İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Bagaj Kapağı Açma Sorunu

Hayrettin Gücin

Recommended Posts

• 2 yıl sonra...
Abdurrahman Balaban

Evet başlığı yanlış okumadınız,aşağıda resimlerini paylaştığım şekilde yapınca ,bagaj kapağı anahtar üzerindeki bagaj açma butonundan otomatik gibi açılamıyor  :)

Ne yaparız da bagajı  ellerimiz dolu iken en azından açarız düşüncesiyle nette araştırma yaparken şu basit çözümü gördüm.

http://www.youtube.com/watch?v=lPVhxNbq-kI....Bmw

http://www.youtube.com/watch?v=p3ZlXzUYJoI...mondeo mk3

Gittim amortisor çalışma alanı dışına sıkıştığında sığabilecek ,boy ,çap ve sertlikte olduğunu düşündüğüm  2 adet yay aldım ,gerisi kolaydı artık bagaj amortisörünü sök yayı tak al sana otomatik bagaj..

Olmadı tabi ,yay orada öylece duruyor kapak açıldığında yani kapak kalkmıyor ,daha sert yay olsa yine olmayacak kanısındayım.Nedeni; amortisörün doğrultusu menteşe aksında olduğundan yay kaldırma momenti oluşturamıyor..

Resimleri koyalım sonra nasıl yaparızı konuşalım ..Bu arada sedan araçlarda olur sanırım bu sistem.5 TL ye otomatik bagaj, iştah açıcı değilmi

HdrVjUe.jpg

2oUukCU.jpg

gB6ztRy.jpg

Amortisör ucu vidalı basitçe çıkıyor

iBwAiwT.jpg

6boEbRS.jpg

Wl80wSP.jpg

429TC00.jpg

sVVh8Kb.jpg

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ford bu tırt. Bizim araçlarda menteşenin yönünü değiştin mi kendiliğinden oluyor :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Daha uzun yay?

Bizim bagaj kapağını yaklaşık 20 cm araladığında otomatik kalkıyor zaten..

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Vw forumunda görmüştüm. Yay ile birlikte amortisörde değişiyordu...

Yaysız ve amortisör değişmeden yapılıyor :p video koydum

Kasaya monte menteşeyi 180 derece döndürünce bizim bagajlar otomatik açılıyor. Yıpranmış amortisor açamıyor gücü yetmiyor, yeni amortisör daha etkili oluyor ama 1 yıl sonra o da pert. 

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Daha uzun yay?

Daha uzun yay ancak amortisör gövdesinin dışında olabilir,amortisör kapandığında sıkışmamalı yani..ilerde deneyebilirim belki ama olacağını sanmam c max ın kapak formu alttan bir kaldırıcı istiyor ,ağır kalıyor 

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Daha uzun yay ancak amortisör gövdesinin dışında olabilir,amortisör kapandığında sıkışmamalı yani..ilerde deneyebilirim belki ama olacağını sanmam c max ın kapak formu alttan bir kaldırıcı istiyor ,ağır kalıyor 

Evet kapak dik ve büyük olduğundan ağırlık fazlasıyla var.. Uygun bir yay düzeni ile hallolur, üzerinde çalışmak lazım..

Yorum bağlantısı
Safak Acar

F3 de var Abdurrahman abi , anca tek elinde bişi varsa işe yarıyo bagaj kapağının otomatik acilması :D

İki elin dolu olunca düğmeye kim basıcak otomatik olsa ne fayda :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Yaysız ve amortisör değişmeden yapılıyor :p video koydum

Kasaya monte menteşeyi 180 derece döndürünce bizim bagajlar otomatik açılıyor. Yıpranmış amortisor açamıyor gücü yetmiyor, yeni amortisör daha etkili oluyor ama 1 yıl sonra o da pert. 

Golfte işe yaramış belki ama c max ta yaramıyor denendi..Kapak en aşagıda iken amortisör moment oluşturamıyor işin özü

F3 de var Abdurrahman abi , anca tek elinde bişi varsa işe yarıyo bagaj kapağının otomatik acilması :D

İki elin dolu olunca düğmeye kim basıcak otomatik olsa ne fayda : :D:D

Anahtara basmak kapağa dolu elle abanıp kaldırmaktan iyidir

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Golfte işe yaramış belki ama c max ta yaramıyor denendi..Kapak en aşagıda iken amortisör moment oluşturamıyor işin özü

DAha büyük torklu amortisör lazım. KAldıramıyordur gücü yetmiyordur. Üzerinde gücü ile ilgili bilgi var mı? Belki piyasadan bulunabilir daha kuvvetlisi.

Yorum bağlantısı

Anahtara basmak kapağa dolu elle abanıp kaldırmaktan iyidir

Neyseki benim bagaj sadece anahtardan açılıyor  :D Kronik problemli yani...

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Neyseki benim bagaj sadece anahtardan açılıyor  :D Kronik problemli yani...

Programlama ile çözülmüyor mu forumda bi yerlerde vardı galiba.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

DAha büyük torklu amortisör lazım. KAldıramıyordur gücü yetmiyordur. Üzerinde gücü ile ilgili bilgi var mı? Belki piyasadan bulunabilir daha kuvvetlisi.

hrZana0.jpg

d5Vzvvq.jpg

2cvhp0N.jpg

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Amortisörün kuvvetini bilsek hesapla hangi noktaya taşıyacağımızı hesaplayabilirmiyiz acaba

ILe5hc2.jpg

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

merhaba benim nacizane tavsiyem pinomatik bir piston ve ufak bir hava komprosörü çok ufak piyasada var olaca kanatındayım

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

2cvhp0N.jpg

Yukarıda işaretlediğim yerlere(ya kırmızı çizgi yada yeşil çizgini olduğu yere ikisinden birine yani) kısa amortisör konulabilir belki, bir de aşağıda açık yeşille çarpı koyduğuğum yere de yay yada itici birşey konulsa ve o ihtiyaç duyulan 20-30 cm aralık sağlanabilir belki... Yada amortisöre takılan yayın daha serti ve sadece alttan itici bir yay 20-30 cm kapağı açabilebilirmi ki? :unsure2: :unsure2: :unsure2:

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

çok tehlikeli

Düşününce... Evet yanlışlıkla açılan kapak arkada bulunan araca, insana duvara vs. çarpabilir, belki ince işçilikle park sensörüne bağlanıp belli mesafeye kadar açılmaması sağlanabilir ama yine de tehlikeli gerçekten...

Yorum bağlantısı

Şimdi sizin aldığınız bu yay mk3 mondinin bagajı otomatik kaldırır mı? Arabayı satarken bile heveslendirdin beni :D Ama videodaki mk3 hatchback  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Şimdi sizin aldığınız bu yay mk3 mondinin bagajı otomatik kaldırır mı? Arabayı satarken bile heveslendirdin beni :D Ama videodaki mk3 hatchback  :unsure2:

Denemekte fayda var zaten konuyu açarken c maxta işe yaramadı kendi aracında denemek isteyen ''zihni sinir'' ler olur diye düşündüm açıkcası  :)

Yorum bağlantısı

Denemekte fayda var zaten konuyu açarken c maxta işe yaramadı kendi aracında denemek isteyen ''zihni sinir'' ler olur diye düşündüm açıkcası  :)

Yarın bizim amortisörleri bir ölçeyim :D 

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Yarın bizim amortisörleri bir ölçeyim :D

Yay sert olsun ve amortisör kapandığında kalan boşluğa ,yay sıkıştığında sığmalı bu hususa dikkat..8 cm aldım kapı kapanmayınca 2 cm kesmek durumunda kaldım sonra  :)

Hayırlı haberleri bekliyoruz bu arada

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...