınız. İkinci elde çocuk kilidi olan araca gelmek şans işi.

Anlamadım tam olarak? Her araçta çocuk kilidi var?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çocuk kilidinin otomatik olmasını, arka camlara içten müdahale edilmesini bloke eden düğmeden kontrol edilmesini vs. kastediyorum. Sağa sola anahtar tornavida neyin dürtmeden :D

Telefondan yazınca böyle oluyor. Düşünmeden yazıyorum. Otomatik kelimesini kullanmam gerekiyordu.

Heee :D

Benim Megane'da da düğme var ama, açıkçası denemedim kapıları. Bi deniyeyim bu akşam.

Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Benim araçta da ön taraftan kapı mandalına basıp kapıları kitlediğimde, arka kapılar içerden açılmıyor. Önden kapı kilit dilini açınca arka kapılar açılıyor. Bu da bir nevi çocuk kilidi olarak yapılmış sanırım. Yada benim araçta bi tuhaflık var.  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

kapı kilidi elektiriği ile alakası yok,zaten kilit ibaresi var.Onu ileri ittiğimde içeriden bağımsız kilitleniyor ayrı yeten içerdende kitlemek istersem hem içerden hem dışardan arka kapıları açmak mümkün olmuyor üstüne birde arka camları kilitlediğimde çocuklar için çok güvenli,yani uzun yolda kafa rahat.Çocukları zorunlu nen nene teşfik :)

Scorpio kapı kilit sistemi elektirkli diye biliyorum.Dediğiniz işlem bu kilit sistemini devre dışı bırakıyor.Elektirk ile çalışıyor.Manuel bir sistem olsa her kapıya uzun telle ile müdehale edebilirsiniz ki bu çok zor dolayısı ile benim kastettiğim sadece kilit altındaki kilitleme sistemi.Kapı kilitlerindeki bu dili sadece bu kilidin altındaki kilitleme swichi yapabilir.Diğer türlü yapılan bütün kilitlemeler kapı kilidi motorları için yapılmış sistemdir.

Benim anlatmak istediğim bu elektirkli kilit sisteminin işleyişi.Manuel olan işlem ise her kapı için bagımsız olandır.Manuel olanda sadece içten açılamaz dış kapı açma kolu aktif durumdadır.İçten kapatılan bu sistemlerde yazılanlar gibi hem iç hem dıştan iptal olabiliyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Niye rezalet olsun ki? Kolay açılan bir sistem olsa çocuklar da kolayca açabilir ve tehlike oluşturabilir. Bunun için kapı açıkken tornavida yahut kontak anahtarı yardımıyla açılması uygun görülmüştür. Ben otomatik olanına hiç denk gelmedim, baktığım araçların neredeyse tümünde kapı açıkken kilit mekanizmasının olduğu yerden manuel olarak kilitlenir yada açılır.

Peugeot 407 2004 yılında çözmüş otomatik çoçuk klidi vardır, düğme ile açılıp kapanan. Mercedeste bilem yok :(

Otomatik olan ise sadece cam açma içindir.Kapı kilidi için rastlamadım ama son modellerdede otomatik ise bilmem tabiki.

Dünyadaki bütün 4 kapılı araçların arka kapıları aynı mantık ile çalışmaktadır yani arka kapı yanından el ile müdahele şeklinde. Soru soranlara aynı şekilde açıklamaya devam edeceksiniz ya onlar öğrenecek sormamayı  yada çocuklarınız büyüyecekler kilitleri normale alacaksınız :D

Yarın bir daha dene bakalım gerçekten öylemi?

Dünyadakilerin hepsi değil abi :), 407 de vardı.

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

arabayı çalıştırınca şöför kapı dügmesine basıyorum, hepsi kiletleniyor, oh mis, inerken çekiyorum yukarı açılıyor, daha ne olsun. :)

bu şekilde kullanıyorum, kapı içinde var ama hiç kullanmadım, otomatik olaymış iyiymiş, çokmu şey istedim. :)

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Focusta şöyle bir problemde var yoksa sadece bizim focusdamı bilmiyorum? Soruna gelicek olursam camları açık bıraktınız çift kitleme yaptınız, camdan elinizi uzatıp içeriden kapıyı açabiliyorsunuz buda çok güvensiz geliyor bana.

Çift kilitlemede içten açılması imkansız abi. Problem var.

Bu arada bu çocuk kilidinin düğmeli olduğu tek araç 407 sanırım. Bende 3 sene önce kesfetmistim bunu.

Yorum bağlantısı
Tufan Günaydın
(düzenlendi)

benim nas naylon eskı 2003 tek kayar kapı kangoo da bile vardı içerdeki düğmeye basınca bütün kapıları kilitliyordu kapılar şöfor kapısı hariç açılmıyordu ben 2005 c-max ta çift kitliyorum ama kapı kolunu 3-5 defa cekince on arka farketmez bazen kilidi devreden cıkarıyo onun için uzun yolda arka cocuk kilidini anahtarla kilitliyorum tesislere durduğumda hanım arkamdan bağırıyo bizi unuttun diye :)

tarihinde Tufan Günaydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tufan Günaydın

bu arada bugun arka sol kapı klidi zayıfladı neredeyse 2 defa ust üste basınca acılmıyordu araştırdım kilidi söktüm

içerisinde fotograftaki motor var içinde kücük kömür var yatak komür neredeyse bitmiş çözüm motoru değiştirmek komple kilidi değiştirmeye gerek yok 12 tl motor

http://www.elektronar.com/DC-12V-11500Rpm-oto-kapi-kilit-motoru,PR-225.html

fYfkjEr.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yunus BOYBEY

benim nas naylon eskı 2003 tek kayar kapı kangoo da bile vardı içerdeki düğmeye basınca bütün kapıları kilitliyordu kapılar şöfor kapısı hariç açılmıyordu ben 2005 c-max ta çift kitliyorum ama kapı kolunu 3-5 defa cekince on arka farketmez bazen kilidi devreden cıkarıyo onun için uzun yolda arka cocuk kilidini anahtarla kilitliyorum tesislere durduğumda hanım arkamdan bağırıyo bizi unuttun diye :)

evet aynen içerden sürücü kapısından klitlendiğinde normalde açılmaması lazım ama içerdekiler de kapıyı içten açmak isteyince kilit devreden çıkıyor. Normalde kontrol sürücüde olması lazım bence
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...