İçeriğe Yönlendir

1280X760@60Fps - 1920X1080@30Fps Karşılaştırması

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Bizim kamerada bu iki seçenek var.

Kare/saniye faktörü özellikle hızlı geçişlerde büyük önem kazanıyor. Geçen kırmızı ışıkta çektiğim videoyu görmüşsünüzdür.

1920x1080 çekilşmiş fakat araç 60-70 km/s hızla geçtiği için plakayı okumak pek kolay olmadı.

Acaba bunun yerine 1280x720 çözünürlük ama 60 kare/sn özelliğinde çekim yapsaydım daha iyi olur muydu? Bu konu hakkında fikriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kare, videonun saniyede ne kadar daha fazla görüntü alabileceğini söyler.

Çözünürlük, saniyede videonun ne kadar daha kaliteli görüntü alabileceğini söyler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

O zaman Trafikteki kayıtlar için 60 FPS daha iyi olmaz mı?

Saniyede daha fazla kare saniye demek yavaşlatıp izlerken örneğin plakanın daha kolay tespit edilmesi demek olmaz mı?

Başlıktaki iki çözünürlük arasında görüntü kalitesi olarak detayları kaybettirecek kadar fark var mı?

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Yukarısı bıyık aşağısı sakal abicim.. Yüksek fps iyidir,dediğiniz gibi görüntü yavaşlatılınca daha fazla detay elde edilir. (mermiyi yakalayan kameralar gibi)  Ama yüksek çözünürlük ise uzaktaki görüntüler için avantajlı.  Yinede yüksek fps tavsiye ederim.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Frame Per second, saniye başına düşen görüntü sayısı. 60fps yap, 720p de gayet iyi bir çözünürlük abi. 60fps de şöyle düşün, topa vurdun topun üzerindeki sembolleri blurlaşmadan daha net görebilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Şimdi öğlen LPG 2.29muş doldurmaya geldim dönüşte 720p yapıp karşılaştıracağım bakalım.

Gözlemlerimi yazarım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Dere

En ideal görüntü fps oranı 25-30'dur, zaten izlediğimiz televizyon yayınları 30 fps üzerinden yapılıyor. 1920X1080 oranında 25 fps kaydetme imkanınız varsa daha akıcı bir görüntü elde edersiniz, yüksek çözünürlük, ortalama bir fps ve yüksek bitrate, kanımca... Emin olmamak kaydıyla yüksek fps (60-100) ile kaydedilen videoların amacı yavaşlatma ile izleniyor daha net görüntü ve daha çok kare yakalandığı için, 100 fps çekip 25 fps oynatarak ağır çekim oynatılıyor (bunları izlediğim bir kaç programdan ve divxplanet adlı siteden geçmişte ve şimdi araştırmalarımda bilgi edinmiştim).

30 değil, 25. :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bence pek işe yaramaz.

60fps'de kare sayısı fazla olsa da 1080p'ye nazaran daha düşük çözünürlük olacağından bu sefer aynı plakada karelenmeler nedeniyle okunmayabilir. Kamera çok çok çok kaliteli ise belki fark anlaşılır ama konudaki cihazlarda bu iki değerin çok etkileyici olacağını sanmıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Test ettim. Sonuç:

Tartışmasız 1920x1080@30fps çok çok daha kaliteli ve anlaşılır görüntü üretiyor. En azından GT680W de böyle.

720p de görüntü netliği kayboldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

3.2 kodak var, takoz modeli.... çekitği vidodan dna örneği bile çıkar nerede ise :f1:

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

bende daha önce denedim Furkan, 1280x720 de daha uzun süre kaydediyor, bu ne demek kalite düşüyor, bu yüzden eskisi gibi devam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Normalde 60fps daha kaliteli olması gerekiyor ama.. 

Mert, sanırım merceğin orjinal çözünürlüğü 1920x1080 olduğu için düşük veya yüksek çözünürlük seçildiğinde resim işleme teknikleri ile görüntüyü değiştiği için iş değişiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

İşlemci dandik o zaman :p

Bizim Elazığ'da şöyle bir deyiş var:

Hee, ne edek ya? :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...