İçeriğe Yönlendir

Focus 2 Çoçuk Kilidi Rezaletine Çözüm?

Yunus BOYBEY

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Scorpio kapı kilit sistemi elektirkli diye biliyorum.Dediğiniz işlem bu kilit sistemini devre dışı bırakıyor.Elektirk ile çalışıyor.Manuel bir sistem olsa her kapıya uzun telle ile müdehale edebilirsiniz ki bu çok zor dolayısı ile benim kastettiğim sadece kilit altındaki kilitleme sistemi.Kapı kilitlerindeki bu dili sadece bu kilidin altındaki kilitleme swichi yapabilir.Diğer türlü yapılan bütün kilitlemeler kapı kilidi motorları için yapılmış sistemdir.

Benim anlatmak istediğim bu elektirkli kilit sisteminin işleyişi.Manuel olan işlem ise her kapı için bagımsız olandır.Manuel olanda sadece içten açılamaz dış kapı açma kolu aktif durumdadır.İçten kapatılan bu sistemlerde yazılanlar gibi hem iç hem dıştan iptal olabiliyor.

o mandalı kapıyı açıp geri çekmediğim sürece içerden açmak mümkün olmuyor.Kapıyı açınca arada yağladığımız kilidin hemen yanında beyaz bir çubuk.Leven abide scorpio var keşke o resim koysa daha iyi anlaşılırdı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Heee :D

Benim Megane'da da düğme var ama, açıkçası denemedim kapıları. Bi deniyeyim bu akşam.

Boşver çocuk olunca denersin.. Tabi bunun için önce evlenmelisin  :) Yoksa denemenin bir anlamı yok. Denersin ama sonra üzülürsün bak.Çocuk olasaydı da bu düğmeyi kullansaydım falan dersin iç geçirirsin..Aklına takılır gece uykuların falan kaçar. Benden söylemesi :D:p

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Heh, dün gece eve girerken denedim. Düğmeye basınca arka kapılar komple iptal :) Çocuğum olana kadar saklayayım arabayı :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Gerçektende focuslardaki çok büyük bir eksiklik bu

içeriden şoför tarafından kilidi bastırınca bütün kapılar kilitleniyor,fakat sadece dışarıdan açılamıyor kapılar,içeriden açılmak istendiğinde kilitli durumdayken yolcu taraf kapılarıda açılıyor,halbuki  şoför tarafı kilidi açılmadan,içeridende diğer kapıların açılmaması gerek,benim hyundai aracımda bu özellik vardı,hatta bir çok araçta bu şekilde diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

C-max'da da elektrikli (düğmeli) çocuk kilidi var..

Bence şoför kapısını kilitleyince, diğer kapıların içeriden açılamaması bir özellikten daha çok, bir teknik altyapı yetersizliğidir. 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Anlatamadım ki durumu.

Bu elektrikli olan mantık kapıları açmaya yarayan mandalları boşa çıkaran bir mantık.Bir yere kadar güvenilebilir.

Eski otolardaki esas çocuk kilidi sadece ve sadece burası önemli kapı dilini içteki açma kolunun çalıştıramayacağı şekilde iptal ediyor.Dışardan kapıyı açabilirsiniz.

407 bu dediğim gibi yapıyorsa,kapı dıştan açılabiliyorsa işte bu güzel uygulama.

Fatih o şekilde yaptığında dıştan kapı açılabiliyor mu?

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Elektrikli olan derken, acaba hangisinden bahsediyoruz :) Düğmeye basınca, c-max'da "şak" diye bir ses geliyor arka kapı kilitlerinden. Ve kapılar dışardan açılmaya devam ederken, içerden açılamıyor, ama sadece arka kapılar.

zRnDjD.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Focusta şöyle bir problemde var yoksa sadece bizim focusdamı  bilmiyorum? Soruna gelicek olursam camları açık bıraktınız çift kitleme yaptınız, camdan elinizi uzatıp içeriden kapıyı açabiliyorsunuz buda çok güvensiz geliyor bana.

Çift kilit yapıldığında kesinlikle açılmaz kapılar içeriden..

Bende CC varken bazen vw forumuna takılıyordum. Her opsiyonun bir kodu var ve arkadaşlar araçlarında istedikleri kodları paylaşıp fikir danışıyorlardı. Sıfır araç siparişi veren bazı arkadaşlar otomatik çocuk kilidi de eklettiler. Bazıları gerek görmedi.

Keza, volvoda sıfır araç bakarken seçenekler içinde otomatik çocuk kilidi opsiyonu da vardı. Hatta, muğlada otomatik çocuk kilidi ve ön kamera eklenmiş bir tane denk getirmiştim, sonradan olmadı.

Kaç model olursa olsun, zamanında sıfır alan kişi ekletmişse veya otomatik çocuk kilidi içeren donanım paketini satın almışsa o opsiyon araçta olur. Yoksa olmaz. Sunroof gibi, deri koltuk gibi...

Ford ve donanım ekleme çıkarma.. Hayali bile güzel Sefa.. Satış elemanının yüzündeki gülümsemeyi düşünemiyorum.. :)

Yorum bağlantısı

Elektrikli olan derken, acaba hangisinden bahsediyoruz :) Düğmeye basınca, c-max'da "şak" diye bir ses geliyor arka kapı kilitlerinden. Ve kapılar dışardan açılmaya devam ederken, içerden açılamıyor, ama sadece arka kapılar.

zRnDjD.jpg

Açıklamadaki son cümle önemli işte.Bu durum diğer modellerdede aynı ise gayet güzel. :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Bizim berlingoda vites konsolunda bu islem için buton vardı , şaşırdım.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Serkan Tarı

Beyler bu sayfada istedigimi bulamadim o yuzden benim sıkıntımı yazmak istedim

beyler 2006 focus aracimda bahsettiginiz cocuk kilidi calisma prensibi nedir ? Nasil calisir ?

Benim aracimda cocuk kilidi basili konumunda iken bile 4 kapinin herhangi birinden kapi acma kolundan acinca hepsi aciliyo eger calisma prensebi boyleyse cok sacma eger degilse problem ne olabilir ayni sorun cam kilitleri icinde gecerli camlari kitliyorum fakat camlar gene acilip kapaniyo bu dirum nedir sizce bilgisi olan arakadaslarin cevaplarini bekliyorum saygilar

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Beyler bu sayfada istedigimi bulamadim o yuzden benim sıkıntımı yazmak istedim

beyler 2006 focus aracimda bahsettiginiz cocuk kilidi calisma prensibi nedir ? Nasil calisir ?

Benim aracimda cocuk kilidi basili konumunda iken bile 4 kapinin herhangi birinden kapi acma kolundan acinca hepsi aciliyo eger calisma prensebi boyleyse cok sacma eger degilse problem ne olabilir ayni sorun cam kilitleri icinde gecerli camlari kitliyorum fakat camlar gene acilip kapaniyo bu dirum nedir sizce bilgisi olan arakadaslarin cevaplarini bekliyorum saygilar

Camları kilitleyince sadece şoför mahalinden kontrol edilmesi lazım.

Cam kilidi otomatik çocuk kilidini aktif etmez.

Yorum bağlantısı
Serkan Tarı

o çocuk kilidi değil, istenmeyen kişiler tarafından misal ışıklarda dışarıdan kapıyı açamamaları için. ;)

çocuk kilidini arka kapı kilit yerlerinde anahtarınızla ya da tornavida yardımıyla kilidi aktifleştirebilirsiniz. arka kapılar işte o zaman içeriden açılmaz, ancak dışarıdan açılır.

Z78R1G.jpg

Peki hocam bu kilidi devreye sokma islemi bir kereyemi mahsus yoksa gerektigindemi devreye sokmamiz gerekiyo

Yorum bağlantısı
Serkan Tarı

Peki sagolun hocam suan isten cikiyorum eve varinca ilk isim denemek olucak

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...